شنبه ۱۲ آذرساعت ۲۱:۴۸Dec 2022 3
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «ثبت جهانی»

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی گفت: ایران دارای تمدنی کهن و هزارساله است و این تاریخ با این قدمت، آثار باستانی و صنایع دستی بسیار ارزشمندی که نشان از فرهنگ اصیل ایرانی هست دارد و هرچه تلاش کنیم این آثار به جهانیان معرفی شود و آن ها را ثبت جهانی کنیم ...
فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی جمهوری اسلامی ایران در رابطه با خبر ثبت آیین های این ورزش ایرانی توسط کشور جمهوری آذربایجان بیانیه صادر کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با اشاره به ثبت جهانی صنعت پرورش کرم ابریشم در فهرست یونسکو گفت: دانش و مهارت بومی تولید ابریشم ایران در دی ماه 96 در فهرست ملی میراث ناملموس ثبت شده بود.
مسئول پرونده سوزن دوزی ترکمن، این هنر را بیان کننده فرهنگ، تمدن و اعتقاد اقوام ترکمن و جزو هنرهای زنده عنوان کرد و نقش ها را مهم ترین بخش این پرونده دانست.
خبرگزاری مهر   ۷ ساعت پیش   + ۴ سایت دیگر  
یکی از پرونده های پرچالش کمیته میراث ناملموس یونسکو، ثبت جهانی یلدا به عنوان پرونده مشترک ایران و افغانستان بود که بررسی آن 40 دقیقه طول کشید و نماینده 13 کشور درباره آن نظر دادند.
مدیرکل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی گفت: جمهوری اسلامی ایران ، آیین پهلوانی و زورخانه ای را به طور رسمی در سال 89( سال 2010 ) در فهرست میراث فرهنگی ناملموس جهانی یونسکو ثبت کرده است.
خبرگزاری میراث آریا   ۸ ساعت پیش    
نماینده حوزه انتخابیه تفرش، آشتیان و فراهان، سفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به تفرش را مثبت ارزیابی کرد و گفت: با توجه به ظرفیت های بالای تفرش به دنبال تبدیل آن به عنوان مقصد گردشگری هستیم.
دولت   ۸ ساعت پیش    
دبیرکل جمعیت هلال احمر با همراهی رئیس سازمان امداد و نجات، صبح امروز گروهی از اعضای جوانان این جمعیت را در کویرنوردی منطقه کلوت های ثبت جهانی شهداد همراهی کردند.
ایسنا   ۹ ساعت پیش   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان شمالی پرورش کرم ابریشم و تولید سنتی ابریشم برای بافندگی به عنوان بیست و یکمین عنصر میراث فرهنگی ناملموس کشورمان در هفدهمین نشست کمیته بین الدولی پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس یونسکو ثبت جهانی شد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۰ ساعت پیش    
مبانی علمی، آیینی و هویتی یلدا با نظر علمی، رویکرد تاریخی، ظرفیت های تمدنی و شناخت شناسی معاصر آن در حقیقت تکریم مبانی فرهنگی، نوآوری ها و دستاوردهای اجتماعی جامعه ایرانی است.
خبرگزاری مهر   ۱۰ ساعت پیش   + ۳ سایت دیگر  
قائم مقام وزارت میراث فرهنگی پس از تایید پرونده عود که با همکاری سوریه به ثبت جهانی رسید؛ در سخنرانی خود شعری از مولانا را درباره عود خواند.
سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی جهان "یونسکو" تولید سنتی ابریشم را به نام افغانستان و شش کشور دیگر ثبت کرد.
بانی فیلم   ۱۴۰۱/۰۹/۱۲ - ۱۰:۴۰   + ۸ سایت دیگر  
هفدهمین کمیته بین دولت ها برای پاسداری از میراث ناملموس یونسکو درحالی به کار خود پایان می دهد که ثبت چند میراث ناملموس به نام کشورهای همسایه در غفلت و سکوت ایران، واکنش برانگیز شده است. ...
فرهنگ وهنر   ۱۴۰۱/۰۹/۱۲ - ۱۰:۰۰   + ۹ سایت دیگر  
پرونده عود یا بربط در فهرست میراث ناملموس یونسکو به نام ایران و سوریه قرار گرفت و ثبت جهانی شد.
فردا نیوز   ۱۴۰۱/۰۹/۱۲ - ۰۹:۴۵   + ۴ سایت دیگر  
شب یلدا به نام ایران در یونسکو به ثبت جهانی رسید. چند ساعت پیش از آن هم خبر آمد که سوزن دوزی ترکمن و البته عود هم به نام ایران و البته مشترک با کشور سوریه در حافظه میراث جهانی یونسکو ثبت شده است ...
شعار سال   ۱۴۰۱/۰۹/۱۲ - ۰۹:۴۰   + ۱ سایت دیگر  
دقیقا 12 سال پیش بود که فدراسیون وقت ورزش زورخانه ای این رشته را در یونسکو ثبت کرد. آذربایجانی ها حتی گود زورخانه هم ندارند، چه برسد به اینکه این رشته برای خودشان باشد! . سال هاست که ایران برای جهانی کردن ورزش زورخانه ای هزینه های زیادی کرده است ...
یکتا پرس   ۱۴۰۱/۰۹/۱۲ - ۰۸:۴۰    
یلدا واژه ای سُریانی است به معنای زایش و تولد. ابوریحان بیرونی، شب یلدا را میلاد اکبر نامیده و انتخاب این نام را به میلاد خورشید نسبت داده است.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۱/۰۹/۱۲ - ۰۰:۳۴   + ۱۰ سایت دیگر  
دنیای اقتصاد - بندرعباس : شرکت پالایش نفت بندرعباس جایزه جهانی مدیریت سبز را در راستای اجرای پروژه های زیست محیطی مبتنی بر فناوری های نوین کسب کرد. این شرکت با ثبت جهانی طرح تغییر خوراک واحد کاهش گرانروی و ارزیابی نتایج سبز مبتنی بر محاسبه ردپای کربن و دستاوردهای زیست محیطی اجرای این طرح موفق به ...
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۱/۰۹/۱۱ - ۲۰:۰۷    
در روز هایی که تمام هوش و حواس مسئولان ورزش کشور متوجه جام جهانی فوتبال در قطر است و حتی حذف تیم ملی فوتبال از گردونه این رقابت ها هم نتوانسته فوتبال زدگی آقایان را تمام کند، شنیدن خبر ثبت جهانی فرهنگ پهلوانی و زورخانه ای به نام آذربایجان در یونسکو یک ضربه مهلک به پیکر ورزش ایران ...
شبستان   ۱۴۰۱/۰۹/۱۱ - ۱۹:۰۲   + ۱۴ سایت دیگر  
هنر ساختن و نواختن عود، به عنوان هجدهمین عنصر میراث فرهنگی ناملموس ایران در هفدهمین نشست کمیته بین الدولی پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس یونسکو، به نام ایران و سوریه ثبت جهانی شد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۹/۱۱ - ۱۵:۰۵   + ۲ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گلستان گفت: در هفدهمین نشست کمیته بین الدولی پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس یونسکو، دو عنصر دیگر میراث فرهنگی ناملموس بنام های هنر سوزن دوزی ترکمن و پرورش کرم ابریشم و تولید سنتی ابریشم برای بافندگی ثبت جهانی شد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۹/۱۱ - ۱۳:۳۷   + ۷ سایت دیگر  
هفدهمین کمیته میراث جهانی یونسکو در حوزه میراث ناملموس برپا شده و پرونده هنر ساخت و نواختن ساز رباب به نام ایران، ازبکستان و تاجیکستان برای ثبت جهانی بررسی اما به ثبت نرسید.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۹/۱۱ - ۱۲:۱۰    
چهار میراثِ ایرانی تا کنون به شکل مشترک بین ایران و دیگر کشورها، به ثبت جهانی رسیده اند.
اقتصاد آنلاین   ۱۴۰۱/۰۹/۱۱ - ۰۱:۲۳   + ۲۶ سایت دیگر  
مهارت ساختن و نواختن عود به طور مشترک به نام ایران و سوریه در یونسکو ثبت شد. این ساز در هفدهمین نشست کمیته بین دولت ها برای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس به رأی گذاشته شد که به عنوان هجدهمین میراث ناملموس ایران به صورت مشترک با سوریه در یونسکو ثبت جهانی شد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۲۲:۴۹    
قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور ثبت جهانی چهار عنصر ایرانی یلدا/چله ، ابریشم بافی ، ساختن و نواختن عود و ترکمن دوزی را به تمام ایرانیان در سراسر جهان تبریک گفت.
خبر آنلاین   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۲۱:۰۴   + ۲ سایت دیگر  
یلدا ، هنر ساختن و نواختن عود ، ترکمن دوزی و پرورش کرم ابریشم تا کنون به شکل مشترک بین ایران و دیگر کشورها، به ثبت جهانی رسیده اند. منبع: ایسنا
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۲۰:۵۳   + ۸ سایت دیگر  
معاون امور مجلس، حقوقی و استان های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: اعتبارات سفر رئیس جمهوری به استان ها به صورت متوازن در بین همه شهرستان ها توزیع شود.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۱۹:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: گرگان- هنر سوزن دوزی ترکمن (ترکمن دوزی) به عنوان ششمین اثر جهانی گلستان و بیستمین عنصر میراث فرهنگی ناملموس کشورمان مشترک با ترکمنستان به ثبت جهانی رسید.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۱۷:۵۷   + ۱ سایت دیگر  
اکوایران : نان باگت فرانسه، شب یلدا به عنوان نوزدهمین میراث ناملموس ایران مشترک با افغانستان و همچنین ساز عود در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت جهانی شد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۱۷:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
هفدهمین نشست کمیته بین الدولی پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس یونسکو که از چند روز قبل کار بررسی بیش از 30 پروندۀ ناملموس را در مراکش آغاز کرده، تا کنون چهار پرونده از ایران را در فهرست میراث ناملموس جهانی به ثبت رسانده است ...
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۱۷:۰۳    
پژوهشگر مردم شناسی گفت: ابریشم بافی مانند زنجیری است که پنج استان ایران را به هم متصل کرده و افراد حاضر در این شهرها به دلیل درست کردن ابریشم چند روزی در کنار یکدیگر می مانند.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۱۵:۳۶   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/همدان مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان ثبت جهانی "منظر تاریخی، شهری هگمتانه تا همدان" را اولویت اصلی خود دانست و گفت: ترجمه پرونده تا دی ماه به اتمام رسیده و به یونسکو ارسال می شود.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۱۵:۱۷    
یلدا/ چله به عنوان نوزدهمین عنصر میراث فرهنگی ناملموس کشورمان در هفدهمین نشست کمیته بین الدولی پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس یونسکو ثبت جهانی شده است؛ اما این میراث ناملموس چه پیشینه ای دارد؟
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۱۵:۰۸   + ۵ سایت دیگر  
پرونده ثبت جهانی هنر سوزن دوزی ترکمن (ترکمن دوزی) با همکاری ایران و ترکمنستان و پرونده نوغان داری با همکاری 7 کشور به ثبت جهانی رسیدند.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۱۴:۵۵   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/همدان نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفت: کار ثبت جهانی پرونده منظر تاریخی، شهری هگمتانه تا همدان تمام است و هیچ اتفاقی بزرگ تر از ثبت جهانی هگمتانه در عرصه میراث فرهنگی کشور نیست.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۱۴:۵۰   + ۱۰ سایت دیگر  
پرونده چند ملیتی پرورش کرم ابریشم و تولید سنتی ابریشم برای بافندگی به نام ایران، افغانستان، آذربایجان، ترکیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان در یونسکو ثبت شد و به این ترتیب، شمار میراث ناملموس ایران در فهرست یونسکو به عدد 21 رسید.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۱۴:۴۲   + ۸ سایت دیگر  
پرورش کرم ابریشم و تولید سنتی ابریشم برای بافندگی به عنوان بیست و یکمین عنصر میراث فرهنگی ناملموس کشورمان در هفدهمین نشست کمیته بین الدولی پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس یونسکو ثبت جهانی شد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۱۴:۲۶   + ۱ سایت دیگر  
کارشناس میراث ناملموس استان گلستان از سوزن دوزی ترکمن (ترکمن دوزی) به عنوان هنری اشاعه پیدا کرده و کاربردی نام برد و نقوش به کار رفته در این هنر را دارای فلسفه ای غنی با داستان هایی نهفته عنوان کرد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۱۴:۰۳    
ایسنا/همدان مدیرکل سابق میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان با اشاره به اینکه برای ثبت جهانی منظر تاریخی، شهری هگمتانه تا همدان نیاز است دستگاه های زیربط تلاش همسو و هم افزا داشته باشند ...
هنرسوزن دوزی ترکمن به عنوان بیستمین عنصر میراث فرهنگی ناملموس کشورمان در هفدهمین نشست کمیته بین الدولی پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس یونسکو ثبت جهانی شد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۱۳:۴۸   + ۲۳ سایت دیگر  
سوزن دوزی ترکمن (ترکمن دوزی) مشترک به نام ایران و ترکمنستان در یونسکو ثبت جهانی شد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۱۲:۳۷   + ۴ سایت دیگر  
سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل (یونسکو)، شب یلدا را به عنوان میراث مشترک فرهنگی افغانستان و ایران ثبت جهانی کرد.
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۱۲:۱۹   + ۱ سایت دیگر  
گزارش کامل از گزیده خبرهای امروز تابناک با تو را با کلیک بر تیتر آن بخوانید. فرود مرگبار ماشین رالی روی سر تماشاگران حقایق دوران باستان که فراتر از تصورتان خواهد بود! شب یلدا به نام ایران و افغانستان ثبت جهانی شد بازیگر سینما به دلیل باخت ایران سبیل خود را زد ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۱۱:۳۲   + ۲ سایت دیگر  
رایزن فرهنگی ایران گفت: ثبت جهانی یلدا به عنوان میراث ناملموس مشترک بین ایران و افغانستان به طور حتم به تقویت صلح و دوستی در منطقه کمک می کند.
برترین ها / گفتارنو   ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ - ۲۱:۰۵   + ۷۱ سایت دیگر  
شب یلدا/چله به عنوان نوزدهمین میراث ناملموس ایران مشترک با افغانستان در یونسکو ثبت جهانی شد.
شیعه نیوز   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۱۰:۳۲   + ۴۰ سایت دیگر  
در سومین روز از هفدهمین نشست کمیته بین الدولی پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس در شهر رباط مراکش از 6 تا 12 آذرماه 1401 در حال برگزاری است.
عصر امروز   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۱۰:۱۷   + ۲۳ سایت دیگر  
شب یلدا که با همکاری ایران و افغانستان به عنوان پرونده چند ملیتی تهیه شده بود لحظاتی پیش در کمیته میراث ناملموس یونسکو بررسی و ثبت شد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۱۰:۰۶   + ۷ سایت دیگر  
پژوهشگر حوزه مردم شناسی و هنرهای سنتی گفت: وقتی وزارت میراث فرهنگی پرونده ثبت جهانی را برای برخی آثار تهیه می کند، این پیام را به ما می دهد که این اثر، اثر ارزشمندی است.
رویداد ایران   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۱۰:۰۲   + ۳ سایت دیگر  
برگزاری کمیته میراث ناملموس و اعطای جایزه به بناهای تاریخی، ثبت جهانی یلدا و عود، تشریح طرح ساماندهی تعطیلات و واگذاری بناها از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.