پنجشنبه ۰۶ اردیبهشتساعت ۰۲:۱۳Apr 2024 25
جستجوی پیشرفته

مقایسه جامع و کامل میلگرد آناهیتا و تیکمه داش

 

 

 

قصد خرید میلگرد را دارید؟ اگر تجربه چندانی در خرید میلگرد ندارید و نمی‌دانید که به ‌جز قیمت روز میلگرد باید به چه نکاتی توجه کنید و میلگردها را با چه پارامترهایی مقایسه کنید، این مقاله را از دست ندهید. در کنار کسب این اطلاعات، می‌توانید از مشخصات اصلی دو میلگرد باکیفیت موجود در بازار یعنی میلگرد تیکمه داش و میلگرد آناهیتا نیز آشنا شوید که شاید در انتخاب شما تأثیرگذار باشد.

 

میلگرد آناهیتا قدمت بیشتری دارد یا میلگرد تیکمه داش؟

کارخانه آناهیتا گیلان از جمله کارخانه‌های قدیمی تولیدکننده فولاد در کشور است که به منظور تولید میلگرد، تغییر کاربری داده است. این کارخانه در سال 1369 تأسیس شده اما تولید میلگرد را از 1392 و پس از تبدیل‌شدن به سهامی خاص، آغاز کرده است. سبد میلگرد آجدار این کارخانه تنوع زیادی دارد و ظرفیت تولید آن به 320.000 تن در سال می‌رسد. لازم به ذکر است که میلگرد آناهیتا، در دسته میلگردهای صادراتی قرار دارد.

 

در مقابل، کارخانه فولاد کاوه تیکمه داش قرار دارد که در منطقه بستان‌آباد در استان آذربایجان شرقی واقع ‌شده و از جمله بزرگ‌ترین کارخانه‌های مستقر در قطب تولید میلگرد در شمال غرب کشور به شمار می‌رود. این کارخانه در سال 1387 تأسیس شد اما عملیات راه‌اندازی آن تا سال 1391 طول کشید. این کارخانه ابتدا بیلت و شمش فولادی تولید می‌کرد، اما بعد میلگرد نیز به سبد تولیدات آن اضافه شد. از این نظر، کاوه تیکمه داش از معدود کارخانه‌های خودکفا در تولید میلگرد به شمار می‌رود.

 

تیکمه داش انواع میلگرد ساده و آجدار را در سبد محصولات خود دارد. میلگرد این کارخانه با نام میلگرد تیکمه داش شناخته می‌شود و نباید آن را با میلگرد آذر امین تیکمه داش اشتباه گرفت، چرا که میلگرد آذر امین توسط کارخانه آذر فولاد امین تولید می‌شود که در نزدیکی کارخانه تیکمه داش قرار دارد.

در جدول زیر، مهم‌ترین مشخصات 2 کارخانه آناهیتا و ظفر بناب با یکدیگر مقایسه شده است:

 

اگر نگاهی به جدول بالا بیندازید، متوجه می‌شوید که قیمت میلگرد آناهیتا امروز در خرید از درب کارخانه، برای پروژه‌های مستقر در شمال کشور مقرون به صرفه‌تر است، چرا که این کارخانه در نزدیکی شهر رشت و در استان گیلان قرار دارد. پروژه‌های مستقر در غرب و شمال غرب کشور نیز می‌توانند میلگرد موردنیاز خود را از کارخانه تیکمه داش تهیه کنند تا در هزینه‌هایشان صرفه‌جویی شود.

 

میلگرد تیکمه داش تنوع سایز بیشتری دارد یا میلگرد آناهیتا؟

همان‌طور که در بخش قبل خواندید، سبد محصولات هر دو کارخانه فولاد آناهیتا گیلان و فولاد کاوه تیکمه داش، تنوع زیادی دارد. منظور از تنوع در اینجا، تولید میلگرد در تمامی گریدهای ممکن و جور بودن تمامی سایزهای رایج در ساختمان‌سازی است. گریدبندی میلگردها در ایران بر اساس استاندارد روسی GOST 5781 و استاندارد ملی ISIRI 3132 انجام می‌شود که جدول زیر، مطابقت گریدهای استاندارد روسی و ملی را نشان می‌دهد:

 

در بازار آهن و فولاد و صنعت ساختمان، گرید بندی بر اساس استاندارد روسی رایج‌تر است و از استاندارد ملی بیشتر در برگه‌های آنالیز فنی و پلاک مشخصات میلگرد استفاده می‌شود. جور بودن جنس کارخانه‌ای از نظر گرید و سایز، به این معنا است که شما دیگر نیازی به جست‌وجو و خرید از چند کارخانه ندارید.

در جدول زیر، تنوع سایز و گرید میلگرد آناهیتا و میلگرد تیکمه داش بر اساس استاندارد روسی GOST با یکدیگر مقایسه شده است:

 

 

جدول بالا نشان می‌دهد که از نظر تنوع، میلگرد تیکمه داش دست بالا را دارد. البته تنها تفاوت کارخانه‌های تیکمه داش و آناهیتا در این زمینه، به تولید میلگرد ساده باز می‌گردد که این نوع میلگرد، در ساختمان‌سازی کاربرد چندانی ندارد و از آن بیشتر برای خاموت‌بندی استفاده می‌کنند.

 

کدام میلگرد سنگین‌تر است؟ میلگرد آناهیتا یا میلگرد تیکمه داش؟

هیچ‌کدام از میلگردهای تیکمه داش یا آناهیتا، در دسته میلگردهای سنگین‌وزن بازار قرار نمی‌گیرند. منظور از میلگرد سنگین و سبک این است که وزن میلگرد در کدام بخش از بازه وزنی جدول اشتال قرار دارد. اگر وزن میلگرد به بخش پایینی بازه نزدیک باشد، به آن میلگرد سبک و اگر وزن آن به بخش بالایی نزدیک باشد، به آن میلگرد سنگین می‌گویند.

البته این نکته را در نظر بگیرید که با این معیار، نمی‌توان سطح کیفی میلگرد یک کارخانه را تخمین زد و بر اساس آن دست به انتخاب یا رد میلگرد کارخانه‌های مختلف زد. چرا که در تعیین کیفیت میلگرد یک کارخانه، عواملی مثل کیفیت مواد اولیه، تکنولوژی خطوط تولید و استانداردهای مورداستفاده توسط کارخانه، تأثیر زیادی دارد. خوشبختانه هر دو کارخانه تیکمه داش و فولاد آناهیتا گیلان، از جمله تولیدکنندگان میلگرد باکیفیت در کشور هستند و شما می‌توانید تصمیم بگیرید که وزن کدام‌یک با مقتضیات پروژه شما مطابقت بیشتری دارد.

با استفاده از جدول زیر می‌توانید وزن میلگرد تیکمه داش و میلگرد آناهیتا را با یکدیگر مقایسه کنید:

 

 

 

با توجه به جدول بالا می‌توان دریافت که وزن تیکمه داش، تنها اندکی از وزن میلگرد آناهیتا بیشتر است و شاخص وزن، معیار مناسبی برای تصمیم‌گیری در انتخاب بین این دو میلگرد نیست. البته در زمینه قیمت قضیه کمی متفاوت است و اگر لیست قیمت میلگرد تیکمه داش کاوه درب کارخانه را با لیست قیمت میلگرد آناهیتا مقایسه کنید، متوجه می‌شوید که قیمت میلگرد آناهیتا به‌مراتب بیشتر است.

 

 

تشخیص میلگرد آناهیتا از میلگرد تیکمه داش چگونه ممکن است؟

علائم اختصاری حک‌شده روی بدنه میلگرد، یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای تشخیص اصالت میلگرد یک کارخانه و تمییز دادن آن از میلگرد کارخانه‌های دیگر است. البته به شرط این که علائم انحصاری مربوط به هر کارخانه را به‌خوبی بشناسید. درج این علائم توسط استاندارد ملی تولید میلگرد الزامی اعلام شده و باید مخفف نام کارخانه، گرید و روش تولید میلگرد را در بر داشته باشد.

بخش اول علائم اختصاری میلگرد، مخفف نام کارخانه است که با توجه به علائم زیر، می‌توانید اصالت میلگرد آناهیتا و تیکمه داش را تشخیص دهید:

•علامت AG برای تشخیص اصالت میلگرد آناهیتا

•علامت SFK برای تشخیص اصالت میلگرد تیکمه داش

 

بخش دوم این علائم، مشخص‌کننده گرید و روش تولید میلگرد است که جدول زیر، معنای هر حرف را نشان می‌دهد:

 

 

 

همچنین حروف T، U و A به معنای تولید به روش ترمکس، روش آلیاژسازی و تولید به روش استاندارد مندرج در شناسنامه محصول هستند.

اگر قصد خرید هر کدام از میلگردهای تیکمه داش یا آناهیتا را با بهترین قیمت و کیفیت تضمین‌شده دارید، می‌توانید به وب‌سایت آسرون مراجعه کنید. بسته به محل استقرار پروژه شما، بار ارسالی از آسرون بین یک تا هفت روز به دستتان خواهد رسید.