پنجشنبه ۱۳ بهمنساعت ۱۵:۵۴Feb 2023 2
جستجوی پیشرفته

تشخیص و درمان بیماری ­های پا در کلینیک دکتر میرپا

 

امروزه ابزارهای تشخیصی و رو­ش­ های جدید برای بررسی و تشخیص احساس درد در ناحیه پا، بسیاری از مشکلات بیماران را تسهیل بخشیده است. علت درد کف پا در کلینیک دکتر میرپا به صورت تخصصی بررسی می ­شود تا بهترین تشخیص و درمان صورت گیرد. اما درد کف پا نشانه چیست؟

پا و کف پا، فیزیولوژی و ساختار کالبد شناختی پیچیده ­ای دارد که حتی بیماری ­های دیگر مناطق مختلف بدن نیز می­توانند بر آن اثر گذارند. اختلالات ارتوپدی پا، یا به خاطر انتشار درد از نواحی دیگر بدن است و شامل مشکلاتی چون دیابت، آرتروز و آسیب لگن و غیره است و یا به علت مشکلات مربوط به خود پا است. مثل خارپاشنه، کف پای صاف، میخچه و دیگر بیماری ­های مرتبط.

 

 

دردهای مرتبط با مشکلات پا

التهاب فاشئیت کف پا

از رایج­ترین مشکلات ارتوپدی، التهاب فاشئیت پلانتار (رباط کف پا) است. در این بیماری رباطی که پاشنه پا را به قسمت بالایی آن وصل می­ کند، آسیب دیده و باعث درد و گرفتگی پا می ­شود. بیشترین خطر ابتلا به این بیماری، جمعیت بین 40 تا 70 ساله می­ باشد. زنان باردار نیز ممکن است به صورت دوره­ای دچار این مشکل شوند.

 

شکستگی نواحی مختلف پا

در ناحیه پا 26 استخوان وجود دارد. افزایش ناگهانی فشار به هرکدام از نواحی پا، در اثر پریدن یا دویدن و یا تصادف، می­تواند باعث شکستگی و دردی حاد بشود.

 

خارپاشنه

زائده غیرطبیعی در پاشنه پا، خارپاشنه نام دارد. خارپاشنه می­ تواند به خاطر پوشیدن دائمی کفش نامناسب و یا رعایت نکردن بهداشت پا باشد. افرادی که کف پایشان صاف است و یا قوس زیادی دارد، بیشتر از دیگران مستعد درگیر شدن با این بیماری هستند.

 

درد زیر پنجه پا

نوروم مورتون(ضخیم شدن بافت عصب­ های بین انگشتان) و سزاموئیدیت (التهاب استخوان نزدیک شست پا) از جمله مشکلاتی هستند که منجر به درد در ناحیه زیر پا می ­شوند. این

بیماری­ ها در اثر پوشیدن کفش تنگ و نامناسب، دویدن زیاد و فعالیت­های سنگین ایجاد می­شود.

 

آرتروز پا

آرتروز پا نوعی بیماری فصلی است که علائم آن شامل سفت شدن و درد مفصل است. در قسمت پا و انگشتان پا بیش از 60 عدد مفصل وجود دارد که هرکدام می­ توانند دچار این عارضه شوند. آسیبی که به مفاصل پا وارد می­ شود به مرور زمان باعث تغییر شکل و سفت شدن پا شده و مشکلاتی را به وجود می ­آورد.

 

تاندونیت تیبیال خلفی

در اثر ورزش­­ های سنگینی مثل فوتبال و والیبال ممکن است به تاندون تیبیالیس خلفی آسیب و یا ضرب ه­ای وارد شود. این ضربه ممکن است منجر به التهاب و حتی پارگی تاندون شود. اگر این مشکل ادامه پیدا کند، بخش داخلی پا انحنای طبیعی خود را از دست می­ دهد.

 

میخچه

میخچه در اثر قرار گرفتن پوست، تحت فشار شدید به وجود می­آید. میخچه می­تواند روی انشگتان پا و یا بین آنها و حتی پاشنه و مچ نیز ایجاد شود. میخچه ها معمولا گرد و سفت هستند و می­توانند بسیار دردناک باشند.

در صورت بروز هرگونه درد و یا ناراحتی در ناحیه پا، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. زیرا درد می ­تواند نشانه بیماری­ای خاص در نقاط مختلفی از بدن باشد که وجه مشترک همه آن ها درد کف پا است.

 

 

درمان دردهای ناحیه پا

با توجه به منشا درد (انتشار درد از دیگر نواحی بدن و یا خود پا) نوع درمان می تواند بیمار به بیمار متفاوت باشد. اگر تشخیص داده شود که منبع درد خود پا نیست، باید به متخصص مربوطه رجوع کنید. اما اگر منشا آن خود پا باشد، در بسیاری از موارد می ­توان با مسکن و یا پمادهای تجویزی پزشک درد را تسکین داد. در مواردی هم پزشک، عمل جراحی و یا دیگر روش­ های جایگزین را در نظر می­ گیرد. مراجعه به موقع به پزشک ارتوپد در کلینیک دکتر میر پا، از حجم زیادی از اختلالات احتمالی بعدی جلوگیری خواهد کرد.