پنجشنبه ۰۷ مردادساعت ۲۱:۰۷Jul 2021 29
جستجوی پیشرفته

همه آنچه که برای ثبت نام مدارس شاهد باید بدانید

 

 

 

مدارس شاهد از جمله مدارس خاصی هستند که طرفداران بسیاری برای ثبت نام دارند. بسیاری از والدین دانش آموزان با توجه به شرایط خاص این مدارس و تاکید بر موارد تربیتی و پرورشی دانش آموزان علاقه مند به نام نویسی فرزندان خود در این مدارس می باشند.

مدارس شاهد برای هر سه مقطع ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم دانش آموز می پذیرند و همچنین دانش آموزان علاقه مند به تحصیل در رشته های فنی حرفه ای نیز می توانند در هنرستان های فنی حرفه ای شاهد به ادامه تحصیل بپردازند.

ثبت نام و تحصیل در مدارس شاهد برای بسیاری از دانش آموزان و والدین دارای اهمیت می باشد که در ادامه به شرح جزئیات و موارد مرتبط با آن می پردازیم.

 

 

زمان ثبت نام مدارس شاهد 

همان طور که گفتته شد مدارس شاهد برای تمام پایه های تحصیلی دانش آموز می پذیرد. ثبت نام دانش آموزان پایه اول ابتدایی شاهد با ثبت نام دانش آموزان در پایه های هفتم و دهم و حتی دوره های تحصیلی میان پایه دارای زمان بندی متفاوتی می باشد.

به استناد سایت هیوا زمان ثبت نام مدارس شاهد 1400 – 1401 به این صورت است که ثبت نام پایه اول دبستان در مهلت ثبت نام 12 خرداد تا 28 خرداد ماه 1400 – 1401 انجام می پذیرد و سپس ثبت نام مقاطع اصلی هفتم و دهم آغاز می گردد.

با توجه به این که زمان بندی اعلام شده از طرف سازمان شاهد و امور ایثارگران دچار تغییر شده لذا تاریخ دقیق ثبت نام در پایه های بالاتر نیز متعاقبا توسط این سازمان و وزارت آخموزش و پرورش کشور اعلام می گردد.

 

نحوه ثبت نام مدارس شاهد 

ثبت نام مدارس شاهد برای پایه های اصلی اول، هفتم و دهم تحصیلی به صورت دو مرحله و اینترنتی انجام می پذیرد. در واقع پیش ثبت نام اولیه دانش آموزان از به صورت اینترنتی بوده و پس از تایید دانش آموزان توسط مسئولین مدارس مرحله دوم که ارائه مدارک لازم برای ثبت نام در مدارس می باشد به صورت حضوری و با مراجعه به مدارس شاهد انجام می پذیرد.

به گزارش هیوا ثبت نام مدارس شاهد در سال های گذشته از طریق سامانه سجا که سامانه ثبت نام مدارس سازمان شاهد و امور ایثارگران می باشد، انجام می گرفت اما مصوبات وزارت آموزش و پرورش باعث شد که روند ثبت نام مدارس ابتدایی و دبیرستان در سال تحصیلی 1400 – 1401 دچار تغییر شده و ثبت نام مدارس شاهد برای سال تحصیلی 1400 – 1401 از طریق مراجعه به سایت ثبت نام مدارس با عنوان سامانه پادا انجام می پذیرد. 

همچنین ثبت نام دوره های میان پایه تحصیلی بر خلاف پایه های اصلی فقط به صورت حضوری و از طریق مراجعه به مدارس شاهد نزدیک محل زندگی دانش آموز انجام می پذیرد.

 

شرایط ثبت نام مدارس شاهد 

ثبت نام در مدارس شاهد در ابتدای تاسیس این مدارس مختص فرزندان شاهد و ایثارگر بود و با گذشت زمان و کاهش جمعیت این افراد امکان ثبت نام برای دانش آموزان عادی دیگر با در نظرگرفتن شرایطی خاص امکان پذیر گردید.

شرایط ثبت نام مدارس شاهد به دو دسته شرایط عمومی و اختصاصی تقسیم می گردد و از طرف دیگر شرایط ثبت نام برای مقاطع ابتدایی و متوسطه با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی ثبت نام در مدارس شاهد برای فرزندان و وابستگان شاهد و ایثارگر در مرحله اول ثبت نام تایید شده و این افراد باید علاوه بر پرونده تحصیلی دانش آموز، مدارک ایثارگری مورد نظر را نیز به مسئولین این مدارس ارائه نمایند.

از جمله شرایطی که برای ثبت نام دانش آموزان عادی در مدارس شاهد مورد اهمیت واقع می گردد شرط معدل برای این دانش آموزان است. به عبارت دیگر دانش آموزان غیر شاهد برای ثبت نام در این مدارس باید حداقل معدل و نمره کافی را سال تحصیلی گذشته را کسب کرده باشند.

 

دفترچه ثبت نام مدارس شاهد

ورود به مدرسه شاهد در پایه های مختلف زمان بندی، شرایط و موارد مختص به خود را دارد که این جزئیات توسط سازمان امور شاهد و ایثارگران و وزارت آموزش و پرورش تعیین شده و منتشر می گردد.

توصیه می شود دانش آموزانی که قصد ثبت نام در مدارس شاهد را دارند برای ورود به این مدارس و ثبت نام در آن، دفترچه ثبت نام مدارس شاهد 1400 – 1401 را دریافت کره و جزئیات ذکر شده در آن را به دقت مطالعه نمایند. برای دانلود دفترچه و مطالعه اطلاعیه ثبت نام مدارس شاهد می توانید به سایت هیوا مراجعه نمایید . 

توجه داشته باشید که شرایط و موارد ذکر شده در دفترچه ثبت نام شاهد سال های تحصیلی گذشته ممکن است در بسیاری از موارد برای سال های تحصیلی بعد دچار تغییر گردد، بنابراین بهتر است دانش آموزان و والدین دفترچه ثبت نام مربوط به هریک از سال های تحصیلی جدید را دریافت کرده و شرایط ذکر شده در آن را مد نظر قرار دهند.

 

 

سایت ثبت نام مدارس شاهد 

همان طور که در مطالب قبل نیز عنوان شد ثبت نام مدارس شاهد در سال های گذشته از طریق سامانه شاهد و امور ایثارگران ( سجا ) به آدرس saja.medu.ir انجام می پذیرفت، اما در سال تحصیلی 1400 – 1401 فرآیند ثبت نام مدارس در تمام مقاطع تحصیلی دچار تغییر گردید.

مصوبات در نظر گرفته شده برای ثبت نام اینترنتی مدارس شاهد توسط وزارت آموزش و پرورش کشور مبنی بر آن شد که ثبت نام این مدارس در سال تحصیلی 1400 – 1401 همچون مدارس عادی دیگر از طریق سامانه دانش اموزی پادا به آدرس اینترنتی pada. medu. ir انجام پذیرد.

شایان ذکر است که ثبت نام مدارس شاهد از طریق سایت پادا با بخش مربوط به سایت مدارس عادی متفاوت بوده و مدارس شاهد در این سامانه داری بخش اختصاصی و مستقل مربوط به خود می باشند.

با توجه به تکمیل ظرفیت مدارس شاهد در مقاطع مختلف تحصیلی توصیه می شود که والدین و دانش آموزان با توجه به مهلت ثبت نام مدارس شاهد در اولین فرصت به سایت سامانه پادا مراجعه کرده و مراحل پیش ثبت نام را تکمیل نمایند.