شنبه ۰۸ بهمنساعت ۱۱:۱۳Jan 2023 28
جستجوی پیشرفته

انواع مانع نیوجرسی ترافیکی

حتما تا کنون به این نکته توجه کرده‌اید که برخی از محصولات و سازه‌ها با وجود طراحی ساده، کاربری بسیار گسترده و مهمی دارند. انواع نیوجرسی نیز دقیقا از همین ویژگی برخوردارند. اگر با نیوجرسی آشنا باشید، این موضوع برایتان جالب خواهد بود که انواع نیوجرسی ها سازه‌هایی با طراحی بسیار ساده و کاربرد بسیار مهم هستند. کاربری انواع مانع نیوجرسی ترافیکی از نام آن مشخص است. برای شناخت بهتر این سازه‌های ترافیکی کافی است با انواع مانع نیوجرسی بتنی و مانع نیوجرسی پلاستیکی آشنا شوید. قطعا بارها این سازه‌ها را از نزدیک دیده‌اید؛ اما شاید کمتر به چگونگی ساخت آن‌ها و مزایای انواع نیوجرسی توجه کرده باشید. در ادامه مختصر و مفید به معرفی این محصولات می‌پردازیم.

 

 

انواع نیوجرسی های ترافیکی

همانطور که گفتیم کاربری نیوجرسی کاملا مشخص است. آنچه در طراحی و ساخت این سازه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد، استفاده بهینه از آن‌ها در راستای کاهش تصادفات جاده‌ای است. در واقع این بلوک‌های مدولار قابل حمل به گونه‌ای طراحی می‌شوند که هنگام بروز حادثه از تصادفات شاخ به شاخ جلوگیری کنند و مهم‌تر از آن خسارات ناشی از تصادف را به حداقل برسانند.

مانع نیوجرسی تصادفات ناشی از سرعت بالا با زاویه کم عمق را مهار می‌کند‌. البته کاربری عمده تعریف شده برای این بلوک‌ها جداسازی جاده یا تغییر مسیر ترافیک است. در حقیقت این سازه‌ها کاربردهای بسیار گسترده و مهم دیگری نیز دارند. به عنوان مثال انواع نیوجرسی‌ها به عنوان سیل‌بند مزایای قابل توجهی ارائه می‌دهند‌. احتمالا از بین تجهیزات چند خطه کردن جاده‌ها، با گاردریل آشنایی بیشتری دارید. لازم است بدانید انواع نیوجرسی‌ها با طراحی ساخت مهندسی شده برتری‌های خاصی نسبت به گاردیل‌‌ها دارند‌.

مانع نیوجرسی بتنی

وقتی از کاربری گسترده انواع نیوجرسی‌ها صحبت می‌کنیم، قطعا ویژگی خاصی در طراحی این بلوک‌ها لحاظ شده است. موانع نیوجرسی بتنی با استحکام بسیار بالا به خوبی توانسته‌اند محدودیت‌های جداکننده‌های خطوط جاده‌ای را از بین ببرند‌. این موانع می‌توانند از برخورد‌های شدید بین خودروهایی که سرعت بالایی دارند، جلوگیری کنند.

انواع مانع نیوجرسی بتنی در واقع قالب‌هایی از جنس بتن هستند که فناوری پیشرفته در طراحی و ساخت آن‌ها مسیر تردد خودرو در جاده‌ها را ایمن می‌سازد. اگر به ظاهر این بلوک‌های سیمانی مستحکم دقت کنید، خواهید دید که سطح شیب‌داری دارند‌. این زاویه کم در مانع نیوجرسی بتنی با ایجاد اثر لغزشی هنگام بالا رفتن چرخ‌های خودرو از دیوار جداکننده، از واژگونی خودرو جلوگیری می‌کنند و آسیب‌های وارده به خودرو را کاهش می‌دهد.

 

 

انواع مانع نیوجرسی بتنی

مانع نیوجرسی بتنی در اساس طراحی ساخت، اندازه و کاربری تعریف شده برای آن، در چند نوع مختلف دسته‌بندی می‌شود. از انواع این بلوک‌های سیمانی می‌توان نیوجرسی بتنی ساده، نیوجرسی کوچک شهری و نیوجرسی بتنی نوع یک و دو اشاره کرد. مانع نیوجرسی بتنی ساده برای تعیین خطوط حرکت خودرو در مسیرهایی که ساخت و ساز انجام می‌شود و کاهش ترافیک درون شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد، جابه‌جایی این بلوک‌ها به دلیل اندازه کوچکشان راحت‌ است. نیوجرسی‌ بتنی کوچک شهری کاربرد گسترده‌تری نسبت به نیوجرسی ساده دارد‌ و می‌توان از آن در تمام مناطق شهری استفاده کرد. برای اینکه بتوان از کاربری این بلوک‌ها در راستای کاهش تصادفات جاده‌ای در طول شب، به استفاده بهینه رسید، از چراغ شبرنگ بر مانع نیوجرسی بتنی کوچک استفاده کرد.

مانع نیوجرسی بتنی نوع اول بلوک‌های سیمانی بزرگ‌تری هستند که در جاده‌های پرتردد ضمن کاهش تصادفات جاده‌ای از آسیب به حیوانات و خطر جان عابران پیاده جلوگیری می‌کنند. انواع نیوجرسی های نوع دوم نیز بلوک‌های بتنی بزرگی هستند که به صورت نر و ماده تولید شده‌اند و جابه‌جایی آن‌ها با جرثقیل انجام می‌شوند. این بلوک‌ها در جاده‌هایی با دید خیلی کم استفاده می‌شوند. استفاده از این نوع نیوجرسی در حاشیه رودخانه‌ها و ورودی شهرهای نزدیک به مناطق سیل‌خیز، حاشیه جاده‌های کوهستانی و مناطق دیگر نیز دیده می‌شود.

مانع نیوجرسی پلاستیکی

مانع نیوجرسی پلاستیکی نیز همانطور که از نام آن مشخص است یک تجهیز ترافیکی است که جهت جداسازی راه و ایمن‌سازی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ساخت این نوع دیوارهای جداکننده از بهترین انواع پلاستیک استفاده می‌شوند. در نتیجه انواع مانع نیوجرسی پلاستیکی استحکام و مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه‌های شدید دارند‌. با توجه به اینکه این بلوک‌ها حمل و نقل آسان‌تری دارند، طبیعی است که فکر کنید مقاومت زیادی جهت پرت شدن نیوجرسی هنگام برخورد خودرو با آن نشان نمی‌دهند. این در حالی است که انواع نیوجرسی‌های پلاستیکی با آب یا ماسه پر شده‌اند و ضمن افزایش وزن، مقاومت بیشتری دارند. این بلوک‌های پلاستیکی برای استفاده در پروژه‌های موقت بهینه شده‌اند. در واقع هزینه ساخت و استفاده از این متریال‌ها در پروژه‌های موقت از لحاظ اقتصادی توجیه‌پذیر است.

استفاده از این نوع تجهیزات ترافیکی ضمن کاهش مشکلات جابه‌جایی، در هزینه، زمان و انرژی نیز صرفه‌جویی می‌کند‌. انواع نیوجرسی‌های پلاستیکی در اندازه، مدل و رنگ‌های متنوع تولید می‌شوند و بنابر حجم پروژه، میزان دید و فاکتورهایی از این قبیل می‌توان نوع مناسب مانع نیوجرسی پلاستیکی را انتخاب کرد. همانطور که گفتیم در ساخت این دیوارهای جداکننده از انواع پلاستیک استفاده می‌شود؛ بنابراین یکی از مهم‌ترین فاکتورهای دسته‌بندی نیوجرسی پلاستیکی، نوع پلاستیک به کار رفته در آن است.

این موانع معمولا از جنس پلی اتیلن سخت هستند که علاوه بر مقاومت بالا در برابر ضربه نسبت به شرایط آب و هوایی مختلف نیز دوام طولانی مدتی دارند؛ بنابراین از جهات مختلفی بهینه شده‌اند. با توجه به مزایای قابل توجهی که برای انواع نیوجرسی‌های پلاستیکی تعریف شده، تولید و استفاده از آن‌ها به صورت گسترده‌ای افزایش یافته است.

 

 

جمع بندی

همانطور که تا اینجا متوجه شدید مانع نیوجرسی به عنوان یکی از مهم‌ترین تجهیزات ترافیکی در انواع بتنی و پلاستیکی طراحی و تولید می‌شوند. مانع نیوجرسی بتنی و مانع نیوجرسی پلاستیکی خود، در انواع مختلفی وجود دارند که برای هر یک از آن‌ها بر اساس طراحی و متریال ساخت، کاربردهای مختلفی تعریف شده است. استفاده از این تجهیزات ترافیکی علاوه بر کاهش خطر تصادفات جاده‌ای و کنترل ترافیک درون شهری در کاربری‌های گسترده دیگری نیز دیده می‌شود که در این مطلب به چند مورد از آن‌ها اشاره کردیم.

ترافیک کالا یکی از مراکز معتبری است که در زمینه ارائه خدمات گوناگون تجهیزات ایمنی و شهری و انواع تابلو راهنمایی رانندگی فعالیت می‌کند. سایت ترافیک کالا توسط سایت متاوبز، سئو و طراحی شده است .

منبع : ترافیک کالا | www.traffickala.com