سه شنبه ۱۵ آذرساعت ۲۳:۳۶Dec 2022 6
جستجوی پیشرفته

تفاوت های شستشوی فرش به روش سنتی و صنعتی

 

فرش به عنوان یکی از زیر اندازهای قدیمی و شناخته شده در کشورمان محسوب می شود و از وسایل ضروری خانه همه ما ایرانی هاست. فرش نیز همانند سایر لوازم به تمیز کردن و تعمیر و نگهداری احتیاج دارد. امروزه شاهد ارائه خدمات شستشوی فرش و تعمیر و رفوی آن از سوی کارگاه ها و کارخانه های قالیشویی هستیم. در این مقاله از قالیشویی کرج قصد داریم به بیان تفاوت های شستشوی فرش به روش سنتی و صنعتی بپردازیم. 

 

تفاوت های شستشوی فرش به روش سنتی و صنعتی

 

شستشوی فرش به روش سنتی یا صنعتی، کدام بهتر است؟

از قدیم تاکنون، شستن فرش مخصوصاً در ایام نوروز، یکی از سنت های کهن ما ایرانی ها به شمار می رود. در گذشته که مردم در خانه های ویلایی زندگی می کردند و هزینه استفاده از آب و مواد شوینده جهت شستن فرش ها چندان زیاد نبود، انجام این کار به صورت دستی و سنتی رواج داشت. اما در حال حاضر، با توجه به هزینه های سرسام آور زندگی، آپارتمان نشینی و همچنین کمبود وقت، بیشتر مردم به سراغ استفاده از خدمات قالیشویی ها می روند. این مراکز با کمک دستگاه های نیمه اتوماتیک و اتوماتیک به شستن فرش ها می پردازند. در ادامه شستشوی فرش به روش سنتی و صنعتی را با هم مقایسه خواهیم کرد.  

 

میزان کیفیت شستشوی فرش قالیشویی در فردیس

شستشوی فرش در قالیشویی در فردیس به روش صنعتی و با دستگاه های مکانیزه در مقایسه با روش سنتی و دستی از کیفیت بالاتری برخوردار است. برای مثال، در شستشوی فرش دستباف باید نکات خاصی در نظر گرفته شود و به دقت بالایی نیاز است که معمولاً توجه کمتری به این نکات در شستشوی دستی می شود. همین امر کیفیت پایین شستشو و آسیب دیدگی فرش را به همراه خواهد داشت. 

 

هزینه 

مسئله مقرون به صرفه بودن شستشوی فرش در قالیشویی ها چه از نظر زمانی و چه اقتصادی از اهمیت بسزایی برخوردار است. طبیعتاً شستشوی فرش، به آب، مواد شوینده و فضای کافی برای خشک شدن و شستشو نیاز دارد که هزینه های زندگی امروزی و کمبود فضا، انجام چنین کاری را برای شهرنشینان سخت می کند. از این رو، مردم استفاده از خدمات قالیشویی کرج را به منظور شستن فرش و قالی های خود ترجیح می دهند. 

 

تجهیزات و دستگاه های مورد استفاده 

در روش شستشوی فرش صنعتی، دستگاه های نیمه مکانیزه و تمام مکانیزه به کار می رود. لکه گیری فرش، گرفتن خاک آن، شستشو، تثبیت رنگ، خشک کردن و خارج کردن آب آن از مراحل شستشوی فرش محسوب می شود. 

 

 شستشوی فرش به روش سنتی یا صنعتی، کدام بهتر است؟

 

از فرچه و شلاق زن اتوماتیک در روش شستشوی فرش سنتی استفاده شده و کارگر متصدی انجام این کار را برعهده دارد. از این رو، شستشوی نیمه اتوماتیک فرش در مقایسه با شستشوی سنتی و دستی قالی بهتر صورت می گیرد.

تنها حمل و جابجایی فرش در روش شستشوی تمام اتوماتیک، بر عهده کارگر متصدی خواهد بود. در این روش، پس از شستشوی فرش با دستگاه، از تجهیزاتی همچون فرچه و شلاق زن اتوماتیک در طی مسیر استفاده می گردد. این تجهیزات فرآیند شستشوی کامل فرش را به همراه حذف هر گونه آلودگی از بافت آن، با ریختن آب و مواد شوینده با فشار بالا بر روی فرش انجام خواهند داد. حال نوبت به مرحله آبگیری می رسد که در این بخش نیز با گذاشتن فرش درون دستگاه آبگیری، آب آن به طور کامل خارج می کنند. پس از آن انتقال فرش به سالن گرما توسط متصدی انجام می گیرد. البته قالیشویی های مدرن، اقدام به استفاده از دستگاه پرزگیر با هدف حذف پرزهای باقیمانده روی فرش در حین خشک شدن آن می کنند.  

 

استفاده از خدمات قالیشویی کرج جهت شستشوی فرش دستباف

در صورتی که صاحب یک فرش دستباف به عنوان یک هنر اصیل ایرانی هستید، بایستی به مسئله شستشوی آن بسیار اهمیت دهید. با توجه به رنگ شدن نخ های فرش دستباف به شیوه سنتی، از این رو، باید در شستن آن جهت جلوگیری از ترکیب شدن رنگ ها با هم، نهایت دقت را به خرج دهید. علاوه بر آن، وزن فرش دستباف پس از شستشو بسیار سنگین شده و در نتیجه آویزان کردن و حمل آن کار بسیار دشواری خواهد بود. همچنین در صورت خوب خشک نشدن این نوع فرش ها، احتمال پوسیدگی تار و پود آن و در نتیجه کاهش عمر مفیدش وجود دارد. 

بنابراین با توجه به مطالب فوق، توصیه ما به شما بهره مندی از خدمات قالیشویی چلسی به جای روش های دستی یا سنتی جهت شستن فرش دستباف است. چرا که عملیات شستشوی فرش در قالیشویی ها به صورت اتوماتیک انجام شده و مواد شوینده مورد استفاده سبب تثبیت رنگ فرش خواهد شد. در این شیوه، پس از تخلیه کامل آب چرک به وسیله مکش های قدرتمند، عملیات خشک کردن آن با دستگاه های خشک کن انجام می گیرد.

 

خدمات قالیشویی در محمد شهر کرج 

در حال حاضر شاهد افزایش روز افزون تعداد قالیشویی ها در سطح شهرهای بزرگی همچون کرج و استان البرز هستیم. از این رو، انتخاب یک قالیشویی با خدمات خوب، کار چندان آسانی نخواهد بود. پیشنهاد ما به شما، پیش از سپردن کار شستشوی فرش به نزدیک ترین قالیشویی محل سکونت تان، تحقیق و بررسی کیفیت عملکرد این مراکز می باشد. چرا که برخی از قالیشویی ها، نه تنها هیچ کمکی به افزایش طول عمر فرش نمی کنند، بلکه صدمات جزئی زیادی به فرش وارد کرده و در نتیجه سبب کاهش عمر مفید آن خواهند شد.

 قالیشویی در محمد شهر با بهره گیری از دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته و نیروهای متخصص و کار بلد به ارائه بهترین خدمات شستشوی فرش خواهد پرداخت. به گونه ای که تمام مشتریان این مرکز از خدمات با کیفیت آن رضایت دارند. از جمله خدمات ارائه شده توسط قالیشویی چلسی می توان به تفکیک فرش از لحاظ ماشینی یا دستباف بودن، ارزیابی دقیق نقاط صدمه دیده فرش، شستن فرش به شیوه تمام اتوماتیک، بکارگیری مواد شوینده استاندارد و مرغوب، تحویل به موقع و همچنین کاور کردن کامل فرش اشاره نمود. 

 

انتخاب قالیشویی خوب در کرج

 

 جمع بندی 

قالیشویی کرج با بهره گیری از مدرن ترین تجهیزات و امکانات، آمادگی ارائه بهترین خدمات شستشوی فرش را به شما مشتریان عزیز دارد. محل سکونت شما در هر کجای کرج و استان البرز که باشد، این مرکز قادر به عرضه بهترین خدمات به شما در زمینه شستشوی فرش، در کوتاه ترین زمان ممکن خواهد بود.