سه شنبه ۱۸ بهمنساعت ۱۱:۱۶Feb 2023 7
جستجوی پیشرفته

چگونه استرس قبل از کنکور را کاهش دهیم؟

 

استرس آفت بزرگی است که به دلایل و علت های متفاوت و در شرایط متفاوت، زندگی افراد را تحت تاثیر خود قرار می دهد. یکی از این شرایط مهم، دوره کنکور و به خصوص زمان قبل از کنکور است. استرس قبل از کنکور، آفتی است که به راحتی می تواند نتیجه کنکور را تحت تاثیر قرار دهد اما خوشبختانه راه های مواجه با آن انقدر زیاد و ساده است که هر فردی به راحتی می تواند با شناخت روش های کاهش استرسَ، این تشویش را کنترل و حتی رفع کند. در این خصوص اگر نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید، پیشنهاد می کنیم تا در ادامه با موسسه حرف آخر همراه ما باشید. 

برای رفع استرس قبل کنکور، برنامه ریزی درسی خود را منظم انجام دهید

به جرات می توان گفت که نظم نداشتن مهم ترین دلیلی است که می تواند استرس های قبل آزمون کنکور را ایجاد کند. اما برای رفع این استرس تنها کافی است که برنامه ریزی تحصیلی خود را مطابق با زمان بندی ارائه شده انجام دهید به صورتی که مطالعه کلیه مباحث آموزشی را تا قبل از زمان ارائه شده به پایان برسانید. 

 

 

تمام نکردن بودجه بندی درسی، مهم ترین دلیل استرس قبل کنکور

یکی دیگر از دلایلی که به راحتی موجب استرس شدید داوطلبان می شود این است که بودجه بندی دروس ارائه شده برای مطالعه در کنکور را تا قبل از زمان آزمون به پایان نرسانده اند. 

عدم مطالعه به خودی خود موجب بروز استرس می شود چرا که داوطلبان همیشه این دغدغه را دارند که سوالات و تست ها دقیقا از قسمتی از کتاب ها انتخاب شود که آن ها مطالعه کافی در آن خصوص نداشته اند. 

به همین خاطر و برای رفع استرس قبل کنکور، حتما پیشنهاد می کنیم که بودجه بندی دروس خود را تمام کنید و حداقل یک دور کامل تمام مواد و عنوان های آموزشی خود را مرور کنید. پیشنهاد می کنیم تا برای مطالعه دقیق مواد آموزشی حتما از ویدئوهای آموزشی موسسه حرف آخر کمک بگیرید. برای اطلاعات دقیق تر پیشنهاد می کنیم تا صفحه قیمت بسته های حرف اخر را مطالعه بفرمایید. 

 

برای کاهش استرس قبل کنکور، یک هفته از مطالعه دست بکشید

حالا که در مورد برنامه ریزی های قبل کنکور با شما صحبت کردیم، بهتر است تا در مورد یک نکته ارزشمند که کمتر به آن توجه می شود نیز با هم صحبت کنیم. 

یکی از اشتباهات رایج داوطلبان کنکور این است که مطالعه و تست زنی را تا زمان ورود به سالن آزمون ادامه می دهند! با توجه به حجم گسترده مطالب کنکوری، پیشنهاد جدی موسسه حرف آخر این است که حداقل یک هفته قبل از شروع آزمون دست از مطالعه بکشید و تمام کتاب های تست و کنکور را از خود دور کنید، با این روش شما به راحتی می توانید آرامش کافی داشته باشید و ذهن خود را متمرکز و آماده برای زمان آزمون کنید. 

 

 

قبل از شروع آزمون برای کاهش استرس قبل کنکور، خواب کافی داشته باشید

بسیاری از داوطلبان به دلیل استرس های قبل از امتحان، از خواب شبانه خود کم می کنند در صورتیکه عدم توجه به خواب کافی باعث می شود که استرس قبل از کنکور بر داوطلبان غلبه کند و نتوانند حین آزمون تمرکز و دقت کافی داشته باشند. 

برای رفع این مسئله پیشنهاد می کنیم تا شب قبل کنکور با آرامش کافی بخوابید و استراحت کنید تا بتوانید در مدت زمان 4 ساعته آزمون، دقت و تمرکز کافی داشته باشید. 

 

گرسنه وارد سالن آزمون نشوید تا استرس قبل از کنکور بر شما غلبه نکند

حتما شما هم این نکته را شنیده اید که برخی از افراد به علت استرس های شایعی که دارند دچار پرخوری عصبی می شوند! اما جالب است بدانید که گروهی از افراد هم هستند که به دلیل استرس هایی که دارند شکم خود را گرسنه نگه می دارند. 

گرسنه ماندن در زمان آزمون موجب می شود تا ذهن آمادگی کافی برای تجزیه و تحلیل سوالات را نداشته باشد و به راحتی نتواند دانسته های علمی خود را روی برگه آزمون ارائه دهد. به همین دلیل و منزله پیشگیری از عوارضی مانند گرسنگی و تشنگی در مدت زمان آزمون، حتما با شکم سیر وارد سالن کنکور شوید و حتی الامکان خوراکی های مورد نظر خود را با خود داخل سالن کنکور بیاورید. 

 

دفترچه سوالات را وارسی نکنید تا استرس قبل کنکور را حین آزمون نداشته باشید

بسیاری از افراد فکر می کنند، همین که وارد جلسه کنکور شدند دیگر همه چیز تمام شده است در صورتیکه سخت در اشتباه هستند چرا که تک تک لحظات زمان کنکور آنقدر ارزشمند و مهم است که نحوه مدیریت درست آن به راحتی می تواند آینده یک شخص را تحت تاثیر قرار دهد. 

یکی از دلایل مهمی که همیشه همه داوطلبان از آن صحبت می کنند این است که گروه عمده ای از داوطلبان پس از دریافت دفترچه سوالات از شدت استرس و کنجکاوی شروع به وارسی کلی سوالات می کنند! مطالعه کلی سوالات دفترچه عمومی و تخصصی نه تنها کمکی به فرایند پاسخگویی دانش آموزان کنکوری نمی کند بلکه باعث می شود استرس شدیدی داوطلب را احاطه کند، به صورتیکه که اصلا نتواند سوالاتی که پاسخ درست آن ها را می داند را جواب دهد. 

 

 

 

ما در این مقاله شما را با نحوه مدیریت استرس قبل از کنکور آشنا کردیم، توجه داشته باشید که کلیه موارد یاد شده می تواند با همراهی یک استاد یا یک مشاوره درست به داوطلبان ارائه شود چرا که اساتید و مشاوران کنکور تنها وظیفه آموزشی ندارند و بایستی در مورد نکات روحی و روانی داوطلبان حین آزمون هم با آن ها صحبت کنند. مشاوران موسسه حرف اخر از جمله اساتید دلسوز و کاربلدی هستند که در طول مسیر آموزشی در ویدئوهای موسسه حرف آخر، علاوه بر ارائه مطالب آموزشی در مورد شیوه مدیریت زمان، مدیریت استرس قبل و بعد از کنکور با دانش آموزان و داوطلبان صحبت می کنند.