شنبه ۰۹ اسفندساعت ۱۷:۱۶Feb 2021 27
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «تاریخ معاصر ایران»

نمایشگاه مجازی و تخصصی کتب تاریخ معاصر ایران در جهت معرفی آثار مورد اعتماد و صادق در موضوع تاریخ معاصر برگزار شد.
ایرنا   ۷ ساعت پیش   + ۴ سایت دیگر  
تبریز- ایرنا- شیخ محمد خیابانی به عنوان فردی آزادی خواه و وطن دوست از جمله شخصیت های برجسته تاریخ معاصر ایران زمین است که ویژگی های مذهبی، علمی و اخلاقی وی در یک سده اخیر زیر غبار کم توجهی، به درستی شناسانده نشده است.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۳۹۹/۱۲/۰۸ - ۲۳:۲۱    
سرویس تاریخ جوان آنلاین: اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می رود، تاریخ منحصر به فردی از منطقه قراباغ است که توسط میرزایوسف قراباغی به رشته تحریر درآمده است ...
ایبنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۸ - ۱۵:۴۲   + ۱ سایت دیگر  
تاریخ معاصر ایران و نهضت های اسلامی در ایران و جهان از جمله موضوعات مورد علاقه مرحوم خسروشاهی بوده است. خاطرات این محقق و پژوهشگر در مجموعه ای به نام حدیث روزگار به چاپ رسیده است که در این گزارش به بررسی برخی از آن ها می پردازیم.
مشرق نیوز   ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۲۲:۱۱    
به گزارش مشرق، کانال ایتا موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران نوشت: حزب مردم در اردیبهشت 1336ش موجودیت خود را اعلام کرد. رهبر این حزب تا پایان حیات سیاسی آن امیراسدالله علم بود. یک سال بعد دومین حزب دولتی توسط نخست وزیر وقت، منوچهر اقبال، تأسیس شد (1337ش). ...
ایسنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۰۹:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/چهارمحال و بختیاری انقلاب اسلامی ایران به عنوان مهم ترین وقایع و قابل ملاحظه ترین رویداد تاریخ معاصر ایران یا به تعبیر برخی از محققان، یکی از مهم ترین وقایع زندگی بین المللی دهه آخر قرن بیستم میلادی، پدیده ای است که ریشه در تاریخ سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جامعه ایرانی در طول تاریخ دارد.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۲۳:۲۶    
سرویس تاریخ جوان آنلاین: دکتر یعقوب توکلی از پژوهشگران پرکار تاریخ اسلام و ایران به شمار می رود. حجم آثار تولید شده از سوی وی در این حوزه ها، شاهدی بر این مدعاست ...
مشرق نیوز   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۲۲:۱۱   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش مشرق، کانال تلگرامی تاریخ معاصر ایران گزیده ای از سخنرانی گراهام آلیسون در کنفرانس TED را منتشر کرد. چالش امروز جهان، خیزش و اوج گیری چین است و تاثیر سرسام آور آن بر آمریکا و نظم جهانی ای که توسط آمریکا ایجاد و رهبری شده است. ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۱۸:۱۹   + ۲ سایت دیگر  
موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در صد سالگی کودتای سوم اسفند 1299 با حضور پژوهشگران تاریخ معاصر به بازخوانی این کودتا و دوره پهلوی اول پرداخت.
ایبنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۱۵:۲۸    
سوم اسفند، سالروز عملیات غرورآفرین خیبر و روزی به یادماندنی در تاریخ معاصر ایران است، بدین مناسبت پژوهش های صورت گرفته در رابطه با این عملیات که در قالب کتاب منتشر شده، معرفی می شوند.
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۱۱:۴۷   + ۶ سایت دیگر  
نمایشگاه مجازی کتاب در راستای دسترسی آسان تر مردم به آثار مرتبط با تاریخ معاصر ایران و تاریخ انقلاب از کودتای سوم اسفند رضاشاه تا رحلت حضرت امام خمینی (ره) و با هدف تلاش برای جلوگیری از تحریف تاریخ معاصر و انقلاب برگزار می شود.
ایبنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۱۱:۲۳   + ۳ سایت دیگر  
اصطلاح کودتا در تاریخ معاصر ایران، فاقد هر نوع قدمتی ویژه و جدی است. در خصوص کودتای سوم اسفند 1299 و ورود قزاقان به پایتخت و نخست وزیری سید ضیاء طباطبایی نیز از این قاعده گفتمانی مستثنی نیست ...
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۱۸:۰۱    
اقتصاد ایران: موسی حقانی رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در نشست تحلیل و واکاوی ابعاد کودتای سوم اسفند ، طراح کودتای 1299 را صهیونیست های انگلیس دانست و گفت: ایران به عنوان کشوری که می توانست به شکل گیری دولت یهود کمک کند، مورد توجه صهیونیست ها بود.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۱۶:۵۵   + ۵ سایت دیگر  
موسی حقانی رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در نشست تحلیل و واکاوی ابعاد کودتای سوم اسفند ، طراح کودتای 1299 را صهیونیست های انگلیس دانست و گفت: ایران به عنوان کشوری که می توانست به شکل گیری دولت یهود کمک کند، مورد توجه صهیونیست ها بود.
همایش مجازی کودتای سوم اسفند 1299، زمینه ها و پیامدها همزمان با یکصدسالگی کودتای سیاه، با حضور چهره های برجسته تاریخ معاصر ایران به همت پژوهشکده تاریخ معاصر برگزار می شود.
شبکه خبر   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۱۵:۰۵    
قیام مردم تبریز در 29 بهمن سال 56 علیه حکومت ستمشاهی، یکی از وقایع مهم تاریخ معاصر ایران به شمار می رود؛ این قیام حرکتی سرنوشت ساز در پیشبرد اهداف نهضت اسلامی بود.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۱۲:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
قیام مردم تبریز در 29 بهمن 1356 خورشیدی علیه محمدرضا پهلوی یکی از وقایع مهم تاریخ معاصر ایران به شمار می رود که اعتراضات پی درپی مردمی در سراسر ایران را به دنبال داشت و باعث زیادتر شدن شعله انقلاب و ضعیف تر و شکننده ترشدن رژیم پهلوی شد.
رویداد 24   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۱۱:۴۰   + ۶ سایت دیگر  
قیام خونین مردم تبریز در دو مقطع از تاریخ معاصر ایران بسیار موثر بود و مسیر تاریخ کشور را تغییر داد.
ربیع   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۰۵:۳۱    
پایگاه خبری ربیع / دو قیام مهم مردم قهرمان پرور تبریز در کمتر از یک قرن، یکی در دوره استبداد صغیر و شکست محمدعلی شاه و دیگری قیام 29 بهمن سال 1356 بر ضد محمدرضا شاه پهلوی، تأثیر فراوانی در روند تاریخ معاصر ایران و پیروزی انقلاب اسلامی بر جای گذاشت ...
دنیای اقتصاد   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۰۰:۲۶   + ۱ سایت دیگر  
درباره نقش نفت در تاریخ معاصر ایران و دیگر کشورهای نفتخیز زیاد شنیده یا خوانده ایم. تا آنجا که به تجربه ایران مربوط می شود در تحلیل روند تحولات سیاسی- اجتماعی ایران کارکرد تاریخی نفت در مسیر توسعه در مجموع اگر نه کاملا منفی که دست کم بازدارنده دانسته شده است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ - ۲۰:۰۱    
قیام خونین مردم تبریز در 29 بهمن سال 56 تاثیر مهمی در روند تاریخ معاصر ایران داشته است.
ایبنا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ - ۱۱:۳۲    
زخم و زیتون ، روایت عباس خامه یار از یادگاران و روزگاران نزدیک به 50 سال از تاریخ معاصر ایران و منطقه است. در آئین رونمایی از این کتاب، مهمانان و سخنرانان ضمن تأکید بر اهمیت خاطره نگاری، نویسنده این اثر را انسانی فرهنگی و مدیری فرهنگی و آشنا به زمان و زمانه خود معرفی کردند.
کیهان   ۱۳۹۹/۱۱/۲۷ - ۲۱:۱۳    
به مناسبت یکصدمین سالگرد کودتای انگلیسی رضاخان (سوم اسفند 1299) نخستین نمایشگاه مجازی تاریخ معاصر ایران با حضور بنیادها و مؤسسات و ناشران تاریخ پژوه کشور از دوم تا هشتم اسفند برگزار می شود.
حوزه   ۱۳۹۹/۱۱/۲۷ - ۱۵:۱۲    
حوزه/ عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد در نشست آشنایی با اصول و مبانی نظام اسلامی گفت: علما همواره در تاریخ معاصر ایران نقش تاثیر گزاری در هدایت و بیداری مردم داشته و مردم هم علاقه و توجه خاصی به علما می نمودند.
خرداد نیوز   ۱۳۹۹/۱۱/۲۶ - ۲۰:۳۱   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش خرداد، احمد زیدآبادی به مناسبت سالگرد حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد در کانال تلگرامی اش نوشت: ده سال از حصر خانگی سران جنبش اعتراض به نتیجۀ انتخابات ریاست جمهوری سال 88 گذشت ...
ایلنا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۶ - ۱۳:۴۸   + ۳ سایت دیگر  
قیام ها و جنبش های سیاسی در ایران پس از انقلاب مشروطیت، یکی از مهمترین رویدادهای صحنه ی سیاسی و اجتماعی تاریخ معاصر ایران به شمار می رود.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۱۱/۲۶ - ۱۳:۴۵   + ۲ سایت دیگر  
مدیر مسئول مؤسسه فرهنگی هنری قدر ولایت از برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب های تاریخ معاصر ایران خبرداد و گفت: حدود 1200 عنوان کتاب در این نمایشگاه عرضه خواهد شد که سعی شده است خواسته های هر قشر و هر گرایش و سلیقه ای را تأمین کند.
قدس آنلاین   ۱۳۹۹/۱۱/۲۵ - ۱۲:۴۵    
به همت اداره تولیدات فرهنگی آستان قدس رضوی کتاب غزل ایستادگی با موضوع بررسی نقاط عطف تاریخ معاصر ایران منتشر شد.
سریال در چشم باد به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی نگاهی دارد به تاریخ معاصر ایران در بازه زمانی شکست نهضت جنگل تا آزادسازی خرمشهر در سال های ابتدایی جنگ تحمیلی. این سریال به بهانه روایت زندگی میرزاحسن ایرانی و خانواده اش به تاریخ معاصر ایران و مناسبات برقرار در هر دوره می پردازد ...
ایرنا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۲ - ۱۲:۲۰   + ۷ سایت دیگر  
اهواز - ایرنا - مردم انقلابی و همیشه در صحنه خوزستان امروز 22 بهمن متفاوت ترین حضور حماسی خود را در چهل و دومین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به نمایش گذاشتند تا برگ زرین دیگری بر صفحات درخشان تاریخ معاصر ایران اسلامی ثبت کنند.
شبستان   ۱۳۹۹/۱۱/۲۲ - ۱۰:۱۰    
مردم مومن و ولایتمدار ایران اسلامی از نخستین ساعت های صبح در قالب های هماهنگ و منسجم به منظور حضور در راهپیمایی 22 بهمن به مکان های از پیش تعیین شده آمده اند.
ایرنا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۲ - ۰۸:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- استقلال، جمهوریت و توجه به مردم سالاری از نگاه کارشناسان تاریخ معاصر ایران از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی طی چهار دهه گذشته بوده و حضور در انتخابات پیشین نشان می دهد که مردم همواره پای انقلاب ایستاده اند.
رسا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۱ - ۱۴:۵۲    
استاد تاریخ معاصر ایران معتقد است غلبه فرهنگ خودباختگی در نخبگان باعث شده آن ها حتی در شناخت تاریخ و فرهنگ خود نیز به آموزه های غربیان مراجعه کنند.
همشهری   ۱۳۹۹/۱۱/۲۱ - ۰۰:۱۵    
مرتضی کاردر- روزنامه نگار محمدحسین مهدویان خواسته فیلمی کمدی ارائه کند و اثری تازه در ژانری متفاوت به دست دهد که احتمالاً، هم تصویر رایج از خودش را به عنوان کارگردان فیلم های سیاسی یا روایتگر تاریخ معاصر ایران به هم بریزد و هم قدرت خود را در فیلمسازی به رخ بکشد و بکوشد که یک بار دیگر ثابت کند که ...
همشهری   ۱۳۹۹/۱۱/۲۱ - ۰۰:۱۵    
اعلامیه ها در تاریخ انقلاب اسلامی ایران نقش مؤثری داشته اند. از چگونگی شکل گیری شان گرفته تا انتشارشان، از مهم ترین شان گرفته تا اولین شان و از تأثیرگذارترین شان گرفته تا تقلبی های شان همه جریان های تاریخی منحصربه فرد و شنیدنی خودشان را دارند که به گفته پژوهشگران تاریخ معاصر ایران برای شرح هر کدام ...
چراغ مطالعه امشب (دوشنبه 20 بهمن) کتاب یادداشت های یک روزنامه نگار: تحولات نیم قرن اخیر تاریخ معاصر ایران از نگاه ابوالحسن عمیدی نوری را بررسی خواهد کرد.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۳۹۹/۱۱/۲۰ - ۰۰:۰۱    
سرویس تاریخ جوان آنلاین: تاریخ معاصر ایران به ویژه از 150 سال اخیر بدین سو، آئینه ای از ادغام دین و سیاست در عرصه فرهنگ عمومی ایرانیان و ایضاً کنش و واکنش های مردمان این دیار بوده است. نهضت تنباکو، نهضت مشروطیت، نهضت ملی ایران و انقلاب کبیر اسلامی، شاهدان گویای این مدعا هستند ...
پایگاه خبری نما   ۱۳۹۹/۱۱/۱۹ - ۱۷:۵۳   + ۳ سایت دیگر  
محمد مهدی اسلامی - شاید در نگاه اول چنین به نظر آید که شخصیت و کارنامه رضاخان با گذشت یکصد سال از کودتای 1299 برای مردم ایران به خصوص علاقه مندان به تاریخ پنهان نیست؛ اما اگر کمی ژرف تر بنگریم نکات بسیاری درباره او وجود دارد که ضرورت پژوهش بیشتر را نمایان می کند. ...
ایرنا   ۱۳۹۹/۱۱/۱۸ - ۱۶:۴۸   + ۶ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - بی گمان بیست ودوم بهمن بزرگترین نقطه عطف و عظیم ترین تحول در تاریخ معاصر ایران است.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۳۹۹/۱۱/۱۷ - ۲۳:۱۰    
سرویس تاریخ جوان آنلاین: اثری که هم اینک درباره آن سخن می رود، مجموعه ای است که زندگی دکتر احسان الله نراقی از روشنفکران مرتبط با رژیم پهلوی و نیز فعال در دوران برقراری جمهوری اسلامی را می کاود ...
ایبنا   ۱۳۹۹/۱۱/۱۶ - ۰۸:۳۴    
روحانی صدر در یادداشتی نوشته است: هدف مهم این پژوهش رمزگشایی بخش مهمی از تاریخ معاصر ایران است که در میان آشفتگی های حاکم بر اوایل انقلاب هنوز برای نسل کنجکاو ایران ابهام زدایی نشده است.
حوزه   ۱۳۹۹/۱۱/۱۳ - ۱۸:۲۴   + ۱ سایت دیگر  
حوزه / بانوان در طول تاریخ و در تمامی صحنه ها همواره نقش پررنگی ایفا نموده اند و امروز نیز نقش زنان در عرصه های مهم اجتماعی غیر قابل چشم پوشی است. تاریخ معاصر ایران شاهد گویایی بر حضور همه جانبه و فعالان زنان است.
آنا   ۱۳۹۹/۱۱/۱۳ - ۱۰:۳۶    
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم شهر، 12 بهمن 1357 را پرشکوه ترین استقبال تاریخ عنوان کرد و گفت: این روز یکی از ماندگارترین روزهای تاریخ معاصر ایران است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۱۱/۱۳ - ۰۹:۴۶    
12 بهمن ماه سال 1357 یکی از ماندگارترین روزهای تاریخ معاصر ایران است؛ قرائت قرآن در محضر امام خمینی(ره) توسط محمد اصفهانی در فرودگاه مهرآباد را مشاهده می کنیم.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۱۱/۱۲ - ۲۱:۴۶    
امام جمعه اندیکا گفت: پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی همچون نگینی درخشان در طول تاریخ معاصر ایران بوده و بر بینش عمیق توحیدی و الهام گرفته از مکتب قرآن و اهل بیت (ع) است.
ایثار   ۱۳۹۹/۱۱/۱۲ - ۱۸:۲۴    
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران مراغه با تبریک فرارسیدن ایام دهه مبارک فجر گفت: پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران نگین درخشان تاریخ معاصر ایران و دهه فجر تجلی وحدت و میثاق مردم با انقلاب است.
تجارت گردان   ۱۳۹۹/۱۱/۱۲ - ۱۲:۱۵   + ۴ سایت دیگر  
پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، نگینی درخشان در تاریخ معاصر ایران عزیز است. این پیروزی، نماد غلبه اراده پولادین ملتی است که با دست های خالی و عزمی راسخ، کاخ های ظلم و جور را در هم کوبید تا صدای عدالت خواهی، استقلال طلبی و آزادگی ملت غیور ایران را تا همیشه در جهان طنین انداز کند.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۱/۱۲ - ۰۸:۵۱    
دوازدهمین روز از بهمن سال 1357، پرشکوه ترین استقبال تاریخ جلوه گر شد. عده زیادی از مردم، خود را به تهران رسانده بودند تا در مراسم استقبال از امام خمینی (ره) که پس از 14 سال به میهن بازمی گشتند، شرکت کنند و به این شکل یکی از ماندگارترین روزهای تاریخ معاصر ایران رقم خورد ...
همشهری   ۱۳۹۹/۱۱/۱۲ - ۰۰:۱۷    
جمال رهنمایی سال های1395تا 1399در شمار داغ ترین سال های تاریخ معاصر ایران هستند. تحولات این سال ها به اندازه ای چند بعدی، خاکستری و غیرخطی هستند که بررسی آنها نیازمند نگاهی کلی نگر و بیرونی است تا در توفان حوادث این سال ها غرق نشویم ...