دوشنبه ۰۴ مهرساعت ۰۰:۲۳Sep 2022 26
جستجوی پیشرفته

نکاتی که قبل از خرید مکمل ورزشی باید بدانید

 در این مقاله به نکاتی که برای خرید مکمل ورزشی و بدنسازی نیاز دارید، اشاره کردیم تا بتوانید انتخاب بهتری برای خرید آنلاین مکمل بدنسازی داشته باشید.

 

خرید مکمل ورزشی

 

همان‌طور که می‌دانید  مکمل ورزشی به تامین مواد ضروری بدن، افزایش وزن، تسریع کاهش وزن یا بهبود ظاهر ورزشکار و عضله سازی کمک می‌کند. مکمل‌ها در یک تعریف ساده ابزارهایی برای افزایش توانایی ساختن ماهیچه در بدن ورزشکار هستند. همیشه برای افراد عادی و افرادی که به صورت غیر حرفه ای ورزش را دنبال می‌کنند، این سوال پیش می‌آید، که چرا باید مکمل بدنسازی مصرف کنیم؟ آیا استفاده از این مکمل‌ها الزامیست یا خیر؟جواب ساده است؛ ورزشکاران برای اینکه بخواهند عضلات و توان خود را افزایش دهند و عضله سازی بیشتری داشته باشند، نیاز به آن دارند.

 

در این مطلب قصد داریم نکاتی مهم را برای شما بازگو کنیم تا هنگام خرید مکمل‌ ورزشی خود با آگاهی کامل اقدام کنید. با ما همراه باشید.

 

انواع مکمل ورزشی

در ابتدا به اختصار انواع مکمل‎های بدنسازی و کاربردهای آن را شرح می‌دهیم.

 

پروتئین بدنسازی: افزایش توده عضلانی

آمینواسید بدنسازی: ریکاوری و افزایش استقامت بدن

کراتین بدنسازی: افزایش توان بدنی و افزایش وزن

گلوتامین بدنسازی: کاهش درد و بازسازی عضلات

کافئین بدنسازی: کاهش خستگی و افزایش توان

پمپ بدنسازی: افزایش استقامت و گردش خون

ویتامین بدنسازی: افزایش سیستم ایمنی بدن

از نظر کاربرد مکمل‌های ورزشی به 3 دسته کلی تقسیم می‌شوند:

 

1-مکمل‌هایی که در تولید انرژی و سوخت و ساز انرژی در بدن نقش دارند؛ مانند: کراتین، ال کارنیتین، کافئین و ...

 

2- مکمل‌های بدنسازی که در عضله‌سازی و افزایش حجم عضله و ترمیم و بازسازی ماهیچه هانقش دارند؛ مانند: پروتئین، اسیدهای آمینه، کرومیوم پیکولینات

 

3- مکمل‌هایی که در تقویت و سلامت عمومی بدن نقش بسزایی دارند؛ مانند: انواع ویتامین‌ها، فولیک اسید و نیاسین

 

چرا باید از مکمل بدنسازی استفاده کنیم؟

 

چرا باید از مکمل بدنسازی استفاده کنیم

 

زمانی که ورزشکاران، ورزش سنگین و حرفه ای انجام می‌دهند، بدنشان به مقدار زیادی پروتئین و انواع آمینواسید نیاز دارد، که مصرف روزانه غذا، برای تامین این حجم از مصرف انرژی در روز کافی نیست، برای همین ورزشکاران باید از مکمل استفاده کنند.

 

بدن برای تقویت، ریکاوری و رشد به انواع مکمل بدنسازی مانند کراتین، پروتئین، آمینواسید و…. نیاز دارد، که این مکمل ها انواع متفاوت هستند، در پروتئین ها، ما پروتئین وی، کازئین، هیدرولیزه و….. را داریم، در آمینواسیدها ما 20 نوع مختلف داریم، که آمینواسیدها به دو دسته ضروری و غیر ضروری تقسیم میشوند، که ما توانایی تامین این مواد ضروری را از طریق تغذیه روزانه برای بدنمان نداریم، و ناگزیر مجبور به استفاده از مکمل ورزشی هستیم.

 

در غالب موارد، ورزشکاران استفاده از مکمل‌های ورزشی را با مولتی ویتامین‌ها، پروتئین، کراتین، سپس چربی سوز (ال کارنیتین) و گینر شروع می‌کنند.

 

بیشترین موادی که به عنوان مکمل‌های ورزشی استفاده می‌شوند، شامل مکمل‌های ویتامین، پروتئین، اسیدهای آمینه شاخه دار، گلوتامین، اسیدهای چرب ضروری، محصولات غذایی جایگزین، کراتین، محصولات چربی سوز و لاغری و تقویت کننده های تستوسترونی هستند. این مکمل‌ها یا به صورت یک ترکیب واحد فروخته می‌شوند یا به صورت تلفیقی از چند مکمل بدنسازی ارائه می‌شوند.

 

مزایای استفاده از مکمل‌های ورزشی چیست؟

 

مزایای استفاده از مکمل‌های ورزشی

 

1 - مقرون به صرفه بودن

 به عنوان مثال مقدار پروتئین لازم برای یک ورزشکار بالغ، با وزن 100 کیلو گرم حدوداً 200 الی 250 گرم به صورت روزانه است. اگر فرد بخواهد این مقدار را با غذای روزانه خود تامین کند باید هزینه زیادی را بپردازد در صورتی که مکمل پروتئین می‌تواند بخش زیادی از این میزان را به راحتی فراهم کند.

 

2- سهولت در مصرف

 استفاده از این مکمل‌ها بسیار ساده‌تر و آسان‌تر از فراهم کردن غذای روزانه است.

 

نکات مهم قبل از خرید مکمل بدنسازی

قبل از اقدام به خرید مکمل بدنسازی، اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که یک ورزشکار لزومآ نباید از مکمل ورزشی برای پرورش عضلات و ماهیچه‌های خود استفاده کند، هر چند استفاده از آن‌ها می‌تواند به او کمک کند تا این کار را با سرعت خیلی بیشتری انجام دهد.

 

نکته مهم دیگر آن است که سن، جنسیت، نوع ورزش، ابتلا به بیماری‌های خاص و سطح مسابقات در انتخاب مکمل بدنسازی بسیار موثرند.

 

مکمل‌های بدنسازی کمبود مواد مغذی بدن ورزشکاران را جبران می‌کنند. پس بدنسازان باید در کنار تغذیه غذایی صحیح از مکمل بدنسازی استفاده کنند، نه جایگزین غذای اصلی.

 

استفاده نادرست از مکمل‌های بدنسازی می‌تواند برای شما عوارضی به همراه داشته باشد و صدمات جبران ناپذیری را به کبد، کلیه، قلب و... وارد کند؛ لذا پیشنهاد می‌شود قبل از خرید مکمل بدنسازی همواره با مشاورین حرفه‌ای مشورت کنید. شما می‌توانید برای اطمینان خاطر از اصالت محصولات، برای خرید آنلاین مکمل بدنسازی اقدام کنید و قبل از خرید از مشاورین داروخانه آنلاین دارو دات کام که سالهاست در این زمینه فعالیت می‌کنند بهره‌مند شوید.

 

مکمل‌های اصل و به اصطلاح داروخانه‌ای، مکمل‌هایی هستند که کد IRC وزارت بهداشت دارند. این محصولات عموما وارداتی هستند و به صورت قانونی وارد کشور می‌شوند و تحت نظارت سازمان غذا و دارو هستند؛ بدین صورت که بر روی همه محصولات بدنسازی برچسب این سازمان درج شده است. این مکمل‌ها از آنجا که فقط در داروخانه‌ها توزیع می‎شوند، به مکمل‌های داروخانه‌ای یا لیبل دار معروف شده‌اند؛ لذا تمام مکمل‌هایی که داروخانه آنلاین ارائه می‎کند اصل هستند.