شنبه ۰۲ مردادساعت ۱۵:۵۲Jul 2021 24
جستجوی پیشرفته

آشنایی با نحوه گریس کاری بلبرینگ

یکی از عوامل مهم جهت روانکاری در مصارف مختلف، انتخاب روانکار مناسب و روش صحیح روانکاری می باشد. این مسئله را می توان به عنوان بخشی از مراقبت و تعمیر اصولی به شمار آورد. از انواع گریس ها به منظور گریس کاری بلبرینگ بهره گرفته می شود. برای مثال، روانکارهای جامد، کاربرد گسترده ای در شرایط حرارتی بالا دارند. از فاکتورهای مؤثر جهت انتخاب روانکارها می توان به شرایط مصرف همچون اثرات محیطی، محدوده دمایی، سرعت و غیره اشاره نمود.

 

هنگامی که از مقدار اندکی از ماده روانکار به منظور روانکاری استفاده شود، آن وقت را می توان بهترین و مناسبترین شرایط دمایی دانست. ولی میزان مصرف روانکار، در کاربردهای انتقال دما و عایق کاری بایستی افزایش یابد.

 

 

 

 

در گریس کاری بلبرینگ، خاصیت روان کار به کار رفته، به خاطر استفاده طولانی مدت و پیوسته و همچنین ترکیب شدن با مواد آلاینده از بین می رود.

 

در این شرایط، باید از گریس جدید استفاده نمود و یا اینکه گریس فرسوده و خراب را عوض کرد. همچنین برای روغن نیز به تعویض روغن و وجود پالاینده در زمان ‌های مشخص نیاز می باشد. در واقع، جهت افزایش عمر مفید بلبرینگ های صنعتی، می توان به صورت اصولی به مراقبت و نگهداری از آنها پرداخت.

 

 

بررسی چرخه عمر بلبرینگ ها

باید بگوییم مواردی که در این قسمت بیان می ‌شود، مربوط به بلبرینگ های عایق کاری نشده، بدون آب بندی و بدون حفاظ فلزی می باشد. زیرا بلبرینگ هایی که عایق کاری هستند و یا حفاظ فلزی دارند، در دو طرف گریس می باشند که کاربرد متفاوتی با بلبرینگ های دیگر از نظر روش روانکاری دارند. به هر حال، بلبرینگ های عایق کاری شده عمر بیشتری نسبت به بلبرینگ های معمولی دارند. به این علت است که به جز در موارد خاص، گریس کاری بلبرینگ صورت نمی پذیرد.

 

 

انتخاب گریس مناسب برای روانکاری:

اولین مرحله در گریس کاری انتخاب گریس مخصوص بیرینگ مربوطه و گریس مناسب با عملکرد آن است که این امر نیاز به آشنایی کامل با گریس ها را دارد، اگر شما به این دانش مسلط باشید به راحتی می توانید انتخاب دقیقی داشته و عملکردی را که از بیرینگ مربوطه دارید را دریافت نمایید.

 

بطور مثال بهترین گریس برای بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای (ANGULAR CONTACT BEARINGS) که سرعت بالایی را دارند گریس لیتیوم پترو پرند پارت است که سرعت‌های بسیار بالا را ساپورت می‌کند و یا گریس مناسب برای دماهای بسیار بالا گریس‌هایی بر پایه گرافیت می‌باشند.

 

همانطور که گریس مناسب باعث عمر بیشتر بیرینگ و عملکرد عالی آن و عدم سر و صدا هنگام کار کردن بیرینگ می‌شود، گریس نامناسب به مراتب بیشتر باعث خرابی و یا به صدا افتادن بیرینگ می‌شود. پس در انتخاب خود بسیار وسواس به خرج دهید و یا اگر نیاز به مشاوره و آموزش دارید این خواسته را به مهندسین با تجربه ما بسپارید.

 

 

انتخاب گریس مناسب برای بیرینگ ها

انتخاب روان کار مناسب و روش روان کاری برای هر کاربرد مهم بوده و بخشی از تعمیر و نگهداری صحیح است. مجموعه کاملی از گریس‌ها و روغن‌ها برای روان کاری بلبرینگ‌ها موجود می‌باشند. همچنین روانکارهای جامد را، برای شرایط دمایی بالا نیز باید به این مجموعه اضافه کرد. انتخاب  روان کار بستگی به شرایط کارکرد، نظیر محدوده دما، سرعت و اثر محیط اطراف دارد.

 

بهترین  شرایط دمای کارکرد وقتی به دست می‌آید که از حداقل مقدار روان کار لازم برای روان کاری مطمئن تأمین شود. ولی در شرایطی که روان کار وظایف دیگری نظیر آب‌بندی و انتقال حرارت را به عهده دارد، به مقدار روان کار بیشتری نیاز است.

 

روان کار موجود در یک چیدمان بلبرینگ‌ها به‌تدریج به علت  کار مکانیکی، پیر شدن و آلوده شدن خواص روان کاری خود را از دست می‌دهد. بنابراین لازم است گریس جدید اضافه یا به‌طور کامل تعویض شود و برای روغن، وجود فیلتر و تعویض روغن در محدودهای زمانی معین لازم است.