دوشنبه ۲۸ خردادساعت ۰۴:۵۳Jun 2024 17
جستجوی پیشرفته

تفاوت ورق سیاه و روغنی چیست؟

چکیده : تفاوت ورق‌ سیاه و روغنی در نحوه تولید، ظاهر، خواص و کاربرد آنها است. ورق سیاه براساس فرایند نورد گرم تولید می شود و در مقابل ورق روغنی حاصل فرایند نورد سرد است. 

ورق‌ سیاه و روغنی، دو نوع متداول و پرکاربرد محصولات فولادی هستند که در صنایع مختلف کاربرد دارند. تفاوت‌های اصلی این دو نوع ورق در نحوه تولید، ظاهر، خواص و کاربرد آنها است. ورق سیاه در سه نوع کویل، فابریک و برش خورده تولید و به بازار عرضه می‌شود و در صنایع بزرگ کاربرد دارد. در مقابل، ورق روغنی قرار دارد که در دسته محصولات فولادی پرکاربرد در ساخت بدنه لوازم خانگی قرار می‌گیرد و در فشار بالا تولید می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی بپردازیم که در نهایت بر روی قیمت و کاربرد این محصولات هم اثر خواهد گذاشت.

تفاوت ورق سیاه و روغنی چیست؟

 ورق سیاه چیست؟

ورق سیاه را با استفاده از فرایند نورد گرم می‌سازند که در دمای بالا انجام می‌شود. علت نامگذاری این ورق، دوده‌هایی است که در اثر دمای بالا در فرایند تولید به وجود می‌آیند و بر روی سطح ورق می‌نشینند. دو نمونه از معروف‌ترین ورق‌های سیاه، گریدهای st37 و st52 هستند که در بازار در سه دسته کویل، فابریک و برش خورده به فروش می‌رسند. ورق‌های سیاه کربن بیشتری دارند و از استحکام و سختی خوبی برخوردار هستند. به نقل از کارشناسان کیلوتن، قیمت ورق سیاه معمولا بستگی به ضخامت و عرض ورق دارد. همچنین، گرید ورق سیاه نیز در تعیین قیمت تاثیرگذار است. به عنوان مثال، ورق سیاه ST52 قیمت بالاتری نسبت به گرید ST37 دارد. بنابراین، در زمان خرید باید نیازهای خود را به خوبی مشخص کنید تا بتوانید برآورد قیمت درستی داشته باشید.

 

ورق روغنی چیست؟

ورق روغنی فرایند تولید متفاوتی با ورق سیاه دارد و همین موضوع باعث شده که استحکام کمتری هم داشته باشد. برای تولید این ورق؛ ابتدا فرایند نورد گرم انجام خواهد شد؛ اما بعد از آن که ورق سرد شد و اسیدشویی را روی آن انجام دادند، محصول روغن‌کاری و کلاف پیچ می‌شود و سپس آن را تحت فرایند نورد سرد قرار می‌دهند. ورق st12 که به آن ورق روغنی معمولی گفته می‌شود، یکی از گریدهای ورق روغنی است. ورق st13 یا ورق روغنی نیمه کششی و ورق st14 یا ورق روغنی فوق کششی دو نمونه دیگر از گریدهای ورق روغنی هستند. برای خرید ورق روغنی باید مشخص کنید که چه نوعی را متناسب با استحکام مورد نیاز خود، احتیاج خواهید داشت تا برآورد قیمتی درستی داشته باشید.

 تفاوت ورق سیاه و روغنی چیست؟

بررسی تفاوت‌های ورق سیاه و ورق روغنی 

ورق سیاه و روغنی از نظر فرایند تولید تقریبا مشابه هستند؛ اما تفاوت‌هایی هم با یکدیگر دارند که عبارتند از:

•تفاوت در سایز ورق سیاه و روغنی

ورق‌های سیاه از تلورانس ابعادی زیادی برخوردار هستند و می‌توانند کاهش ضخامتی از 1.5میلی‌متر تا 16میلی‌متر را داشته باشند؛ این یعنی دقت ابعادی آنها در زمان تولید کم است و ابعاد نهایی درصد خطای بالاتری دارند. ورق‌های روغنی ضخامتی به اندازه 0.25 میلی‌متر تا 3 میلی متر دارند.و کم‌تر دارند؛ این یعنی ابعاد ورق‌های روغنی تلورانس کمتری نسبت به ورق‌های سیاه دارند. دلیل این موضوع، تفاوت در فرایند تولید این دو نوع ورق است؛ معمولا ورق‌های سیاه که از نورد گرم به دست می‌آیند، ضخامت بیشتری دارند. اما محصولات با ضخامت پایین تر که دوام و انعطاف پذیری بالاتری دارند، از نورد سرد به دست می‌آیند.

•تفاوت در کاربرد ورق سیاه و روغنی

ورق‌های سیاه که با نورد گرم تولید می‌شوند، ابعاد و ضخامت بیشتری دارند و از آن‌ها در کاربردهایی استفاده می‌شود که لازم است محصولاتی با ابعاد بزرگ تولید کنند. برای مثال در تانکرسازی، کشتی سازی، ساختمان‌سازی، لوله سازی و تولید مخازن ذخیره بزرگ از ورق سیاه استفاده می‌کنند.

ورق‌های روغنی به دلیل ابعاد، ضخامت و ظاهر براق تر نسبت به ورق سیاه در کاربردهایی که ظاهر محصول اهمیت دارد استفاده می شوند. برای مثال در تولید لوازم خانگی و خودروسازی از ورق‌های روغنی استفاده می‌کنند.

•تفاوت در کیفیت ورق سیاه و روغنی

ورق‌های روغنی را به دلیل آن که با فرایند نورد سرد تولید می‌کنند از کیفیت سطح بالاتری برخوردار هستند و سطح آن‌ها کاملا صاف و صیقلی است. ورق‌های سیاه بعد از آن به وسیله نورد گرم تولید شدند، هیچ عملیات سطحی دیگری روی آن‌ها انجام نمی‌شود و از سطحی زبر برخوردار هستند. ورق‌های سیاه در مقایسه با ورق‌های روغنی کیفیت پایین‌تری دارند؛ البته وجود کربن بیشتر در ورق‌های نورد گرم باعث می‌شود تا نسبت به ورق‌های روغنی استحکام بالاتری داشته باشند.

•تفاوت در شکل پذیری ورق سیاه و روغنی

دیگر تفاوت ورق سیاه و روغنی در شکل پذیری آنهاست که از این نظر، ورق سیاه کاربرد بیشتری دارد. شما می‌توانید بسته به نیاز خود، ورق سیاه را به شکل‌های مختلف مسطح، مربعی شکل یا منحنی درآورید. اما ورق روغنی قابلیت تغییر شکل کمتری دارد و معمولا به صورت مسطح مورد استفاده قرار می‌گیرد.

•تفاوت در قیمت ورق سیاه و روغنی 

پیش از این گفتیم که فرایند تولید ورق روغنی از پیچیدگی‌های بیشتری نسبت به فرایند تولید ورق سیاه برخوردار است. همین مسئله باعث می‌شود تا برای تولید ورق سیاه هزینه‌های بیشتری صرف شود. از طرف دیگر سطح صیقلی و صاف ورق روغنی دلیل مهمی است که از آن در کاربردهای با اهمیت بالای ظاهر کار استفاده کنند و این موضوع باعث ارزش بیشتر ورق روغنی می‌شود. این دلایلی است که قیمت ورق روغنی را بیشتر از قیمت ورق سیاه می‌کند.

سخن پایانی

تفاوت‌ های اساسی میان ورق‌های سیاه و روغنی به روش تولید، ظاهر، خواص و کاربردهای آنها بازمی‌گردد. ورق سیاه از طریق نورد گرم تولید شده و دارای سطحی مات و تیره است که در مصارف عمومی و ساختمانی به کار می‌رود. از طرف دیگر، ورق روغنی با نورد سرد پس از نورد گرم تولید می‌شود، سطحی صاف و براق دارد و به دلیل خواص و ظاهر خود در صنایع دقیق‌تری مانند خودروسازی و لوازم خانگی استفاده می‌شود. انتخاب نوع مناسب ورق بستگی به نیازهای خاص هر پروژه و محدودیت‌های بودجه دارد. شما می توانید برای خرید آنلاین ورق سیاه و ورق روغنی، به مجموعه های اینترنتی معتبر مانند کیلوتن مراجعه کنید.