جمعه ۱۱ اسفندساعت ۲۱:۲۹Mar 2024 1
جستجوی پیشرفته

ایمن سازی ساختمان‌های دارای هشدار در تهران

 

 

با توجه به حادثه‌های اخیر در رابطه با ریزش ساختمان‌های ناامن در اقصی نقاط کشور علی‌الخصوص در تهران، بسیاری از خانواده‌ها را داغ‌دار کرد و منجر به نگرانی برخی دیگر از مردم شد. حدود 129 ساختمان دیگر در تهران به عنوان ساختمان‌های ناایمن شناخته شده‌اند که ناگفته نماند اسامی این ساختمان‌ها توسط مسئولین ارائه نشده است اما فضای مجازی همچنان فعال است. یعنی در این روزها لیستی از این ساختمان‌های ناامن در فضای مجازی می‌چرخد که توسط سازمان آتش نشانی تایید نشده است و با توجه به آن قرار شد که یکی از مسئولین مربوطه لیست صحیح را منتشر کند. در حقیقت در رابطه با این مسائل نباید شوخی شود و یا این که نسبت به آن‌ها نباید بی‌توجه بود و حتی برای ریزش ترس و استرس مردم باید هرچه زودتر اقدام کنند. و نباید بگذارند که بحث منتشر شدن این اسامی منجر به استرس و حتی ترس مردم شود و از داغ‌دار شدن مجدد آن‌ها باید فورا  جلوگیری شود. در صورت پیگیری نشدن این موضوع یعنی با جان و مال مردم بازی شده و آن‌ها را به حال خود رها کرده با توجه به آن‌چه گفته شد مسئولین مربوطه اقدام‌های لازم را انجام دادند و لیست مشخص این ساختمان‌های ناامن را منتشر کردند. سازمان آتش نشانی می‌تواند که ساختمان‌های نام برده شده را به خوبی بررسی کند و آن دسته از مالکانی هم که می‌دانند ساختمانی ناامن دارند بایستی به این سازمان مراجعه کنند و درخواست بازدید ایمنی خود را ارائه دهند.    

 

راهکارهای مختلف برای ایمن سازی ساختمان 

 

یکی از اصلی‌ترین عامل‌ها در پیشگیری از بروز خسارت در حادثه‌های مختلف، ایمن سازی ساختمان است که منجر به راحتی و آسوده خاطر شدن هر فرد می‌شود. هر ساختمانی ممکن است در عرض چد ثانیه یا دقیقه به طور کامل تخریب شود حال ممکن است زلزله یا حریق و یا هر عامل دیگری منجر به تخریب آن شود. اما راه حل چیست؟ و بایستی چه اقداماتی انجام شود که این حادثه کمتر رخ دهد؟ در ادامه برخی ازاقداماتی که منجر به کاهش این کار می‌شوند را بررسی می‌کنیم. در صورت انجام این کارها خطرات به حداقل می‌رسند و در عین حال ایمنی هر چه بیشتر ساختمان هم تضمین می‌شود. 

 

 

سبک سازی ساختمان 

گفتنی است که در گذشته و حتی چند سال اخیر برای ساختن ساختمان‌ها از آجر، خشت و... استفاده می‌کردند که در برابر عوامل محیطی همچون سرما و گرما مقاومت بالایی داشتند. اما در برابر حوادثی همچون طوفان، زلزله و سیل کارایی خوبی را ارائه نمی‌دانند. با پیشرفت تکنولوژی و علم این روزها برای سبک سازی ساختمان از مصالح و ابتکارهای مختلفی استفاده می‌شود. سبک سازی به دو روش انجام می‌شود که یکی از آن‌ها سبک سازی اجزای باربر ساختمان است و دیگری سبک سازی سازه ساختمان است. در حالت کلی به منظور سبک سازی خانه از اسکلت فلزی سبک، بتن سبک در اجرای اسکلت بتنی، استفاده از مصالح چوبی، چینش دقیق المان‌ها، تغییر هندسه ساختمان، انتخاب درست و اصولی مواد اولیه برای ساخت و ساز، کاهش میزان بارهای ثقلی و... استفاده می‌کنند.   

 

ایمن سازی پشت بام 

وجود یک پشت بام مستحکم و محکم از نظر ساختاری منجر می‌شود که ساختمان در برابر زلزله ایمن و پایدار بماند. در واقع این مسئله برای زندگی در یک ناحیه با رسیک بالا بسیار لازم و ضروری است. اگر پشت بام ساختمان به این صورت نباشد منجر به تخریب بسیاری از بخش‌های ساختمان می‌شود. بنابراین بهترین روش این است که از مصالح سبک وزن استفاده شود برای مثال برای سقف سازی از آلومینیوم استفاده شود تا بام وزن کمتری را تحمل کند. یا این که از آسفالتی با دانه درشت‌تر روی تخته‌های چوبی چند لایه بهره ببرید که به قاب مجموعه اتصالات سقفی وصل می‌شود. اگر ساختمانی خریده‌اید که سقف سنگینی‌تری دارد می‌تواند آسیب‌های بالایی را تحمل کند اما با این وجود لازم است که یک متخصص آن را تعمیر کند و از مصالحی که قبل‌تر نام برده شده برای ساختن مجدد سقف بهره ببرد.  

 

لوله کشی قابل انعطاف

در لوله کشی ساختمان هم بایستی موارد زیادی را رعایت کنید برای مثال به جای استفاده از لوله کشی‌های غیر قابل انعطاف از لوله‌های منعطف استفاده کنید. اصولا لوله‌هایی که انعطاف نداشته باشند خشک هستند و به سرعت شکسته می‌شوند. این لوله‌ها با یک فشار و یک لرزه قطعا خمیده می‌شوند اما اگر از لوله‌های منعطف استفاده شود آسیب بسیار کمتری به آن‌ها وارد می‌شود یا در صورت استفاده از لوله‌هایی با سایز بزرگ در شرایط بحرانی لازم است که آن‌ها در برابر خرابی، ضربه، نشتی‌های احتمالی و... کاملا در امان بمانند. 

 

 

ایمن سازی ساختمان در برابر حریق 

این روزها با کمک شرکت‌های ساختمانی می‌توانید یک طراحی و ساخت عالی برای ساختمان داشته باشید که در برابر حریق مقاوم باشد. برای این که ساختمان در برابر حریق در امان باشد ابتدا بایستی خطر را درک کنید یعنی یک ارزیابی کامل از خطر حریق بایستی به عنوان بخشی از فرآیند طراحی صورت بگیرد. پس از آن بایستی برای ایمنی و امنیت هر چه بیشتر اقدامات ایمنی در برابر آتش سوزی را از طریق یک سیستم اعلام حریق مناسب به صورت کامل اجرا کنید. 

 

برای این کار لازم است که خطر آتش سوزی شناسایی شود و عوامل گسترش دهنده آن را هم بشناسید حتی افرادی که در معرض آتش قرار می‌گیرند و یا افراد آسیب پذیر را شناسایی کنید و برای ترک آن‌ها از خانه تلاش کنید ارزیابی باعث می‌شود که خطر کاهش داده شده و یا این که کاملا حذف شود.  

 

یک راهکار دیگر برای برای مقابله با آتش سوزی استفاده از سیستم اعلام حریق سنس است که بسیار مورد توجه همگان قرار گرفته است. اعلام حریق‌ها به دو دسته متعارف و آدرس پذیر تقسیم می‌شوند و شما با توجه به شرایط محیط و نوع نیازتان می‌توانید یکی از آن‌ها را تهیه کنید.

 

آتش ندا ارائه دهنده انواع سیستم‌های اعلام حریق با بهترین برندهای ایرانی و خارجی است که می‌توانید محصولات آن‌ها را با قیمتی بسیار مناسب و رقابتی تهیه کنید. تمام سیستم‌های موجود در این فروشگاه از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند که عملکرد فوق العاده‌ای را از خود ارائه می‌دهند؛ بنابراین با اطمینان خاطر مراجعه کنید.