جمعه ۱۵ اسفندساعت ۱۱:۲۹Mar 2021 5
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «قاجار»

هشدار نیوز   ۲۳ دقیقه پیش   + ۱ سایت دیگر  
، مهدی دریایی که به عنوان کارگردان با مجلس نامه شهادت امیرکبیر از اراک در بخش تعزیه ی نخستین دوره ی جشنواره ی هنر زنده است حضور دارد، درباره ی اثر خود گفت: مجلس نامه شهادت امیرکبیر یک تعزیه سیاسی - اجتماعی است ...
کاماپرس   ۴۳ دقیقه پیش    
اصفهان یکی از گردشگر پذیرترین شهرهای غیرساحلی ایران است. این شهر به دلیل داشتن جاذبه های تاریخی و بناهای مربوط به دوره های سلجوقی، صفوی و قاجار همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده است. ...
ناطقان   ۸ ساعت پیش   + ۱ سایت دیگر  
از اواسط عهد قجر خانواده های ایرانی ترجیح دادند به جای شیربهای نقد، مهر دخترشان را بالا ببرند. این که یکی از اهمیت شیربها کم و مهریه در ایران خیلی مهم شد را باید در تاریخ دوره قاجار پیدا کرد.
ایبنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۴ - ۰۸:۰۹    
بلوشر در سفرنامه ایران خود به خوبی هرچه تمامتر زیر و بم اقتصاد ایران در دوره قاجار را واکاوی کرده است. او اشاره کرده که همه کالاهای داخلی عرضه شده در بازارهای ایرانِ آن دوران با دست تهیه می شدند، زیرا آن دوران ماشین به ایران راه نیافته بود.
ایلنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ - ۱۴:۵۶    
ماهنامه صبح تبریز با پرونده ویژه تبریزِ قاجار منتشر شد.
فرارو   ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ - ۱۲:۴۷    
آیا می دانید سوهان در واقع چیست ؟ سوهان نوعی شیرینی و به گونه ای دیگر نوعی حلوا است که از جوانه گندم تهیه می شود. سوهان در انواع مختلفی تولید می شود مثل سوهان عسلی، حلوایی، بادامی، کنجدی، پسته ای و غیره. قدمت سوهان به دوران قاجار بر می گردد ...
شیعه نیوز   ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ - ۱۰:۱۱   + ۲ سایت دیگر  
از جاذبه های گردشگری و تاریخی کاشان مسجد و مدرسه آقا بزرگ است که یکی از باشکوه ترین و زیباترین مساجد دوره قاجار در ایران به شمار می آید.
ایسنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ - ۰۰:۰۵   + ۵ سایت دیگر  
قرارداد 1919 میلادی در راستای قرارداد روییتر نوشته شد. روییتر اختیار راه، خط آهن، سد، معدن، کانال، کشتیرانی، کشاورزی، بانک، شرکت صنعتی، بهره برداری از جنگلها و مراتع را از ناصرالدین شاه گرفت و کاکس هم اختیار امور مالیه و ارتش ایران را قبضه کرد و احمد ماند و حماقت بی پایانش.
فرهنگ سدید   ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ - ۲۲:۵۳    
رضاخان از کودکی، در کوچه و خیابان بزرگ شده بود و شرایط جامعه را می شناخت. در عین بی سوادی، یک غریزه فطری داشت و شروع به فهمیدن مناسبات اجتماعی کرد. تعجب نمی کنید که دو زن از قاجاریه گرفت؟ یعنی حتی هدفش این نبود که با قاجار ها در بیفتد، به رغم آنکه سلطنت را از آن ها گرفته بود!
همشهری   ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ - ۱۸:۰۹   + ۱ سایت دیگر  
کاخ گلستان که بنایی بازمانده از دوران قاجار در قلب تهران است، در فهرست 10 گزینه برتر سایت معتبر گاردین برای گشت و گذار مجازی در زمانه کرونا جای گرفت.
برترین ها / خبرگزاری برنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ - ۰۹:۵۵   + ۸ سایت دیگر  
خبرگزاری صبا: یک تابلوی نقاشی مربوط به دوره قاجار که به تازگی بعد از مدت ها دوباره کشف شده ماه آینده در حراج کریستی فروخته می شود. به نقل از آرت دیلی ...
جام جم   ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ - ۱۳:۰۵    
ماجراجویانه، این توصیف خوبی است برای سه گانه دروازه مردگان که حمیدرضا شاه آبادی آن را نوشته است. رمانی که قرار است با آن به دنیای مردگان سفر کنید. رمانی که در روزگار قاجار می گذرد. بهتر است خیلی درباره کتاب حرف نزنیم و توصیه کنیم اگر مصاحبه را خواندید سراغ کتاب ها بروید.
شهرآٰرا نیوز   ۱۳۹۹/۱۲/۱۱ - ۱۴:۳۶    
براساس پژوهش های انجام شده، نخستین عکاسی که تصاویری از ایرانیان تهیه کرد ژول ریشار بود که اولین عکس ها را به شیوه داگرئوتیپ در اواسط دوره پادشاهی محمدشاه قاجار و حدود سال 1260 قمری/ 1844 میلادی، در کاخ سلطنتی تهران از شاه و درباریان تهیه کرده است.
کاماپرس   ۱۳۹۹/۱۲/۱۱ - ۱۲:۰۷    
نخستین چاپخانه ایران در دوران صفویان در جلفای اصفهان به چاپ ذکرها و دعاها مشغول بود. در زمان حکومت عباس میرزای قاجار در تبریز صنعت چاپ به طور جدی شکل گرفت. هم اکنون گروه چاپ و نشر هودیس پارس یکی از فعالان حوزه چاپ و بسته بندی است که در این زمینه فعالیت دارد. ...
خبر فوری   ۱۳۹۹/۱۲/۱۱ - ۱۰:۲۳    
مهرداد خدیر نوشت: 89 سال پیش روزنامۀ اطلاعات در شمارۀ 10 اسفند 1308 خورشیدی از مرگ آخرین پادشاه قاجار خبر داد و در خبری زیر عنوان فوت احمد میرزا پادشاه سابق ایران نوشت: احمد میرزا پادشاه مخلوع سابق ایران که در پاریس اقامت داشت، چندی بود مریض و مشغول معالجه بود ...
آنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۱ - ۰۰:۱۶   + ۱۰ سایت دیگر  
در حالی که تکلیف نمایش و مالکیت فیلم مست عشق به عنوان آخرین ساخته فتحی روشن نشده، ساخت سریال جدید او یعنی جیران کلید خورده است.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۳۹۹/۱۲/۱۱ - ۰۰:۱۲    
رضاخان از کودکی، در کوچه و خیابان بزرگ شده بود و شرایط جامعه را می شناخت. در عین بی سوادی، یک غریزه فطری داشت و شروع به فهمیدن مناسبات اجتماعی کرد. تعجب نمی کنید که دو زن از قاجاریه گرفت؟ یعنی حتی هدفش این نبود که با قاجار ها در بیفتد، به رغم آنکه سلطنت را از آن ها گرفته بود!
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۷:۴۹   + ۱ سایت دیگر  
طرح احداث راه آهن از جنوب به شمال که برخلاف نظر کارشناسان بود و انگلیس در امتیاز رویتر و در دوران احمدشاه قاجار به دنبال تصویب آن بود و موفق نشد، در دوران پهلوی اول تصویب و توسط رضاخان اجرایی شد.
برترین ها / وقت نیوز   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۴:۱۰   + ۲۳ سایت دیگر  
خبرگزاری مهر: وجود تونل های زیرزمینی بعداز انتشار تصاویری از اثر نمایان شده در محوطه مقبره الشعرای تبریز تکذیب شد. حسین اسماعیلی عتیق امروز در جمع خبرنگاران اثر نمایان شده در محوطه مقبره الشعرا را متعلق به بقایایی از طاق زیرزمینی خانه ای قاجاری عنوان کرد. ...
شبستان   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۱:۵۱   + ۶ سایت دیگر  
کتاب بررسی تاریخی کارکرد دینی و سیاسی اماکن مذهبی تهران در عصر قاجار به همت پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت (علیهم السلام) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
خبرگزاری دانشجو   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۱:۳۱    
میزگرد بررسی جذب هیات علمی در دانشگاه فرهنگیان با حضور محمدعلی جواهری و محمد پاک سرشت، اعضای هیئت علمی این دانشگاه در خبرگزاری دانشجو برگزار شد.
همشهری   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۰۹:۲۲    
زندان قصر، قصر قجر بوده است. آن زمان که تهران بسیار کوچک تر از حالا بوده، داستان این محوطه، داستان شاه قاجار بوده که هر از گاهی برای استراحت به شمال پایتخت می آمده است.
دانا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۰۹:۰۵    
نام خانه حسن پور در فهرست آثار ملی ایران به چشم می خورد. این خانه ی تاریخی در زمان حکومت احمد شاه قاجار بنا شد و در ابتدا شرکت فرش در آن را ه اندازی شده بود. بعدها این خانه به مدرسه مجیدی تغییر کاربری داد.
مردم نیوز   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۰۶:۳۶   + ۸ سایت دیگر  
مردم نیوز :بعضی بیماری های واگیر که امروزه هم نامشان آشناست به اندازه ها قرن ها و هزاره ها قدمت دارند؛ یک نمونه اش آبله که بیش از 3 هزار سال از میان نسل های بشر قربانی گرفته است ...
روزنامه جوان آنلاین   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۰۰:۱۷    
سرویس تاریخ جوان آنلاین: بی تردید دوران حاکمیت ناصری، منشأ بسا تحولات و رویداد های تاریخ معاصر ایران است. این مقطع- که تقریباً با ثبات ترین دوران حاکمیت قاجار به شمار می رود- محمل رویداد ها و اتفاقاتی مهم در سراسر کشور است که بر پس از خویش، تأثیری غیر قابل انکار می گذارد ...
55آنلاین   ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۲۳:۱۸    
فیلمی از میدان نقش جهان اصفهان هنگام بازی چوگان در زمان قاجار
شعار سال   ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۲۰:۲۰    
یا احمدشاه، واقعا زمامداری مظلوم و وفادار به قانون اساسی مشروطه و مخالف دخالت بیگانگان در ایران بود؟ اگرچه لااقل در چهرۀ او، برخلاف چهرۀ اجدادش، نجابت و سادگی دیده می شود؛ اما جواد شیخ الاسلامی در کتاب سیمای احمدشاه قاجار تلاش کرد با تکیه بر اسناد تاریخی ...
حوزه   ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۱۹:۵۶   + ۹ سایت دیگر  
حوزه/ پالانی وحشی بشدت فرصت طلب بود و از ضعف و انفعال احمد شاه قاجار و از نگرانی علما و مردم نسبت به عواقب مشروطیت و نارضایتی عمومی از هرج و مرج و ناامنی و از تمایل بیگانگان به نفوذ بیشتر در ایران از همه این ها آگاهانه سوء استفاده کرد تا مجموعا قدرت های بیگانه به او متوجه شوند.
خلیج فارس   ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۱۱:۳۵    
اول از همه اشاره کنم، در مطبوعات عصر قاجار ستونی بود به نام امیدواری که خبر آمدن حاکمی عادل، گشایشی در کار مردم و حرکتی عام المنفعه در جامعه آن روز ایران را می داد. ضمناً هر وقت می خواستند نهایت شور و شعف خود را از این موضوع نشان دهند، با عنوان امید فوق امیدواری به استقبال آن خبر می رفتند.
قدس آنلاین   ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۱۱:۳۵    
می گویند برای نخستین بار، صنعت چاپ در دوره صفویه وارد ایران شد و تا این صنعت جا بیفتد، یکی دو قرن طول کشید. نخستین چاپخانه های مدرن توسط عباس میرزا نایب السلطنه در دوران حکومت فتحعلی شاه قاجار و در تبریز راه اندازی و به این ترتیب، به تدریج چاپخانه ها در سراسر کشور فعال شد.
دیدشهر   ۱۳۹۹/۱۲/۰۸ - ۱۳:۳۸   + ۱ سایت دیگر  
نارین قلعه اردبیل مهمترین آثار دوره تاریخ اسلام می باشد. به گزارش دیدشهر ، نارین قلعه اردبیل قلعه مستحکمی بوده که در داخل شهر اردبیل و در کنار بالیقلو چایی قرار داشته و در سال 1315 تخریب شده است. ...
ساوالان خبر   ۱۳۹۹/۱۲/۰۸ - ۱۳:۲۵    
نارین قلعه در درون شهر اردبیل بوده و به کهندژ، ارک و قلعه شهر اردبیل معروف است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۱۲/۰۸ - ۱۱:۴۶    
خانه معتمدی که با نام خانه ملاباشی نیز شناخته می شود، به دوره قاجار تعلق دارد و از دیدنی های اصفهان در محله پاقلعه است.
برترین ها   ۱۳۹۹/۱۲/۰۸ - ۰۷:۲۲   + ۱ سایت دیگر  
برترین ها: این مطلب، به بهانه ی صدمین سالگرد کودتای نظامی سوم اسفند 1299 تهیه شده است. کودتای 3 اسفند 1299، کودتایی نظامی بود که در سوم اسفند 1299ش توسط دولت انگلیس طراحی شده و با مساعدت عوامل خارجی و ایادی داخلی و دست نشانده های انگلیس به سرانجام رسید. ...
دیدشهر   ۱۳۹۹/۱۲/۰۸ - ۰۱:۳۸    
مسجد جامع نمین مربوط به دوره قاجار و در خیابان امام خمینی، نرسیده به بازار، جنب صارم السلطنه واقع شده است. به گزارش دیدشهر ؛ مسجد جامع نمین قدیمیترین مسجد از دوران گذشته در این منطقه است بانی آن خانم خیر و نیکوکاری بنام فرخنده خانم می باشد که وی دختر عباس میرزای قاجار و عیال مرحوم میر کاظم خان ...
خبرگزاری تابناک   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۲۰:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
بسته ویدیویی تابناک مجموعه ای از ویدیو ها عمدتاً متکی بر گزارش ها و تحلیل ها و ویدیویی هایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و... است که تماشایش را از دست داده اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می توان فرا گرفت.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۱۰:۱۰   + ۲ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: کتاب شش ماه در ایران (سفرنامه ادوارد استاک) با ترجمه شهلا طهماسبی به عنوان چهارمین کتاب مجموعه ایران قاجار در نگاه اروپاییان توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شد.
بهداشت نیوز   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۰۹:۱۴   + ۱ سایت دیگر  
در دوران قاجار در خانواده های ثروتمند عروسی با جلال و شکوه بسیار برگزار می شد و اغلب هفت تا هشت روز طول می کشید. در تمام این مدت هم در خانه داماد و هم در منزل پدر و مادر عروس میهمانی ها و سور و سرورها برپا می گردید.
مشرق نیوز   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۰۴:۰۰   + ۳ سایت دیگر  
به گزارش مشرق، صفحه توییتری کاریکاتوریسم نوشت: صدسال پیش روباه پیر بعد از چاپیدن قاجار با رویترز و... وقتی احساس کرد منافعش تامین نمیشه، با یک کودتا رضا پالان رو به ایران تحمیل کرد. خاصیت شاه بی سواد پهلوی این بود که نه تو حکومتش امکان رشد امیرکبیرها بود و نه از کشتن مخالفان ابایی داشت. ...
فرهنگ سدید   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۰۰:۳۶   + ۱ سایت دیگر  
بی نیاز از تذکار است که انقلاب مشروطه در ایران به تضعیف قدرت قاجار منجر شد، به ویژه که دولت انگلستان با توجه به تجربه ای که در مهار شورش ها به دست آورده بود ...
ایسنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۱۳:۱۰    
ایسنا/خراسان رضوی یک استاد تاریخ با اشاره به نقش سیاسی و اجتماعی بانوان عصر قاجار، گفت: هنوز هم مشکلات سیاسی زنان به طور کامل حل نشده است.
راهبردنامه   ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ - ۲۱:۴۳   + ۴ سایت دیگر  
یعقوب طالبی شامگاه دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار راهبردنامه افزود: خانه تاریخی خیابانی از قدیمی ترین خانه های موجود در این شهرستان به شمار می رود که معماری آن مربوط به دوره اواخر قاجار و اوایل پهلوی است ...
خبرگزاری تابناک   ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ - ۱۶:۴۳    
بسته ویدیویی تابناک مجموعه ای از ویدیو ها عمدتاً متکی بر گزارش ها و تحلیل ها و ویدیویی هایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و... است که تماشایش را از دست داده اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می توان فرا گرفت.
ایرنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ - ۱۴:۳۷   + ۲ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - کتاب تهران در قاب کاشی با موضوع نگاهی به کاشی کاری دوره قاجار در پایتخت، امروز /دوشنبه/ در خانه اتحادیه، رونمایی شد.
شعار سال   ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ - ۱۴:۰۵   + ۴ سایت دیگر  
عمارت معروف به طارمسری در محله چهاربرادران رشت که به عنوان مکانی برای پذیرایی میهمانان فرمانده قشون احمدشاه قاجار ساخته شده بود، 2 دهه پیش برای سکونت خانواده عسگری مرمت شد و حال زمزمه های فروش آن به گوش می رسد.
روابط عمومی صدا و سیما   ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ - ۱۳:۳۹   + ۱۰ سایت دیگر  
دومین قسمت از فصل دوم مجموعه مستندهای حکایت دل ، پرتره مستند دستان ماندگار است که دوشنبه 4 اسفند ساعت 21 پخش می شود و به معرفی استاد عباس عبادی اختصاص دارد. ...
فرادید   ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ - ۱۳:۲۸   + ۲ سایت دیگر  
اقبال آذر در دوره سلطنت احمد شاه نیز از موقعیت ممتازی برخوردار بود. لقب اقبال السلطان را آخرین پادشاه قاجار به او اعطاء کرد.
راهبردنامه   ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ - ۱۱:۳۳   + ۳ سایت دیگر  
به گزارش راهبردنامه، ساختمان تئاتر شهر تبریز، بخشی از ساختمانی تاریخی در ضلع شمال شرقی میدان دانشسرای این شهر است که کتابخانه معروف تربیت نیز در آن واقع شده است؛ قدمت این ساختمان به اوایل قرن حاضر شمسی برمی گردد و در محلی واقع شده که در دوره قاجار به میدان مشق معروف بود و سربازان اشغالگر روسیه [...]
خلیج فارس   ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ - ۱۱:۱۷   + ۸ سایت دیگر  
خلیج فارس: صحن آزادی یکی از صحن های قدیمی حرم امام رضا (ع) است که سال 1233 قمری در عهد فتحعلی شاه قاجار احداث شد. به گزارش خلیج فارس به نقل از تابناک جوان ...