سه شنبه ۰۴ آذرساعت ۲۳:۳۹Nov 2020 24
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «آثار ملی»

فکر شهر   ۳۰ دقیقه پیش    
فکرشهر آذر حسینی: در حالی که آثار ملی استان بوشهر در حال تخریب و از بین رفتن است به نظر می رسد میراث فرهنگی استان بوشهر در خواب گران فرو رفته و نه تنها اطلاع رسانی مسوولین محلی آنان را از این خواب گرانشان بیدار نمی کند، بلکه شکایت های مردم منطقه و حتی رسانه ها نیز برای بیدار شدن آنان کافی نیست. ...
برترین ها / ایرنا   ۶ ساعت پیش   + ۴ سایت دیگر  
خبرگزاری ایرنا: معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران اعلام کرد: خانه زند نوابی با رای دیوان عدالت اداری از فهرست آثار ملی خارج و مالک آن تخریب این بنا را آغاز کرده است. ...
ایرنا   ۶ ساعت پیش   + ۱۰ سایت دیگر  
شیراز- ایرنا- مدیرکل فرهنگی معاونت گردشگری و امور زیارتی استانداری فارس اعلام کرد: 9 باب خانه تاریخی واقع در بافت قدیمی و سنتی شهر شیراز به عنوان آثار ارزشمند تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۹/۰۴ - ۱۱:۵۲   + ۴ سایت دیگر  
بجنورد- ایرنا- معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی از ثبت گرمابه تاریخی باغشجرد اسفراین و خانه معین شیروان در فهرست آثار ملی واجد ارزش های تاریخی و فرهنگی خبر داد.
شعار سال   ۱۳۹۹/۰۹/۰۴ - ۱۱:۰۲   + ۲ سایت دیگر  
هرچند این خانه مملو از تزیینات گچ بری و دارای معماری زیبایی است و حتا اواخر سال 1385 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید، اما درنهایت با رای دیوان عدالت اداری در سال 1388 از فهرست میراث ملی خارج شد و از همان زمان امکان تخریب بنا برای مالکان بوجود آمد.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۹/۰۴ - ۰۸:۳۳   + ۵ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی وطبیعی کشور گفت: در هفت سال گذشته با تصویب شورای ملی ثبت آثار، پنج هزار و 353 اثر فرهنگی تاریخی ملموس و ناملموس در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
نجف آباد نگار   ۱۳۹۹/۰۹/۰۴ - ۰۸:۲۰    
عصارخانه بازار نجف آباد به گزارش نجف آباد نگار از پورتال شهرداری نجف آباد عصار خانه بزرگ (عصار خانه آقا) مربوط به دوره صفوی است و در نجف آباد، بازار، خیابان 17 شهریور واقع شده و این اثر در تاریخ 25 خرداد 1381 با شمارهٔ ثبت 5889 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. ...
الف   ۱۳۹۹/۰۹/۰۳ - ۰۸:۳۳   + ۲ سایت دیگر  
در بارندگی های اخیر بخشی از کاشی کاری گنبد آرامگاه تاریخی شاه نعمت الله، ولی در شهر ماهان استان کرمان فروریخته است. تاریخ ساخت این بنا در دوره صفویه است که در تاریخ 15 دی 1310 با شمارهٔ ثبت 132 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است ...
شبستان   ۱۳۹۹/۰۹/۰۲ - ۱۰:۵۵   + ۱ سایت دیگر  
پروژه احیا و مرمت مسجد اردبیلیان از زمستان سال گذشته آغاز شد و با تداوم پروژه مرمت، این مسجد تاریخی در فهرست آثار ملی ثبت شد.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۹/۰۱ - ۰۵:۴۴   + ۷ سایت دیگر  
ایسنا/تهران یک پژوهشگر میراث فرهنگی گفت: قلعه "سنگ بست" از نمادهای تاریخی زواره که در دل بافت تاریخی شهر واقع شده، مربوط به قرن پنجم هجری و جزو آثار ملی کشور محسوب می گردد.
همشهری   ۱۳۹۹/۰۹/۰۱ - ۰۰:۰۲   + ۱ سایت دیگر  
حاج حسین ملک واقف نام آشنای ایران با وقف باغی بزرگ در محله دربند نامش زنده مانده است. او وقف های زیادی در تهران داشته است که این باغ در شمال تهران یکی دیگر از موقوفاتش به شمار می آید. باغ آنقدر بزرگ است که از گلابدره تا دربند می رسد ...
خبرگزاری برنا   ۱۳۹۹/۰۸/۳۰ - ۰۸:۴۶    
کاروانسرای دودهک در شمال شرقی محلات، در مجاورت ساحل شرقی رودخانه قم رود و در مسیر جاده دلیجان به دهستان خورهه (نزدیک جاده آسفالته قم به دلیجان) قرار دارد. قدمت این بنا را دوره صفویه می دانند ولی معماری آن، از شیوه معماری سلجوقیان پیروی می کند که به این دلیل ، تخمین قدمت بنا را مشکل است ...
شبستر نیوز   ۱۳۹۹/۰۸/۲۹ - ۲۳:۱۷   + ۱۰ سایت دیگر  
معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی گفت: در جلسه شورای ملی ثبت آثار 64 اثر منقول تاریخی فرهنگی از استان های آذربایجان شرقی، کرمان، ایلام، مازندران، همدان و تهران واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی تشخیص داده شد.
شبکه تصویر   ۱۳۹۹/۰۸/۲۹ - ۱۳:۴۵    
عمارت مسعودیه یک ساختمان تاریخی مربوط به دوره قاجار است که در تهران، میدان بهارستان قرار دارد.این بنا در زمینی به وسعت 15600 متر مربع و اعیانی حدود 9000 متر مربع احداث شده است. این اثر در تاریخ 27 دی 1377 با شمارهٔ ثبت 2190 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است ...
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۹ - ۱۱:۴۶   + ۶ سایت دیگر  
همدان- ایرنا- مدیرکل اوقاف و امور خیریه همدان از ثبت ملی 2 اثر وقفی استان خبر داد و گفت: 2 نسخه شاخص از نهج البلاغه و قانون ابن سینا متعلق به عصر ایلخانی و صفویه در فهرست آثار ملی کشورمان جای گرفت.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۸/۲۹ - ۰۰:۲۳    
مجموعه قصر بهرام مربوط به دوره ساسانی بوده و توسط شاه بهرام ساسانی یا بهرام گور ساخته شده است. این اثر در سال 1354 با شماره ثبت 1059 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. تصاویری زیبا را از شاه نشین کاروانسرای قصر بهرام ببینید.
گیل خبر   ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ - ۱۶:۲۵    
گیل خبر/ کمیل فتاحی: در رشت بناهای قدیمی و ارزشمند بسیاری وجود دارد که به دلیل بی توجهی و ناآگاهی مالکین آن و همچنین ناتوانی اداره میراث فرهنگی در تملک یا حفاظت و مرمت آنها، متاسفانه در گذر زمان شاهد فرسودگی و فراموشی این ابنیه تاریخی هستیم! ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ - ۱۲:۰۰   + ۷ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان گفت: دو پیکرک گلی انسانی دوره نوسنگی حاصل از کاوش های باستان شناسی جیرفت در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفتند.
ایمنا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ - ۱۰:۴۶   + ۱۵ سایت دیگر  
معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی گفت: در جلسه شورای ملی ثبت آثار 64 اثر منقول تاریخی فرهنگی از استان های آذربایجان شرقی، کرمان، ایلام، مازندران، همدان و تهران واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی تشخیص داده شد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۸/۲۷ - ۲۰:۱۰    
فرماندارشهرستان شبستر گفت:تاکنون 41 اثر تاریخی وملی این شهرستان در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
نصیر نیوز   ۱۳۹۹/۰۸/۲۷ - ۱۶:۴۸   + ۵ سایت دیگر  
به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا،جلسه مشترک شورای ملی ثبت آثار تاریخی فرهنگی و شورای حریم کشور به ریاست محمدحسین طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور و با حضور مصطفی پورعلی مدیرکل دفتر ثبت آثار دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی وطبیعی و سایر اعضای این شورا ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۸/۲۷ - ۱۵:۲۶   + ۲ سایت دیگر  
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام گفت: 1500 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی در استان شناسایی شده که از این تعداد 780 اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
شعار سال   ۱۳۹۹/۰۸/۲۶ - ۱۵:۳۱   + ۱ سایت دیگر  
کاخ ناصری از 23 سال پیش در فهرست آثار ملی ثبت شد که حالا بیشتر شبیه مخروبه ای است که تنها نام کاخ را با خود یدک می کشد. دیگر خبری از معماری خیره کننده نیست. دیوارهایش فروریخته، در و پنجره هایش شکسته، پله هایش تخریب شده و تنها اسکلت و چارچوب آن باقی مانده است.
شبستان   ۱۳۹۹/۰۸/۲۶ - ۱۰:۳۸    
26آبان سالروز درگذشت ابراهیم پورداود ، نخستین دانش آموخته زبان های ایران باستان و مفسر اوستاست. آرامگاه وی که فردوسی ثانی لقب گرفته، در سبزه میدان رشت در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
پارسینه   ۱۳۹۹/۰۸/۲۵ - ۲۰:۱۳   + ۱۲ سایت دیگر  
اداره کل میراث فرهنگی یزد طی پژوهش های متمادی برای پیدا کردن آرامگاه و خانه این شاعر، براساس متون تاریخی و اشعار وی، خانه تاریخی او در یزد را پیدا کرد. ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۸/۲۵ - ۱۲:۴۹    
مشهد مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی از ثبت خانه تاریخی فرشادنیا در روستای قوژد شهرستان گناباد در فهرست آثار ملی ایران خبر داد.
شبستان   ۱۳۹۹/۰۸/۲۵ - ۱۲:۴۲   + ۵ سایت دیگر  
مکرمی فر با بیان اینکه خانه تاریخی فرشادنیا که به شماره 33009 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، به استانداری ابلاغ شد، گفت: این اثر تاریخی در خراسان رضوی، شهر گناباد، بخش مرکزی قسمت جنوبی بافت تاریخی روستای قوژد، خیابان شهید زمانیان قرار دارد.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۵ - ۱۰:۲۴   + ۸ سایت دیگر  
شیراز- ایرنا- مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: واحد حقوقی مجموعه میراث فرهنگی برای حفاظت و حراست هرچه بیشتر از آثار ملی و جهانی در حوزه شهرستان مرودشت 74 قطعه از اراضی میراث فرهنگی این شهرستان را شناسایی و تعیین تکلیف و ضمن تعیین دقیق حدود اربعه آنها اسناد تک برگی آنها را هم دریافت کرد.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۵ - ۰۸:۱۵   + ۳ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- روزنامه ایران در یادداشتی نوشت: در اوایل دوره پهلوی انجمن آثار ملی تأسیس شد تا هزاره فردوسی را برگزار و سپس ساخت آرامگاه فردوسی، حافظ، سعدی، خیام، ابن سینا، عطار و نادرشاه را سرپرستی کند.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۸/۲۴ - ۱۳:۳۹   + ۱ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی البرز گفت: با هماهنگی های به عمل آمده با نهادهای مربوطه و پیگیری های صورت گرفته از طرف این اداره کل، ثبت اولین مکان-رخداد دفاع مقدس استان در دستور کار قرار گرفت.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۳ - ۱۸:۲۰   + ۵ سایت دیگر  
رشت- ایرنا- بنای تاریخی اداره هواشناسی بندرانزلی با بیش از 100 سال قدمت در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
خبرگزاری برنا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۳ - ۱۰:۵۹   + ۳ سایت دیگر  
گورستان ارامنه ساکی علیا مربوط به دوره قاجار - دوره پهلوی است و در شهرستان اراک، بخش مرکزی، دهستان شمس آباد، روستای ساکی علیا واقع شده و این اثر در تاریخ 28 اسفند 1385 با شمارهٔ ثبت 19021 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۸/۲۳ - ۱۰:۲۸   + ۱ سایت دیگر  
بازار دامغان در استان سمنان در دوره قاجاریه بنا شده و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۸/۲۲ - ۲۱:۳۵    
باغ فین از معروف ترین و مهم ترین جاذبه های گردشگری کاشان است که نه تنها به عنوان آثار ملی به ثبت رسیده؛ بلکه جزو 9 باغ ایرانی در فهرست میراث جهانی است.
منجیل خبر   ۱۳۹۹/۰۸/۲۲ - ۱۳:۲۵   + ۷ سایت دیگر  
با مشخص شدن گستره تل خسرو در کهگیلویه و بویراحمد، تاکید شد برنامه ای حفاظتی این محوطه تاریخی را از تخریب و آسیبِ بیشتر در امان نگه می دارد. به گزارش ایسنا، بومی های روستای تل خسرو در شهرستان بویراحمد، تپه خسرو (تل خسروی) را که سال 1356 به شماره 1552 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۸/۲۱ - ۱۷:۰۱   + ۱۰ سایت دیگر  
مسجد ماشه (مسجدجامع کیش) مربوط به دوره قاجار است و در جزیره کیش واقع شده و این اثر در تاریخ 27 دی 1377 با شمارهٔ ثبت 2194 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
الف   ۱۳۹۹/۰۸/۲۱ - ۱۱:۴۳   + ۷ سایت دیگر  
مسجد جامع کبیر نی ریز، یکی از کهن ترین مسجدهای ایران و به باور برخی از آتشکده های زرتشتیان بوده که در دورهٔ اسلامی به مسجد تبدیل شده است. ایوان های به جا مانده از این مسجد به شیوهٔ معماری دورهٔ ساسانیان ساخته شده است ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۸/۲۱ - ۱۱:۰۲   + ۴ سایت دیگر  
یک مسجد و یک بقعه در رشت و سیاهکل در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.
روزنامه همدان پیام   ۱۳۹۹/۰۸/۲۱ - ۰۸:۴۲   + ۴ سایت دیگر  
عمارت آمریکایی ها بنایی در انتهای پارک پرواز همدان، یکی از زیباترین خانه باغ های شهر در منطقه اعتمادیه، عمارتی که در آغاز دوره پهلوی در 2 طبقه با سقفی شیروانی و ستون هایی در 4 طرف ساخته شد. ...
کیهان   ۱۳۹۹/۰۸/۲۰ - ۲۱:۰۴   + ۵ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان از ثبت 8 اثر طبیعی قزوین در فهرست آثار ملی خبر داد. علیرضا خزائلی افزود: در این راستا درخت چنار کهنسال روستای دهک الموت شرقی در فهرست میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسید ...
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۰ - ۱۶:۵۱   + ۳ سایت دیگر  
تهران-ایرنا- 16 تابلو از آثار آقا لطفعلی صورتگر از نقاشان فاخر سده سیزدهم در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۸/۲۰ - ۱۶:۲۰   + ۱ سایت دیگر  
فرماندار رامسر گفت: احیای باغ 33 هکتاری رامسر در موقعیت جغرافیایی مناسبی قرار دارد و طبق ضوابط میراث فرهنگی از سال 79 جز آثار ملی است، ضرورت دارد.
نجف آباد نگار   ۱۳۹۹/۰۸/۱۹ - ۲۰:۲۱    
امامزاده ساره مریم نجف آباد به گزارش نجف آباد نگار از پورتال شهرداری نجف آباد امامزاده ساره مریم جوزدان مربوط به دوره ایلخانی است و در شهرستان نجف آباد، روستای جوزدان واقع شده و این اثر در تاریخ 30 تیر 1384 باشمارهٔ ثبت 12115 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۸/۱۹ - ۱۹:۰۴    
شهر حریره مربوط به سدهٔ 5 تا 10 ه .ق است و در شمال جزیره کیش واقع شده و این اثر در تاریخ 1 شهریور 1376 با شمارهٔ ثبت 1886 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. شهر باستانی حریره واقع در بخش کیش از توابع شهرستان بندرلنگه و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران و در دل خلیج فارس است.
ساوالان خبر   ۱۳۹۹/۰۸/۱۹ - ۱۳:۲۳   + ۴ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: در کمیته تشخیص نفایس و تعیین کاربری هم شان اثر که با حضور دکتر مونسان وزیر محترم میراث فرهنگی کشور برگزار شد واگذاری حمام تاریخی پیرزرگر اردبیل با کاربری حمام سنتی یا مراکز آب درمانی به بخش خصوصی مصوب شد. ...
همشهری   ۱۳۹۹/۰۸/۱۹ - ۰۰:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
پریسا امیرقاسم خانی _خبرنگار تهران یکی از کلانشهرهای دنیاست که به جرأت می توان از آن به عنوان شهر تاریخی نام برد؛ بناهای تاریخی و ارزشمند تهران آنقدر زیاد هستند که براساس آمار ...
روزنامه جوان آنلاین   ۱۳۹۹/۰۸/۱۸ - ۱۳:۳۷   + ۹ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: خانه تاریخی رمضانی در روستای قوژد شهرستان گناباد که به شماره 33007 به تاریخ 30/2/1399 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، به استانداری ابلاغ شد.
ایلنا   ۱۳۹۹/۰۸/۱۸ - ۱۲:۳۰   + ۱۵ سایت دیگر  
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مراتب ثبت 31 اثر منقول فرهنگی تاریخی استان فارس را ابلاغ کرد.
همشهری   ۱۳۹۹/۰۸/۱۸ - ۱۲:۲۲   + ۴ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: 6 جلد قرآن نفیس از مجموعه قرآن های خطی مجموعه تاریخی مزار شیخ احمد جام در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.