چهارشنبه ۰۵ مهرساعت ۰۴:۱۲Sep 2023 27
جستجوی پیشرفته

به نظر شما سازه فولادی بهتر است یا سازه بتنی؟

سازه فولادی بهتر است یا سازه بتنی؟ سؤالی که شاید این روزها ذهن همه فعالان صنعت فولاد را درگیر خود کرده است. در جواب به این سؤال باید بگوییم که نمی‌توان به طور قطع تصمیم گرفت که کدام یک بهتر است؛ چرا که بنا بر شرایط مختلف چون سرعت کار، هزینه، موقعیت جغرافیایی و زمان، باید بین سازه بتنی و فولادی یکی را انتخاب کنید. پس بهتر است ابتدا با تمامی فاکتورهای مربوط به این 2 سازه آشنا شوید. در ادامه به طور کامل با هریک از این سازه‌ها آشنا خواهید شد.

 

آشنایی با سازه بتنی و فولادی+مشخصات و ویژگی ها

 

در ابتدا به شرح جزئی و خلاصه‌ای از این 2 سازه خواهیم پرداخت:

 

سازه فولادی چیست؟

 سازه فلزی همان‌طور که از نامش پیداست از مصالح فولادی مثل میلگرد و تیرآهن ساخته شده که این مقاطع از طریق اتصالاتی مثل پیچ و مهره یا جوش به هم متصل می‌شوند. سازه فولادی یکپارچگی و مقاومت بالایی از خود نشان می دهد که به همین دلیل، نیاز به تعمیر زیادی هم نخواهد داشت؛ همچنین این سازه‌ها در برابر زلزله و طوفان و عناصر طبیعی مقاومت بسیاری دارند. برج‌های تجاری، ساختمان‌های مسکونی، پل‌های کابلی و معلق و همچنین سوله‌های صنعتی، همگی دارای اسکلت فلزی هستند.

 

سازه بتنی چیست؟

 سازه بتنی از شن، ماسه و سیمان و در یک کلام بتن ساخته می‌شود که تنها عضو مشترک آن با سازه فولادی، میلگرد است. پس در صورت انتخاب سازه بتنی یا فولادی، اولین گام قبل از شروع، استعلام قیمت میلگرد به روز است. در سازه‌های بتنی تیرهای اصلی، فونداسیون و ستون‌ها به کمک میلگرد اجرا و سپس بتن‌ریزی صورت می‌گیرد تا اسکلت ساختمان تشکیل شود.

 امروزه حتی در ساختمان‌های مدرن نیز ممکن است از اسکلت بتنی استفاده شود که برای ساخت این نوع اسکلت معمولاً بتن آرمه به کار می رود. اگر در اجرای این اسکلت مهارت و دقت کافی به کاربرده نشود، این سازه غیر مقاوم خواهد بود.

 در ادامه قصد داریم با 5 فاکتور مهم سازه بتنی را با سازه فلزی برای شما مقایسه کنیم.

 

ساختمان بتنی

 

1-سازه بتنی مقاومت بیشتری دارد یا فولادی؟

مسلماً اگر سازه‌ای مقاومت مورد نظر را نداشته باشد، تحت هیچ شرایطی مجوز ساخت آن صدور نمی‌گردد؛ اما درباره مقاومت این 2 سازه می‌توان گفت که هر 2 در برابر حوادث طبیعی چون زلزله و طوفان مقاوم هستند؛ اما در رابطه با بحث مقاومت در برابر آتش باید گفت که سازه فولادی در برابر حرارت مقاومت پایینی دارد، اما مقاومت سازه بتنی در برابر آتش یکی از مزیت‌های آن محسوب می‌شود. البته لازم به ذکر است که سازه فولادی را هم می‌توان در برابر آتش مقاوم سازی کرد؛ اما این عمل هزینه زیادی را به بار می‌آورد.

 

2-سازه فولادی هزینه بیشتری را می طلبد یا سازه بتنی؟

دراین‌باره باید بگوییم که سازه بتنی به دلیل قیمت پایین تر بتن نسبت به آهن و فولاد، به‌صرفه‌تر است؛ اما این تنها دلیل قیمت مناسب سازه بتنی نیست. در سازه‌های بتنی می‌بایست هر طبقه پشت سرهم و به نوبت ساخته شود؛ این عمل به شما اجازه می‌دهد تا ابتدا هزینه طبقه اول را برآورد و اجرا کرده، سپس شروع به تهیه مصالح مورد نظر برای طبقات دیگر کنید. در نتیجه هزینه شروع پروژه پایین خواهد آمد.

 

سازه بتنی

 

اما در اسکلت‌های فلزی و فولادی، این امکان وجود ندارد و می‌بایست تیرآهن‌های لازم را با توجه به تعداد طبقات، همان ابتدا تهیه و شروع به ساخت کنید. تیرآهن از مهم‌ترین قطعات یک سازه فولادی است که قیمت آن روی هزینه پروژه تأثیر به سزایی دارد. بنابراین لازم است برای اجرای اسکلت فولادی حتماً از قیمت روز تیرآهن مطلع باشید.

 موضوع دیگری که روی هزینه ساخت و اجرای سازه فولادی تأثیر دارد، دستمزد کارگران و جوشکارانی است که وظیفه ساخت و اجرای سازه فولادی را بر عهده دارند. به طور کل هزینه سازه فولادی به نسبت هزینه سازه بتنی، بالاتر است.

 

3-سرعت ساخت و اجرای کدام سازه بیشتر است؟

 در سازه بتنی، به دلیل اینکه طبقات می‌بایست به نوبت ساخته شوند و پس از اتمام طبقه زیرین می‌توان طبقه بعدی را ساخت، سرعت کار پایین می آید. اما در مقابل، سرعت اجرا و ساخت سازه فولادی بالاتر است؛ چراکه در سازه‌های فولادی پس از آماده سازی ستون‌ها، ساخت طبقات در کوتاه‌ترین زمان صورت خواهد گرفت.

 

4-طول عمر سازه فولادی بیشتر است یا بتنی؟

بتن پس از مدت مشخص و معینی که مهندسان معمولاً تخمین می‌زنند، دچار فرسایش، افت کیفیت و ترک‌خوردگی می‌شود که این امر بزرگ‌ترین ضعف سازه‌های بتنی است. اما سازه‌های فولادی این ضعف را نداشته و می‌توان گفت به مراتب عمر بیشتری از سازه بتنی خواهند داشت.

 

5-کیفیت سازه های بتنی بیشتر است یا فولادی؟

در مقایسه کیفیت سازه‌های بتنی و فولادی باید بدانید که سقف‌هایی که در سازه‌های بتنی استفاده می‌شوند به دلیل ضخامت بیشتر نسبت به سقف‌های استفاده شده در سازه‌های فولادی، دارای لرزش و خیز کمتری هستند. این موضوع یک مزیت برای اسکلت‌های بتنی محسوب می‌شود.

 

سازه فولادی

 

نتیجه گیری کلی در مقایسه سازه فولادی با بتنی

 در جدول زیر خلاصه‌ای از مطالب بالا و غیره در رابطه با برتری سازه فولادی نسبت به بتنی را برای شما تهیه کرده‌ایم: 

  ساخت سازه‌ها راه و روش‌های مختلفی دارد که هرکدام ویژگی‌های مختلفی در کنار مزایا و معایب متفاوت دارد. در هر صورت شما می‌توانید از هر 2 سازه استفاده کنید اما باید شرایط محیطی و جغرافیایی را هم در کنار نوع سازه ای که انتخاب کرده اید، در نظر بگیرید. در صورتی که هرکدام از سازه‌ها متناسب با نیاز شما بود، موارد لازم برای ساخت آن نظیر تیرآهن، میلگرد و غیره را می‌توانید از وب‌سایت /https://www.asroon.ir تهیه کنید.