جمعه ۱۹ خردادساعت ۱۸:۰۲Jun 2023 9
جستجوی پیشرفته

صفحه آرایی کتاب را خودمان انجام دهیم یا ناشر؟

صفحه ارایی کتاب ممکن است در نگاه اول کاری ساده به نظر برسد. اما در واقعیت این طور نیست. این کار تخصصی است و کسی از پس آن بر می آید که در این زمینه مهارت های لازم را کسب کرده باشد. هر کسی که کمی با نرم افزار وُرد آشنایی داشته باشد، ممکن است بتواند یک صفحه را حروف چینی و با انداختن یک کادر دور آن تزئین و آماده اش کند. اما انجام صفحه بندی کتاب نیاز به شناخت بیش از این با ابزارهای نرم افزارهای وُرد دارد. اگر فقط یک بار این کار را انجام داده باشید می دانید که برای تعریف سر صفحه های متفاوت برای هر فصل با چه دردسرهایی مواجه خواهید شد. برای دست پیدا کردن به یک صفحه بندی حرفه ای می توانید از صفحه آراها و گرافیست های ایران تایپیست کمک بگیرید. 

 

 صفحه ارایی کتاب

 

انواع صفحه ارایی کتاب چگونه است؟

صفحه ارایی کتاب دارای انواع مختلفی است. برای این کار از نرم افزارهای مختلفی استفاده می شود که هر کدام امکانات گوناگونی را برای این کار در خود جای داده اند. در حال حاضر برای انجام صفحه آرایی سریع بیشتر از دو نرم  افزار وُرد و ایندیزاین استفاده می شود. نرم افزار وُرد یک نرم افزار گرافیکی نیست و ابزارهای آن برای صفحه بندی ساده هستند. یعنی اگر قرار باشد یک عکس در میان جمله های یک کتاب آورده شود، این عکس تنها به چند شکل می تواند در متن قرار گیرد. یا در بالای صفحه، یا در پایین صفحه و یا در میان صفحه باشد. می تواند کل صفحه را بگیرد یا نسبت به متن راست چین یا چپ چین شود. اما امکان حرکت های گرافیکی با عکس و متن در این نرم افزار وجود ندارد. 

اما صفحه ارایی کتاب با نرم افزار ایندیزاین این امکان را در اختیار گرافیست می گذارد که هر عنصری که در صفحه گذاشته می شود، رنگ و بویی از طراحی داشته باشد و همین ویژگی صفحه بندی را به یک هنر تبدیل می کند. هنری که می تواند از یک کتاب یک اثر هنری بسازد.   

 

در صفحه آرایی کتاب چه مواردی انجام می شود؟

در صفحه آرایی کتاب عناصر مختلفی حضور دارند که همه آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. اندازه کتاب اولین موضوعی است که باید به طور دقیق درباره آن تصمیم گیری شود. انتخاب نوع شماره گذاری برای صفحه ها، نوع فونت متن و اندازه آن، پاصفحه ها و سرصفحه ها مهم ترین چیزهایی هستند که در کتاب نیاز به چیدمان دارند. فاصله میان خط ها نیاز به تنظیم دارد. نوع فونت و اندازه تیترها و زیرتیترها نیز متناسب با فونت متن انتخاب می شود. 

شکل و فونت برای شماره صفحه ها برای هر کتاب متناسب با آن در نظر گرفته می شود. حتی لازم است که برای تعیین فونت سرصفحه ها تأمل بیشتری شود. همچنین، باید درباره پاصفحه ها هم وسواس و سلیقه خرج شود. توجه به این مسائل در صفحه ارایی کتاب در نهایت یک کتاب شکیل و مرتب را به صاحبش تحویل خواهد داد. کتابی که در چیدمان عناصر مهم آن در کنار هم دقتی نشده باشد، به یک کتاب معمولی و در مواقعی نامطلوب خواهد شد که ممکن است مخاطبان حتی با وجود مطالب مفید تمایلی برای مطالعه آن نداشته باشند. 

 

صفحه آرایی کتاب

 

صفحه ارایی کتاب دستی انجام می شود یا با نرم افزار؟

صفحه ارایی کتاب سال ها پیش که هنوز رایانه های خلق نشده بود تا بر همه چیز سایه بیندازد، به طور دستی انجام می شد. اشخاص پرحوصله و علاقه مندی بودند که حروف چینی را به طور دستی و با حروف سربی انجام می دادند. همین افراد هم زمان کار صفحه بندی کتاب را هم پیش می بردند. شکل حروف سربی در گذشته خیلی بهتر از حروفی است که در نرم افزارهای رایانه ای تعریف شده است. در حال حاضر نرم افزارهای رایانه ای بر کار صفحه آرایی سرعت بخشیده اند. کاری که ممکن بود هفته ها به زمان نیاز داشته باشد، در فرصت کمتری انجام می شود. سرعت کار به گرافیست هم مربوط می شود. در ایران تایپیست صفحه آراهایی مشغول کار هستند که می توانند در کمترین زمان ممکن و به بهترین شکل کار صفحه بندی را انجام دهند. 

  

آیا صفحه ارایی برای کتاب های مختلف متفاوت است؟

صفحه ارایی کتاب برای هر موضوعی مخصوص آن باید باشد. یک کتاب علمی و تحقیقاتی به طور قطع با یک کتاب آموزشی متفاوت است. در کتاب های آموزشی نیاز است که روی عناصر خاصی مانور داده شود تا توجه خواننده را به خود جلب کنند. این جلب توجه مخاطب تنها زمانی به درستی رخ می دهد که صفحه آرا با نویسنده و مترجم کتاب تعامل داشته باشد و با کمک هم به نتیجه واحدی درباره آن برسند. 

یک کتاب رمان اگر ترجمه باشد با یک کتاب رمان ایرانی صفحه آرایی متفاوتی خواهد داشت. کتاب هایی که عکس و جدول و نمودار دارند باید با در نظر گرفتن این عناصر چیدمان شوند؛ عناصری که در صفحه ارایی کتاب علمی نقش مهمی دارند و اطلاعات پر اهمیتی را به خوانندگان می دهند. استفاده از رنگ در صفحه بندی می تواند شکل و شمایل آن را متفاوت تر کند. 

 

هزینه صفحه آرایی کتاب

 

در برون سپاری هزینه صفحه آرایی کتاب چقدر است؟

قیمت صفحه ارایی کتاب با توجه به حجم و تعداد صفحه های آن تعیین می شود. یعنی هر چه تعداد صفحه ها بیشتر باشد، هزینه آن هم بیشتر خواهد شد. هر چیزی که در این کار موجب شود زمان صفحه آرایی طولانی تر شود، هزینه آن را بیشتر خواهد شد. یعنی اضافه کردن جدول و تصویر و نمودار می تواند این فرایند را مستلزم صرف زمان بیشتری کند. برای برون سپاری صفحه بندی کتاب می توانید به نشانی https://irantypist.com/ مراجعه کنید. در این مرکز 9000 گرافیست مشغول کار و فعالیت هستند که آزمون های سختی را برای استخدام پشت سر گذاشته اند. اگر شما می خواهید صفحه بندی کتابتان در نرم افزار مورد نظرتان انجام شود باید این مسئله را عنوان کنید و در طی صفحه ارایی کتاب می توانید با گرافیست خود در ارتباط باشید و هم قدم با او به ایشان پیش بروید و نظرهای خود را به او اعلام کنید.