چهارشنبه ۰۲ فروردینساعت ۱۶:۴۹Mar 2023 22
جستجوی پیشرفته

نکاتی که باید پرواز اولی ها بدانند

اگر برای اولین بار میخواهید سفر با هواپیما را تجربه کنید با ما همراه باشد تا در ادامه مطلب تمام مراحل لازم را برای این سفر را بدانید. برای سفر با هواپپیما در مرحله اول باید بلیط هواپیما خود را تهیه کنید.

نحو خرید و رزرو بلیط هواپیما 

اولین قدم در سفر با هواپیما خرید بلیط هواپیما است. در تهیه بلیط هواپیما باید به برخی نکات توجه داشته باشید تا سفری خوبی را تجربه کنید.  برای خرید بلیط هواپیما در قدم اول نیازمند اطلاعاتی کامل درباره انواع بلیط و تفاوت آن ها هستید که در ادامه مفصلا به آن پرداخته ایم: 

 

 

انواع بلیط هواپیما 

قبل از خرید بلیط هواپیما دقت داشته باشید که مایل هستید بلیط اکونومی کلاس تهیه کنید یا فرست کلاس و یا بیزینس کلاس؟! سه نوع بلیط هواپیما ( اکونومی – بیزینس- فرست کلاس) وجود دارد که انواع این بلیط ها باهم متفاوت است و بر قیمت بلیط هواپیما تاثیر گذار می باشد. معمولا بلیط های فرست کلاس و بیزینس کلاس گران قیمت تر از بلیط های اکونومی هستند زیرا این نوع بلیط ها از امکانات بیشتری برخوردار می باشند. خرید بلیط های بیزینس و فرست کلاس را در پروازهای با مسافت های طولانی توصیه می کنیم تا احساس راحتی بیشتری را در طول سفر داشته باشید. مثلا  در پرواز تهران بندرعباس  بلیط های بیزینس کلاس می تواند انتخاب خوبی باشد. تفاوت قیمت بلیط هواپیما بیزینس کلاس و فرست کلاس مشهود نیست و تفاوت قیمت بلیط معمولا در بلیط های اکونومی کلاس مشهود تر است. 

فاصله و راحتی صندلی ها از مهم ترین تفاوت بلیط های اکونومی کلاس و بیزینس کلاس می باشد. علاوه بر دانستن تفاوت بلیط های اکونومی کلاس و بیزینش کلاس لازم است تا درباره بلیط های چارتر و سیستمی نیز بدانید: 

تفاوت بلیط های سیستمی و چارتری

هنگام خرید بلیط هواپیما توجه داشته باشید بلیطی که انتخاب می کنید سیستمی است یا چارتری؟ با این که دو نوع بلیط با یکدیگر در قیمت تفاوت دارند اما مهم ترین تفاوت آن ها در قابلیت استرداد است. لازم است بدانید که اگر بلیط خود را چارتر تهیه می کنید به هیچ عنوان نمی توانید آن را کنسل کنید. اما بلیط های سیستمی قابلیت کنسلی را دارند. قوانین کنسلی هر بلیط بسته به ایرلاینی که از ان بلیط خود را تهیه می کنید متفاوت است. 

بلیط هواپیما خود را چگونه خریداری کنیم؟

حالا که اطلاعات کاملی درباره انواع بلیط هواپیما دارید احتمالا سوالتان این خواهد بود که چگونه و از کجا بلیط هواپیما خود را تهیه کنیم؟ برای خرید بلیط هواپیما امروزه دو روش وجود دارد. شما می توانید به صورت اینترنتی و تنها با سرچ پرواز مورد نظر خود مثلا  بلیط چارتر تبریز مشهد در گوگل بلیط مورد نظر خود را از شرکت های گردشگری فعال خریداری کنید و با ورود به صفحه خرید بلیط هواپیما طبق راهنمای ارائه شده بر اساس اطلاعات شناسنامه و کارت ملی مسافر،  بلیط هواپیمارا تهیه نمائید. 

علاوه بر این شما می توانید خرید بلیط هواپیمایی خود را به صورت تلفنی و یا حضوری از مراکز فروش بلیط هواپیما تهیه کنید. 

قوانین مهم مربوط به پرواز با هواپیما

بعد از اتمام خرید بلیط لازم است برخی قوانین را بدانید که در طول سفر به درد شما می خورد. 

بار مجاز در سفر با هواپیما

یکی از مهم ترین این قوانین میزان حمل بار مجاز در هواپیما است. اگر بار چمدانی که با خود می برید بیش از حد مجاز باشد مجبور به پرداخت جریمه خواهید بود از این رو توصیه می کنیم حتما به میزان بار مجاز خود، چمدان هایتان را ببندید. 

در بلیط های سیستمی بار مجاز 30 کیلو است و در بلیط اکونومی شما تا 20 کیلوگرم  می توانید بار مجاز با خودتان حمل کنید. اگر میزان بار شما بیشتر از این حد باشد باید مابه التفاوت این بار اضافه را پرداخت کنید.

اشیا غیر مجاز در پرواز

حمل برخی اشیا در طول پرواز غیر مجاز است و نمی توانید آن ها را با خود در پرواز حمل کنید. اشیائی از قبیل:  اسپره رنگ و هر نوع مایع فشرده شده، حمل انواع سلاح گرم و سرد، حمل انواع اشیا نوک تیز مانند چاقو و ...، حمل انواع اسباب بازی هایی که مشابه سلاح های واقعی هستند، حمل هرگونه وسایل آتش زا در سفر نیز ممنوع می باشد، همچنین حمل انواع وسایل خیاطی و انواع سوخت و مایعات خطرناک مانند نفت، بزنین و اسید و اسپره رنگ و ... ممنوع است.  

*  علاوه بر این اگر ورزشکار هستید برای به همراه بردن وسایل ورزشی خود چون: چوب اسکی، تیر کمان و.. باید آن ها به قسمت حمل بار تحویل دهید. حمل سلاح های اسباب بازیی که شباهت زیادی به سلاح های واقعی دارند نیز در هواپیما ممنوع می باشد. 

 

موارد ممنوعیت پرواز

علاوه بر تمام موارد فوق لازم است بدانید که چه کسانی شامل ممنوعیت پرواز می شوند. در ادامه به معرفی این افراد پرداخته ایم: 

*مسافرانی که به دلیل وخامت بیماری احتمال فوت آن ها وجود دارد.

*مسافرانی که به دلیل وخامت حالشان ممکن است شرایط سختی برای سایر مسافران ایجاد کنند. 

*حاملگی بعد از هفته 34 

*مسافرانی که نمی توانند از صندلی های هواپیما در هیچ حالتی استفاده کنند. 

*بیماران عفونی که خطر سرایت بیماری ان ها به سایر مسافران وجود دارد. 

در مرحله بعد از تهیه بلیط و اگاه شدن از وسایل ممنوعه در هواپیما اگر جز گروه های فوق نبودید و قصد داشتید اولین سفر هوایی خود را انجام دهید پس مدارک مورد نیاز را از یاد نبرید: 

مدارک لازم برای پرواز 

پیش از اغاز سفر لازم است تا مدارک لازم خود را برای پرواز اماده کنید. مدارک لازم برای پرواز که باید به همراه داشته باشید: بلیط پرواز، کارت ملی یا شناسنامه و در سفر های خارجی پارسپورت و قبض پرداخت عوارض خروج از کشور می باشد. هنگام پرواز شما به این مدارک نیاز دارید تا با ارائه آن ها بتوانید پرواز خود را آغاز کنید و سوار هواپیما بشوید. پس بیش از سفر یادتان نرود این مدارک را با خود به همراه ببرید. 

زمان حضور در فرودگاه 

بعد از اماده کردن مدارک و بستن بارتان مهم ترین سوال این است که چه زمانی در فرودگاه حضور داشته باشیم؟ برای پرواز های داخلی لازم است یک ساعت و نیم پیش از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید و برای پرواز های خارجی چون تشریفات بیشتری نسبت به پرواز های داخلی دارد توصیه می کنیم حتما دو ساعت و نیم الی سه ساعت پیش از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید. 

ورود به ترمینال صحیح پرواز 

اگر فرودگاهی که قرار است از آن اولین سفر هوایی خود را انجام دهید، فرودگاه بزرگ و بین المللی است حتما توجه کنید که پرواز شما از کدام ترمینال می باشد تا در ترمینال درست آن حضور داشته باشید زیرا فرودگاه های بزرگ و بین المللی بیش از یک ترمینال دارند. همچنین اگر در ترمینال اشتباه حضور پیدا کنید ممکن است که زمان کافی برای بازگشت نداشته باشد و از پرواز خود جا بمانید. 

مراحل سوار شدن به هواپیما

از مهم ترین نگات دیگری که باید بدانید مراحل سوار شدن به هواپیما هستند. برای سوار شدن به هواپیما لازم است تا مراحلی را پشت سر بگذارید که در ادامه به آن پرداخته ایم: 

عبور از بازرسی ورودی: اولین مرحله برای سوار شدن به هواپیما که باید بدانید عبور از بازرسی ورودی است. شما پیش از ورود به فرودگاه وسایل خود و تمام کیف دستی های خود را بر روی نقاله می گذارید تا بازرسی شوند در این حین شما نیز بازرسی بدنی می شوید. 

چک این- ارائه کارت پرواز: در مرحله بعد نوبتبه چک این و ارائه کارت پرواز می شود. شما در این مرحله از روی مانیتور های موجود در سالن می توانید متوجه شوید گیت مربوط به پرواز تان باز است یا خیر. در صورت باز شدن گیت پرواز به سمت گیت مخصوص پرواز خود بروید و در آن جا کارت پرواز و کارت شناسایی خود را  تحویل مسئول گیت بدهید. 

تحویل بار: زمانی که چک این خود را انجام دادید بار خود را نیز تحویل می دهید. به خاطر داشته باشید هنگام حمل بار تمام وسایل شما به قسمت بار هواپیما منتقل می شود حتما وسایل ضروری خود را در کیف دستی جداگانه نگه دارید تا در طول مسیر اگر به چیزی نیاز داشتید از ان استفاده کنید. 

چک پاسپورت و قبض عوارض خروج : علاوه بر چک این در پرواز های خارجی مرحله دیگری به نام چک پاسپورت نیز وجود دارد که  ماموران مربوطه پاسپورت شما را بررسی می کنند. همچنین ارائه قبض عوارض خارجی را نیز نباید از یاد ببرید. بعد از مرحله چک این و تحویل بار باید برای پرداخت عوارض خروج از کشور اقدام کنید. در این مرحله به باجه های بانک مستقر در سالن رفته و عوارض خروج  را پرداخت کنید تا قبض پرداخت عوارض را در دست داشته باشید. در مرحله بعد به ماموران مربوطه ارائه کنید. بعد از این مرحله شما باید در سالن انتظار منتظر بمانید تا سوار هواپیما بشوید. 

 

 

نشستن بر روی صندلی هواپیما 

در فرودگاه های بزرگ اتوبوس هایی هستند که شما را تا پای هواپیما برسانند. پس از رسیدن به هواپیما شماره صندلی خود را بر اساس کارت پرواز موجود در دستتان می توانید پیدا کنید. اگر برای پیدا کردن صندلی خود دچار مشکل شدید حتما از مهماندار هواپیما بپرسید تا شما را راهنمایی کنند. اصلا از این بابت خجالت نکشید و سوال خود را بپرسید. در بالای صندلی تان محفظه هایی قرار دارد که می توانید کیف دستی و ساک کوچک خود را در آن قرار دهید. در این مرحله با خیال راحت بر صندلی خود بنشنید و کمر بند ایمنی خود را ببندید. 

توجه به آموزش مهمانداران و عمل به آن 

پیش از اغاز پرواز مهمانداران توصیه های خاصی را به شما خواهند کرد حتما خوب به مطالب ان ها گوش بدهید و به آن عمل کنید. اگر در طول پرواز دچار حالت تهوع شدید می توانید از پاکت های مخصوص به آن در کنار صندلی تان استفاده کنید. 

 مراحل بعد از پایان پرواز: 

بعد از پایان پرواز شما می توانید به آرامی هواپیما را ترک کنید و در محوطه تحویل بار چمدان خود را از روی نقاله چرخان بردارید. در بیرون هر فرودگاه تاکسی های ویژه منتظر شما هستند تا شما را به هتل مورد نظر یا محل اقامت خود در شهر مبدا برسانند. 

توصیه شما برای افرادی که قصد دارند برای اولین بار با هواپیما سفر کنند چیست؟