دوشنبه ۲۰ اردیبهشتساعت ۲۳:۱۷May 2021 10
جستجوی پیشرفته

استخدام با نظر شخصی، یا ببینیم داده ها چه می گویند؟‌

 

 

خطاهای شناختی بخش جدایی‌ناپذیری از تصمیم گیری های ما را تشکیل می دهند. این خطاها، هنگام تحلیل و قضاوت ما را به دام خود گرفتار کرده و باعث می‌شوند که نتوانیم در شرایط مختلف ارزیابی درستی داشته و بهترین گزینه‌ی پیش رو را انتخاب کنیم. یکی از این موقعیت های مهم تصمیم گیری، زمانی است که قصد تیم سازی و استخدام نیرو برای کسب و کار خودمان داریم. 

خطاهای شناختی در طول زمان و‌ زندگی انسان بر روی کره زمین، در برخی مواقع به بقاء ما کمک کرده‌اند، اما هزینه‌هایی هم به ما تحمیل می‌کنند. برای نمونه نتایج بررسی های مختلف نشان می دهند که استخدام نیروی انسانی نامناسب و تیم سازی ناموفق، دومین عامل شکست کسب و کار ها هستند. 

 

 

در شرکت ها و سازمان های بزرگ واحد منابع انسانی و تیم های جذب و استخدام و در استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا معمولا خود هم بنیان گذاران وظیفه استخدام و انتخاب نیروی انسانی را بر عهده دارند. نیرویی که به دلیل اهمیت آن در اقتصاد دانش بنیان از آن به عنوان سرمایه انسانی یاد می شود. فارغ از بزرگی یا کوچکی اندازه یک کسب و کار، بین یک تا هفت مرحله برای استخدام و ارزیابی تناسب شغل و شاغل در شرکت های مختلف تعریف شده است. 

به طور معمول فرایند تصمیم گیری در تمامی مراحل استخدام توسط افراد و با قضاوت آن ها انجام شده و اینجاست که پای خطاهای انسانی و سوگیری های شناختی به میان آمده و درصد اطمینان از انتخاب درست و موفقیت در تیم سازی را کاهش می دهد. 

 

برای بالا بردن اطمینان و انطباق تناسب شغل و شاغل چه باید کرد؟ 

زمانی که از ارزیابی تناسب شغلی «تناسب بین شغل و شاغل» صحبت می کنیم، قبل از هر چیز باید تعریف آن و نیز متغیر های وابسته به این مقوله را در نظر بگیریم. تعاریف و نگاه های علمی مختلفی در این باره وجود دارد، اما در همه آن ها ۳ نقطه مشترک وجود دارد که در موضوع ارزیابی تناسب شغل و شاغل باید به بررسی آن ها پرداخت. اگر این نقاط مشترک را به صورت یک مثلث سه ضلعی در نظر بگیریم، ضلع اول آن خود فرد شاغل بوده که دارای ویژگی های «سـن، جـنس، سـطح تحـصيلات، تأهـل و تجـرد، سـابقه کـار، دانـش، مهـارت و توانـايي هـاي فـردی» است. 

ضلع دوم این مثلث، شغل یا همان جایگاه شغلی است که دارای الزامات و پیش نیاز هایی نظیر دانش شغلی خاص، مهارت، شایستگی های رفتاری و ... است. 

آخرین ضلع مثلث که شاید کمتر به آن توجه شده و در تصمیم گیری ها و ارزیابی های استخدامی نادیده گرفته می شود، سازمان است. هر شرکتی دارای فرهنگ سازمانی و ارزش های گروهی مخصوص به خود بوده که در طول زمان شکل گرفته و بایستی در ارزیابی تناسب شغلی مورد توجه قرار گیرد. 

علم مدیریت و روانشناسی سازمانی برای کاهش ریسک تصمیم های اشتباه در استخدام و تیم سازی موفق تلاش های زیادی انجام داده و متخصصین این حوزه مدل ها و ابزارهای سنجش و اندازه گیری مختلفی را توسعه داده اند. بررسی و مد نظر قرار دادن داده ها و اطلاعات حاصل از ارزیابی هر ۳ ضلع تناسب شغلی، زمان بر بوده و هزینه زیادی را برای سازمان ها ایجاد می کند. 

 

 

 

استخدام با نظر شخصی، یا مبتنی بر داده ها؟

خوشبختانه در سال های اخیر ظهور تکنولوژی های نوین و تلفیق آن با حوزه های علمی مختلف امکان هوشمند سازی، تسهیل انجام و مقرون به صرفه کردن بسیاری از فرایند های بین رشته ای را فراهم نموده است. حوزه مدیریت منابع انسانی به ویژه جذب و استخدام نیز از این قاعده مستثنی نیست. نمونه های مختلف «داخلی و خارجی» از سرویس های ابری و تکنولوژی های مبتنی بر فناوری های داده محور و هوش مصنوعی در حال گسترش و ارائه خدمات مدیریت منابع انسانی به کسب و کارها هستند. 

 

 

 

 

 

راهکارها و پیشنهاد های اندازه برای حل این موضوع چیست؟

اندازه یک سرویس مدیریت استعداد و ارزیابی تناسب شغل و شاغل است که برای هر یک از مراحلِ ارزیابی پیش از استخدام، سنجش عملکرد، معماری فرهنگ و پیمایش سازمانی راهکارهای علمی در اختیار کسب و کارها می‌گذارد.

یکی از ویژگی های متمایز پلتفرم اندازه، قابلیت شخصی سازی آن متناسب با نیاز سازمان هاست. به عبارت دیگر دسترسی به بانکی از مدل های ارزیابی شایستگی های شغلی و آزمون های استخدامی مختلف در بستر یک پلتفرم به صورت آنلاین در اختیار شرکت ها قرار گرفته و آن ها می توانند متناسب با نیازهای استخدامی خود هر یک از ۳ ضلع تناسب شغلی یعنی «شاغل، شغل، سازمان» را مورد ارزیابی قرار دهند و از داده ها و نتایج حاصل در تصمیم گیری و تیم سازی موفق استفاده کنند. 

مدل های ارزیابی و آزمون های مهارت شغلی، رفتار و شخصیت شناسی و استعداد شغلی اندازه، ضریب اطمینان و احتمال انتخاب نیروی انسانی متناسب را بالا برده و ضمن کاهش خطاهای انسانی و سوگیری های شناختی در تصمیم گیری، به خلق تیم های موفق کاری کمک شایانی می کنند. 

هم اکنون پلتفرم اندازه به آدرس اینترنتی « andaze.io » در دسترس کارفرمایان و تیم های منابع انسانی سازمان ها می باشد. برای کاهش ریسک و هزینه استخدام ناموفق، کافیست وارد آدرس سایت اندازه شده و در کمتر از ۱۰ ثانیه، پنل ارزیابی تناسب شغلی شرکت خودتان را ایجاد کنید.