یکشنبه ۳۰ خردادساعت ۱۴:۲۶Jun 2021 20
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «بیابان»

ایسنا   ۱ ساعت پیش    
معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه حدود 100 میلیون هکتار از اراضی کشور ما در معرض تخریب سرزمین است، گفت: سدسازی غیر اصولی یکی از عوامل مهم بیابان زایی در کشور است.
ایرنا   ۲ ساعت پیش   + ۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- روزنامه ایران در یادداشتی نوشت: افزایش تعداد و شدت طوفان های ماسه ای و گرد و خاک، فرونشست زمین، کاهش حاصلخیزی و توان تولید خاک و اختلال در فرایند بازسازی و بازتولید طبیعی پوشش گیاهی، از جمله اثرات و پیامدهای بیابان زایی است.
ایرنا   ۴ ساعت پیش    
گچساران - ایرنا- بیابان زدایی برای حفظ مراتع کهگیلویه و بویراحمد ضروری است و براساس نظرات کارشناسان و مسئولان به ردیف اعتباری ویژه برای انجام اقدام های فوری نیاز دارد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۰/۰۳/۲۹ - ۱۷:۴۲    
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان از پیشرفت 90 درصدی طرح بیابان زدایی در 900 هکتار از اراضی اصفهان خبر داد.
تحلیل بازار   ۱۴۰۰/۰۳/۲۹ - ۱۷:۲۹    
بیرجند- خراسان جنوبی با داشتن 5.4 میلیون هکتار بیابان دومین استان بیابانی کشور است که طی سال های اخیر به دلیل وقوع خشکسالی های مداوم وسعت بیابان های آن در حال افزایش است.
رویداد ایران   ۱۴۰۰/۰۳/۲۹ - ۱۳:۳۶    
مشهد پایگاه خبری رویداد ایران- هادی آزاد روح رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فیروزه با بیان این خبرگفت: وضعیت بیابان های شهرستان با توجه به اهمیت اکوسیستم طبیعی شکننده بوده و همواره خطرات فرسایش خاک و بیابان زایی در صورت عدم کنترل این پدیده طبیعی بعنوان یک خطر بالقوه وجود دارد. ...
سلامت نیوز   ۱۴۰۰/۰۳/۲۹ - ۱۳:۰۴    
سلامت نیوز :دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی مقابله با بیابان زایی و خشکسالی، 17 ژوئن 2021 برابر با 27 خرداد ماه جاری اعلام کرد احیای زمین های تخریب شده می تواند سالانه مبلغ یک تریلیون و 400 بیلیون دلار مازاد تولید محصولات کشاورزی ایجاد کند. ...
پایگاه خبری گسترش   ۱۴۰۰/۰۳/۲۹ - ۱۲:۰۵    
بیابان به مناطقی گفته می شود که دارای انواع سازندهای شور و گچی بوده و تنوع گونه های گیاهی که معمولا شامل گیاهان شور روی، ماسه روی و خشکی زی هستند، در آن کم است. حد نهایی میانگین بارندگی سالانه این مناطق به200 میلی متر نمی رسد و این مقدار در برخی از مناطق مرکزی ایران حتی کمتر از 90 میلی متر است.
پانا   ۱۴۰۰/۰۳/۲۹ - ۱۲:۰۱    
تهران (پانا) - یک کارشناس ارشد بیابان زدایی می گوید بر اثر تغییرات اقلیمی ناشی از عوامل انسانی طی دو دهه اخیر، وسعت بیابان های کشور افزایش یافته است. ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۳/۲۹ - ۱۱:۳۳   + ۱ سایت دیگر  
طرح کشت تاغ برای پیشگیری از بیابان زایی در استان سمنان اجرا می شود.
رادیو گفت و گو   ۱۴۰۰/۰۳/۲۹ - ۰۸:۳۴   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر جهانگیر پرهمت عضو هیئت علمی پژوهشکده حفاظت خاک و آب خیزداری کشور با برنامه گفتگوی علمی درمورد بیابان زدایی گفتگو کرد. ...
رادیو گفت و گو   ۱۴۰۰/۰۳/۲۹ - ۰۸:۱۹   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر پرویز گرشاسبی معاون آب خیزداری، مراتع و بیابان سازمان جنگل ها با برنامه گفتگوی علمی در مورد بیابان زدایی گفتگوی تلفنی کرد. ...
رادیو گفت و گو   ۱۴۰۰/۰۳/۲۹ - ۰۷:۰۹   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر هدایت فهمی رئیس مرکز تحقیقات پژوه آب گستر با برنامه گفتگوی علمی در مورد بیابان زدایی گفتگو کرد. فهمی بحث فرسایش و بیابان زایی را یکی از بحران های امروز محیط زیست کشور خواند و گفت ...
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۰/۰۳/۲۸ - ۲۱:۴۷   + ۶ سایت دیگر  
خواستگار قلابی وقتی فهمید دختر جوان از بیماری کرونا هراس دارد او را به بهانه گرفتن نسخه ضد بیماری کرونا از رمالی ربود و پس از سرقت اموالش پیکر زخمی نیمه جانش را در بیابان های تهران رها کرد. ...
تیتر برتر   ۱۴۰۰/۰۳/۲۸ - ۱۶:۴۴    
به گفته کارشناسان، بیش ترین و مهم ترین جاذبه های لوت در بخشی از بیابان است که در مرزهای استان کرمان واقع شده؛ از دریاچه تا کلوت ها.
تازه ترین ها   ۱۴۰۰/۰۳/۲۸ - ۱۳:۰۲   + ۱۵ سایت دیگر  
به گزارش مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کاظم خاوازی به مناسب روز جهانی مقابله با بیابان زایی پیامی را صادر کرد که متن آن به شرح زیر است؛ شعار امسال روز جهانی مقابله با بیابانزایی احیای سرزمین ...
ایمنا   ۱۴۰۰/۰۳/۲۸ - ۰۷:۵۶    
افزایش یک میلیون هکتاری وسعت بیابان های کشور، خطر زباله های الکترونیکی برای سلامت کودکان، سوختن 50 هکتار از جنگل های کرخه در آتش، تجهیز محیط بانان به 1200 دستگاه موتورسیکلت و واگذاری پنج تفرجگاه عمومی در پارک ملی گلستان به جوامع محلی را در بسته محیط زیست ایمنا بخوانید.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۳/۲۸ - ۰۷:۱۴    
مشهد- ایرنا- یک استاد دانشگاه گفت: پدیده بیابان زایی در منطقه ترشیز واقع در جنوب غرب خراسان رضوی شامل شهرستانهای کاشمر، بردسکن، خلیل آباد و کوهسرخ با فرونشست زمین به پایان خود نزدیک می شود زیرا فرونشست و پدید آمدن فروچاله ها آخرین مرحله بیابان زایی در زمین شناسی است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ - ۲۰:۰۱   + ۲ سایت دیگر  
در بخش " اخبارکوتاه" مجموعه 20، هر شب بیننده خبر های متنوعی از مناطق مختلف استان سمنان باشید.
ایمنا   ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ - ۱۹:۳۵    
17 ژوئن 1994، پس از تدوین نهایی کنوانسیون مقابله با بیابان زایی، از سوی سازمان ملل روز جهانی مبارزه با بیابان زایی نام گرفت.
ایانا   ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ - ۱۷:۵۵    
مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: تاکنون 1.3 ملیون هکتار جنگل دست کاشت در مناطق بیابانی ایجاد شده است .
مرآت   ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ - ۱۶:۳۵   + ۲ سایت دیگر  
علی اصغر جلالی به مناسبت این روز گفت: کاهش سطح بیابان های استان و احیاء آنها به طرق مختلف همواره یکی از برنامه های مهم این معاونت بوده ،که برای سالهای آتی نیز ادامه خواهد داشت.
ایلنا   ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ - ۱۴:۲۸    
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد از کسب رتبه اول خراسان رضوی طی دوسال گذشته در بین استان های بیابانی کشور و رتبه اول بیابان زدائی استان توسط شهرستان گناباد خبر داد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ - ۱۳:۳۳    
گروه استان ها استان کرمان بیش از 11 برابر میانگین جهانی بیابان دارد و فعالیت های غیرکارشناسی و مداخله جویانه در طبیعت باعث تشدید بیابان زایی در این استان شده و فعالیت هایی دولتی جوابگوی این فرایند فزاینده در استان نیست.
فرمانداری آران و بیدگل   ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ - ۱۲:۵۷    
به گزارش روابط عمومی فرمانداری آران و بیدگل، دکتر اسماعیل بایبوردی فرماندار شهرستان آران و بیدگل با گرامیداشت 27 خرداد روز جهانی بیابان زدایی گفت: فعالیت های بیابان زدایی موجب رونق فعالیت های اقتصادی، کشاورزی و زیربنایی در این شهرستان شده است، ...
میزان   ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ - ۱۱:۲۵   + ۵ سایت دیگر  
خبرگزاری میزان - روزنامه اعتماد نوشت: در گرم ترین روز های فصل بهار، اخبار استانی حکایت از آن دارد که جنگل های استان های خوزستان و کهگیلویه و بویر احمد و همدان و قزوین، هنوز در حال سوختن است و البته مسوولان استانی هم گفته اند که در بروز و تداوم این جنگل سوزی ها ...
خبر آنلاین   ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ - ۱۰:۲۹   + ۱ سایت دیگر  
بهشعار امسال (احیای سرزمین ، بازسازی بهتر با سرزمینی بدون تخریب ) می باشد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ - ۱۰:۲۴   + ۲ سایت دیگر  
اراک - ایرنا - رئیس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: 2 هزار هکتار نهال 2 سال اخیر در اراضی بیابانی این استان کشت شد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ - ۱۰:۰۸   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/سمنان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با اشاره به تشدید بیابان زایی ها در چند دهه اخیر گفت: افزون بر 46 درصد از کل استان سمنان که عمدتا اراضی فاقد پوشش گیاهی جنوب استان هستند، در معرض بیان زایی شدید قرار دارند.
عصر ایران   ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ - ۰۹:۵۲   + ۲ سایت دیگر  
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: در سال بیش از 700 هزار تن گرد و غبار از کانون های فرسایش خراسان جنوبی بلند می شود و بخش زیادی از آن در استان رسوب می کند و به نوعی بر سر مردم فرو می ریزد و بخشی از آن از استان خارج می شود. ...
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ - ۰۹:۴۵   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان رضوی تغییر کاربری اراضی و بهره برداری بیشتر از توان طبیعت در اکوسیستم های مناطق خشک و نیمه خشک، باعث افزایش روند پدیده بیابان زایی شده است و برنامه ریزان بیابان همواره با فرایندهای پیچیده اکولوژیکی مواجه اند.
همشهری   ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ - ۰۹:۳۲    
نفیسه مجیدی زاده: می خواهم از پنجره ای، بیابان را نگاه کنم تا بیابان خواندنی شود. که نور خورشیدش چشمانم را نزند و فقط از تماشای کرانه های آن لذت ببرم. ادبیات حتماً کمکم می کند.
دیار آفتاب   ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ - ۰۸:۴۹   + ۱ سایت دیگر  
محمدی، گفت: در مجموع بودجه استانی در زمینه بیابان زدایی بسیار محدود است و اقدامات صورت گرفته در سال 99 نیز با استفاده از اعتبارات ملی انجام شد و اگر اعتبارات افزایش نیابد باید شاهد افزایش اراضی بیابانی در سطح استان باشیم.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ - ۰۸:۴۴   + ۴ سایت دیگر  
اصفهان- پژوهشگران دلایل سقوط تمدن هایی مانند روم، هند باستان، هان در (چین) و پادشاهی های پیشرفته بین النهرین را جمعیت، شرایط آب و هوایی، محیط زیست، کشاورزی و منابع انرژی می دانند.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ - ۰۸:۳۱    
تهران- ایرنا- بیابان زدایی و مهار آن یکی از مهمترین دغدغه هایی به شمار می رود که توجه جدی صاحب نظران و برنامه ریزان را به خود جلب کرده است. از این رو تقویت پوشش گیاهی، اجرای عملیات اصلاحی، جلوگیری از هدر رفت آب و... تنها بخشی از فعالیت های لازم برای پیشگیری از توسعه بیابان ها در کشور است.
کاشان نیوز   ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ - ۰۸:۲۶   + ۱ سایت دیگر  
کاشان نیوز – علی خالویی: امروز، 17 ژوئن برابر بیست و هفتم خرداد، روز جهانی بیابان زدائی است. چنین روزی، در سال 1992، بزرگترین اجتماعات کارشناسی در ریودوژانیرو برزیل دورهم جمع شدند و کنوانسیون بیابان زدایی را پایه گذاری کردند ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ - ۰۸:۰۱    
امروز پنجشنبه؛ بیست و هفتم خرداد سال 1400 هجری شمسی، برابر با ششم ذی القعده سال 1442 هجری قمری و مطابق با هفدهم ژوئن سال 2021 میلادی است.
خبرگزاری علمی و فناوری   ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ - ۰۷:۱۲   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان؛ هدف روز جهانی مقابله با بیابان زایی برای ارتقا آگاهی عمومی از تلاش های بین المللی در جهت مقابله با بیابان زایی در اکوسیستم های طبیعی است. بیابان چیست؟ ...
سلام نو   ۱۴۰۰/۰۳/۲۶ - ۲۲:۱۰    
روز جهانی بیابان زدایی و خشکسالی روز لحظه ای منحصر به فرد است تا به همگان یادآوری شود که معکوس کردن تخریب زمین با حل مسئله، مشارکت قوی جامعه و همکاری در همه سطوح امکان پذیر است.
فرهنگ سدید   ۱۴۰۰/۰۳/۲۶ - ۱۷:۰۴    
اعضای گروه جهادی گزارش امروز ما فقط به فکر کاشت نهال نبودند آن ها کار های محیط زیستی زیادی نیز انجام می دهند. به گفته حویزاوی بسیاری از گونه های گیاهی که در استان کم آب آن ها کاشته می شود، مناسب نیست و این که درختی کاشته می شود که کشاورزان تنها برای بهره برداری از چوب آن را می کارند ...
وقت صبح   ۱۴۰۰/۰۳/۲۶ - ۱۵:۱۴   + ۴ سایت دیگر  
آناهیتا درگاهی عکس جدیدی از خودش در اینستاگرام استوری کرده که در آن شبیه راننده در فیلم های جاده ای هالییودی تیپ زده است. وقت صبح – آناهیتا درگاهی در استوری جدید اینستاگرامش جوری ژست گرفته که انگار از بچگی راننده کادیلاک در جاده های آمریکا بوده و کاکتوس های بیابان را خودش بزرگ کرده است! ...
رادیو گفت و گو   ۱۴۰۰/۰۳/۲۶ - ۱۴:۰۹   + ۸ سایت دیگر  
دریافت فایل به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با برنامه صبح و گفتگو به مناسبت روز جهانی بیابان زدایی و درمورد خشکسالی ایران گفتگوی تلفنی کرد. ...
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۳/۲۶ - ۱۲:۴۲   + ۱۲ سایت دیگر  
معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن اشاره به روز جهانی مبارزه با بیابان زایی - مصادف با 17 ژوئن (27 خرداد) - گفت: تغییر اقلیم و دخالت های انسانی حدود یک میلیون هکتار به وسعت بیابان های کشور افزوده است.
اقتصاد آنلاین   ۱۴۰۰/۰۳/۲۶ - ۱۲:۱۱   + ۱۰ سایت دیگر  
صحرای بزرگ آفریقا، بزرگترین بیابان گرم جهان است که عجایب و راز های زیادی را می توان در آن یافت.
پارسینه   ۱۴۰۰/۰۳/۲۶ - ۱۱:۳۱   + ۷ سایت دیگر  
دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم پر از شگفتی است:جنگل ها، بیابان ها، یخ ها و دریاها. این ها همه مناظری هستند که هرکدام به تنهایی سرشار از زیبایی های خیره کننده ای هستند، اما در این کره پر از شگفتی ...
الف   ۱۴۰۰/۰۳/۲۶ - ۰۸:۵۷   + ۲ سایت دیگر  
پروژه عظیم شیلی در پر نورترین بیابان دنیا پیاده شد. بیایان آتاکاما در کشور شیلی آفتابگیرترین بیابان جهان است. شیلی با افتتاح نیروگاهی جدید از ظرفیت های این بیابان بیشتر استفاده می کند و در نیروگاه سرو دومینادور بیش از 10 هزار پنل خورشیدی نور آفتاب را جمع آوری و با آن انرژی لازم برای نیروگاهی حرارتی ...
جام جم   ۱۴۰۰/۰۳/۲۵ - ۲۱:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
کاهش دائمی منابع طبیعی زنگ خطری برای ما انسان هاست که هر چه زودتر فکری به حال زمین و نجات محیط زیست مان کنیم. یکی از کارها در این مورد بیابان زدایی است.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۳/۲۵ - ۱۴:۰۳   + ۴ سایت دیگر  
سمنان-ایرنا- مسئول بیابان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دامغان گفت: عملیات نهالکاری، آبیاری و مراقبت در 525 هکتار از پنج منطقه جنوبی شهرستان انجام شد.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۳/۲۴ - ۱۸:۵۲    
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: چهار هزار هکتار از مجموع 180 هزار هکتار بیابان موجود در استان کانون بحران شناخته شده است.
نصیر نیوز   ۱۴۰۰/۰۳/۲۴ - ۱۸:۳۶   + ۲ سایت دیگر  
اسفندیار خزائی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طرح های زیر بنائی منابع طبیعی برای حفظ منابع پایه آب و خاک شامل طرحهای آبخیزداری و آبخوانداری، حفاظت از ذخیره گاه های جنگلی و مرتعی، حدنگاری و حفظ و حراست از اراضی ملی و طرح های مقابله با بیابان زائی است. خزائی با اشاره به [...]