جمعه ۱۱ اسفندساعت ۰۲:۰۰Mar 2024 1
جستجوی پیشرفته

طرح‌ توجیهی چگونه طرحی است؟

 

طرح توجیهی از مهم‌ترین مباحث ضروری برای سرمایه‌‌گذاران است که تهیه آن بر عهده و مهندسین مشاور شهرسازی است. آشنایی با این طرح به مهندسان امکان پیش‌بینی کلیه شرایط پروژه را می‌دهد. نرخ‌های بهره، نرخ تنزیل و طرح‌های توجیهی مباحث مورد نظر ما در این مقاله هستند. برای آشنایی با کلیه این مباحث همراه ما باشید.

 

طرح‌ توجیهی این روزها توجه بسیاری از افراد را به خود جذب کرده است. بنابراین داشتن اطلاعات کامل و جامع درباره‌ آن ‌بسیار ضروری می‌باشد.

 

طرح‌ توجیهی به‌عنوان طرح امکان‌ سنجی نیز شناخته می‌شود و در کل اساساً تفاوتی ندارند. این موضوع را به این دلیل ذکر کردیم، زیرا بسیاری از افراد به دلیل اسم‌های مختلف این طرح دچار اشتباه می‌شوند. در اصل این طرح‌ها بسیار گسترده هستند و در ابتدا بهتر است با آن‌ها آشنا شویم. ما در این بخش از مقاله تصمیم گرفتیم ابتدا با توضیح ساده‌ای راجع به طرح‌های توجیهی مطلب را شروع کنیم.

 

طرح توجیهی به طرح قبل از اجرای پروژه، نرخ تنزیل به نرخ سرمایه در آینده و نرخ بهره به سود آن سرمایه اشاره دارد.

نرخ‌های بهره

 

پس از توضیحات کلی راجع به این موارد به بخش‌های دیگر طرح توجیهی شهرسازی نیز خواهیم پرداخت. این موارد شامل تفاوت نرخ بهره و نرخ تنزیل نیز خواهد بود.

 

اگر بخواهیم خیلی راحت و ساده طرح‌های توجیهی را تعریف نماییم باید بگوییم که این طرح‌ها شامل مطالعات و محاسبات درباره‌ یک ایده هستند. در این صورت ابتدا با انجام این طرح ما ایده‌ خود را شرح می‌دهیم. در قدم بعدی مشخص می‌کنیم که آیا انجام آن امکان‌پذیر است یا خیر؟ به همین سادگی اکنون ما یک توضیح ساده در زمینه‌ طرح‌ توجیهی و طرح امکان‌ سنجی به دست آوردیم.

 

این امکان وجود دارد اکنون که به تعریف طرح‌های توجیهی مسلط شدید برایتان سؤالات متعدد ایجاد شده باشد. در خصوص این سؤالات باید به طور کامل به آن پرداخته شود. ما سعی می‌کنیم که به برخی از آن‌ها در این مقاله پاسخ دهیم تا ابهامات درون ذهنتان برطرف گردد. 

 

یکی از پرتکرارترین سؤالاتی که معمولاً از مهندسین مشاور مجموعه‌ هفت شهر آریا پرسیده می‌گردد این است که ما به چه دلیل به طرح‌های توجیهی نیازمندیم؟ 

 

در پاسخ به این سوال پرتکرار باید ذکر کرد زمانی که یک ایده به ذهن ما می‌آید کاملاً خام و تازه است.

 

 قطعاً ما نمی‌توانیم که آن را به اجرا در بیاوریم مگر این که مهندسین مشاور برایمان این کار را انجام  دهند. به همین دلیل زمانی که ما یک ایده تازه داریم باید برای بهتر نشان‌دادن آن به افراد و نهاد‌های دیگر از طرح‌های توجیهی استفاده کنیم.

 

طرح توجیهی به طرح قبل از اجرای پروژه، نرخ تنزیل به نرخ سرمایه در آینده و نرخ بهره به سود آن سرمایه اشاره دارد.

نرخ‌های بهره

 

تعریف کامل نرخ بهره در طرح‌های توجیهی

در این قسمت سعی برآن شده تا شما را از ابتدا با تعریف لغوی و مفهومی این دو طرح آشنا کنیم. زیرا ممکن است که همه از این نوع نرخ‌ها مطلع نباشند و خوب متوجه درک مبحث اصلی مقاله نشوند. درواقع نرخ بهره و نرخ تنزیل در طرح‌های توجیهی بسیار تأثیرگذار هستند. 

 

معمولاً مهندسین مشاور به‌صورت مناسبی از آن در طرح‌های‌ توجیهی استفاده می‌کنند. برای آن که شما بتوانید بهتر این موضوع را درک کنید به قسمت بعد توضیح دقت کنید. قطعاً این مطالب می‌تواند به شما کمک به سزایی کند.

 

قبل از توضیحات بیشتر لازم است که بدانید نرخ‌های بهره انواع متفاوتی دارد و بسیار گسترده است. این نرخ بسیار کاربردی بوده و معمولاً بر تصمیمات مالی شما تأثیر می‌گذارد. برای مثال اگر نرخ بهره‌ای که به‌حساب بانکی‌تان تعلق می‌گیرد افزایش پیدا کند، انگیزه‌ شما برای نگهداری پول بیشتر خواهد شد. البته که این تنها کاربرد این مسئله نیست اما یکی از موارد مهم می‌باشد. حال که یک پیش‌زمینه راجع به نرخ بهره یافتید بهتر است که به تعریف اصلی آن بپردازیم. 

 

نرخ‌های بهره را نرخ سود هزینه‌ای نیز می‌نامند که معمولاً شما در ازای استقراض یک پول دریافت خواهید کرد. به‌صورت کلی در یک تعریف ساده، نرخ بهره به‌عنوان درصدی از کل مبلغ یک وام در نظر گرفته می‌شود. 

 

در این صورت شما ملزم به پرداخت بهره آن نیز خواهید بود. اگر شما مبلغی را در بانک قرار دهید مانند این است که پولی را قرض دادید بدین صورت سود شما، نرخ بهره نامیده خواهد شد.

 

طرح توجیهی به طرح قبل از اجرای پروژه، نرخ تنزیل به نرخ سرمایه در آینده و نرخ بهره به سود آن سرمایه اشاره دارد.

نرخ‌های بهره

 

تفاوت نرخ بهره و نرخ تنزیل

تفاوت نرخ‌های بهره و نرخ تنزیل یکی از مسائلی است که اغلب افراد این دو را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. در بخش بالا درباره‌ نرخ بهره و کاربرد آن در طرح‌های توجیهی برایتان مطلب قرار دادیم. در این قسمت به توضیح کوتاهی راجع به نرخ تنزیل و تفاوت آن با نرخ بهره می‌پردازیم.

 

نرخ تنزیل به معنای محاسبه‌ ارزش زمانی مقدار پولی است که در دست دارید. به زبان‌ ساده‌تر یعنی شما می‌توانید حساب کنید که ۱۵۰ هزارتومن امروزی معادل چه مقدار پول در 2 سال آینده خواهد بود. نرخ‌های تنزیل در طرح توجیهی کاربرد بسیاری دارند. زیرا همان‌طور که متوجه شدید قسمتی از بخش مالی پروژه را می‌توان با نرخ تنزیل به دست آورد. همین موضوع باعث شده از نرخ تنزیل در محاسبات پروژه‌ها استفاده زیادی شود.

 

تفاوت نرخ‌های بهره و نرخ تنزیل کاملاً با تعاریفی که در بخش‌های فوق آورده شده کاملاً برای شما به طور دقیق توضیح داده شد. برای افرادی که به طور کامل هنوز متوجه معنای این مفاهیم نشده‌اند، دوباره این مفاهیم را به صورت ساده‌تر توضیح می‌دهیم. 

 

 نرخ‌های بهره به سود هزینه‌ ما در قسمتی از بخش مالی اختصاص دارد. نرخ تنزیل به مقدار ارزش پول ما در چند روز، ماه و سال اشاره می‌کند و این مفاهیم کاملاً متفاوت هستند. برای آشنایی بیشتر با تمام مفاهیم می‌توانید با کارشناسان با تجربه و متخصص در این زمینه صحبت نمائید. مشاوره با یک فرد با تجربه به شما امکان انتخاب‌های بهتری را می‌دهد.