جمعه ۰۷ بهمنساعت ۱۸:۲۰Jan 2023 27
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «گرد و غبار»

خبرگزاری صدا و سیما   ۹ ساعت پیش    
پژوهش ها حاکی از این است که ذرات گردوغبار سیارک ایتوکاوا که قدمت آن تقریباً به اندازه قدمت منظومه شمسی است، اطلاعات جدیدی درباره چگونگی جلوگیری از برخورد فاجعه آمیز سیارک ها با زمین ارائه می دهد.
کاماپرس   ۱۴۰۱/۱۱/۰۶ - ۱۱:۵۱    
تمام فرش ها بعد از مدتی استفاده به دلیل گرد و غبار موجود در هوا، آلودگی های محیطی و ... کثیف می شوند و در صورتی که به موقع شسته نشوند، رنگ تار و پود آن ها کدر خواهد شد. در میان انواع فرش ها، شستشوی فرش دستباف به دلیل حساسیت زیاد این محصولات به دقت بیشتری احتیاج دارد ...
بیتوته   ۱۴۰۱/۱۱/۰۶ - ۰۱:۰۸   + ۲ سایت دیگر  
رئیس سابق سازمان حفاظت محیط زیست گفت: آلایندگی های ایران زیر 10 میکرون نیست، بلکه شیمیایی است. آلودگی هوا در چین اصولا ریزگرد است که از صحرای گبی گردوغبار بلند می شود که پکن، شانگهای و حتی آمریکا هم می رود ولی آلاینده های ایران عمدتا شیمیایی است.
اقتصاد آنلاین   ۱۴۰۱/۱۱/۰۵ - ۲۲:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
لامپ ها یا لوسترها بخش مهمی از دکوراسیون منزل هستند که نور را تامین و خانه را زیبا می کنند. اما لوسترها به علت گرد و غبار موجود در هوا به سرعت کثیف شده و نمای اولیه ی خود را از دست می دهند.
سینا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۵ - ۲۰:۳۲   + ۲ سایت دیگر  
بر اساس نتایج تحقیقات جدید از تجزیه و تحلیل ذرات گرد و غبار جمع آوری شده از سنگ های سیارکی به نام ایتوکاوا (Itokawa)، مشخص شد که این سیارک که به عنوان یک خطر بالقوه برای زمین شناسایی شده، به سختی نابود می شود. ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۱۱/۰۵ - ۱۷:۵۶   + ۳ سایت دیگر  
کرج- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت: یازدهمین ستاد ملی سیاست گذاری و هماهنگی مدیریت گرد و غبار به موضوع تالاب صالحیه اختصاص داده شده است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۱۱/۰۵ - ۱۴:۴۴   + ۱۱ سایت دیگر  
قم- رئیس سازمان محیط زیست گفت: به دلیل عدم تخصیص حقابه ها و تغییرات اقلیمی، 2 میلیون هکتار از تالاب های کشور در حال تبدیل شدن به منشأ برداشت گرد و غبار هستند.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۱۱/۰۴ - ۲۳:۴۷   + ۱ سایت دیگر  
قم- مدیر کل محیط زیست استان قم گفت: در 6 ماهه نخست سال پدیده گرد و غبار، استان قم را آزار می دهد که این امر به دلیل کاهش حقابه ها و همچنین افزایش خشکسالی است.
قم فردا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۴ - ۱۹:۵۳   + ۵ سایت دیگر  
مدیرکل حفاظت محیط زیست قم با اشاره به چالش های پیش روی استان گفت: تامین نشدن حقابه های زیست محیطی و گردوغبار 2 چالش عمده و نگران کننده محیط زیست قم است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۱/۰۴ - ۱۹:۲۵    
مدیر کل محیط زیست استان، گفت: حقابه های زیست محیطی و گرد و غبار دو چالش اساسی محیط زیست استان قم است.
قم فردا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۴ - ۱۲:۵۳   + ۷ سایت دیگر  
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: آنچه که امروز کشور را آزار می دهد، مسائل مربوط به محیط زیستی چه در بعد گردوغبار و آلایندگی و یا مسائل مربوط به آب های زیرزمینی و پسماندها و پس آب ها است.
ایلنا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۴ - ۱۰:۴۰   + ۶۵ سایت دیگر  
وزیر خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران علاوه بر رویکردهای مسئولانه در چارچوب های منطقه ای، در عرصه های جهانی نیز به تعهدات خود پایبند می باشد، اظهار داشت: از جمله، در چارچوب مبانی و اصول ملی و اسلامی، قانون اساسی و تعهدات بین المللی ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۱۱/۰۳ - ۲۰:۰۰   + ۵ سایت دیگر  
بندرعباس - مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان گفت: پایش های انجام شده نشان می دهد هرمزگان و به ویژه شرق استان یکی از معدود مناطق کشور است که در طول سال به طور مستمر آلودگی گرد و غبار دارد.
تلنگر   ۱۴۰۱/۱۱/۰۳ - ۱۳:۰۹   + ۱ سایت دیگر  
موهای بینی مانند یک فیلتر از ورود گرد و غبار و ویروس ها به داخل بینی جلوگیری می کند و از بین بردن آن ها عوارض زیادی دارد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۲ - ۱۶:۲۸   + ۴ سایت دیگر  
رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران از تدوین راهکارهای علمی در خصوص مدیریت تالاب و پدیده گرد و غبار پیرامون تالاب صالحیه در استان البرز خبر داد.
ایمنا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۲ - ۱۳:۵۲   + ۱ سایت دیگر  
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال وبختیاری گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون، این استان تنها هشت روز هوای ناسالم برای گروه های حساس داشته که منشأ این آلودگی گردوغبار بوده است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۱/۰۲ - ۱۳:۲۸   + ۳ سایت دیگر  
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی، گرد و غبار را به عنوان پدیده غالب در آلودگی هوای استان نام برد.
ایمنا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۲ - ۱۱:۰۰   + ۳ سایت دیگر  
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: در بازدیدها و بررسی ها از تالاب بین المللی گاوخونی اکنون 99 درصد این زیستگاه مهم طبیعی به طور کامل خشک شده است.
آنا / خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۱/۰۲ - ۱۲:۴۵   + ۱ سایت دیگر  
نتایج به دست آمده از یک تحلیل نشان می دهد، گرد و غبار اتمسفر ممکن است میزان واقعی گرمایش جهانی را پنهان کرده باشد.
آنا / ایسنا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۱ - ۰۹:۴۰   + ۳۹ سایت دیگر  
رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از ماندگاری هوای سرد در غالب نقاط کشور، آلودگی هوا در شهر های صنعتی و وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در نوار شرقی خبر داد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۰/۳۰ - ۲۲:۰۵   + ۲ سایت دیگر  
سرپرست حفاظت محیط زیست استان ایلام گفت: 140 هزار هکتار از مجموع 424 هزار هکتار اراضی بیابانی این استان مستعد تولید گرد و غبار و کانون بحرانی ریزگرد هاست که از این مقدار اراضی تاکنون 60 هزار هکتار آن مالچ پاشی شده است .
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۰/۳۰ - ۰۸:۵۶   + ۸ سایت دیگر  
امروز با تداوم فعالیت سامانه پرفشار سرد در مناطق شرقی، شمالی، مرکزی استان و همچنین در تنگه هرمز، دریای عمان و جزایر شرقی خلیج فارس وزش باد های نسبتاً شدید شمال شرقی با احتمال گرد و غبار پیش بینی می شود.
فرهیختگان   ۱۴۰۱/۱۰/۲۹ - ۰۰:۰۲    
هومن جعفری، خبرنگار: با فرونشستن گردوغبار اتفاقات اخیر – دست کم تا اطلاع ثانوی- و بازگشت تدریجی مردم به زندگی عادی – که هنوز هم به صورت کامل رقم نخورده –کسب وکار های گردوخاک گرفته مشغول تجدید قوا و بازگشت به چرخه تجارتند ...
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۱/۱۰/۲۸ - ۲۲:۳۶    
حدود چهار ماه از سال تحصیلی می گذرد، اما در این مدت فقط 36 روز همه مدارس کشور دایر بوده و در سایر روزها، مدارسِ یک یا چندین شهر تعطیل شده است. یکبار آلودگی هوا و بار دیگر بارش برف و یخبندان و کمبود گاز ...
آنا   ۱۴۰۱/۱۰/۲۸ - ۲۰:۳۱    
گرد و غبار و بخار های معمول محل کار از عواملی مانند بخارات، گاز ها و حلال ها ممکن است خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید (RA) را افزایش دهند. علاوه بر این، این مطالعه نشان می دهد که این مواد ممکن است اثرات منفی سیگار کشیدن و استعداد ژنتیکی بر خطر RA را تقویت کنند.
تابناک ایلام   ۱۴۰۱/۱۰/۲۸ - ۰۹:۱۲    
سرپرست حفاظت محیط زیست ایلام گفت: 140 هزار هکتار از مجموع 424 هزار هکتار اراضی بیابانی این استان مستعد تولید گرد و غبار و کانون بحرانی ریزگردهاست.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۱۰/۲۷ - ۱۳:۱۱   + ۲۷ سایت دیگر  
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه 40 میلیون نهال در هفته منابع طبیعی کاشته می شود گفت: برای جلوگیری از ورود گرد و غبار از عراق و سوریه به کشور، طرح کاشت درخت باید از طرح ملی به طرحی فراملی و بین المللی تبدیل شود.
آی تی رسان   ۱۴۰۱/۱۰/۲۷ - ۰۷:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
گرد و غبار و شور و هیجان ناشی از معرفی پوسته One UI 5.0 فروکش کرده است و ما فرصت کافی برای بررسی همه چیزهای جدیدی که این رابط کاربری ارائه می دهد داشتیم. سامسونگ از زمان اولین نگارش Samsung Experience ، تاکنون راه زیادی پیموده است ...
آنا   ۱۴۰۱/۱۰/۲۶ - ۲۲:۰۰    
شیاطین گرد و غبار در مریخ گردباد های کوچکی از غبار هستند که زمانی رخ می دهند که خورشید سطح سیاره را گرم می کند و باعث بالا آمدن هوا و تشکیل یک گرداب می شود. این شیاطین گرد و غبار می توانند به ارتفاع چندین کیلومتر برسند و باد هایی با سرعت 60 کیلومتر در ساعت دارند ...
فاش نیوز   ۱۴۰۱/۱۰/۲۶ - ۱۱:۰۴    
مادرانی هستند که روز مادر هرچه نگاه به در کردند و چشم به راه بودند کسی از راه نرسید. روز مادر که می شود، خانه مادران مان حال و هوای دیگری دارد. بلند می شوند خانه را آب و جارو می کنند. گرد و غبار از عکس های قدیمی می گیرند. سبد میوه ای می چینند ...
بصیر آنلاین   ۱۴۰۱/۱۰/۲۶ - ۰۸:۱۵   + ۷ سایت دیگر  
مادرانی هستند که روز مادر هرچه نگاه به در کردند و چشم به راه بودند کسی از راه نرسید. روز مادر که می شود، خانه مادران مان حال و هوای دیگری دارد. بلند می شوند خانه را آب و جارو می کنند. گرد و غبار از عکس های قدیمی می گیرند. سبد میوه ای می چینند ...
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی گفت: برنامه ریزی ها در حوزه محیط زیست و برای مقابله با گردوغبار در سال آینده، براساس پیش بینی حداقل و یا حداکثر بارندگی ها انجام پذیرد.
سینا   ۱۴۰۱/۱۰/۲۴ - ۱۰:۴۷    
کمپرسور باد از تجهیزات بسیار کاربردی در صنایع گوناگون است. عملکرد کلی این دستگاه، مکش هوا به داخل محفظه و خروج آن با فشار زیاد می باشد. در حین مکیدن هوا، امکان ورود ذرات گرد و غبار به داخل کمپرسور وجود دارد، که طول عمر مفید آن را کاهش می دهد ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۰/۲۴ - ۰۸:۳۲    
ایسنا/خراسان جنوبی معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: خشکسالی و ایجاد و افزایش گرد و غبار ناشی از آن مهم ترین عوامل آلودگی هوای خراسان جنوبی است.
ایلنا   ۱۴۰۱/۱۰/۲۳ - ۱۰:۲۰    
مدیرکل منابع طبیعی وآبخیرداری استان گلستان گفت: برای جلوگیری از ورود ریزگردها به استان یک برنامه 5 ساله تدوین شده است ولی اعتبارات فعلی که در نظر گرفته شده جوابگوی مقابله با گرد و غبار استان نیست.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۰/۲۳ - ۰۸:۳۰   + ۹ سایت دیگر  
امروز جمعه 23 دی ماه (بویژه در ساعات صبح تا ظهر) تا صبح روز یکشنبه 25 دی ماه، فعالیت سامانه پرفشار سرد در استان و وزش باد های نسبتاً شدید شمال شرقی در مناطق شرقی، مرکزی و شمالی استان پیش بینی می شود.
برترین ها   ۱۴۰۱/۱۰/۲۳ - ۰۱:۱۳   + ۲ سایت دیگر  
منطقه فعال ستاره سازی NGC 1333 توسط تارهای تیره و غبارآلود اطراف ابر مولکولی عظیم برساوش، در فاصله 850 سال نوری به هم متصل شده است.
جام جم   ۱۴۰۱/۱۰/۲۲ - ۲۱:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
در این میان دو نکته بسیار مهم بود؛ اول این که ریزگردها بازی خود را از اردیبهشت به بعد شروع می کردند و دوم این که هرگز در استان های شمالی به چشم نمی خوردند. اما حالا اتفاقی رخ داده که علاوه بر حیرت مردم،می تواند زنگ خطر و هشدار مهمی برای کل ایران باشد ...
برترین ها / همشهری   ۱۴۰۱/۱۰/۲۲ - ۱۸:۲۲   + ۱۴ سایت دیگر  
خبرگزاری ایسنا، تصاویری هولناک از طوفان گرد و خاک در زابل را منتشر کرد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۱۰/۲۲ - ۱۳:۰۱   + ۱۴ سایت دیگر  
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: وزش باد شدید تا بیشینه 95 کیلومتر بر ساعت امروز زابل را درنوردید و گردوغبار حاصل از آن شعاع دید افقی را در این بخش به 50 متر کاهش داد .
اسپاش   ۱۴۰۱/۱۰/۲۲ - ۱۰:۴۸    
ناسا صدای عبور یک طوفان گردوغبار را در مریخ که به وسیله کاوشگر استقامت (Perseverance) ضبط شده است، منتشر کرد. این صدا از آن جهت اهمیت دارد که نشان می دهد پدیده طوفان در زمین و مریخ چقدر به یکدیگر شباهت دارند. ...
اخبار رسمی   ۱۴۰۱/۱۰/۲۱ - ۱۶:۰۳    
چهارشنبه 01/10/21 ، تهران , (اخبار رسمی) : عایق الاستومری از مواد سلول بسته و انعطاف پذیر (EPDM) ساخته شده و بهترین گزینه برای جایگزین عایق سنتی است. عایق الاستومری از مواد غیرسمی تشکیل شده است و هیچ آسیبی به انسان و محیط زیست نمی رساند ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۱۰/۲۱ - ۰۷:۴۴   + ۱۲ سایت دیگر  
معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه شرایط مالی و اقتصادی کشور در حال بهبود است، گفت:اقدامات مؤثری در مورد مدیریت پسماند، قانون حفاظت خاک و مدیریت گرد و غبار در حال انجام است.
آنا / جماران   ۱۴۰۱/۱۰/۲۰ - ۲۱:۴۵   + ۱۳ سایت دیگر  
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: یکی از بزرگترین طرح های کشور در زمینه سوخت در استان اصفهان هفته آینده به بهره برداری می رسد که کیفیت سوخت کشور را ارتقاء می دهد.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۱/۱۰/۲۰ - ۲۲:۳۶   + ۱ سایت دیگر  
رسالت ما بر اساس فرمان رهبر عزیز برقراری امنیت در این سرزمین به ویژه در سیستان و بلوچستان است و مردمان این سرزمین باید عزیز باشند و با عزت و شرافت زندگی کنند تا گرد و غبار محرومیت را از بخشی از این سرزمین بزداییم.
زوم تک   ۱۴۰۱/۱۰/۲۰ - ۱۸:۵۵    
غول فناوری چینی شیائومی دستگاه MIJIA Mite Removal Instrument Pro را با قیمت اولیه 379 یوان (56 دلار) عرضه کرد. بزرگترین نقطه فروش این حذف کننده گرد و غبار این است که از یک صفحه نمایش دیجیتال LED با سیستم حسگر هوشمند داخلی استفاده می کند که می تواند کنه های گرد و غبار پارچه را در زمان واقعی نظارت ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۱۰/۲۰ - ۱۶:۰۳   + ۵ سایت دیگر  
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: وزش باد شدید تا بیشینه 61 کیلومتر بر ساعت ظهر امروز زاهدان را درنوردید و گردوغبار حاصل از آن شعاع دید افقی در منطقه فرودگاهی را به 2500 متر کاهش داد.
آفتاب نیوز   ۱۴۰۱/۱۰/۲۰ - ۰۹:۱۵   + ۴ سایت دیگر  
غافلگیر شدن دشمن در منطقه حساس و باارزشی، چون شلمچه، با وجود اشراف کامل بر منطقه، از بارزترین ویژگی های عملیات کربلای 5 محسوب می شود. علاوه بر گرد و غبار و مه غلیظ روز آخر و همچنین زمان عملیات (2 بامداد)، عوامل اساسی دیگری در ایجاد این غافلگیر مؤثر بوده اند.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۰/۲۰ - ۰۹:۰۸   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/اصفهان یک پژوهشگر و متخصص در معماری سنتی گفت: گرد و غبار وقتی به صورت کریستال تشکیل شود، روی بناهای تاریخی مانند یک بسترِ دارای حالت اسفنجی برای نفوذ و نگه داشتن اسیدها و مواد آلی به کار می رود؛ ضمن اینکه میکروارگانیسم ها نیز با رسوب به درون این سطح اسفنجی باعث تخریب می شوند ...