یکشنبه ۱۰ اسفندساعت ۱۶:۳۱Feb 2021 28
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «تاریخ معاصر»

ایسکانیوز   ۱ ساعت پیش    
استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: دولت حاضر لیبرال ترین دولت تاریخ معاصرایران است و افرادی که مساله اصلی را کارآمدی و مدیریت دانسته و قصد تغییر سیاست ها را ندارند، کمکی به مشارکت مردم در انتخابات نخواهند کرد.
تازه ترین ها   ۳ ساعت پیش   + ۷ سایت دیگر  
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس: حشمت الله قنبری در مراسم افتتاح همزمان مجتمع فرهنگی-موزه ای سردار آسمانی و هنر ایران با اشاره به اظهار کرد: از 15 ماه پیش تا به امروز، تلاش بزرگی برای راه اندازی 7 موزه در تراز جمهوری اسلامی انجام شد؛ موزه هنر ایران در کاخ مرمر ...
خبرگزاری دفاع مقدس   ۴ ساعت پیش    
دبیر نمایشگاه تخصصی تاریخ معاصر ایران از برگزاری نشست های جانبی نمایشگاه مجازی تاریخ معاصر خبر داد.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۰۰:۱۷    
سرویس تاریخ جوان آنلاین: بی تردید دوران حاکمیت ناصری، منشأ بسا تحولات و رویداد های تاریخ معاصر ایران است. این مقطع- که تقریباً با ثبات ترین دوران حاکمیت قاجار به شمار می رود- محمل رویداد ها و اتفاقاتی مهم در سراسر کشور است که بر پس از خویش، تأثیری غیر قابل انکار می گذارد ...
ابنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۱۶:۱۱   + ۲ سایت دیگر  
به همت دانشگاه بین المللی اهل بیت(ع) سمینار معرفی مهمترین آثار مرتبط با وضعیت شناسی شیعیان در تاریخ معاصر افغانستان روز یکشنبه برگزار می گردد.
شیوع ویروس کرونا باعث شد فرانسه با بدترین رکود اقتصادی از زمان جنگ دوم جهانی تاکنون روبرو شود.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۰۹:۵۸   + ۱۷ سایت دیگر  
نمایشگاه مجازی تاریخ معاصر به مدت 5 روز تمدید شد تا علاقه مندان فرصت بیشتری برای رجوع به نمایشگاه و بازدید و خرید کتاب های عرضه شده داشته باشند.
نصیر نیوز   ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۰۹:۵۲   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش خبرگزاری نصیرنیوز به نقل از ایرنا، وجود شهدای دفاع مقدس با تاریخ معاصر کشورمان گره خورده است و هرگاه نامشان مرور می شود، مقاومت مردم این خاک در ذهن تداعی خواهد شد. درود می فرستیم به آنهایی که از نفس افتادند تا ما از نفس نیفتیم، قامت راست کردند تا ما قامت خم [...]
ایرنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۰۹:۱۷   + ۴ سایت دیگر  
تبریز- ایرنا- شیخ محمد خیابانی به عنوان فردی آزادی خواه و وطن دوست از جمله شخصیت های برجسته تاریخ معاصر ایران زمین است که ویژگی های مذهبی، علمی و اخلاقی وی در یک سده اخیر زیر غبار کم توجهی، به درستی شناسانده نشده است.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۳۹۹/۱۲/۰۸ - ۲۳:۲۱    
سرویس تاریخ جوان آنلاین: اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می رود، تاریخ منحصر به فردی از منطقه قراباغ است که توسط میرزایوسف قراباغی به رشته تحریر درآمده است ...
ایبنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۸ - ۱۵:۴۲   + ۱ سایت دیگر  
تاریخ معاصر ایران و نهضت های اسلامی در ایران و جهان از جمله موضوعات مورد علاقه مرحوم خسروشاهی بوده است. خاطرات این محقق و پژوهشگر در مجموعه ای به نام حدیث روزگار به چاپ رسیده است که در این گزارش به بررسی برخی از آن ها می پردازیم.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۱۵:۵۰   + ۱ سایت دیگر  
مقامات آمریکا با اعلام فوت 519 هزار شهروند آمریکایی مبتلا به کرونا از وقوع بدترین فاجعه انسانی در تاریخ معاصر این کشور خبر دادند.
فرهنگ سدید   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۰۰:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
مدیر نشر دیدمان با اشاره به ضروری دانستن پرداختن به تاریخ انقلاب اسلامی گفت: گروه هایی پس از فرمایش رهبر انقلاب وارد میدان شدند و آثار خوبی تولید شد و جنبش و حرکت گروه ها در جلوگیری از تطهیر پهلوی و بزک کردن وجهه آن ها مقبول است.
مشرق نیوز   ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۲۲:۱۱    
به گزارش مشرق، کانال ایتا موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران نوشت: حزب مردم در اردیبهشت 1336ش موجودیت خود را اعلام کرد. رهبر این حزب تا پایان حیات سیاسی آن امیراسدالله علم بود. یک سال بعد دومین حزب دولتی توسط نخست وزیر وقت، منوچهر اقبال، تأسیس شد (1337ش). ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۱۶:۵۳   + ۳ سایت دیگر  
مریم السادات حسینی، پژوهشگر تاریخ معاصر عنوان کرد: راه آهن احداث شده توسط رضاخان با هدف انتقال نیروهای خارجی در ایران ساخته شد و در نهایت هم در خدمت اشغالگران قرار گرفت تا پل پیروزی متفقین شد.
رویداد 24   ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۱۶:۳۰   + ۶ سایت دیگر  
دعوای محمود احمدی نژاد و غلامعلی حدادعادل نام برخی شخصیت ها را بار دیگر به عرصه سیاست ایران کشاند؛ فرح پهلوی و پریوش سطوتی. صحت و سقم ادعا های این دو مقام جمهوری اسلامی ایران را باید در برگ های تاریخ معاصر کشور جستجو کرد.
ایسنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۰۹:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/چهارمحال و بختیاری انقلاب اسلامی ایران به عنوان مهم ترین وقایع و قابل ملاحظه ترین رویداد تاریخ معاصر ایران یا به تعبیر برخی از محققان، یکی از مهم ترین وقایع زندگی بین المللی دهه آخر قرن بیستم میلادی، پدیده ای است که ریشه در تاریخ سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جامعه ایرانی در طول تاریخ دارد.
آقای خبر   ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ - ۲۰:۴۷   + ۳ سایت دیگر  
به گزارش ایرنا، دومین روز از همایش کودتای سوم اسفند 1299؛ زمینه ها و پیامدها امروز دوشنبه 4 اسفندماه با سخنرانی علی اکبر رنجبر کرمانی، علی احمدی خواه، جواد عربانی و یعقوب توکلی در پژوهشکده تاریخ معاصر به کار خود پایان داد. در ادامه خلاصه ای از بخش سوم سخنرانی ها به شرح ذیل آمده است: ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ - ۱۲:۳۵   + ۴ سایت دیگر  
قم- یک پژوهشگر تاریخ معاصر از شواهد و اسناد دخالت بهاییت در کودتای استعماری 1299 و وحشت انگلیس از تشیع اصیل اثنی عشری سخن گفت.
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ - ۰۲:۳۵    
جلال2 به کارگردانی حسن نجفی روایتی در بستر تاریخ معاصر است که نه ادعای قهرمان سازی مرسوم دارد و نه قصد دارد تاریخ را بازخوانی کند، این سریال می تواند تا حدودی الگوی درست خلق قهرمان باشد.
فرهنگ سدید   ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ - ۰۰:۰۶    
مهدی شامحمدی، کارگردان مستند 8 قسمتی ثبت با سند برابر نیست با ذکر این نکته که علاقه اولم موضوع تاریخ معاصر است، گفت: تا به حال در کارنامه کاری ام کار های زیادی با موضوعات تاریخی ساخته ام؛ از دوره قاجار گرفته تا دوره پهلوی دوم و دهه 60 و وقتی این پیشنهاد به من شد، استقبال کردم ...
روزنامه جوان آنلاین   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۲۳:۲۶    
سرویس تاریخ جوان آنلاین: دکتر یعقوب توکلی از پژوهشگران پرکار تاریخ اسلام و ایران به شمار می رود. حجم آثار تولید شده از سوی وی در این حوزه ها، شاهدی بر این مدعاست ...
مشرق نیوز   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۲۲:۱۱   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش مشرق، کانال تلگرامی تاریخ معاصر ایران گزیده ای از سخنرانی گراهام آلیسون در کنفرانس TED را منتشر کرد. چالش امروز جهان، خیزش و اوج گیری چین است و تاثیر سرسام آور آن بر آمریکا و نظم جهانی ای که توسط آمریکا ایجاد و رهبری شده است. ...
آقای خبر   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۲۰:۳۸   + ۳ سایت دیگر  
به گزارش خبرنگار تاریخ فارس، همایش در صد سالگی کودتای سیاه بررسی کودتای سوم اسفند 1399 زمینه ها و پیامدها ساعتی پیش با حضور موسی حقانی، مدیر پژوهشکده تاریخ معاصر، موسی نجفی، خسرو معتضد و تعدادی دیگر از اساتید حوزه تاریخ و پژوهشگران، در مؤسسه تاریخ معاصر برگزار شد. ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۱۸:۱۹   + ۲ سایت دیگر  
موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در صد سالگی کودتای سوم اسفند 1299 با حضور پژوهشگران تاریخ معاصر به بازخوانی این کودتا و دوره پهلوی اول پرداخت.
رویش زاگرس   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۱۷:۰۰    
رویش زاگرس/سعید مرادی: احیا، حفظ و مرمت بافت های تاریخی از چنان اهمیتی برخوردار است که مجلس شورای اسلامی، کلیت طرح یک فوریتی حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی– فرهنگی و توانمندسازی مالکان و بهره برداران بنا های تاریخی- فرهنگی را با 138 رای موافق به تصویب رساند در حالی که در سایه بی مهری و بی ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۱۵:۵۸   + ۲ سایت دیگر  
سید امیر مکی پژوهشگر تاریخ معاصر به بررسی چگونگی نفوذ فرقه ضاله بهائیت در ساختار حکومت پهلوی به ویژه در ده ساله ی پایانی آن می پردازد.
ایبنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۱۵:۲۸    
سوم اسفند، سالروز عملیات غرورآفرین خیبر و روزی به یادماندنی در تاریخ معاصر ایران است، بدین مناسبت پژوهش های صورت گرفته در رابطه با این عملیات که در قالب کتاب منتشر شده، معرفی می شوند.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۱۲:۳۶   + ۶ سایت دیگر  
آیت الله اعرافی گفت: افق گشایی های عظیمی در تاریخ معاصر با پیشگامی و هدایت امام راحل صورت گرفته است و ما هنوز امام را نشناخته ایم.
ایبنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۱۱:۲۳   + ۳ سایت دیگر  
اصطلاح کودتا در تاریخ معاصر ایران، فاقد هر نوع قدمتی ویژه و جدی است. در خصوص کودتای سوم اسفند 1299 و ورود قزاقان به پایتخت و نخست وزیری سید ضیاء طباطبایی نیز از این قاعده گفتمانی مستثنی نیست ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۱۱:۱۵   + ۶ سایت دیگر  
نمایشگاه مجازی کتاب تاریخ معاصر از روز گذشته دوم اسفندماه به مدت 7 روز آغاز به کار کرد از این رو آنچه باید درباره این نمایشگاه بدانیم به مخاطبان اطلاع رسانی می شود.
دانا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۱۰:۲۴   + ۱ سایت دیگر  
خسرو معتضد، استاد تاریخ معاصر با بیان اینکه دو دولت خارجی بر سر اشغال ایران دعوا داشتند گفت: احسان الله خان معتقد بود هرچه روس ها گفتند باید اجرا شود اما میرزا اقداماتشان را قبول نداشت ...
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۰۵:۰۵    
تلویزیون با در دستور کار قرار دادن سریال هایی با مضمون تاریخ معاصر می تواند نسل های بعدی را از کم و کیف اتفاقات و وقایع تاریخی مطلع سازد و فرهنگ ساز نسل های بعدی شود.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۱۸:۰۱    
اقتصاد ایران: موسی حقانی رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در نشست تحلیل و واکاوی ابعاد کودتای سوم اسفند ، طراح کودتای 1299 را صهیونیست های انگلیس دانست و گفت: ایران به عنوان کشوری که می توانست به شکل گیری دولت یهود کمک کند، مورد توجه صهیونیست ها بود.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۱۸:۰۱    
اقتصاد ایران: علی اکبر رنجبر کرمانی پژوهشگر تاریخ معاصر در نشست کودتای 1299 از دریچۀ اسناد وزارت خارجۀ آمریکا ، گفت: اگر اسناد وزارت خارجه ایالات متحده از کودتا بررسی شود شکی در انگلیسی بودن کودتا باقی نمی ماند.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۱۶:۴۶   + ۵ سایت دیگر  
علی اکبر رنجبر کرمانی پژوهشگر تاریخ معاصر در نشست کودتای 1299 از دریچۀ اسناد وزارت خارجۀ آمریکا ، گفت: اگر اسناد وزارت خارجه ایالات متحده از کودتا بررسی شود شکی در انگلیسی بودن کودتا باقی نمی ماند.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۰۹:۰۱   + ۱۵ سایت دیگر  
نمایشگاه مجازی کتاب تاریخ معاصر از ساعت 9 صبح امروز دوم اسفندماه به مدت 7 روز آغاز به کار کرد.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۰۷:۳۷   + ۳۰ سایت دیگر  
اینک در زمانی که جامعه بشری فراتر از جغرافیای ایران عزیز در عطش و جست وجوی الگو های راستین و معتبر برای چشیدن حلاوت عدالت و معنویت و یافتن مسیر سعادت و رستگاری است، بیش از هر مقوله ای نگاه ها به قهرمانان حماسه مقاومت ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۰۰:۰۶    
پژوهشکده تاریخ معاصر در همایشی دو روزه سیاست های استعماری انگلستان در کودتای سوم اسفند 1299 را بررسی و تحلیل می کند.
شعار سال   ۱۳۹۹/۱۱/۳۰ - ۱۳:۴۲    
این کتاب با مقدمه و موخره ای از لیلا پاپلی، مشتمل بر دو بخش است که درخصوص تغییر هنجار های جنسیتی در فرایند مدرن شدن ایران به رشته تحریر درآمده است. محققان در اینجا با نگاهی نو به بازه صد ساله ای از تاریخ معاصر کشور می نگرند و به بازخوانی روایت هایی در دسترس از آن دوران می پردازند.
ارتش جمهوری اسلامی ایران   ۱۳۹۹/۱۱/۳۰ - ۱۰:۵۳    
امیر سرتیپ دوم عظیمی : فرمانده منطقه پدافند هوایی شمالغرب امیر سرتیپ دوم عباس عظیمی در همایش پیاده روی کارکنان و خانواده های منطقه پدافند هوایی شمالغرب ضمن گرامیداشت قیام مردم تبریز در سال 56 گفت: قیام مردم تبریز تاثیر غیرقابل انکاری در روند تاریخ معاصر گذاشته است . ...
شبکه خبر   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۱۵:۰۵    
قیام مردم تبریز در 29 بهمن سال 56 علیه حکومت ستمشاهی، یکی از وقایع مهم تاریخ معاصر ایران به شمار می رود؛ این قیام حرکتی سرنوشت ساز در پیشبرد اهداف نهضت اسلامی بود.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۱۲:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
قیام مردم تبریز در 29 بهمن 1356 خورشیدی علیه محمدرضا پهلوی یکی از وقایع مهم تاریخ معاصر ایران به شمار می رود که اعتراضات پی درپی مردمی در سراسر ایران را به دنبال داشت و باعث زیادتر شدن شعله انقلاب و ضعیف تر و شکننده ترشدن رژیم پهلوی شد.
رویداد 24   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۱۱:۴۰   + ۶ سایت دیگر  
قیام خونین مردم تبریز در دو مقطع از تاریخ معاصر ایران بسیار موثر بود و مسیر تاریخ کشور را تغییر داد.
مشرق نیوز   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۱۱:۱۳   + ۲ سایت دیگر  
در این شرایط مردم به راحتی نمی توانند در نمایشگاه فیزیکی حضور پیدا کنند اما از طریق فضای مجازی با بازخورد بسیار بیشتر و گسترده تر می توانند با این آثار آشنا شده و آن ها را تهیه کنند.
مشرق نیوز   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۰۹:۵۴   + ۸ سایت دیگر  
پژوهشکده تاریخ معاصر در نظر دارد با توجه به تقارن 3 اسفند 1399 با صدسالگی کودتای سیاه در ایران، همایش کودتای سوم اسفند 1299، زمینه ها و پیامدها را به شکل مجازی برگزار کند
ربیع   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۰۵:۳۱    
پایگاه خبری ربیع / دو قیام مهم مردم قهرمان پرور تبریز در کمتر از یک قرن، یکی در دوره استبداد صغیر و شکست محمدعلی شاه و دیگری قیام 29 بهمن سال 1356 بر ضد محمدرضا شاه پهلوی، تأثیر فراوانی در روند تاریخ معاصر ایران و پیروزی انقلاب اسلامی بر جای گذاشت ...
دنیای اقتصاد   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۰۰:۲۶   + ۱ سایت دیگر  
درباره نقش نفت در تاریخ معاصر ایران و دیگر کشورهای نفتخیز زیاد شنیده یا خوانده ایم. تا آنجا که به تجربه ایران مربوط می شود در تحلیل روند تحولات سیاسی- اجتماعی ایران کارکرد تاریخی نفت در مسیر توسعه در مجموع اگر نه کاملا منفی که دست کم بازدارنده دانسته شده است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ - ۲۰:۰۱    
قیام خونین مردم تبریز در 29 بهمن سال 56 تاثیر مهمی در روند تاریخ معاصر ایران داشته است.