یکشنبه ۰۹ آذرساعت ۲۳:۳۵Nov 2020 29
جستجوی پیشرفته

در محیط کار چه نوع کفشی بپوشیم؟

 

در این مقاله به معرفی کفش برای استفاده در محیط کار می‌پردازیم و با شما در خرید کفش مناسب همراهیم.

عوامل زیادی در افزایش راندمان کار در شرکت‌ها، ادارات و کسب‌وکارها تأثیرگذارند. عواملی که صاحبان کسب‌وکار همواره به دنبال بهینه کردن آن‌ها هستند. برای اینکه کسی بتواند در هر شغل بهترین عملکرد را داشته باشد ابتدا باید ازنظر روانی و جسمی در بهترین حالت باشد.

 یکی از مواردی که باعث می‌شود فرد ازنظر جسمی و ذهنی راحت باشد و مشکلی نداشته باشد پوشش هر فرد است، کفش نیز جزئی از پوشش محسوب می‌شود. پا قلب دوم انسان است. جای پا اگر سرد باشد و یا گرم باشد و جایش تنگ باشد، همه و همه باعث اذیت شدن فرد می‌شود.

 محیط کار محیطی است که شما بخش عمده‌ای از بیداری خود را در آن صرف می‌کنید. پس راحتی در این محیط بسیار اهمیت دارد برای اینکه خیالتان در محل کار از پایتان راحت باشد پیش از خرید کفش باید به نکاتی توجه کنید.

نکاتی که در زیر ذکر می‌شود برای خرید کفش زنانه و خرید کفش مردانه صدق می‌کند. اگر موردی در این نکات صرفاً برای یکی از این دو مورد باشد، در آن مورد به مردانه یا زنانه بودن مثال اشاره‌شده است.

 

مناسب فصل کفش بخرید

 

اولین نکته آن است که مناسب فصل کفش بخرید. شاید بگویید که ما بیشتر وقت خود را در شرکت و محیط داخلی صرف می‌کنید پس چه فرقی دارد چه نوع کفشی بپوشیم، مثلاً در زمستان با کفش کالج برویم سرکار، وقتی‌که داخل ساختمان شرکت گرم هستیم، دیگر چه ضرورتی دارد با توجه به فصل کفش انتخاب کنیم؟

حقیقت آن است که شاید این باور تا حدودی درست باشد اما بدن انسان نیز درست مانند بدن حیوانات و گیاهان بسته به فصل اکوسیستم خود را تغییر می‌دهد. اگر از راه رسیدن به خانه و شرکت صرف‌نظر کنیم، در فصل زمستان با توجه به محیط، بدن شما علاقه دارد که گرم شود و در فصل تابستان علاقه دارد که خنک شود. درواقع ۲۰ درجه تابستان با ۲۰ درجه زمستان در یک محیط مشابه متفاوت است و بدن شما نیز در حالتی متفاوت قرار می‌گیرد پس مناسب فصل کفش انتخاب کنید.

 

پاشنه کفش در محیط کار باید چگونه باشد؟

 

 

اصل اول در انتخاب کفش برای محیط کار راحتی شما است. توجه کنید که در مدل کفش زنانه، پاشنه عاملی است که از راحتی شما می‌کاهد. پس اگر قصد دارید کفش پاشنه دار بپوشید کفشی انتخاب کنید که پاشنه آن از ۳ سانتی‌متر فراتر نرود و پاشنه یک‌تکه داشته باشد.

در مدل کفش مردانه کمتر این موضوع مطرح است اما پوشیدن کفش که پاشنه ناراحت دارد ممکن است شما را اذیت کند در مدل مردانه کفش‌های کف صاف با کف یکپارچه توصیه می‌شود و اگر هم لژ داشت باید کفی یکپارچه داشته باشد.

 

کفش بنددار یا کفش در بی‌بند؟

 

این مسئله بستگی به نوع کفش دارد اما کفش‌های بی‌بند، اصولاً راحت‌تر از کفش‌های بندی هستند اما از طرفی تنوع کمتری از مدل‌های بنددار دارند اما اگر از مدل بنددار مثل کتانی، کفش راحتی یا آل استار استفاده می‌کنید، در محل کار سعی کنید بند کفش را روی مچ پا نبندید چون این کار در درازمدت و زمانی که بیش از چهار ساعت مچ پای خود را بسته‌اید، ممکن است جریان خون در پای شما را به اختلال بیندازد.

 

کفش تنگ دشمن پا!

 

کفش تنگ در کل برای پا مضر است. هر نوع کفش در هر مکانی اگر برایتان تنگ است درواقع در حال جنگ با پای شما است!

 اگر کفش خود را نه گشاد انتخاب کنید و نه حتی ذره‌ای تنگ! گشاد بودن کفش شاید خاطر شما را مکدر نکند اما تنگی کفش تمرکز شما را به خود معطوف می‌کند.

 

هواکش

 

برخی از کفش‌ها که توسط برندهای معتبر تولیدشده‌اند، با تعبیه دریچه‌هایی در کفش برای کفش‌ها دریچه هوا ساختند. زمانی که پای شما قرار است ساعت‌ها در کفش بماند پس بهتر است که کمی هم هوا بخورد. این تکنولوژی در کفش کژوال، کفش راحتی و کتانی نیز تعبیه شده است.

 

کفش سنگین نپوشید

 

کفش همچنین باید وزن مناسب داشته باشد. وزن بالای کفش اگر خصوصاً کار شما به شکلی است که نیاز به حرکت دارید، می‌تواند آزادی عمل شما را به خطر بیندازد. هنگام خرید کفش به وزن آن نیز توجه کنید. ممکن است کفشی تمام ویژگی‌های ذکر شده را داشته باشد اما وزنش زیاد باشد، در هنگام خرید، وزن کفش را بسنجید.

 اگر هم قصد خرید اینترنتی دارید در قسمت توضیحات و مشخصات محصول، می‌توانید وزن آن را مشاهده کنید. البته این ویژگی در فروشگاه‌های اینترنتی معتبر یافت می‌شود؛ به‌عنوان‌مثال فروشگاه اینترنتی بانی مد در معرفی همه اجناس خود ازجمله کفش توضیحات کاملی به مشتری ارائه می‌کند.

 

کفش رسمی

 

 

 

اگر محیط کاری شما به شکلی است که مجبور به استفاده از کفش رسمی هستید توجه داشته باشید که کفش‌ چرم مناسب پیدا کنید. خرید کفش چرم کار آسانی نیست کفش انتخابی شما حتماً باید از برندی معتبر باشد اما در خرید کفش رسمی به‌تمامی مواردی که اشاره شد خصوصاً پاشنه کفش توجه کنید چون معمولاً کفش‌های رسمی دارای پاشنه‌های دوتکه هستند و ممکن است راحتی کمی داشته باشند اما به‌تازگی کفش‌های رسمی نیز دارای فاکتور هستند. در مدل‌های کفش رسمی مردانه تنوع بیشتری از مدل زنانه وجود دارد که در اینجا درست آقایان بازتر است.

 در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که علاوه بر کفش در خرید شلوار، خرید پیراهن، خرید پلیور و خرید لباس زیر نیز به فاکتور راحتی توجه کنید.