جمعه ۱۵ مردادساعت ۰۲:۱۴Aug 2021 6
جستجوی پیشرفته

تولید محتوا یعنی معرفی کسب و کار، خدمات و محصولات شما

منظور از تولید محتوا یا بازاریابی محتوا چیست؟

در دنیای امروز بسیاری از کسب و کارها در فضای مجازی وارد شده اند و در این فضا به معرفی ابعاد مختلف کسب و کار خود می پردازند. جهت معرفی کسب و کار و خدمات و محصولات در این فضا، شرکت ها نیازمند ارائه آن ها، آن هم به سبک دیجیتال دارند. در فضای دیجیتال، برای دستیابی به این هدف، باید بتوانند محتواهای مختلفی با توجه به ظرفیت کسب و کار و اهدافی که دارند تولید کنند.

تولید محتوا، ایجاد صادقانه و درست انواع محتواهای مختلف، متناسب با ظرفیت کسب و کار شماست که به مخاطب کمک می کند تا با ابعاد مختلف کسب و کار شما آشنا شود و در صورت نیاز از آن ها استفاده کند. در این مقاله به اینکه تولید محتوا چیست و چرا مهم است خواهیم پرداخت و با برخی از مهمترین انواع محتوایی که می توانید برای تولید محتوا از آن ها استفاده کنید به طور مختصر آشنا خواهید شد.

 

 

 

 

تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا، به معنی ایجاد انواع محتوا جهت ارائه ابعاد مختلف کسب و کار متناسب با ظرفیت های واقعی کسب و کار به صورت صادقانه با اهدافی نظیر معرفی کسب و کار، فروش خدمات، فروش محصولات، ارائه راه کارهای کاربردی در جهت حل مشکلات آن صنعت، پاسخ به مسائل روز آن کسب و کار و ... برای جامعه مخاطب است.

به عبارت دیگر در تولید محتوا با ایجاد صادقانه ی انواع محتواهایی که کل ابعاد کسب و کار شما را به مخاطب معرفی کند سر و کار دارید که در نتیجه ی آن کاربران می توانند با کسب و کار شما آشنا شوند و در صورت نیاز از موارد مختلف آن استفاده کنند.

 

 

اهمیت تولید محتوا

اهمیت تولید محتوا را می توان این گونه گفت که در واقع با تولید محتوا می توانید ابعاد مختلف کسب و کارتان را معرفی کنید تا در صورت نیاز مخاطبانتان از آن ها استفاده کنند. به عنوان نمونه؛

 

اگر در کسب و کارتان محصولی می فروشید و در واقع یکی از اهداف کسب و کار شما فروش محصول است، بنابراین باید بتوانید این محصول را به صورت درست و صادقانه معرفی کنید و برای این کار به تولید محتوا نیاز دارید و باید به ارائه محتواهایی که محصول شما را به درستی به مشتری معرفی می کند بپردازید.

 

یا مثلا اگر کسب و کارتان کارخانه ای است که مثلا می خواهید در فرمولاسیون ساخت یک محصول خاص به مخاطب کمک کنید و تجربیات خود را به اشتراک بگذارید و از این طریق می خواهید به ارائه راه حل در مورد یکی از مشکلات کسب و کار خود بپردازید، نیاز به تولید محتوا دارید و در واقع باید مقاله ای در این رابطه توسط متخصصین کسب و کار شما نوشته شود تا مخاطبان شما بتوانند آن را بخوانند و از آن در کسب و کار خودشان استفاده کنند.

 

یا مثلا اگر کسب و کاری دارید که مثلا مشکل خاصی را حل می کند و کسب و کارهای دیگر این کار را نمی کند، در واقع نیاز به تولید محتوا برای معرفی این مزیت کسب و  خود نسبت به سایر کسب و کارها به صورت صادقانه دارید. این مزیت ها ممکن است قیمت پایین تر شما، کیفیت بالاتر شما، استفاده از دانش بروز تر در محصولات و خدمات شما و ... می تواند باشد که در واقع با تولید محتوای درست و صادقانه می توانید این موارد را به مخاطبان معرفی کنید. 

 

 

داشتن برنامه برای ایجاد محتوا

از یک سو، ایجاد انواع محتوا می تواند به سادگی نوشتن یک صفحه در هر موردی از کسب و کار شما (مانند یک مقاله، معرفی محصول و ... ) باشد و یا به آسانی ایجاد یک ویدیو 1 دقیقه ای در حوزه کسب و کار شما و یا ایجاد هر نوع محتوای دیگری باشد. و از سوی دیگر، تولید محتوا می تواند به سختی ماه ها زمان گذاشتن و بکارگیری تیم های متخصص با توجه به کسب و کار شما باشد.

 

در حقیقت اینکه بخواهیم محتوایی تولید کنیم مهم نیست، بلکه ایجاد محتوای درست و صادقانه در ابعاد مختلف کسب و کار متناسب با ظرفیت های آن برای نیازهای مختلف جامعه مخاطب و جامعه مهم است.

 

اگر چه همانطور که اشاره شد این کار می تواند ساده باشد، اما برای تولید محتوا به صورت جامع و کامل، نیاز به تهیه یک استراتژی تولید محتوا دارید که در آن بسیاری از مسائل مربوط به کسب و کارتان مشخص شود. در واقع به یک برنامه ی نسبتا کامل متناسب با ظرفیت های کسب و کارتان نیاز دارید که با استفاده از آن می توانید تولید محتوای مفیدتری داشته باشید.

 

 

 

 

 

انواع مختلف محتوا

برای معرفی ابعاد مختلف کسب و کارتان به مخاطبان نیاز به تولید انواع محتوا دارید تا بتوانید در زمان درست از آنها برای مخاطبان استفاده کنید. شناخت درست انواع محتوا و بکارگیری آن در زمان و فضای مناسب می تواند ابعاد کسب و کار شما را به درستی معرفی کند. و در واقع می توانید با توجه به ظرفیت های کسب و کارتان به مخاطبانتان اطلاعات مختلفی از محصولات، خدمات، ارائه راه کارهای مفید برای حل مشکلات آن صنعت و ... بدهید تا بتوانند در صورت نیاز از آن ها استفاده کنند.

 

پست های بلاگ، مقالات، پست در شبکه های اجتماعی، تحقیقات دست اول، سوال و جواب، وایت پیپر، انواع لیست ها، مصاحبه، مشخصات محصول، اخبار، کتاب، ، تمپلیت، کتاب های الکترونیکی، اینفوگرافیک، دیاگرام، ایمیل، دوره، تبلیغات محصول، ویدیو، تصاویر، پادکست، ارائه ها، وبینار، ایمیل  و ... همه از انواع محتوایی است که می توانید استفاده کنید.

 

برخی از این محتواها مانند ویدیو هیچ نوشته ای را شامل نمی شوند و برخی دیگر مانند برخی از مقالات (که شامل ویدیو، عکس و ... است) می تواند ترکیبی از انواع محتواها را دارا باشد. به عنوان مثال اکثر افرادی که پست های بلاگ می نویسند، در آن گاهی از اینفوگرافیک، پادکست، ویدیو و تصاویر هم برای انتقال مفید تر مطلب استفاده می کنند. برای آشنایی با مهمترین انواع محتوایی که می توانید از آن ها برای تولید محتواهای مختلف در کسب و کارتان استفاده کنید می توانید مقاله انواع محتوا را مطالعه کنید.

 

نتیجه گیری

همانطور که در این مقاله به آن اشاره کردیم، اهمیت تولید محتوا تقریبا از کل فعالیت هایی که برای کسب و کارتان در فضای دیجیتال انجام می دهید، بیشتر است و دلیل این امر هم آن است که تولید محتوا یعنی معرفی کل کسب و کار شما. بنابراین اولا باید کل ظرفیت های شما را پوشش دهد، دوما باید کاملا صادقانه متناسب با ظرفیت های کسب و کارتان باشد تا مشتریان در صورت نیاز از آن ها استفاده کنند، سوما باید کاملا تخصصی متناسب با کسب و کار شما باشد که البته این موضوع بسیار مهم و گسترده است و به عنوان مثال در شرکت ها و کارخانه هایی که از مقالات بروز علمی در فرایندهای تولید و... اشان استفاده می کنند، بسیار مهم است که بتوانند حاصل پژوهش و تجربه هایی که در جهت حل مشکلات و بهبود آن کسب و کار است را به صورت محتوایی (مقاله، پست بلاگ و ...) بنویسند و در اختیار بقیه قرار دهند که البته این کار عمدتا باید توسط نیروهای تخصصی و پژوهشی خود آن شرکت ها باید صورت گیرد.

 

تیم رایاطرح در خدمات سئو خود، تلاش می کند تا تولید محتوایی با کیفیت و متناسب با ظرفیت کسب و کار شما را در زمان مناسب به شما تحویل دهد. برای دریافت خدمات مختلف تولید محتوا می توانید از خدمات تولید محتوا رایاطرح استفاده کنید و اگر تیم تخصصی و پژوهشی در شرکت و کارخانه ی خود دارید می توانید تولید محتوا را با همکاری تیم رایاطرح و متخصصان خودتان انجام دهید.