یکشنبه ۲۶ اردیبهشتساعت ۰۰:۰۶May 2021 16
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «آثار ملی»

خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۲/۲۳ - ۱۴:۲۶   + ۲ سایت دیگر  
قلعه مغوئیه بندرلنگه از آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی نیازمند مرمت است.
آبادان نیوز   ۱۴۰۰/۰۲/۲۳ - ۱۲:۰۱   + ۳ سایت دیگر  
سوسن چلچراغ یکی از آثار ملی ایران است که در منطقه داماش استان گیلان می روید و هر سال، گردشگران بسیاری برای تماشای این گل زیبا به این منطقه سفر می کنند.
هه وال موکریان   ۱۴۰۰/۰۲/۲۲ - ۱۷:۲۳    
به گزارش هه وال موکریان ، جلیل جباری در جلسه هم اندیشی برای اجرای طرح های احیا و مرمت پردیس دانشگاه ارومیه اظهار کرد: پردیس تاریخی دانشگاه ارومیه یکی از دخایر فرهنگی این شهرستان محسوب می شود که مجموعه این پردیس در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است. ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۲/۲۱ - ۱۰:۳۱    
ساختمان قدیمی گمرک فریمان در فهرست آثار ملی ثبت شد.
دانا   ۱۴۰۰/۰۲/۲۱ - ۰۹:۲۳    
بدنبال پیگیری ورثه جهت خروج این بنا از فهرست آثار ملی نهایتا دیوان عدالت اداری در ابتدای سال 99 حکم بر خروج این بنا از فهرست مذکور داد و بدنبال تخریب پی در پی که عملا 80 درصد بنا از دست رفته بود، شامگاه 19 اردیبهشت 1400 این خانه قدیمی توسط شهرداری تخریب و شبانه از روی زمین محو شد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۲/۲۰ - ۱۷:۴۸   + ۳ سایت دیگر  
اراک- یک منبع آگاه قضایی دلایل رای دیوان عدالت ادارای مبنی بر خارج شدن بنای حاج باشی از ثبت آثار ملی و در نتیجه تخریب این بنا را تشریح کرد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۲/۲۰ - ۱۶:۵۰   + ۷ سایت دیگر  
خانه تاریخی احمدقلی خان حاج باشی در اراک مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی اول است. این خانه با بنایی متقارن، دارای تناسبات هندسی طلایی در معماری، تزئینات خاص و سیستم آبرسانی از قنات شهر بود که آذر 1396 در زمره آثار ملی به ثبت رسید ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۰/۰۲/۲۰ - ۱۳:۱۱   + ۵ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: خانه تاریخی شریفی در رشتخوار در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۲/۲۰ - ۱۱:۱۲   + ۶ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان رضوی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی از ثبت ملی ساختمان قدیمی گمرک فریمان در فهرست آثار ملی ایران خبر داد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۲/۲۰ - ۱۱:۰۴   + ۹ سایت دیگر  
خانه تاریخی حاج باشی اراک در حالی شبانه از سوی شهرداری تخریب شد که مدیر کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی می گوید: این خانه با رأی دیوان عدالت اداری از فهرست آثار ملی خارج شده بود.
دیار آفتاب   ۱۴۰۰/۰۲/۲۰ - ۰۹:۱۹   + ۳ سایت دیگر  
بنای اصلی خانه احمد قلی خان حاجی باشی که در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده بود شبانه تخریب شد.
ناطقان   ۱۴۰۰/۰۲/۲۰ - ۰۸:۴۵   + ۷ سایت دیگر  
دریاچه الندان یا آبندان پله با مساحت 17 هکتار که در هنگام بارندگی به 30 هکتار می رسد در روستای الندان بخش چهاردانگه ساری واقع می باشد. این اثر طبیعی با قدمت کواترنری به شماره 263، 23 آبان ماه 94 درفهرست آثار ملی ثبت شد ...
ایمنا   ۱۴۰۰/۰۲/۲۰ - ۰۷:۲۹   + ۱ سایت دیگر  
کلیسای "نرسس مقدس" یا کلیسای "سورپ نرسس" واقع در کوچه سنگتراش های اصفهان در عصر صفوی و سال 1666میلادی بنا شده است. این بنا که توسط آویتک دیلانیان در محله کوچر ساخته شده در 10 خرداد 1382 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۲/۱۹ - ۱۶:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بافق گفت: آیین سنتی و قدیمی دوست، دوست جزو اثار فرهنگی ناملموس در فهرست آثار ملی کشور است.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۹ - ۱۳:۲۰   + ۵ سایت دیگر  
یزد -ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی بافق گفت: با پیگیری های انجام شده از سوی فرمانداری،اداره کل مربوطه استان یزد ، نخلستان ها و باغ های هم پیوند این شهرستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۲/۱۹ - ۰۹:۰۱   + ۱ سایت دیگر  
با ابلاغ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به استاندار خراسان رضوی، 6 اثر فرهنگی تاریخی شهرستان زاوه ثبت ملی شد.
برترین ها   ۱۴۰۰/۰۲/۱۸ - ۱۴:۳۸   + ۷ سایت دیگر  
برترین ها: احسان رستمی پور، روزنامه نگار از درگذشت گرداننده قدیمی ترین کافه قنادی تهران خبر داد. احسان رستمی پور در توئیتر خود نوشت: روبن ترپوگوسیان، آخرین بازمانده نسل اول خانواده ترپوگوسیان و گرداننده کافه قنادی مینیون در تهران درگذشت. قنادی مینیون تهران در فهرست آثار ملی ثبت شده است. ...
یکتا پرس   ۱۴۰۰/۰۲/۱۸ - ۱۴:۱۸    
پل کن که در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده در سال 1398 بر اثر بارش ها و سیل آسیب می بیند و این روز ها در حال بازسازی این پل هستند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۲/۱۸ - ۱۳:۵۶   + ۳ سایت دیگر  
پادگان حمید که در همان روزهای اول جنگ تحمیلی سقوط کرده بود در 18 اردیبهشت سال 61 در عملیات بیت المقدس به دست رزمندگان اسلام آزاد شد و در سال 89 با توجه به اهمیتی که دارد به عنوان سی و ششمین اثر دفاع مقدس در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردید.
ایلنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۸ - ۱۰:۳۷   + ۱۰ سایت دیگر  
معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی از ثبت سه اثر تاریخی و فرهنگی دیگر در سطح استان در فهرست آثار ملی خبر داد.
روزنامه مردم سالاری   ۱۴۰۰/۰۲/۱۷ - ۱۶:۱۴   + ۱ سایت دیگر  
عمارت مستوفی الممالک با قدمتی 125 ساله که در سال 56 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده رو به ویرانی می رود و وعده وزیر ارتباطات برای مرمت آن نیز هنوز عملی نشده است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۲/۱۷ - ۱۲:۳۲    
یخدان یا یخچال میرفتاح ملایر از آثار دوره قاجاریه اسفند سال 79 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید، اما فروردین ماه 98 بر اثر بارش های سیل آسا فرو ریخت.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۲/۱۶ - ۱۴:۵۲   + ۱۰ سایت دیگر  
گروه استان ها- مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی گفت: تعداد 69 قلم از اشیای موجود در موزه های باستان شناسی ارومیه، نقده و پایگاه ملی محوطه تاریخی حسنلو که عمدتا شامل ظروف سفالی، اشیای مفرغی و ادوات جنگی بوده در فهرست آثار ملی ثبت شد.
روزنامه خبر شمال   ۱۴۰۰/۰۲/۱۶ - ۱۴:۱۱    
/ماه بانو صالح نژاد اشاره: وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نامه های جداگانه به استاندار مازندران، مراتب ثبت 6 اثر فرهنگی و تاریخی را ابلاغ کرد ...
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۶ - ۱۳:۳۳   + ۳ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان رضوی مسئول دفتر ثبت و حرائم آثار تاریخی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی از ابلاغ ثبت ملی 6 اثر تاریخی شهرستان زاوه خبر داد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۶ - ۰۲:۳۰   + ۳ سایت دیگر  
شیراز - ایرنا - کاروانسرای تاریخی حاج غلامرضا معتمد در شهر قدیم لار، در کوی گاله خیابان مدرس جنوبی و مجاور پل زینبیه واقع شده است. در دوره قاجار و پهلوی اول مکانی برای رهگذران و کاروانیان بوده. علاوه بر آن مکتب خانه و قرآن خانه نیز در آن دایر بوده است. ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۵ - ۱۹:۰۶   + ۴ سایت دیگر  
مشهد- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی از ثبت مدرسه سجادیه مرحوم عابدزاده در مشهد، در شمار آثار ملی خبر داد.
استانداری مازندران   ۱۴۰۰/۰۲/۱۵ - ۱۱:۴۴   + ۱۳ سایت دیگر  
در یکی از نامه های دکتر علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خطاب به احمد حسین زادگان آمده است: در اجرای بند (ج) ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب 1364 مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب 1367 مجلس شورای اسلامی ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۲/۱۳ - ۰۹:۱۳    
شهرستان ری با وجود آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و سایر اماکن مذهبی همچنین حدود 200 اثر باستانی و تاریخی که 40 مورد آن ثبت آثار ملی رسیده، از ثروتی عظیم و ظرفیت ویژه ای برای گردشگری و جذب توریست در بیخ گوش پایتخت و فرودگاه بین المللی امام(ره) برخوردار بوده اما تاکنون برنامه ریزی مناسبی در این ...
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۲ - ۱۴:۰۰   + ۶ سایت دیگر  
ایسنا/سمنان معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان گفت: 37 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی استان سمنان در سال گذشته در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۲ - ۰۹:۵۹   + ۳ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان شمالی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی از ثبت شش اثر تاریخی استان در فهرست آثار ملی خبر داد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۱ - ۱۶:۵۷   + ۳ سایت دیگر  
بجنورد- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی گفت: 6 اثر میراث غیرمنقول استان با رای اعضای شورای ثبت در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد که قدیمی ترین آن مربوط به دوره پیش از تاریخ است.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۱ - ۱۵:۰۸   + ۶ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی از ثبت 6 اثر تاریخی استان در فهرست آثار ملی خبر داد.
برترین ها / عصر ایران   ۱۴۰۰/۰۲/۱۰ - ۰۶:۵۱   + ۸ سایت دیگر  
لست سکند: خیلی از افراد وقتی کلیسای کوچکی را در شهری می بینند، دوست دارند آن را خاص ترین و منحصربه فردترین کلیسا بدانند. استفاده از ویژگی ترین تنها برای کلیسا نیست. بلکه انگار داشتن یک ویژگی منحصر به فرد، می تواند جاذبه ای برای آن مکان ایجاد کند. ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۱ - ۰۹:۴۸   + ۷ سایت دیگر  
قزوین - ایرنا - معاون اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان قزوین گفت: پنج خانه تاریخی قزوین که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند، امسال در حال مرمت و ساماندهی هستند.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۱ - ۰۹:۱۰   + ۲ سایت دیگر  
یاسوج - ایرنا-مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: 27 اثر میراث فرهنگی استان شامل بناهای تاریخی،جاذبه های طبیعی،صنایع دستی و غذاهای محلی از سال گذشته تاکنون در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.
شعار سال   ۱۴۰۰/۰۲/۱۰ - ۲۳:۵۵   + ۲ سایت دیگر  
پیروز حناچی شهردار تهران در پاسخ به تذکر حجت نظری، عضو شورای اسلامی شهر تهران در خصوص کوه خواری در بی بی شهربانو و پیگیری توقف این موضوع و ضرورت ثبت این فضای تاریخی و طبیعی در فهرست آثار ملی کشور در نامه ای به تاریخ 6 اردیبهشت 1400 به محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران اعلام کرد ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۰ - ۱۶:۳۹   + ۱ سایت دیگر  
ایرنا- یزد- سرو کهنسال منگاباد بعنوان یکی از آثار ملی ثبت شده ایران در شهرستان مهریز استان یزد که قدمت آن بین 1400 تا 2 هزار سال تخمین زده شده در تاریخ 1384/12/16 به شماره 14590 در مجموعه آثار تاریخی ایران ثبت شده است. عکس:مسعود میرجلیلی
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۰ - ۰۷:۲۶   + ۳ سایت دیگر  
رشت – ایرنا – معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با بیان اینکه پنج هزار و 200 اثر تاریخی تا کنون در استان شناسایی شده است، گفت : از این تعداد یک هزار و 200 اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
ایلنا   ۱۴۰۰/۰۲/۰۹ - ۱۳:۰۹    
یکی دیگر از آثار ملی مازندران خانه نیما یوشیج در یوش، واقع در شهرستان نور است. خانه نیما با شماره 1802 به ثبت ملی رسیده است. پیکر نیما در حیاط این خانه قرار دارد. اگر علی اسفندیاری ملقب به نیما یوشیج اهل یوش نبود این روستا از شهرت امروزی برخوردار نبود.
همشهری   ۱۴۰۰/۰۲/۰۸ - ۱۴:۵۱    
باوجود گذشت 4 سال از ثبت چاقوی بابا در بناب در فهرست آثار ملی این صنعت حال و روز خوشی ندارد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۲/۰۸ - ۱۴:۲۲   + ۶ سایت دیگر  
یزد - ایرنا - مدیرکل میرات فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: بافت تاریخی ،باغستان های شهر تفت و همچنین نخلستان های بافق به تازگی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۲/۰۸ - ۱۳:۰۶   + ۵ سایت دیگر  
سبزوار- ایرنا- هفت اثر فرهنگی ناملموس شهرستان های سبزوار و ششتمد واقع در غرب خراسان رضوی با تایید شورای ثبت میراث ناملموس کشور در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۰/۰۲/۰۸ - ۱۱:۵۳   + ۱ سایت دیگر  
معاون میراث فرهنگی گیلان از ثبت 45 اثر میراث فرهنگی گیلان در فهرست آثار ملی کشور در سال 1399 خبر داد.
ایلنا   ۱۴۰۰/۰۲/۰۸ - ۱۱:۵۰   + ۱ سایت دیگر  
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: 45 اثر میراث فرهنگی گیلان سال1399، در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۲/۰۸ - ۰۶:۳۸   + ۶ سایت دیگر  
اصفهان- ایرنا- بعد از خروج خانه کتابی در حریم چهارباغ از فهرست آثار ملی ایران، خانه ساسون نیز از این فهرست خارج شده است، گذر فرهنگی چهارباغ اصفهان بدون حفظ داشته هایش تنها یک پوسته بزک شده خواهد بود که شناسنامه های تاریخی آن از کف می رود.
آبادان نیوز   ۱۴۰۰/۰۲/۰۷ - ۱۵:۳۹   + ۳ سایت دیگر  
ارگ راین، مربوط به دوره ساسانی است و در استان کرمان، شهرستان کرمان، جنوب غربی شهر کنونی راین جای گرفته است و این اثر با نام قلعه راین در تاریخ 1 فروردین 1345 با شمارهٔ ثبت 12867 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۲/۰۷ - ۱۲:۴۰   + ۹ سایت دیگر  
ایسنا/یزد مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد از ثبت شهر تفت و باغات بهم پیوسته و نخلستان های بافق در فهرست میراث کشور خبر داد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۲/۰۷ - ۱۲:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
شهرکرد - ایرنا - رییس گروه حفظ و احیاء بناها و محوطه های تاریخی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری گفت: مرحله نخست تهیه طرح توجیهی گذر تاریخی بازار بروجن و تعدادی دیگر از آثار شاخص این شهر برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور آغاز شده است.