سه شنبه ۱۵ آذرساعت ۲۳:۵۵Dec 2022 6
جستجوی پیشرفته

مزایای شستشوی مکانیزه فرش های دستباف و ماشینی

 

شستشوی مکانیزه فرش های دستباف و ماشینی، یکی از فاکتورهای مهم جهت اعتبار بخشی به قالیشویی ها محسوب می شود. چرا که تکنولوژی ها و تجهیزات موجود در این مراکز، کیفیت بالای کار آنها را نشان خواهد داد. برای شستشوی فرش از روش های مختلفی استفاده می شود. اما امروزه بکارگیری دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک، بیشترین میزان تأثیر را در تمیزی و نظافت فرش دارد. دستگاه های تمام مکانیزه مورد استفاده در قالیشویی ها، توانایی تنظیم برس های شستشو را بر اساس ضخامت فرش دارند و این کار را با استفاده از سنسورهای حساس خود انجام می دهند. همین امر سبب نفوذ هر چه بیشتر این برس ها در میان تار و پود فرش شده و تمامی آلودگی های فرش خارج خواهد شد. در این مقاله از الو قالیشویی قصد داریم در رابطه با مزایای شستشوی مکانیزه فرش های دستباف و ماشینی صحبت کنیم. بنابراین تا پایان این مطلب همراه ما باشید. 

 

مزایای شستشوی مکانیزه فرش های دستباف و ماشینی

 

فرش دستباف و ماشینی چه تفاوت هایی با هم دارند؟ 

هر چند از لحاظ ظاهری، فرش های دستباف و ماشینی به هم شباهت دارند، ولی فرش های دستباف دارای الیاف با کیفیت تر، محکم تر و همچنین دوام و عمر بیشتری هستند. در حالی که فرش های ماشینی چیزی حدود 20 سال کمتر از فرش دستباف عمر می کنند. البته نگهداری صحیح از فرش ماشینی نیز می تواند سبب افزایش دوام و طول عمر آن گردد.

علاوه بر آن، کمی ناهمواری، عدم یکنواختی و یکسان نبودن گره ها در پشت فرش های دستباف به چشم می خورد. ولی با توجه به بکارگیری دستگاه های تمام اتوماتیک در تهیه فرش های ماشینی، گره ها در پشت آنها یکنواخت بوده و هیچگونه ناهمواری مشاهده نمی شود. همچنین از مواد طبیعی همچون کنف، پنبه، ابریشم و پشم در تولید فرش دستباف استفاده خواهد شد.

 

فواید شستشوی فرش های دستباف و ماشینی به روش مکانیزه چیست؟

در این بخش قصد داریم به شرح مزایای شستن فرش های دستباف و ماشینی به روش مکانیزه در الو قالیشویی بپردازیم. 

1- گرفتن آب اضافی فرش: شستشوی فرش در قالیشویی به جهت بهره گیری از دستگاه های تمام مکانیزه، مانع از لکه دار شدن و زرد شدن فرش خواهد شد. چرا که در این روش، آب فرش کاملاً خارج شده و به خوبی خشک می شود. 

2-عدم استفاده از شوینده های نامناسب و اسیدی: یکی از دلایل صدمه دیدگی بافت و رنگ فرش بکارگیری مواد شوینده نامناسب و اسیدی خواهد بود. چرا که خاصیت اسیدی شوینده ها سبب جمع شدن رنگ در بخش های مختلف فرش شده و ظاهر آن را تغییر خواهد داد. در قالیشویی از مواد شوینده مناسب و با کیفیتی جهت شستشوی فرش دستباف و ماشینی استفاده می شود. 

3-کامل خشک شدن فرش در قالیشویی:

 شستن فرش به صورت سنتی و آبکشی های پی در پی آن، سبب افزایش حجم رطوبت در فرش شده و مانع از خوب خشک شدن آن می گردد. همچنین در روش سنتی به علت قرارگیری فرش در مجاورت هوای آزاد، روند خشک شدن آن طولانی تر خواهد شد. بنابراین، استفاده از خدمات قالیشویی های معتبر می تواند بهترین راهکار در این زمینه محسوب شود. 

 

 فواید شستشوی فرش های دستباف و ماشینی به روش مکانیزه چیست؟

 

4-توجه به دمای آب در هنگام شستشوی فرش دستباف و ماشینی: یکی از روش های غیر حرفه ای و نامناسب در شستشوی فرش که می توان به آن اشاره نمود، استفاده از آب گرم است. چرا که احتمال صدمه دیدن و ایجاد تغییر در طرح و رنگ فرش با آب گرم وجود دارد. بنابراین به دمای آب نیز جهت شستشوی فرش در قالیشویی توجه خواهد شد. 

5- لکه گیری فرش پیش از فرآیند شستشو: در قالیشویی برای از بین بردن لکه های برجا مانده روی فرش و جلوگیری از پخش شدن آن، اقدام به نظافت و لکه گیری فرش قبل از فرآیند شستشوی آن خواهد شد.

6- شستن مجدد ریشه های فرش دستباف و ماشینی بعد از پایان فرآیند شستشو: پس از آویزان کردن فرش، آب وارد ریشه های آن خواهد شد. به منظور پیشگیری از زردی ریشه ها و بخش انتهایی فرش، در قالیشویی ها اقدام به شستشوی جداگانه این قسمت ها می شود. بدین منظور، از ترکیب مواد شوینده و سفید کننده بعد از خارج شدن آب آن استفاده شده و با این کار زردی ریشه ها گرفته می شود. البته آب فرش در قالیشویی های مدرن توسط دستگاه های تمام مکانیزه کاملاً گرفته شده و در نتیجه فرش سریعاً در مجاورت هوا خشک خواهد شد. 

7-غبارگیری فرش دستباف و ماشینی در قالیشویی: 

به منظور گرفتن گرد و غبار فرش در قالیشویی از روش غبارگیری استفاده می شود. به ویژه فرش های با تراکم بالا، وزنی بیش از 2 برابر وزن اولیه را بعد از خیس شدن و جذب آب پیدا می کند. در صورت عدم غبارگیری فرش پیش از شستشو، احتمال پس دادن زرد آب فراوان وجود داشته و تمیز کردن آن کار سختی خواهد بود. همچنین به آب فراوانی جهت شستشو نیاز دارد. علاوه بر آن، ممکن است گرد و خاک بر جا مانده در تار و پود فرش بعد از خشک شدن، بوی نامطبوعی ایجاد نماید. 

 

مزایای استفاده از خدمات قالیشویی در پیروزی 

 

در ادامه به مزایای شستشوی مکانیزه فرش دستباف و ماشینی در قالیشویی در پیروزی اشاره خواهیم کرد:

•در این قالیشویی فرش ها به صورت مطمئن و کاملاً ایمن جابجا می شوند.

•همچنین از دستگاه های پیشرفته و به روز جهت شستشوی فرش استفاده می شود.

•تکنولوژی و روش های جدیدی جهت شستشوی فرش به کار گرفته می شود.

•افراد مجرب و متخصص شستشوی فرش را انجام می دهند. 

•آبکشی با دستگاه بر اساس یک روند یکنواخت و با زمانبندی دقیق و مشخصی صورت می گیرد.

•از دستگاه های آبگیری جدید که متناسب با نوع فرش است، جهت آبگیری فرش و بدون وارد شدن هیچگونه صدمه ای به بافت آن استفاده می گردد. 

•شرایط آب و هوایی بر روند خشک شدن و شستشوی فرش تأثیری نخواهد گذاشت. 

•از بهترین مواد شوینده جهت شستشوی فرش در قالیشویی استفاده می شود.

 

مزایای استفاده از خدمات قالیشویی در پیروزی

 

نتیجه گیری

در این مقاله در رابطه با مزایای شستشوی مکانیزه فرش دستباف و ماشینی صحبت کردیم. مرکز قالیشویی در تهرانپارس با برخورداری از تجهیزات و دستگاه های تمام مکانیزه، شستشوی فرش دستباف و ماشینی شما را به بهترین شکل ممکن انجام خواهد داد. بنابراین شما مشتریان عزیز می توانید فرش خود را با اطمینان خاطر به این مجموعه معتبر و حرفه ای بسپارید.