دوشنبه ۲۵ تیرساعت ۰۶:۲۱Jul 2024 15
جستجوی پیشرفته

مقایسه وزن و قیمت تیرآهن فایکو با تیرآهن اصفهان در مشهد

 

کارخانه های بسیاری هستند که در زمینه تولید مقاطع فولادی به فعالیت می پردازند که از جهت کیفیت و آلیاژ های به کار رفته با هم متفاوت هستند. بعضی از این کارخانه ها مقاطع فولادی با کیفیت و طبق استاندارد تولید می کنند به طوری که وزن آن ها مطابق با جدول اشتال تیرآهن است و قیمت خوبی دارد.

برای بررسی تفاوت های تیرآهن اصفهان و فایکو باید پارامتر هایی از قبیل وزن، استاندارد های تولید، آلیاژ های مورد استفاده و قیمت آن را در نظر داشته باشید. در ادامه به بررسی هر کدام از پارامتر ها می پردازیم:

•مقایسه وزن تیرآهن اصفهان با فایکو 

وزن برای سازه بسیار حائز اهمیت است چرا که نیاز است سازه سبک باشد و در مقابل از استحکام بالایی داشته باشد. می توان گفت کاربرد تیرآهن است که تعیین کننده وزن آن است. به عنوان نمونه تیرآهنی که برای ستون و تیرآهن راه پله مورد نیاز است وزن متفاوتی دارد.

برای این منظور، یک استاندارد و مرجع تحت عنوان جدول اشتال تیراهن تعریف شده است که در آن اطلاعات مربوط به خواص ساختاری آن مثل استحکام، گشتاور، ممان ها و امثال آن را به وزن و سایز تیرآهن مرتبط می سازد. در بین تیرآهن های عرضه شده در بازار تیرآهن اصفهان در وزن درج شده در اشتال تیرآهن تولید و عرضه می شود که جزء استاندارد ترین و با کیفیت ترین نوع تیراهن در بازار موجود است.

بعضی کارخانه ها تیرآهن هایی کمتر از وزن اشتال تولید می کنند. این نوع تیرآهن ها به علت سبک بودن شاید از استحکام کافی برخوردار نباشند ولی اگر استاندارد های آزمون کنترل کیفیت را داشته باشند، می توان از آن استفاده کرد. وزن تیراهن فایکو از تیرآهن اصفهان کمتر است و این جزء مهمترین تفاوت های تیرآهن اصفهان و اهواز می باشد.

تفاوت قیمت تیرآهن های اصفهان و فایکو

به علت این که تیرآهن های ذوبی وزن بیشتری به نسبت تیرآهن فایکو دارد، قیمت و کیفیت آن بیشتر است. مثلا آهن 14 اصفهان 155 کیلو و آهن فایکو 135 کیلو وزن دارد. با وجود قیمت بالا، تیرآهن اصفهان جزء پر فروش ترین تیراهن ها در ایران به شمار می رود. همچنین عامل جغرافیایی می تواند در قیمت نهایی تاثیر داشته باشد به عنوان مثال کرایه حمل تیرآهن فایکو به مشهد کمتر از کرایه حمل اصفهان است و این می تواند در نرخ و قیمت نهایی تاثیر گذار باشد. در واقع قیمت آهن اصفهان در مشهد علاوه بر قیمت بالاتر، کرایه بالاتری نیز دارد.

تفاوت تیرآهن اصفهان و فایکو از لحاظ استاندارد

کارخانه ذوب آهن اصفهان تیرآهن های IPE را در سایز های 12 تا 30 و همینطور تیرآهن هاش را تولید می کند. کارخانه فایکو تیرآهن هایی با استاندارد IPE,INP را در سایز 14 تا 24 عرضه می کند.

روش تشخیص تیرآهن فایکو و اصفهان

برای تشخیص کارخانه تیرآهن باید به برگه آنالیز شیمیایی آن توجه کنید؛ اما لازم به ذکر است بدانید تیرآهن های اصفهان دارای علامت حک شده روی بدنه هستند. تیرآهن اصفهان نماد ESCO را روی بدنه خود دارد و نماد فایکو به صورت FAICO می باشد.

تفاوت از لحاظ شیوه ساخت و آلیاژ

به طور معمول آلیاژ هایی که برای ساخت تیرآهن های فولادی مورد استفاده قرار می گیرند، شامل St52,St37  می شوند. تیرآهن های فایکو در مکان هایی که میزان رطوبت در آن بالاست، بیشتر به کاربرده می شوند و به همین علت جزء برند های محبوب تیرآهن در ایران به شمار می رود. این تیرآهن ها با آلیاژ St37 تولید شده و آلیاژ مورد استفاده در تولید تیرآهن اصفهان شامل St44,St37,St52 می شود.