جمعه ۱۹ خردادساعت ۲۳:۵۶Jun 2023 9
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «آثار ملی»

آسیانیوز / یزد ؛ مصطفی سپهری از جمله اقدامات مرمتی را ، تراشیدن اندود فرسوده کاه گل بدنه برج، اجرای شرفی لبه بام دوخت و دور ترک ها و اجرای اندود ته کش کاهگل و اجرای کاهگل رو کش عنوان کرد ...
آفتاب نیوز   ۱۴۰۲/۰۳/۱۸ - ۱۶:۴۶   + ۵ سایت دیگر  
این مجموعه 25 اردیبهشت 1380 با شماره ثبت 3863 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
سلام نو / خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۳/۱۸ - ۰۸:۲۶   + ۸ سایت دیگر  
بخشی از این محوطه باستانی که در نزدیکی نیشابور قرار گرفته است، به صورت سایت موزه درآمده و مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد.
روزنامه صبح ساحل   ۱۴۰۲/۰۳/۱۶ - ۱۴:۰۷   + ۶ سایت دیگر  
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: براساس مصوبه شورای فرهنگ عمومی کشور 18 اسفند ماه به عنوان روز بوشهر جهت ثبت در تقویم رسمی تصویب شد. به گزارش صبح ساحل و به نوشته ایرنا ...
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۳/۱۶ - ۱۲:۰۸   + ۱ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان گفت: در حال حاضر تدوین 30 پرونده از حوزه میراث فرهنگی استان در بخش های مختلف آثار تاریخی، طبیعی و ناملموس برای ثبت در فهرست آثار ملی در دست اقدام است.
کاشف اسرار   ۱۴۰۲/۰۳/۱۳ - ۱۵:۴۶    
کاشف اسرار – مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ، گفت : جشنواره گلدهی ” سوسن چلچراغ ” از آثار ملی و طبیعی کشوری و جهانی در نیمه دوم خرداد ماه جاری ( 17 یا 24 خرداد ) در روستای توریستی داماش شهرستان رودبار با حضور مسئولان و گردشگران از اقصی نقاط کشور برگزار می شود. ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۳/۱۳ - ۱۲:۱۲    
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیرانشهر گفت: سنگ های افسانه ای روستای خُرنج در سال 1400 با حضور کارشناسان میراث فرهنگی به عنوان اثر طبیعی در فهرست آثار ملی ثبت شدند.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۳/۱۳ - ۱۲:۰۸   + ۴ سایت دیگر  
بیرجند- مسئول میراث فرهنگی سربیشه گفت: تهیه پرونده ثبت بافت تاریخی روستای چنشت در فهرست آثار ملی از سوی نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان در دستور کار است.
خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۳/۱۲ - ۱۲:۱۸   + ۱ سایت دیگر  
پل کِلَه هُر، یا کِلَهُر مربوط به سدهٔ 4 ه .ق است و در شهرستان پلدختر، معمولان، روی رود کشکان واقع شده و در تاریخ 27 بهمن 1378 با شماره ثبت 2586 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است ...
فرارو   ۱۴۰۲/۰۳/۱۲ - ۱۱:۳۳   + ۴ سایت دیگر  
ایستگاه راه آهن تیرتاش که قدمت آن به دورۀ پهلوی اول برمی گردد، در شهرستان گلوگاه، بخش کلباد، دهستان کلباد شرقی، شمال روستای لمراسک قرار دارد. این اثر ملی در سال 1385 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۳/۱۱ - ۱۷:۱۶   + ۷ سایت دیگر  
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان نایین گفت: بر اساس برآورد های کارشناسی صورت گرفته این درخت بیش از 800 سال قدمت داشته و به عنوان کهنسال ترین درخت پسته ایران محسوب می شود.
گلستان ما   ۱۴۰۲/۰۳/۱۱ - ۱۵:۳۸   + ۵ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان از ثبت 1006 اثر تاریخی گلستان در فهرست آثار ملی خبر داد.
ایمنا   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۱۲:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان لنجان گفت: زرین شهر با دارا بودن چهار اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران همچنین دو میراث فرهنگی ناملموس ملی، به عنوان میراث دارترین شهر در شهرستان لنجان شناخته می شود.
زندگی آنلاین   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۱۰:۲۷   + ۱ سایت دیگر  
نان یوخا، نانی بسیار نازک و یکی از قدیمی ترین نان های سنتی قزوین است که در فهرست آثار ملی ثبت شده ا ست.
بهار نیوز   ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ - ۱۰:۳۰   + ۸ سایت دیگر  
گروه فرهنگی: یک باستان شناس از تخریب آخرین ساباط تاریخی شهرستان انار کرمان خبر داد.به گزارش ایسنا، محمدرضا نسب عبداللهی گفت: هرچند قدمت این ساباط به دوره صفویه نسبت داده شده، اما تاکنون در فهرست آثار ملی کشور ثبت نشده است و تاکنون از گزند آسیب ها در امان مانده بود، اما یکشنبه 7 خرداد 1402 تخریب شد ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۳/۰۹ - ۰۹:۵۵   + ۱۱ سایت دیگر  
سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان فارس گفت: در و پنجره خانه هایی که به سرقت رفته جزو آثار ملی ثبت شده نیست و مالکیت آن در اختیار اداره کل راه و شهرسازی فارس قرار دارد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۸ - ۱۴:۵۵   + ۱ سایت دیگر  
مسئول مردم شناسی و ثبت آثار معنوی ( ناملموس) میراث فرهنگی استان فارس از ثبت مهارت باغداری انجیر دیم استهبان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۸ - ۱۰:۵۷   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/آذربایجان شرقی رضا محمدی، جوان هنرمند تبریزی است که در چند اثر ملی تلویزیونی، تئاتر و سینما به عنوان بازیگر و دستیار کارگردان حضور داشته است.
ایلنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۸ - ۰۷:۳۰   + ۱ سایت دیگر  
مسئولان وزارت میراث فرهنگی بر لزوم گنجاندن آیین نامه املاک معوض در حریم آثار ملی در برنامه هفتم توسعه که بحث آزادسازی تپه های باستانی را تسهیل می کند، تاکید دارند.
عصر اترک   ۱۴۰۲/۰۳/۰۶ - ۱۰:۳۷   + ۷ سایت دیگر  
سرپرست معاونت میراث فرهنگی خراسان شمالی با اشاره به اینکه مرمت مجموعه سبزه میدان شهرستان بجنورد آغاز شده است، گفت: این مجموعه به شماره 14223 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
شعار سال   ۱۴۰۲/۰۳/۰۴ - ۱۸:۴۹    
مجلس شورای اسلامی ایران در سال 1309 فهرستی از آثار ملی و تاریخی تهیه کرد و به موجب آن مقرر کرد این از نظر تاریخی، ملی، مذهبی یا فرهنگی از ارزش و اعتبار بالایی برخوردارند و باید به صورت ویژه حفاظت و نگهداری شوند از این رو دولت مسئولیت حفاظت و نگهداری از این آثار را بر عهده دارد ...
خوزنیوز   ۱۴۰۲/۰۳/۰۲ - ۲۰:۱۴   + ۲ سایت دیگر  
ریٴیس اداره میراث فرهنگی رامهرمز گفت: عمارت تاریخی صمیمی یکی از آثار به جا مانده از دوران قاجار می باشد که کار مرمت آن آغاز شد. سید عباس موسوی گفت: وظیفه ذاتی میراث فرهنگی که شامل حفظ و نگهداری و مرمت و ثبت اثر در فهرست آثار ملی و جهانی (یونسکو) می باشد و این اثر ارزشمند و تاریخی با توجه به ...
رکنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۲ - ۱۴:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
رکنا: مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام گفت: 71 اثر ناملموس استان شامل آداب، رسوم، البسه، بازی های بومی محلی، خوراک، آیین های جشن و عزا و موارد دیگر در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
روزنامه صبح ساحل   ۱۴۰۲/۰۳/۰۱ - ۱۹:۱۰   + ۱ سایت دیگر  
بندرکنگ ، شهری با قدمت بالای تاریخی، فرهنگی و دریانوردی که در غرب استان هرمزگان واقع شده است. این بندر حدود 6.5 کیلومتر مربع مساحت دارد. حدود 1.95 کیلومتر مربع از آن جزو بافت تاریخی و بقیه بافت توسعه یافته است ...
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۱ - ۰۸:۱۴   + ۳ سایت دیگر  
آیین پاسداشت ثبت جهانی سوزن دوزی ترکمن و جنگل هیرکانی و جشن ثبت هزارمین اثر استان گلستان در فهرست آثار ملی با حضور استاندار گلستان، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و جمعی از مقامات و مسئولان و فعالان حوزه میراث فرهنگی در گرگان برگزار شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۱۷:۴۷   + ۱ سایت دیگر  
گلیم نقش برجسته هنر صنعتی ماندگار از بانوان ایلامی است که به علت برخورداری از ویژگی خاص و نماد های سنتی در سال 88 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
آفتاب نیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۱۶:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
خانه سرخه ای از آثار تاریخی فاخر ساخته شده و بجا مانده از نیمه دوم دوران قاجار بوده و در سرخاب قاپوسی (یکی از دروازه های قدیمی شهر تبریز) و در محله ای در مرکز شهر تبریز واقع شده است. این اثر در سال 1379 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
وبگاه خبری قلم   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۱۳:۲۷   + ۱ سایت دیگر  
قلم | qalamna.ir : گوردخمه ای متفاوت که در دل کوه نیست و به شکل اتاقی درون یک سنگ بزرگ کنده شده و در فهرست آثار ملی قرار دارد، سنگ رستم یا سان رستم نام دارد. ...
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۰۹:۴۰   + ۵ سایت دیگر  
استاندار گلستان گفت: تاکنون 6 اثر در گلستان به ثبت جهانی رسیده و بیش از 1000 اثر در فهرست آثار ملی ثبت شده است و این نشان از جایگاه منحصر به فرد گلستان دارد.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۰۸:۳۶   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/اصفهان بنای شترخان که در میدان زمین وقفه نوش آباد بنا شده است، در سال 1383 با هدف راه اندازی موزه مردم شناسی توسط شهرداری نوش آباد خریداری شد و در 22 مرداد 1384 به شماره 13115 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و قرار بود که به صورت مشارکتی با اداره میراث فرهنگی راه اندازی شود ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۳۰ - ۱۹:۳۶    
مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گلستان گفت: تاکنون یکهزارو 7 اثر از اثار استان گلستان در فهرست اثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۲/۳۰ - ۱۳:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام گفت: سال گذشته 22 اثر منقول و غیرمنقول، ملموس و ناملموس استان ثبت ملی شد و هدف گذاری ها برای امسال ثبت بیش از 22 اثر دیگر در فهرست آثار ملی است.
خوزنیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۳۰ - ۱۲:۱۹   + ۹ سایت دیگر  
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شوش گفت: 147 محوطه باستانی جدید در شوش شناسایی و مقدمات لازم برای ثبت در فهرست آثار ملی و مستندنگاری آنها انجام شده است. علی بویری روز شنبه افزود: این تعداد محوطه تاریخی جدید در طرح بررسی و شناسایی محوطه های باستانی غرب کرخه، شناسایی شده اند. ...
قدس آنلاین   ۱۴۰۲/۰۲/۳۰ - ۱۱:۱۰   + ۶ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: پارسال علاوه بر انجام چهار کاوش باستان شناسی در مناطق باستانی ، 13 اثر در فهرست آثار ملی در حوزه میراث فرهنگی این استان ثبت ملی شد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۲/۲۸ - ۱۶:۱۳   + ۱۴ سایت دیگر  
ساری- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با بیان اینکه 800 اثر تاریخی استان در فهرست آثار ملی ثبت شده است، گفت: امسال 60 اثر دیگر ثبت ملی می شوند.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۲/۲۸ - ۰۹:۴۱   + ۵ سایت دیگر  
سرپرست اداره میراث فرهنگی سیرجان با اشاره به شناسایی 18 قنات در سیرجان گفت: از این تعداد، 5 قنات واجد ارزش برای ثبت در فهرست آثار ملی است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۱۴:۲۱   + ۳ سایت دیگر  
پل دختر کرج که با نام پل سلیمانیه و پل شاه عباسی هم شناخته می شود از سازه های دوره صفویه است که بر روی رودخانه کرج ساخته شده است این پل بر بقایای پلی کهن تر منسوب به دوره سلجوقی و به نام پل خاتون ایجاد شده است و بازسازی آن در دوره صفوی به این سازه نمای پل های دوره صفوی را داده است این اثر که با نام ...
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۱۰:۵۹   + ۱ سایت دیگر  
معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: بیش از سه هزار اثر تاریخی شناسایی شده در این استان وجود دارد که تاکنون تنها 790 مورد آن در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۱۸:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
ارگ قورتان در اصفهان تنها قلعه ای است که مسکونی قلمداد می شود و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این قلعه که در حدود 1000 سال قدمت دارد و قدمت آن به قرن چهارم هجری می رسد.
تابناک ایلام   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۱۲:۴۵   + ۷ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام افزود : نقشه و ضوابط عرصه و حریم دو اثر تاریخی استان ایلام شامل پشت قلعه در شهرستان چوار و تپه تاریخی گوران در شهرستان هلیلان که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند، در شورای حرایم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به تصویب رسید.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ - ۱۴:۱۱   + ۷ سایت دیگر  
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه از ثبت سه اثر منقول از استان کرمانشاه در فهرست آثار ملی خبر داد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ - ۱۳:۰۸    
داریوش فرمانی سرپرست اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه از ثبت سه اثر منقول از استان کرمانشاه در فهرست آثار ملی خبر داد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ - ۱۰:۲۹   + ۱ سایت دیگر  
کارشناس ثبت میراث ناملموس و طبیعی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه 4 اثر طبیعی استان در نوبت ثبت آثار ملی قرار دارد، گفت: این آثار شامل کوه شاه منظر هفشجان، مجموعه درختان کهنسال چنار دشتک، ژئوپارک حمزه علی و درختان چنار سیاوش آباد است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۱۵:۱۳   + ۹ سایت دیگر  
اصفهان- مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: خانه قدیمی شکری از خانه های ثبت شده در فهرست آثار ملی نیست اما میراث فرهنگی بر هرگونه ساخت وساز در بافت تاریخی استان نظارت کامل دارد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۱۰:۳۹   + ۲ سایت دیگر  
یاسوج_ معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: استان 790 اثر ثبتی در فهرست آثار ملی دارد.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۰۹:۳۶   + ۳ سایت دیگر  
ایسنا/همدان رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اسدآباد از ثبت حمام قدیمی روستای کمک سفلی در فهرست آثار ملی کشور به عنوان بنای واجد ارزش خبر داد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۲/۲۳ - ۱۷:۰۷   + ۲ سایت دیگر  
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: اعتبارات موجود دولتی کفاف حفاظت از 2 هزار اثر، بنا و محوطه تاریخی ثبت شده این استان در فهرست آثار ملی را نمی دهد.
هاژه   ۱۴۰۲/۰۲/۲۲ - ۲۰:۲۲    
به گزارش هاژه به نقل از ایرنا، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام گفت: 2 شی باستانی متعلق به عصر مفرغ در محوطه تاریخی چم پاپی شهرستان بدره در فهرست آثار منقول به ثبت ملی رسید. ...
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۲/۰۲/۲۲ - ۱۲:۱۳   + ۶ سایت دیگر  
کاروانسرای مشیر که مربوط به دوره قاجار و در یزد واقع شده این اثر در تاریخ 19 مرداد 1379 با شمارهٔ ثبت 2768 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. / فارس
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۲۰ - ۱۹:۱۶   + ۱۰ سایت دیگر  
رییس گروه حفظ و احیاء اداره کل میراث فرهنگی گفت: هفت اثر تاریخی فرهنگی در چهارمحال و بختیاری در فهرست آثار ملی ثبت شد.