دوشنبه ۰۵ مهرساعت ۲۰:۲۷Sep 2021 27
جستجوی پیشرفته

آموزش کسب و کار اینترنتی

این روزها توجه به آموزش کسب و کار اینترنتی بیش از هر مسئله‌ی دیگری ارزشمند تلقی می‌شود. چرا که آمارها نشان می‌دهد کسب و کارهای آنلاین در مقایسه با کسب و کارهای سنتی، پیشرفت و توسعه بیشتری داشته‌اند. به همین خاطر، شما می‌بایست با فناوری‌های روز دنیا پیش بروید. گام‌های بلند بردارید. کسب و کار خود را به سطوح بالاتر برسانید و همواره رو به جلو حرکت کنید. اگر می‌خواهید مراحل آموزش کسب و کار اینترنتی را قدم به قدم فرا بگیرید، تا پایان همراه ما باشید.

 

منظور از آموزش کسب و کار اینترنتی چیست؟

 معنای واژه کسب و کار اینترنتی در نگاه اول، چندان سخت و پیچیده به نظر نمی‌رسد. اما زمانی که اقدام به پیاده‌سازی ایده کسب و کار اینترنتی خود می‌کنید، در نتیجه‌ی روبه رویی با چالش‌های گوناگون مفهوم این واژه را به طور دقیق‌تری خواهید فهمید. پس خیلی بهتر است قبل از ورود به هر گونه کسب و کار آنلاین، از معنا و مفهوم آن، آگاهی بیشتری داشته باشید.

 کسب و کار اینترنتی به معنای هر نوع حرفه‌ای است که با استفاده از فضای اینترنت و ابزارهای آن، آغاز می‌شود و ادامه پیدا می‌کند. حال این حرفه می‌تواند در جهت ارائه محصول فیزیکی و مجازی یا فروش خدمات باشد. در واقع، چارچوب کسب و کار آنلاین براساس نوع حرفه‌ی شما تعیین می‌شود. این جمله بدین معنا است که هدف شما تعیین‌ می‌کند که از کدام ابزار آنلاین استفاده کنید. در صورتی که تعداد زیادی از افراد، به این نکته توجه ندارند. سرانجام هم هیچ سودی از ایجاد کسب و کار اینترنتی نصیب آن‌ها نمی‌شود! بدیهی است که کسب و کار اینترنتی شما باید با قوانین کشور محل فعالیت خودتان نیز، تطابق داشته باشد.

 برای پیاده‌سازی ایده کسب و کار اینترنتی به چه ابزارهایی نیاز دارید؟ 

تا به حال فکر کرده‌اید که جهت آموزش کسب و کار اینترنتی با چه ابزارهایی سر و کار دارید؟ به احتمال زیاد، پلتفرم‌های آنلاین و شبکه‌‎های اجتماعی اولین ابزارهایی هستند که ذهن شما را نسبت به پیاده‌سازی ایده کسب و کار اینترنتی مشغول می‌کنند. درست است، برای ایجاد کسب و کار آنلاین خود باید آشنایی کافی به این دست از ابزارها داشته باشید. البته الزامی برای تسلط به تمامی آن‌ها وجود ندارد. اگر در جریان آموزش کسب و کار اینترنتی، تنها یک نوع از شبکه‌های اجتماعی یا پلتفرم‌های اینترنتی را بشناسید، برگ برنده را در دستان خود دارید! اهمیت آشنایی با این دو ابزار تا آن‌جایی اهمیت دارد که تعداد زیادی از رقیبان شما در تلاش برای یادگیری آن‌ها هستند. این درحالی است که شما زمان اندکی را برای تسلط روی آن‌ها نیاز دارید.

همان‌طور که بیان کردیم، حیطه‌ی کسب و کار، توانایی و امکانات شما، تعیین‌کننده‌ی ابزارهای آنلاین هستند. به همین خاطر، برای هر نوع کسب و کاری نمی‌توان ابزار مشخصی را نام بُرد. برای نمونه، فروشنده‌ی مغازه‌ کفش‌فروشی به اینستاگرام مسلط است. از طرفی، او تصمیم ندارد تا هزینه زیادی به راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی خود اختصاص بدهد. در مقابل، یک مجموعه تولیدی کفش قصد دارد تا فروش خود را چندین برابر کند. این مجموعه در نظر دارد تا بودجه‌ی زیادی را به راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی خود اختصاص بدهد. به نظر شما، کدام یک از پلتفرم‌های آنلاین برای این دو، مناسب‌ترین گزینه هستند؟! مسلم است که اینستاگرام برای فروشنده و سایت اینترنتی برای مجموعه تولیدی، بهترین گزینه‌ها هستند.

به طور کلی، تلگرام، اینستاگرام، وبلاگ و سایت، از متداول‌ترین ابزارها در جریان آموزش کسب و کار اینترنتی هستند. بدیهی است که مراحل آغاز یک کسب و کار آنلاین در هر کدام، تفاوت‌هایی دارد. اما دو نقطه مشترک استفاده از تمامی آن‌ها، تولید محتوا و درآمدزایی است.

ایده کسب و کار اینترنتی را چگونه اجرا می‌کنید؟

پس از مشخص کردن ایده خود، تولید محتوا اولین درسی است که در دوره‌های آموزش کسب و کار اینترنتی فرا می‌گیرید. چرا که تولید محتوا نخستین نشانه از حضور شما در فضای مجازی است. علاوه براین، به جهت اعتمادسازی در ذهن مخاطبان خود، نیاز دارید که اطلاعات واقعی و مفید در اختیار آن‌ها قرار دهید. اگر به تازگی با واژه تولید محتوا آشنا شده باشید، به طور قطع نیاز دارید تا به چیستی و چرایی تولید محتوا پی ببرید. لازم است این نکته را بدانید که در صورت ناآشنا بودن با مفهوم تولید محتوا، نباید هیچ اقدامی در این زمینه انجام بدهید. چرا که 80 درصد از کسب و کارهای اینترنتی با تولید محتوای نامناسب، حتی یک بار هم به موفقیت دست پیدا نکرده‌اند.

 محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟

به طور قطع می‌توان بیان کرد که گذراندن دوره آموزش کسب و کار اینترنتی بدون دانستن مفهوم محتوا امکان‌پذیر نیست. در نگاه کلی، محتوا به بخش ضروری گفته می‌شود که به منزله ایجاد ارتباط بین کسب و کار و مشتری بر روی پلتفرم‌های الکترونیک درج می‌شود. محتوا را می‌توان همان ارائه اطلاعات گفت که با هدف خاصی تولید می‌شود و به حالت انتشار در می‌آید. با ورود به پیج‌های اینستاگرام، کانال‌های تلگرام و صفحاتی از یک وبسایت، تصاویر، فیلم‌ها و نوشته‌هایی را در ارتباط با یک موضوع مشاهده می‌کنید. به تمامی این نمونه‌ها می‌توان محتوا گفت. چرا که هر کدام به نوبه‌ی خود می‌توانند در حوزه‌ی یک موضوع مشخص به مخاطبان خود آگاهی بدهند.

تولید محتوا چیست و چه ضرورتی برای انجام آن وجود دارد؟

پس از آشنایی با محتوا، آموزش کسب و کار اینترنتی شما با تولید محتوا ادامه پیدا می‌کند. اکنون ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چندین نوع محتوا در اینترنت وجود دارد! یک تصویر اینفوگرافیک، یک محتوای متنی 300 تا 1000 کلمه‌ای و حتی یک ویدئو را هم می‌توان یک نوع محتوا در نظر گرفت. گفتنی است که هیچ محدودیتی برای تولید یک یا چندین نوع محتوا وجود ندارد. محتوا مبتنی بر نیاز مخاطبان یا بازار هدف شما تولید می‌شود. زمانی که شما بتوانید با محتوای تولیدشده از ایده کسب و کار اینترنتی خود پشتیبانی کنید، ضرورت تولید محتوا مشخص می‌شود. پشتیبانی از ایده بدین معنا است که با ارائه توضیحات و نمونه‌های خود بتوانید مزیت‌های ایده‌ی خود را بیان کنید.

پس از تولید محتوا در دوره آموزش کسب و کار اینترنتی هنوز کار شما به اتمام نرسیده است. این محتوایی که تولید کرده‌اید، بالاخره باید به دست مخاطب هدف شما برسد. در غیر اینصورت، وقت و زمان خود را بیهوده صرف کرده‌اید. پس لازم است هدف خود را بار دیگر بررسی کنید. سپس برای دستیابی به مخاطبان هدف خود، روی یک یا چندین کانال محتوا تمرکز کنید. منظور از کانال محتوا در این بخش، تمامی شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های اینترنتی است.

سایر ایده‌های کسب و کار اینترنتی چیست؟

آموزش کسب و کار اینترنتی دارای دسته‌بندی‌های متفاوتی است. ترجمه، طراحی سایت و تصاویر، ساخت انیمیشن‌های تبلیغاتی، تایپ و ویراستاری در دسته رایج‌ترین کسب و کارهای آنلاین امروزه هستند که می‌توانند در آموزش کسب و کار اینترنتی مورد پردازش قرار بگیرند.

مقالات آموزش گام به گام کسب و کار اینترنتی را از کجا بخوانم؟

اگر شما مقاله های آموزش کسب و کار اینترنتی در وب سایت ماهان تیموری رو مطالعه کنید، به روند یادگیری شما سرعت بیشتری می‌بخشد. چرا که تاکنون بیش از 80 هزار دانش‌آموخته از این سایت توانسته‌اند رویاهای خود را تغییر بدهند و به ثروت تمام‌نشدنی دست پیدا کنند. به جرئت می‌توان اذعان کرد که پس از مطالعه، پاسخ تمامی سوالات خود را یافته‌اید. در صورتی هم که تصمیم قطعی خود را گرفته‌اید، باز هم سایت ماهان تیموری می‌تواند در جایگاه یک آموزش آنلاین، نقش پُررنگی ایفا کند. می توانید هر سوالی دارید بپرسید و به رایگان اطلاعات کسب و کنید و در زمینه کسب و کاری خودتان پیشرفت کنید!