جمعه ۱۲ آذرساعت ۱۶:۲۳Dec 2021 3
جستجوی پیشرفته

مزایای صندوق درآمد ثابت چیست؟

 

مزایای صندوق درآمد ثابت چیست؟

این جمله را بسیار شنیده‌ایم؛ «تا پول داری سعی کن یک حساب بانکی باز کنی و پس انداز کردن را از همین حالا شروع کنی!». باید گفت افراد برای ترغیب شدن به سرمایه گذاری پول خود، دیگر با این جملات ترغیب نمی‌شوند. همه به خوبی درک کرده‌اند که برای سوار شدن بر موج‌های سهمگین تورم نیاز به ابزارهای سرمایه گذاری بهتر و به روزتر دارند. البته که گریز از ریسک و در حاشیه امن سرمایه گذاری قرار گرفتن حق هر فرد است؛ بنابراین در سرمایه گذاری هم باید به دنبال گزینه‌ای بود که امنیت را به همراه داشته باشد و هم بازده و حفظ ارزش پول‌مان را تضمین کند. خوشبختانه این ویژگی‌ها در ابزار سرمایه‌گذاری به نام صندوق درآمد ثابت وجود دارد و ما می‌توانیم به راحتی در آن سرمایه گذاری کنیم. اما قبل از شروع سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها که نمونه بارز آن را می‌توان صندوق درآمد ثابت کیان دیجیتال دانست، بهتر است به بررسی هر چه بیش‌تر مزایای آن بپردازیم.

 

 

ساختار صندوق درآمد ثابت

قبل از بررسی مزایا لازم است که توضیحی هر چند مختصر در مورد ساختار صندوق درآمد ثابت ارائه دهیم. دلیل این‌که می‌خواهیم تعریفی از ساختار صندوق درآمد ثابت ارائه دهیم به این سبب است که عده‌ای از خود می‌پرسند؛ «مگر می‌شود یک صندوق سرمایه گذاری هم ایمن باشد و هم در برابر تورم، بازدهی مناسب داشته باشد؟» سوال بجایی است. هر کدام از ما برای شروع سرمایه‌گذاری نیاز به رفع شبهات داریم تا بتوانیم با شفافیت و کسب اعتماد شروع به سرمایه گذاری کنیم. اما در پاسخ به سوال پیش‌آمده باید گفت که بله، صندوق درآمد ثابت به دلیل تنوع سرمایه گذاری که دارد می‌تواند از هر دو ویژگی امنیت و بازدهی مناسب برخوردار باشد. ویژگی امنیت این صندوق از حضور حداکثری سپرده‌های بانکی در سبد آن نشأت می‌گیرد و ویژگی پر بازده آن به دلیل حضور کمی سهام و البته مدیریت هوشمندانه سپرده‌های بانکی و اوراق بهادار حاصل می‌شود.

 

مدیریت هوشمندانه در سرمایه گذاری

یکی از ویژگی‌هایی که هر کدام از ما برای شروع سرمایه‌گذاری باید داشته باشیم مدیریت سرمایه است. طبیعی است که بسیاری از ما به دلیل مشاغل یا گرفتاری‌هایی که داریم وقت کافی برای کسب دانش در خصوص ایجاد مهارت مدیریت سرمایه گذاری نداشته باشیم. به همین دلیل است که سراغ صندوق‌های سرمایه گذاری مانند صندوق درآمد ثابت کیان دیجیتال می‌رویم. حضور مدیریت هوشمندانه در صندوق‌‎های سرمایه‌گذاری خیال ما را از مسیر و ابزاری که در سرمایه گذاری انتخاب کرد‎‌ه‌ایم، راحت می‌کند. در واقع ارکان صندوق یا همان اعضای متخصص، با دریافت درصد بسیار کمی به عنوان کارمزد به برآورده کردن بازدهی مناسب سرمایه سرمایه‌گذاران صندوق می‌پردازد.

 

امنیت در برابر نوسانات بازار

ترکیب دارایی صندوق درآمد ثابت به شکلی است که بتواند به عنوان گزینه‌ای مناسب در برابر نوسانات عمل کرده و بازدهی مناسب صندوق را حفظ کند. گاهی می‌شود که بازدهی روزانه این صندوق مقدار کمی می‌شود، اما به جرات می‌توان گفت تعداد روزهایی که صندوق با درصد منفی کمی مواجه می‌شود، آنقدر کم است که اثری روی بازدهی معقول سرمایه حاضران در صندوق نمی‌گذارد. برنامه‌ریزی بهینه در سپرده‌های بانکی و اوراق بهادار و استفاده از آنها به دست مدیر و اعضای صندوق به شکلی انجام می‌شود که بسیاری از کسانی که علاقمند به تحلیل برآوردهای سپرده هستند هم ممکن است کمی در تعجب بمانند.

 

 

نقدشوندگی حتی در روزهای ابهام

از تورم آزاردهنده‌تر دورانی است که به آن ابهام می‌گوییم. نه معامله‌ای می‌شود و نه اتفاق خاصی می‌افتد که آدم را به آینده امیدوار کند. معمولا در چنین روزهایی که بازارهای سرمایه شبیه به شوره‌زار می‌شود، نه تنها نمی‌توان انتظار روزهای پربازده را داشت بلکه همه در صف‌های فروش طولانی سهام و دارایی‌های دیگر شاهد سلاخی شدن ارزش دارایی‌های خود در هر لحظه هستند. جالب است که در چنین شرایطی، کسانی که از ابزارهایی مانند صندوق های سرمایه گذاری کیان دیجیتال برای سرمایه‌گذاری خود بهره‌مند شده‎اند می‌توانند در صورت ابطال و یا همان فروش واحدهای سرمایه‌گذاری خود، حتی در چنین روزهایی در عرض دو روز کاری به پول نقد حاصل از فروش دست پیدا کنند. نقدشوندگی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که صندوق‌های سرمایه گذاری برای سرمایه‌گذاران خود فراهم کرده‌اند.

 

شفافیت و اعتمادسازی در صندوق درآمد ثابت

یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث شده تا بسیاری از افراد در سال‌های اخیر از خیر گزینه‌های سرمایه‌گذاری بگذرند، عدم شفافیت ابعاد مالی برخی نهادها و ابزارهای سرمایه گذاری بوده است. یکی از ویژگی‌هایی که باعث اعتمادسازی برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری می‌شود این است که صندوق‌ها موظف هستند که به طور روزانه و حتی دقیقه‌ای به انتشار تغییرات و دارایی‌های خود بپردازند و سرمایه گذاران را از همه ابعاد مالی صندوق مانند سود و زیان آگاه کنند.