پنجشنبه ۱۴ مردادساعت ۲۳:۱۳Aug 2021 5
جستجوی پیشرفته

بررسی عوامل موثر بر قیمت قالب فلزی بتن

چرا استفاده از قالب فلزی بتن دارای اهمیت می باشد؟ چه عواملی بر روی قیمت قالب فلزی بتن تاثیر می گذارند؟ اگر به هر نحوی با  صنعت ساخت و ساز سروکار  داشته باشید، حتما با لوازم و تجهیزات ساختمانی مانند لوله داربست، قالب های بتن، خم کن میلگرد و .... آشنایی دارید. میلگرد و دستگاه خم کن میلگرد، قالب بتن و لوله داربست از جمله ابزار آلات مورد نیاز برای ساخت سازه های بتنی می باشند. در ادامه به معرفی قالب بتنی و بررسی انواع مختلف آن می پردازیم.

 

معرفی قالب بتنی و انواع آن

قالب بتنی چیست؟  قبل از هر چیزی پاسخ به این سوال در اولویت قرار دارد؟ در صنعت ساخت و ساز، قالب های بتن معمولا برای ساخت سازه های بتنی مورد استفاده قرار می گیرند. به عبارتی امر قالب بندی را می توان به عنوان یکی از مهمترین و اساسی ترین مراحل ساخت سازه های بتنی معرفی نمود. از جمله  مهم ترین وظایف قالب های بتنی می توان به نگهداری بتن تازه برای رسیدن به مقاومت کافی و مناسب، اشاره کرد. با استفاده از قالب های بتنی می توان سازه های بتنی را در شکل های مختلف ایجاد کرده و همچنین با بالا بردن مقاومت و استحکام سازه های بتنی، از شکستن و یا ترک خوردن آن جلوگیری نمود. قبل از بررسی قیمت قالب فلزی بتن، لازم و ضروری است تا ابتدا بیشتر با انواع قالب های بتنی آشنا شویم. 

 

 

 

بررسی عوامل موثر بر قیمت قالب فلزی بتن

 

اینگونه قالب ها به طور کلی از سه جز اصلی یعنی جداره داخلی ( تعیین کننده شکل نهایی بتن )، تیر افقی ( نگهدارنده جداره داخلی، توزیع کننده نیروهای وارده از  طرف  بتن بین داربست و بولت های مهاری و ... ) و بولت مهاری ( متصل کننده دو صفحه قالب به یکدیگر و تحمل فشار وزن بتن ) تشکیل شده است. قالب های بتنی دارای انواع مختلفی هستند. این قالب ها را می توان از جنس های متنوعی مانند چوب، پلاستیک، فولاد، و ..... تهیه نمود. متداول ترین و پر استفاده ترین انواع قالب های بتنی که به شرح زیر می باشند :

قالب چوبی و سنتی بتن : این نوع از  قالب های  بتنی از جنس چوب بوده و همچنین ساخت و تولید آن در کارگاه های ساختمانی، بسیار آسان است. از آنجایی که این قالب ها برای ساخت و تولید به زمان بیشتری نیاز دارند، به همین دلیل برای استفاده در ساخت سازه های بزرگ، مناسب نبوده و به عبارتی ساخت آنها به تعداد زیاد بسیار زمانبر است. قالب های چوبی و سنتی همچنین دارای ماندگاری و طول عمر کمتری نسبت به سایر قالب های بتنی می باشند. اگر به دنبال قالب های بتن ارزان قیمت هستید، قالب های چوبی بهترین گزینه برای انتخاب به حساب می آیند.

قالب فلزی بتن یا مدولار : قالب های فلزی بتن یکی از پرطرفدارترین و پر استفاده ترین قالب های شکل دهنده بتن می باشند. قیمت قالب فلزی به دلیل داشتن ویژگی ها و قابلیت های خاص و ویژه، نسبت به سایر قالب های بتن بیشتر است. از جمله ویژگی های قالب فلزی بتن می توان به موارد زیر اشاره کرد : 

•دارای استحکام و مقاومت بالا

•ماندگاری و طول عمر زیاد

•سرعت زیاد در ساخت و تولید

•کاهش مدت زمان عملیات اجرایی

•امکان تغییر ظرفیت و افزایش کارایی

•توانایی تحمل وزن بسیار بالا

 

 

 

 

قیمت قالب فلزی بتن

 

 از قالب های فلزی بتنی می توان برای انواع قالب بندی مانند قالب بندی فونداسیون، لوله داربست قالب بندی ستون ( چهارگوش، گرد و چند ضلعی )، قالب بندی دیوارهای یکطرفه و دوطرفه، قالب بندی تیرها و دال بتنی، قالب بندی ستون و ... استفاده کرد. قالب های مدولار یا فلزی خود به انواع مختلفی تقسیم می گردد. از انواع مختلف قالب های فلزی می توان به قالب های فلزی ثابت، قالب های فلزی رونده و قالب های فلزی لغزان اشاره نمود. نبشی پانچ شده قالب، رزوه و مهره جک، تسمه قالب یا بولت تسمه ای، سولجر قالب بندی، شاقول قالب، واشر دو لوله، پین و گوه، بولت عصایی و تمام رزوه و .... از جمله اجزا و متعلقات قالب فلزی بتن می باشند.

 

موارد استفاده از قالب فلزی بتن 

همانطور که گفته شد، قالب های فلزی بتن به دلیل داشتن ویژگی هایی مانند مقاومت بالا، طول عمر زیاد و .... یکی از جمله متداول ترین قالب های بتنی به حساب می آیند. از قالب های فلزی و مدولار برای نگه داشتن و شکل دهی به بتن استفاده می شود. این نوع قالب کاربرد های بسیاری دارد. قالب های فلزی بتنی معمولا در بازسازی انواع سازه، ساخت پل و برج، ساخت ساختمان های عمومی، ساخت سازه های منحصر به فرد با اشکال نامنظم، ساخت دیوارهای قوسی و .... کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرند.

 

بررسی قیمت قالب فلزی بتنی 

اگر برای تهیه و خرید قالب های فلزی بتنی اقدام کرده باشید، حتما متوجه تفاوت قیمت در میان آنها شده اید. عوامل مختلفی بر روی قیمت قالب فلزی تاثیر گذاشته و به عبارتی تعیین کننده قیمت نهایی قالب های فلزی بتنی می باشند. عوامل موثر بر قیمت این نوع قالب های بتنی عبارتند از :

مقاومت قالب فلزی بتن : یکی از جمله عوامل مهم بر روی این قالب ها، مقاومت و استحکام آنها می باشد. یک قالب فلزی بتنی مناسب باید دارای مقاومت بالایی بوده و به عبارتی بتواند به خوبی وزن و نیروی بسیاری را تحمل کند. این قالب همچنین باید بتواند در برابر ضربه، هوازدگی و خوردگی، حرارت و گرمای بیش از حد، رطوبت و ... تحمل زیادی را از خود نشان دهد. به طور کلی در هنگام خرید قالب های فلزی توجه به کیفیت مواد سازنده، مقاومت و دوام آن، سطح ایمنی و .... لازم و ضروری می باشد.

 

 

 

 

قیمت قالب فلزی بتن

 

وزن قالب فلزی بتن : وزن تاثیر بسیاری بر روی قیمت قالب فلزی دارد. وزن این قالب ها باید به گونه ای باشد که حمل و جابجایی آن توسط کارکنان به آسانی انجام گیرد. به عبارتی می توان گفت که وزن مناسب و قابل حمل بودم از جمله ویژگی های مهم قالب های فلزی به حساب می آید. 

دقت ساخت قالب فلزی بتن : ساخت قالب های فلزی باید به گونه ای باشد که اتصال و سرهم کردن آنها در کمترین زمان ممکن، انجام گیرد. 

سازگاری مواد سازنده قالب فلزی، مقاومت و ماندگاری، وزن، ورقه های مورد استفاده در ساخت و تولید آن و .... از جمله عوامل مهمی هستند که بر روی قیمت قالب فلزی تاثیر می گذارند و توجه به آنها در هنگام خرید قالب های فلزی بسیار دارای اهمیت است. به همین دلیل تهیه این قالب های فلزی از شرکتی معتبر و قابل اطمینان ضروری می باشد. شرکت مدرن سازان به عنوان معتبر ترین شرکت تولید کننده صنایع و تجهیزات قالب فلزی، می تواند امکان خریدی مطمئن را برای شما فراهم کند.