یکشنبه ۰۴ آبانساعت ۰۶:۲۴Oct 2020 25

جدیدترین‌های «کهکشان»

ایسنا   ۱۳۹۹/۰۸/۰۳ - ۱۶:۲۷   + ۲ سایت دیگر  
تلسکوپ فضایی هابل، تصویری از یک آبشار ستاره ای ثبت کرده که تعامل میان دو کهکشان را نشان می دهد.
ششمین قسمت از فصل دوم راهنمای مسافران کهکشان با موضوع سحابی ها روز شنبه، 3 آبان ساعت 23 روی آنتن شبکه چهار می رود.
سینا   ۱۳۹۹/۰۸/۰۲ - ۱۱:۴۲    
سیناپرس: فضا، جهانی ناشناخته که تنها مقیاس محدودی از آن برای بشر کشف شده است. چه کس می داند که در دل میلیاردها کهکشان کیهان بزرگ، چند سیاره مانند زمین که دارای حیات زیست پذیر است وجود دارد؟
ایمنا   ۱۳۹۹/۰۸/۰۱ - ۱۱:۱۹   + ۱ سایت دیگر  
کهکشان مارپیچی میله ای نوعی کهکشان است که در مرکز آن ساختار میله مانندی از ستاره وجود دارد.
بلاغ مازندران   ۱۳۹۹/۰۸/۰۱ - ۰۹:۲۱    
ستاره شناسان "دانشگاه آیووا" اخیرا با استفاده از داده های "هالوست"(HaloSat) که یکی از مینی ماهواره هایی است که در دانشگاه آیووا طراحی و ساخته شده اند، تشخیص داده اند که یک هاله سنگین از گازهای داغ، کهکشان راه شیری را احاطه کرده است.
برترین ها / آقای خبر   ۱۳۹۹/۰۸/۰۱ - ۰۹:۰۵   + ۹ سایت دیگر  
خبرگزاری ایسنا: ستاره شناسان "دانشگاه آیووا" اخیرا با استفاده از داده های "هالوست"(HaloSat) که یکی از مینی ماهواره هایی است که در دانشگاه آیووا طراحی و ساخته شده اند، تشخیص داده اند که یک هاله سنگین از گازهای داغ، کهکشان راه شیری را احاطه کرده است. ...
قدس آنلاین   ۱۳۹۹/۰۷/۳۰ - ۱۰:۴۹    
علی محمد مؤدب را با مجموعه های بزرگسالش می شناسیم. مجموعه شعرهای عاشقانه های پسر نوح ، مرده های حرفه ای ، سفر بمباران ، کهکشان چهره ها ، روضه در تکیه پروتستان ها ، عطر هیچ گلی نیست ، الف های غلط و همین قدر می فهمیدم از جنگ در حوزه شعر سپید، نیمایی و کلاسیک بخشی از آثار این شاعر است.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۳۰ - ۰۸:۱۱    
انجمن علمی دانشجویی نجوم دانشگاه شیراز و رصدخانه ابوریحان بیرونی وبینار هیچ کهکشان تاریک و بزرگی وجود ندارد را برگزار می کنند.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۹ - ۱۰:۰۴   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/مازندران با حضور شهدا این روزها هوای شهرهای ما بارانی بوده و چشم ها اشک می بارد؛ شهدا ثابت کردند که اگر کربلا بودند دست هیچ نامحرمی به ناموس اهل بیت نمی رسید، گوشواره با گوش کنده نمی شد و بدن های مقدس امام حسین(ع) و فرزندانشان زیر سُمّ اسبان قرار نمی گرفت ...
آقای خبر   ۱۳۹۹/۰۷/۲۹ - ۰۸:۴۱    
اما همه چیز ثابت باقی نماند. در واقع، تحلیل جدید نشان می دهد که حلقه درخشان M87* به مرور زمان به طور قابل توجهی تکان می خورد و این نتیجه که باعث تعجب تیم EHT شد ...
ایتنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۹ - ۰۸:۰۳    
ایتنا - نخستین سیاهچاله ای که مستقیماً از آن تصویربرداری شده، اسرار بیشتری از خودش آشکار می سازد.
گلونی   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۱۱:۳۰    
با آمدن چت های صوتی مأمن خیلی ها ناامن شد به گزارش گلونی همگی می دانیم که این شرایط سخت است که از ما ستاره می سازد. حالا درست است که ستاره نشده ام اما بالاخره یک غبار در کهکشان راه شیری شده ام که هنوز کشف نشده است. ...
ایمنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ - ۱۲:۴۹    
تلسکوپ فضایی هابل تصویری خیره کننده از کهکشان مارپیچی شگفت انگیز NGC 5643 گرفته است که جزئی ترین ویژگی های آن را نیز در معرض نمایش قرار می دهد.
مشرق نیوز   ۱۳۹۹/۰۷/۲۶ - ۲۳:۱۴    
به گزارش مشرق، یک کاربر فضای مجازی با انتشار عکسی از کیهان در توییتر نوشت: این عمیق ترین عکس از کیهان است که توسط تلسکوپ هابل ثبت شده است. این عکس نتیجه ی 16 سال رصد قطعه کوچکی از آسمان [اندازه ی یک ماه کامل به چشم ما] و حاوی حدود 265000 کهکشان است ...
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۶ - ۱۴:۱۰   + ۲ سایت دیگر  
ستاره شناسان مدت ها بود که می دانستند کهکشان ها در زمان آغاز تشکیل جهان نسبت به جهان امروز، ستاره ها را سریع تر تشکیل می دادند.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۵ - ۱۳:۳۸   + ۲ سایت دیگر  
کهکشان راه شیری میزبان یک سیاهچاله کلان جرم(SMBH) در مرکز خود یعنی کمان ای*(Sagittarius A*, Sgr A*)است. لازم به ذکر است جرم کمان ای* حدود چهار میلیون برابر جرم خورشید است.
ایمنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۴ - ۱۱:۱۹    
NGC 2442 ساختاری شگفت انگیر، دیدنی و زیبا به وسعت 75 هزار سال نوری دارد که به عنوان بخشی از یک کهکشان مارپیچی میله ای بهم ریخته در صورت فلکی جنوبی "ماهی پرنده" دیده می شود.
خبرگزاری علمی و فناوری   ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ - ۱۹:۴۰   + ۱ سایت دیگر  
با وجود پارادوکس فرمی اما مطالعه ای جدید نشان می دهد که بعضی از سیارات ممکن است از زمین برای زندگی بهتر باشند: دانشمندان 24 سیاره فراخورشیدی قابل سکونت را شناسایی کرده اند که حتی ممکن است شرایط بهتری از زمین برای پشتیبانی از یک حیات هوشمند مانند آنچه در زمین می بینیم، داشته باشند. ...
اقتصاد آنلاین   ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ - ۱۶:۳۳   + ۳۱ سایت دیگر  
مرکز نوآوری ایرانسل، از تیم های استارتاپی برای حضور در نوآوردگاهِ شتاب دهنده کهکشان دعوت کرد.
اسپاش   ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ - ۲۰:۰۵    
ناسا تصویری زیبا از یک کهکشان مارپیچی موسوم به NGC 1365 را منتشر کرده که توسط تلسکوپ فضایی هابل به ثبت رسیده است. این کهکشان که حدود 60 میلیون سال نوری از ما فاصله دارد، مانند بسیاری کهکشان های دیگر ناحیه ای وسیع برای شکل گیری ستاره ها محسوب می شود ...
دیجیاتو   ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ - ۱۸:۳۰   + ۲ سایت دیگر  
گروهی از محققان از بزرگترین کاتالوگ سه بعدی جهان شامل تصاویری از ستاره ها، کهکشان ها و اختروش ها رونمایی کردند. محققان دانشگاه هاوایی در انستیتوی نجوم مانوآ (IfA) با استفاده از سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی، داده های بسیاری را از کهکشان جمع آوری کرده اند ...
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ - ۱۵:۴۲   + ۲ سایت دیگر  
ستاره شناسان رصدخانه ویژه اخترفیزیک(SAO) روسیه فاصله زمین تا 18 کهکشان کوتوله را تعیین کردند.
آنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ - ۱۰:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
ستاره شناسان برای اولین بار از کاتالوگ سه بعدی کهکشان راه شیری رونمایی کردند.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ - ۱۲:۵۲   + ۱ سایت دیگر  
آژانس فضایی اروپا اخیرا در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری باشکوه از یک کهکشان مارپیچی میله ای واقع در در صورت فلکی کوره، منتشر کرده است.
ایمنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ - ۱۵:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
باشگاه های بزرگ اروپایی در سال های اخیر، ستارگان رئال مادرید را مورد هدف نقل و انتقالاتی خود قرار داده اند.
فرهیختگان   ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ - ۱۳:۰۸    
بیش از 90 درصد داده های دنیا، در طول 2 سال گذشته تولید شده اند و پیش بینی می شود تا پایان سال 2020 ، 44 زتابایت Zettabyte (ده به توان 21) کل داده های جهان دیجیتال خواهد بود.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ - ۱۰:۱۰   + ۲ سایت دیگر  
ناسا لحظه انفجار یک ستاره و پخش شدن مواد ستاره ای آن در سراسر کهکشان را ثبت کرده است.
بهار نیوز   ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ - ۱۰:۰۲   + ۲ سایت دیگر  
گروه علمی: انجمن علمی فیزیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی نشست جایزه نوبل فیزیک 2020 (سیاه چاله) را برگزار می کند.به گزارش ایسنا، آکادمی نوبل سوئد 2020 جایزه نوبل فیزیک این سال را به راجر پنروس در زمینه سیاه چاله و ریچارد گنزل و آندره در زمینه کشف یک جرم کلان در کهکشان راه شیری اهدا کرد. ...
پنجمین قسمت از فصل دوم راهنمای مسافران کهکشان با موضوع نوبل فیزیک 2020 روز شنبه، 19 مهر استثنائا ساعت 22 روی آنتن شبکه چهار می رود.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۷/۱۹ - ۱۸:۴۷   + ۴ سایت دیگر  
تلسکوپ "هابل" ناسا اخیرا لحظه انفجار یک ستاره و پخش شدن مواد ستاره ای آن در سراسر کهکشان را ثبت کرده است.ناسا در این ویدیو فرایند تغییرات این ستاره را در طول تقریبا یکسال به نمایش کشیده است.
اخبار رسمی   ۱۳۹۹/۰۷/۱۹ - ۱۵:۳۳    
شنبه 99/7/19 ، تهران , (اخبار رسمی) : دوره تحصیل مجازی دانش آموزان از سلسله وبینارهای آکادمی کهکشان است که با همکاری موسسه خواجه نصیرالدین طوسی، موسسه تربیتی رسانه ای باران و موسسه فرهنگی هنری مجری شو برگزار شد.
55آنلاین   ۱۳۹۹/۰۷/۱۸ - ۲۳:۰۸   + ۲ سایت دیگر  
تیمی تحقیقاتی به سرپرستی ستاره شناسان دانشگاه اورگان، با استفاده از فواصل شناخته شده ی 50 کهکشان با زمین، توانسته اند محاسبات مربوط به ثابت هابل را بازنویسی کنند. آنها نشان داده اند که سن جهان 12.6 میلیارد سال بیشتر نیست. این تخمین بیش از یک میلیارد سال کمتر از آخرین تخمین هاست.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۷/۱۸ - ۰۹:۴۰   + ۲ سایت دیگر  
این کشف شگفت انگیز می تواند به درک هر چه بهتر نحوه پیدایش این غول های کیهانی اسرار آمیز کمک کند.
جام جم   ۱۳۹۹/۰۷/۱۷ - ۰۷:۰۰    
در هفته ای که گذشته اتفاقات شگفت انگیزی در دنیای علم و دانش پیرامون ما رخ داد، اتفاقاتی که تمامی حوزه ها را در برمی گرفت، از علم پزشکی گرفته تا نجوم و کهکشان ها و موضوعات ماقبل تاریخ.
اسپاش   ۱۳۹۹/۰۷/۱۶ - ۲۰:۰۵    
تلسکوپ فضایی هابل تصویر زیبایی از کهکشان مارپیچی NGC 5585 را به ثبت رسانده؛ کهکشانی که از ستارگان، گرد و غبار و ابرهای گازی و همچنین مقدار زیادی ماده تاریک تشکیل شده است. NGC 5585 در فاصله حدوداً 28 میلیون سال نوری از زمین و در صورت فلکی خرس بزرگ (Ursa Major) قرار گرفته است.
تدبیر و امید   ۱۳۹۹/۰۷/۱۶ - ۱۵:۵۰   + ۲ سایت دیگر  
در این مصاحبه با آدام اسمیت، گنزل به طور خلاصه درباره تلاش 40 ساله خود برای به تصویر کشیدن مرکز کهکشان که با بررسی تحقیقات چارلز تونز ، برنده نوبل فیزیک سال 1964 آغاز کرده بود، صحبت کرد.
برترین ها / بهار نیوز   ۱۳۹۹/۰۷/۱۶ - ۱۳:۳۱   + ۱۲ سایت دیگر  
خبرگزاری ایسنا: پیکر زنده یاد سیروس برزو، روزنامه نگار علمی پیشکسوت و از پیشگامان ترویج دانش کیهان نوردی در ایران با انتقال از کرمان، در قطعه 255 نام آوران بهشت زهرا به خاک سپرده شد. ...
شهرآٰرا نیوز   ۱۳۹۹/۰۷/۱۶ - ۱۲:۵۱   + ۲ سایت دیگر  
ستاره شناسان شش کهکشان واقع در یک سیاه چاله بزرگ را یافته اند که می تواند چگونگی ایجاد این هیولا های رمزآلود را توضیح دهد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۷/۱۵ - ۱۶:۴۶    
سه دانشمند به دلیل اکتشافات در زمینه تشکیل سیاه چاله ها و کشف جرمی سنگین در مرکز کهکشان راه شیری، به طور مشترک برنده نوبل فیزیک در سال 2020 شدند.
روزنامه آسیا نیوز   ۱۳۹۹/۰۷/۱۵ - ۱۶:۲۹   + ۴ سایت دیگر  
سه دانشمند به طور مشترک برنده نوبل فیزیک در سال 2020 شدند. این دانشمندان که اهل آلمان، آمریکا و بریتانیا هستند به دلیل اکتشافات در زمینه تشکیل سیاهچاله ها و کشف جرمی سنگین در مرکز کهکشان راه شیری برنده نوبل شدند. ...
روزنامه سپهر   ۱۳۹۹/۰۷/۱۵ - ۱۵:۰۲    
در تاریکی شب، شما با ستاره ها و صورت های فلکی بیش از پیش، آشنا می شوید و افسانه هایی را می شنوید که امروز دیگر حرفی از آنها به میان نیست. با گردشگری نجوم آشنایید؟ ...
همشهری   ۱۳۹۹/۰۷/۱۵ - ۱۴:۵۹    
سه دانشمند به خاطر پژوهش هایشان درباره تشکیل سیاهچاله ها و کشف سیاهچاله مرکز کهکشان ما به طور مشترک برنده جایزه نوبل فیزیک 2020 شدند.
آفتاب نیوز   ۱۳۹۹/۰۷/۱۵ - ۱۴:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
جایزه نوبل فیزیک سال 2020 به سه دانشمند از بریتانیا، آلمان و ایالات متحده آمریکا به خاطر تحقیقاتشان درباره سیاه چاله ها و همچنین کهکشان راه شیری رسید.
اقتصاد آنلاین / عصر ایران   ۱۳۹۹/۰۷/۱۵ - ۱۵:۳۵   + ۱۴ سایت دیگر  
جایزه نوبل فیزیک امسال، به تحقیقاتی در زمینه سیاره چاله و کشف یک جرم کلان در کهکشان راه شیری اهدا شد.
برترین ها / بهار نیوز   ۱۳۹۹/۰۷/۱۵ - ۱۴:۰۴   + ۹ سایت دیگر  
خبرگزاری ایسنا: جایزه نوبل فیزیک امسال، به راجر پنروس، رینهارد گنزل، آندرا غز اهدا شد. این جایزه به پاس پژوهش های آنها در زمینه درک سیاه چاله و کشف یک شی کلان جرم در کهکشان راه شیری به این سه نفر اهدا شد. راجر پنروس کشف کرد که تشکیل سیاه چاله، یک پیش بینی دقیق از نظریه نسبیت عام است. ...
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۱۵ - ۱۳:۴۰   + ۳ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- جایزه نوبل فیزیک سال 2020 میلادی به " راجر پنروز " از انگلیس به دلیل "کشف این که تشکیل سیاهچاله، یک پیش بینی قوی برای نظریه نسبیت عام است " و "رینهارد گنزل" از آلمان و "آندریا گز" از آمریکا برای کشف "یک جرم بسیار سنگین و فشرده در مرکز کهکشان ما" اهدا شد.
فکر اقتصادی   ۱۳۹۹/۰۷/۱۵ - ۱۲:۵۰   + ۱ سایت دیگر  
تحقیقات جدید دانشمندان نشان می دهد سن جهان 12.6 میلیارد سال بیشتر نیست. این تخمین بیش از یک میلیارد سال کمتر از آخرین تخمین ها است. تاریخ انتشار: 10:41 – 15 مهر 1399 پ فرارو- بابک زمانی؛ تیمی تحقیقاتی به سرپرستی ستاره شناسان دانشگاه اورگان، با استفاده از فواصل شناخته شده ی 50 کهکشان با زمین ...
فرارو   ۱۳۹۹/۰۷/۱۵ - ۱۰:۴۲   + ۱۶ سایت دیگر  
فرارو- بابک زمانی؛ تیمی تحقیقاتی به سرپرستی ستاره شناسان دانشگاه اورگان، با استفاده از فواصل شناخته شده ی 50 کهکشان با زمین، توانسته اند محاسبات مربوط به ثابت هابل را بازنویسی کنند. آن ها نشان داده اند که سن جهان 12.6 میلیارد سال بیشتر نیست ...
آنا   ۱۳۹۹/۰۷/۱۵ - ۰۰:۰۴    
استفاده از فناوری های مدرن ازجمله هوش مصنوعی در اکتشافات فضایی با سرعتی بی سابقه در حال افزایش است چراکه این فناوری ها می توانند به عنوان راه حلی سریع، بهتر و کارآمدتر عمل کرده و راه کاوش کهکشان را برای فضانوردان و دانشمندان تسهیل کنند.
اسپاش   ۱۳۹۹/۰۷/۱۴ - ۱۶:۰۶   + ۴ سایت دیگر  
تلسکوپ فضایی هابل موفق به ثبت یک ابرنواختر در کهکشان مارپیچی NGC 2525 با فاصله 70 میلیون سال نوری از زمین شد. پرجرم ترین ستاره های عالم زندگی خود را با انفجاری عظیم به نام ابرنواختر به پایان می برند ...