شنبه ۰۲ مردادساعت ۱۴:۳۹Jul 2021 24
جستجوی پیشرفته

در خرید و اجرای سنگ نمای خارجی ساختمان به چه نکاتی دقت کنیم

در خرید سنگ نمای ساختمان نکات مهم و کلیدی وجود دارد، که با آشنا شدن با آن‌ها می‌توا‌نید خرید مطمئنی در زمینه سنگ ساختمان خود، داشته باشید. استفاده از سنگ برای نما امروزه بسیار رایج شده است و علت آن نیز زیبایی، استحکام و طراحی خاصی است که سنگ، می‌تواند به هر نمایی ببخشد. حالی که چه سنگ نما برای ساختمان مناسب از سال بسیاری از افراد باشد که می‌خواهیم در این مطلب به آن بپردازیم.

 

 

 

نکات خرید سنگ نما

جهت خرید سنگ نما ساختمان باید رنگی را انتخاب کنید که مقاومت بالایی نسبت به گرما رطوبت سرما و نور خورشید داشته باشد. سنگ‌های تراورتن عموماً از این ویژگی برخوردار هستند. با توجه به این موضوع سنگ‌های مانند تراورتن حاجی آباد، تراورتن لوشان و تراورتن دره بخاری گزینه‌های بسیار مناسبی هستند. جهت انتخاب و خرید سنگ نما نیز رنگ سنگ هم با توجه به سلیقه شما، از اهمیت بالایی دارد.

 همانطور که می‌دانید دو نوع سبک نما سبک با نام رومی و کلاسیک وجود دارد. سنگ نمای رومی و سنگ نمای کلاسیک در طرح و رنگ متفاوت هستند. تراورتن عسلی و یا تراورتن شکلاتی را می‌توان در نماهای رومی به کار برد، تا جلوه خاصی به ساختمان شما بدهند. شما می‌توانید از سنگبری آتاسنگ که عنوان بهترین ارائه کننده سنگ طبیعی ساختمان در بازار سنگ اصفهان شناخته می‌شود، سنگ‌های تراورتن متنوعی را طبق نیاز خود خریداری نمایید.  قیمت تراورتن به علت تفاوت در رنگ و جنس و طرح می‌تواند متغیر باشد. شما می توانید با توجه به بودجه‌ای که دارید خرید خود را انجام دهید. 

 

انواع سنگ نما

سنگ‌های نما را می‌توان به سه دسته مختلف تقسیم کرد. این تقسیم بندی شامل سنگ‌های مرمریت، گرانیت و تراورتن می‌شود. این سنگ‌ها از پرطرفدارترین سنگ‌های ساختمانی و همچنین از پرکاربردترین آنهاست. در اینجا به بررسی هر کدام از این سنگ‌های مناسب نما خواهیم پرداخت.

 

 

 

سنگ نمای تراورتن

سنگ‌های تراورتن نوعی از سنگ رسوبی هستند که از کیفیت بالایی نیز برخوردار می‌باشند. رنگ طبیعی تراورتن سفید است، اما می‌توان آنها را در رنگ‌های قهوه‌ای، کرمی، عسلی و غیره نیز پیدا کرد. یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های سنگ تراورتن، حفره‌های موجود در این سنگ است که می‌تواند جهت به کارگیری در نما آن را بسیار مناسب کند. چرا که با دارا بودن این ویژگی به خوبی در این حفره‌ها نفوذ کرده و باعث می‌شود سنگ نمای ساختمان به خوبی به دیوار بچسبد. همچنین سنگ‌های تراورتن ظاهری شفاف و روشن دارند که موجب می‌شود نور را به خوبی منعکس کنند. سنگ‌های تراورتن برای نمای ساختمان سنگی مناسب چه از لحاظ قیمت و چه از لحاظ کیفیت هستند.

 

سنگ نمای گرانیت

سنگ گرانیت یک نوع سنگ آذرین با رنگ روشن است که از تبلور ماگماهای زیر زمین ساخته می‌شود. سنگ گرانیت معمولاً به رنگ‌های  قرمز، خاکستری، صورتی یا سفید است که در آن دانه‌های تیره رنگ به چشم می‌خورد. به دلیل اینکه این سنگ‌ها دارای درصد بالایی از سیلیس هستند، بسیار مقاوم و سخت می‌باشند و در برابر سایش استقامت بالایی برخوردارند. این تراکم و سختی باعث می‌شود که این سنگ از چگالی بالایی برخوردار باشد و مانع نفوذ آب در خود شود. نکته قابل توجهی در مورد سنگ گرانیت وجود دارد این است که امروزه به علت سنگین بودن و تراکم بسیار بالای آن، جهت نمای بیرونی کمتر استفاده می‌شود و بیشتر جهت به کاربردن در بخش‌های داخلی ساختمان استفاده می‌شود.

 

 

 

سنگ مرمریت

در برخی مواقع جهت ساختن نما از سنگ‌های مرمریت نیز استفاده می‌کنند.  اما اگر بخواهیم به شیوه اصولی پیش برویم، بهتر  است از سنگ‌های تراورتن و گرانیت بیشتر استفاده شود. این نکته در مورد نمای خارجی بوده و سنگ‌های مرمریت می‌توانند یک سنگ بسیار مناسب، جهت نمای داخلی ساختمان محسوب شوند. مرمریت دهبید نیز از این نمونه از سنگ‌های مرمریت است که می‌تواند پوشش زیبایی در نمای داخلی ساختمان ایجاد کند. در برخی از ساختمان‌ها شنیده‌ایم که از سنگ‌های چینی نیریز و چینی الیگودرز جهت نما، نام برده می‌شود.  سنگ چینی هم مانند سنگ‌های مرمریت در بخش‌های داخلی ساختمان به کار می‌برند.

 

نکات اجرایی سنگ نمای ساختمان

پس از بررسی نکات خرید سنگ نما و نحوه انتخاب آن، نوبت به نحوه اجرای این سنگ‌ها در نمای ساختمان می‌رسد. برای انجام این عمل باید به نکاتی توجه داشته باشید که به چندین مورد آن اشاره خواهیم کرد. 

-جهت  دوغاب کردن سنگ نما باید از ماسه شسته استفاده شود. 

-خاکی  که از برش سنگ بر روی سنگ، حاصل می‌گردد را، کاملا از پشت و روی سنگ پاک کنید.  

-اگر  شرایطی پیش آمد که از  سنگ گرانیت و مرمریت برای ساختمان خود استفاده کنید، حتما آن را اسکوپ کنید.

-پس از انجام عملیات دوغاب به مدت ۲ الی ۳ روز آن را آبپاشی کنید. 

-از اتصال سنگ‌ها و قطعات سنگ به وسیله چسب، به دیوار نما سنگ جداً خودداری کنید . جهت بالا بردن چسبندگی سنگ حتماً از ماسه شسته شده استفاده نمایید.