سه شنبه ۰۱ تیرساعت ۰۰:۱۷Jun 2021 22
جستجوی پیشرفته

گام های اولیه ثبت شرکت و ثبت برند

برند و برند سازی در تاثیر نفوذ در بازار و توسعه بازار و پیشی گرفتن از رقبا نقشی کلیدی دارد. برند باعث می شود تا کسب و کارها به راحتی نزد مشتریان شناخته شوند و در اندیشه آنها جای خود را باز کنند. از مهم ترین خصوصیات یک برند این است که می تواند باعث تمایز محصولات، کالاها و خدمات یک کسب و کار با دیگر کسب و کارها شود بخصوص اگر این کسب و کارها محصولات و خدمات مشابه و نزدیک به هم تولید کنند. مزایای ثبت برند در تبلیغات و مارکتینگ را نمی توان نادیده گرفت به همین جهت است که ثبت برند در سال های اخیر به یک مزیت رقابتی بسیار مهم تبدیل شده است. 

برای ثبت برند می توان هم به صورت حقیقی و هم حقوقی اقدام کرد. اما پر واضح است که برندهایی موفق تر خواهند بود که پشتوانه برتری داشته باشند. مشتریان پس از شناخت برند به دنبال اعتبار صاحب برند هستند، آنها دوست دارند بتوانند روی محصول و کالایی که خرید می کنند و یا خدماتی که دریافت می کنند حساب کنند. کمتر مشتری حقیقی و بخصوص حقوقی را می توان یافت که بدون در نظر گرفتن مالک برند ، آن برند و یا علامت تجاری را صرفا مد نظر قرار داده و برای خرید آن خدمت یا محصول اقدام کند. مشتریان حقوقی اعم از دولتی و خصوصی تنها با برند هایی حاضر به مذاکره و معامله هستند که بدانند این برند ها از شخصیت حقوقی مطمئنی برخوردار هستند و چه چیز از این بهتر که برند متعلق به یک شرکت باشد.

به همین دلیل توصیه می کنیم اگر قصد ثبت برند و برند سازی را دارید تنها با چند گام کلیدی و در کمترین زمان کسب و کار خود را با ثبت شرکت به صورت رسمی اعتبار بخشید. ثبت شرکت صرف نظر از امکان برند سازی موفق تر اعتبار کسب و کار را نیز افزایش می دهد و وجهه حقوقی کسب و کار و امتیازات زیادی که از ثبت شرکت به دست می آورید ضامن موفقیت شما در عرصه تجاری خواهند بود.

در ادامه قصد داریم چند گام ساده ای که به شما کمک می کند در کمترین زمان کار ثبت شرکت را انجام دهید و سپس به ثبت برند خود به صورت حقوقی بپردازید را بیان کنیم.

گام های اولیه برای ثبت شرکت

-موضوع یا موضوعات شرکت خود را انتخاب کنید

-یک قالب مناسب برای کسب و کار خود انتخاب کنید

-برای ثبت شرکت دو تا چند نفر شریک پیدا کنید و  تفاهم نامه ای با هم امضا کنید.

-بسته به قالب شرکت و نوع فعالیت شرکت حداقل سرمایه ای مورد نیاز برای ثبت شرکت را تعیین کنید و در حسابی که به نام شرکت باز می کنید واریز کنید.

-5  نام به ترتیب اولویت برای شرکت خود انتخاب کنید که به موضوع فعالیت شرکت مرتبط باشد

-اگر موضوعی که انتخاب کرده اید نیاز به مجوز دارد با مراجعه به نهاد مربوطه مجوز خود را دریافت کنید.

-حالا نوبت تکمیل مدارک است. اساسنامه، شرکت نامه، اظهارنامه از مدارک شرکت است که باید تنظیم شود.

-با شرکا خود جلسه ای را تشکیل دهید و مدارک شرکت را در آن بررسی و تایید کنید. از بین خود اعضا هیئت مدیره را انتخاب کنید و یک تعهد نامه برای قبول مسئولیت از آنها دریافت کنید. در ضمن دو نفر هم بازرس یکی اصلی و دیگری جانشین باید انتخاب کنید. این دو نیز باید تعهد خدمت صادقانه بدهند. فراموش نکنید که باید صورتجلسه ای را تنظیم کنید. این جلسه به مجمع عمومی موسسین شناخته می شود.

-حالا باید اعضا هیئت مدیره با هم جلسه تشکیل بدهند و این بار با تقسیم مسئولیت ها و اختیارات بین خودشان، باید سمت هایی مانند مدیر عامل، رئیس هیئت مدیره و دبیر جلسات را انتخاب کنند. این جلسه هم نیاز به صورتجلسه دارد.

-بعدا باید به سایت اداره ثبت شرکت ها بروید و با تکمیل اطلاعات اظهارنامه و بارگذاری مدارک مورد نیاز، درخواست ثبت شرکت خود را ارائه نموده و شماره پیگیری دریافت کنید.

-درخواست را کارشناسان اداره ثبت شرکت ها بررسی می کنند. نتیجه را بعدا به صورت پیامک و در جواب درخواست روی سایت به شما اطلاع رسانی می کنند.

-اگر درخواست ثبت شرکت رد شده باشد باید دلایل را بررسی و اصلاح کنید و دوباره درخواست دهید. اما اگر تایید شده باشد باید هزینه ثبت را پرداخت و مدارک فیزیکی را ارسال کنید.

-با دریافت مدارک فیزیکی شرکت در دفتر اداره ثبت شرکت ها ثبت می شود و در صورت پرداخت هزینه انتشار آگهی ، موضوع ثبت شرکت در روزنامه رسمی و روزنامه ای کثیرالانتشار آگهی می شود و شرکت نهایتا ثبت می شود.

نکته: وقتی شرکت ثبت شود یک شناسه به شما تحویل داده می شود که به عنوان شناسه ملی شرکت شناخته می شود و در ضمن نقش کد اقتصادی شرکت را هم دارد. با این کد باید به اداره مالیاتی مراجعه کنید، منطقه مالیاتی خود را مشخص کنید و دفاتر پلمپ را دریافت کنید. از این پس برای اعتبار بیشتر شرکت باید اقداماتی مانند ثبت برند را انجام دهید که با هم مرور خواهیم کرد.

گام های اولیه برای ثبت برند

وقتی کار ثبت شرکت تمام شود شما می توانید برای ثبت برند حقوقی اقدام کنید.                                                  اما نکته مهم اینکه اگر به دنبال ثبت برند در داخل و سپس ثبت بین المللی برند هستید لازم است که برای اخذ کارت بازرگانی نیز اقدام کنید. لازم به توضیح است که ثبت برند در داخل ایران اگر در داخل آن از علائم و حروف لاتین استفاده نشده باشد نیازی به کارت بازرگانی ندارد اما برای ثبت برند در داخل ایران با حروف لاتین و یا ثبت برند به صورت بین المللی باید الزاما از قبل برای دریافت کارت بازرگانی اقدام کرده باشید چرا که ارائه کارت بازرگانی الزامی است.

به صورت کلی لازم است برای ثبت برند یا ثبت علامت تجاری بعد از ثبت شرکت گام های اولیه زیر را انجام دهید:

-ابتدا برندی را باید طراحی کنید که مبین محصول یا خدمات شما باشد. به یاد داشته باشید که طراحی برند مهم ترین اقدام شما برای ثبت برند موفق است. قوانین و مقررات ثبت برند محدودیت های زیادی را برای تعریف برند مشخص کرده است اما روال ثبت برند نسبت به تعریف یک برند مشخص ساده تر است. برند باید ویژگی هایی مانند عدم کپی برداری، نداشتن مشابه در هیچ جای دنیا، عدم استفاده از حروف عامیانه و توصیفی و یا استفاده از علائم و نشانه های دولتی و حکومتی و غیره را رعایت کرده باشد.

-قبل از اقدام برای درخواست ثبت علامت تجاری بهتر است نسبت به استعلام ثبت برند برای اطمینان از امکان ثبت برند اقدام کنید.

-بعد از انتخاب طرح باید به سامانه اینترنتی سازمان مالکیت معنوی مراجعه شود و اظهارنامه ثبت برند تکمیل شود. در این مرحله اطلاعات مالک برند را باید حقوقی اعلام کنید.

-بعد از ثبت اظهارنامه باید بارگذاری مدارک را انجام دهید و نمونه های برند را نیز ارائه دهید.

-سپس درخواست شما برای کارشناسان اداره مالکیت معنوی ارسال می شود تا با مشخصات قانونی ثبت علائم تجاری بررسی شود و نتیجه اعلام شود.

-اگر نتیجه رد باشد ممکن است به دلیل نقص مدرک باشد اما بعضا به دلایلی مانند عدم امکان ثبت برند به دلیل تشابه با دیگر برند ها ممکن است برند به هیچ عنوان قابل ثبت نباشد. به همین دلیل گفتیم که باید از قبل برای استعلام ثبت برند اقدام کرده باشید.

-اما اگر درخواست شما مورد تایید قرار بگیرد نتیجه قبول درخواست برای شما ارسال می شود که باید برای تکمیل مدارک و تشکیل پرونده تمامی مدارک را به صورت فیزیکی برای اداره مالکیت معنوی ارسال کنید.

-بعد از این مرحله هزینه های ثبت برند را پرداخت می کنید و موضوع ثبت برند در داخل دفاتر اداره مالکیت معنوی ثبت می شود. نهایتا  ثبت برند در روزنامه رسمی آگهی می شود و یک گواهینامه ده ساله به نام مالک برند صادر می شود 

به این ترتیب شما صاحب یک برند حقوقی معتبر با تکیه بر اعتبار شرکت خود خواهید شد. این اعتبار به شما کمک می کند تا بتوانید با داشتن شخصیت حقوقی و برند معتبر وارد مذاکره با شرکت ها و موسسات مختلف داخلی و خارجی شده و قرارداد های بزرگ داشته باشید و سود زیادی از این راه به دست بیاورید. منظور اینکه وجود یک شرکت باعث می شود تا شما در تعامل و قراردادهای مختلف شانس بسیار بالاتری داشته باشید و در این حین برند سازی شما نیز موفقیت بیشتری خواهد داشت. پیشنهاد می کنم اگر به دنبال ثبت شرکت و ثبت برند حقوقی هستید همین الان با کارشناسان حرفه ای ویونا در تماس باشید.