دوشنبه ۰۴ مهرساعت ۰۰:۰۲Sep 2022 26
جستجوی پیشرفته

بررسی کتاب پدر ثروتمند، پدر فقیر

 

کتاب پدر پولدار کتاب بی پول

 

اگر قصد درک پیچیدگی‌های مالی زندگی و شیوه کسب درآمد را داریم بهتر است کتاب «پدر ثروتمند، پدر فقیر» را مطالعه کنیم. این کتاب یکی از معروف‌ترین کتاب‌های نویسنده معروف «رابرت کیوساکی» است که به آموزش اصول ثروت سازی و ثروتمند شدن می‌پردازد. در این مقاله قصد داریم خلاصه‌ای ارزشمند از این کتاب را به شما ارائه دهیم.

 

کتاب پدر ثروتمند، پدر فقیر

 

این کتاب از سال 2001 منتشر شده‌است و فروش زیادی که این اثر داشته است نشان‌دهنده محتوای شگفت‌انگیز و تأثیرگذار این کتاب است. این اثر از جمله آثار بی‌نظیر در حوزه رشد و توسعه فردی، سرمایه‌گذاری و موفقیت است. «رابرت کیو ساکی» نویسنده کتاب جذاب و آموزنده «پدر ثروتمند، پدر فقیر» است. در این کتاب به بررسی زندگی دو پدر پرداخته می‌شود که یکی معلم و فقیر، اما پدر دیگر پول‌دار است. سبک زندگی این دو پدر خیلی مهم و تأثیرگذار است و به ما کمک می‌کند تا در نگاه خود را در مورد مسائل مالی تغییر دهیم.

 

رابرت کیوساکی؛ نویسنده کتاب پدر ثروتمند، پدر فقیر

 

رابرت کیوساکی سال 1947 در کشور آمریکا به دنیا آمد و در پس از آن به یکی از کارآفرینان و مربیان موفقیت و سرمایه‌گذاری در آمریکا تبدیل شد. وی شباهت زیادی به ژاپنی‌ها دارد آن هم به دلیل دورگه بودن او است. پس از نوشتن کتاب پدر ثروتمند، پدر فقیر به اوج معروفیت خود رسید و توانست خود را به‌عنوان یکی از مربیان منحصربه‌فرد موفقیت به‌تمامی افراد در جهان معرفی کند. 

او با کتاب‌ها و آموزش‌هایش توانسته است دیدگاه میلیون‌ها انسان را نسبت به ثروتمند شدن و پول تغییر دهد. در سال 1985 یک شرکت آموزشی بین‌المللی برای آموزش کسب‌وکار راه‌اندازی کرد. در سن 47 سالگی کسب‌وکار خود را به فردی فروخت و به‌واسطه سرمایه‌گذاری‌هایش خود را بازنشسته کرد.

 

درس هایی از کتاب پدر ثروتمند پدر فقیر

 

اگر از بیشتر مردم سؤال کنیم که چگونه می‌توانیم ثروتمند شویم، حتماً به ما خواهند گفت که حتماً باید خیلی درس بخوانیم، وارد دانشگاه شویم و در یک شرکت خیلی خوب مشغول به کار شویم و کسب درآمد کنیم. با انجام این کارها پس از چند سال کار و کلی پس‌انداز می‌توانیم یک زندگی آرام با کلی ثروت داشته باشیم. این نگاه کلی با اتفاقاتی که در جامعه می‌افتد کمی تناقص دارد و کیوساکی در این کتاب اصلاً چنین دیدگاهی را ندارد. 

این اثر مهم‌ترین عاملی که موجب ثروتمند شدن می‌شود را تغییر سبک زندگی و همچنین نگرش انسان می‌داند. وی در کتاب خود تمام سعی خود را می‌کند که در مورد علم کسب ثروت بحث کند.

 

ثروتمندان هیچ‌گاه برای پول کار نمی کنند.

 

برخی از افراد به شغل خود خیلی اهمیت می‌دهند و تصور می‌کنند اگر برای پول کار کنند روزی می‌توانند موفق شوند. درحالی‌که کیوساکی در کتاب خود می‌گوید که هدف خود را از کارکردن باید یادگیری در نظر بگیرید. برای مثال، فردی را در نظر بگیرید که مهارت زیادی ندارد. این شخص اگر مدتی در زمینه بازاریابی شبکه‌ای مطالعه کند به بهترین شکل  و بیشترین تعداد به مشتری بفروشد.

 

تجارت خود را شروع کنید.

 

یکی از مهم‌ترین بخش‌های کتاب پدر ثروتمند پدر فقیر فصلی است که در آن درباره تجارت گفته می‌شود. دو پیام مهم و کلیدی مطرح می‌شود. در ابتدا بدهی‌های خود را باید پرداخت کنیم سپس روی دارایی‌هایی سرمایه‌گذاری کنیم که در سریع‌ترین زمان ممکن برای ما درآمد داشته باشد .

سرمایه‌گذاری در بازارهای طلا، مسکن، بورس و همچنین ارزهای دیجیتال گزینه‌های خوبی به شمار می‌روند. می‌توانیم بخشی از دارایی‌های خود را به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال اختصاص دهیم. در حال حاضر سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال یکی از بهترین نوع سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود و در طول زمان به حفظ ارزش دارایی ما کمک می‌کند زیرا در این بازار تورمی وجود ندارد. ارزهای دیجیتال حقیقتاً پدیده‌های نابی با ایده‌های خارق‌العاده‌ای هستند که می‌توانند جهان آینده ما را تغییر دهند. برخی از افراد معتقدند در آینده چیزی به‌عنوان پول کاغذی وجود نخواهد داشت و تمام خریدهای خود را با ارز دیجیتال پرداخت خواهیم کرد. 

برای مشاهده مطلب کامل در مورد سرمایه‌گذاری بر روی اطلاعات بیشتر کلید کنید. 

 

افراد ثروتمند پول می‌ سازند.

 

بر اساس این کتاب سرمایه‌گذاران به دودسته تقسیم می‌شوند. دسته اول سرمایه‌گذارانی هستند که به فردی اعتماد می‌کنند و سرمایه خود را در اختیار آنها قرار می‌دهند. مهم‌ترین دلیل استفاده از این نوع سرمایه‌گذاری عدم داشتن اطلاعات کافی در حوزه مالی است. دسته دوم سرمایه‌گذاران حرفه‌ای هستند و روی کار خود مسلط هستند و خودشان می‌دانند که چگونه باید از پول و منابع مالی خودشان مراقبت کنند. 

 

روش های سرمایه گذاری

 

 غلبه بر موانع و مشکلات ثروتمند شدن

 

در کتاب پدر ثروتمند پدر فقیر می‌خوانیم: «اصلی‌ترین تفاوت بین یک فرد ثروتمند و یک شخص فقیر شیوه مدیریت ترس است.»

منظور کیوساکی از ترس که در این جمله بیان شده، ترس ازدست‌دادن منابع مالی و ضرر کردن است. افراد ثروتمند به خوبی می‌توانند این ترس را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنند. در مقابل افراد فقیر تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند و نمی‌توانند به ترس خود غلبه کنند به همین دلیل فرصت‌های خود را از دست می‌دهند. 

 

جمع بندی نهایی

 

آموزه‌های این کتاب به‌قدری عالی و کاربردی است که باعث می‌شود نگرش افراد در مورد سرمایه‌گذاری و رسیدن به آزادی مالی تغییر کند. این کتاب یک پیام کلیدی به ما می‌آموزد و می‌گوید چون در مدرسه به ما هوش مالی آموزش نداده‌اند خودمان باید این ویژگی را در خودمان ایجاد کنیم. تنها زمانی احتمال کسب ثروت و یا استقلال مالی بالا می‌رود که هوش مالی بالا و ذهنیت قوی و جاه‌طلبی در پشت آن داشته باشیم.