سه شنبه ۰۷ آذرساعت ۱۷:۴۹Nov 2023 28
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «عصر قاجار»

برترین ها / فرادید   ۱۴۰۲/۰۹/۰۶ - ۱۶:۰۸   + ۷ سایت دیگر  
عکس های عصر قاجار را می توان بار ها و بار ها تماشا کرد و هر بار چیز های تازه ای در آن ها دید؛ از جزییات لباس ها و چهره ها گرفته تا شکل و شمایل خانه ها و خیابان ها و هر چیز دیگری که در طول این یک قرن و اندی دچار تغییرات فراوان شده است.
رویداد ایران   ۱۴۰۲/۰۹/۰۲ - ۱۲:۱۵   + ۴ سایت دیگر  
در مجموعۀ سفر به عصر قاجار هر بار با چند عکس باکیفیت که از آرشیوهای معتبر تهیه شده اند، شما را به تماشای گوشه هایی از زندگی مردم ایران در بیش از یک قرن قبل می بریم.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۸/۳۰ - ۱۰:۰۸    
تهران در عصر قاجار به شهر هزار حکیم شهره شد آن قدر که اندیشمندان و فیلسوفان از شهرهای دیگر برای کسب درس و اندیشه راهی پایتخت می شدند.
زیر نویس   ۱۴۰۲/۰۸/۲۷ - ۱۶:۱۹   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش خبرنگار تاریخ زیرنویس مهدی قلی هدایت ، ملقب به مخبرالسلطنه (زادهٔ 1243 خورشیدی، تهران – درگذشتهٔ 1334 خورشیدی، تهران) از رجال عصر قاجار و پهلوی، و در مقاطع مختلف متصدی مناصب مختلفی ازجمله حکومت آذربایجان و فارس، نمایندگی مجلس در صدر مشروطه ، وزارت علوم، وزارت فواید عامه، وزارت عدلیه ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۸/۲۵ - ۱۵:۲۳    
در هم اندیشی مقرنس عصر قاجار از یک عمر تلاش بی وقفه در عرصه مرمت و معماری استاد سید اکبر حلی در زمینه صیانت از آثار و ابنیه تاریخی معماری سنتی ایران تجلیل شد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۸/۲۳ - ۱۱:۰۴   + ۲ سایت دیگر  
اگر بخواهی شکوه معماری ایرانی را از نظر بگذرانی لازم است در خانه پدری پدر علم تعلیم و تربیت ایران (غلامحسین شکوهی) در خوسف حاضر شوی.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۸/۲۳ - ۰۸:۲۶   + ۲ سایت دیگر  
اگر بخواهی شکوه معماری ایرانی را از نظر بگذرانی لازم است در خانه پدری پدر علم تعلیم و تربیت ایران (غلامحسین شکوهی) در خوسف حاضر شوی و تا کتاب تاریخ معماری عصر قاجار ورق بزنی.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۸/۲۰ - ۱۲:۳۰    
ایسنا/گلستان با توجه به قدمت بالای خانه های تاریخی گمیشان، احیا و مرمت این بناها از نیازهای اساسی شهر بوده که سبب حفاظت از این میراث کهن و توسعه گردشگری خواهد شد.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۰۸/۲۰ - ۰۰:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
قاجارها وارث مملکتی شدند که اقتصاد آن از دیرباز بر بنیان زمینداری و زراعت به شیوه سنتی، تولیدات صنایع دستی و قالیبافی، بازرگانی و تجارت محدود خارجی و تولیدات دامی بود.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۸/۱۶ - ۱۳:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/یزد عبدالوّهاب الشریف حکیم یزدی طبیب یزدی دوران قاجار و مؤلف کتابی به نام دُرّ شاهوار در حوزه دندان پزشکی است که نسخه خطی آن به فرمان فرزند فتحعلی شاه قاجار کتابت و هم آکنون در کتابخانه وزیری یزد موجود است.
قدس آنلاین   ۱۴۰۲/۰۸/۱۴ - ۰۸:۱۸    
روزنامه حبل المتین از جمله روزنامه های عصر قاجار بود که به تنویر افکار عمومی ایران و هند می پرداخت. مدیر این روزنامه سید جلال الدین موید الااسلام بوده است به نزدیک به چهل سال در خارج از کشور به چاپ می رسید.
خبر فوری   ۱۴۰۲/۰۸/۰۹ - ۰۷:۲۳    
قاجاریه سراسر ضعف و شکست نبوده است. این حکومت توانست ایران را از خطر نابودی نجات دهد. اگرچه ایرانِ عصر قاجار ایرانی ضعیف است اما در آن دوره، اصل ایران به عنوان یک کشور واحد وجود دارد.
حوزه   ۱۴۰۲/۰۸/۰۸ - ۱۸:۵۴   + ۷ سایت دیگر  
حوزه/ قرآن خطی نفیس تقارن نویسی شده مربوط به عصر قاجار که به شیوه تقارن بازتابی نوشته شده پس از اهدای آن توسط فرزند مرحوم حجت الاسلام سید علی اصغر نبوی به موزه فاطمی در گنجینه کتابت و قرآن تالار عترت موزه فاطمی به نمایش درآمد.
قم پرس   ۱۴۰۲/۰۸/۰۸ - ۱۵:۱۷    
قرآن خطی نفیس تقارن نویسی شده مربوط به عصر قاجار که به شیوه تقارن بازتابی نوشته شده پس از اهدای آن توسط فرزند مرحوم حجت الاسلام سید علی اصغر نبوی به موزه فاطمی در گنجینه کتابت و قرآن تالار عترت موزه فاطمی به نمایش درآمد. Source دبیرسرویس: #ساراپشوتن_فرد
سلام نو   ۱۴۰۲/۰۸/۰۷ - ۱۳:۵۶    
عکسی از دو زن ایرانی در دوران قاجار از مجموعه ی شخصی احمدخان ملک ساسانی (احتشام حضور)، نویسنده و دیپلمات عصر قاجار و پهلوی در فضای منتشر شد.
اصفهان امروز آنلاین   ۱۴۰۲/۰۸/۰۵ - ۲۰:۰۲   + ۱ سایت دیگر  
مبلغ نوشت: در بخشی از این کتاب با مرور بر اولین مطبوعات زنان، پنداشت رایج از زن در آن مقطع، باوری مَردمَدارانه معرفی میشود که آمیخته با مضامینی به شدت فرودستانه است و بر ضعف، بیچارگی، محنت و رنج کنشگران دلالت دارد. ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۷/۳۰ - ۱۲:۱۷    
نشست نقد کتاب تاریخ اجتماعی زنان در عصر قاجار برگزار می شود.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۷/۲۹ - ۱۲:۱۷   + ۳ سایت دیگر  
نام کمال الملک با هنر نقاشی گره خورده است. هنرمند برجسته دوران قاجار که به دلیل نقاشی های پرتره از رجال سیاسی این عصر و آثار هنری منحصربه فردش در تاریخ معاصر ایران یکه است. کمال الملک اما در زمره نقاشانی است که در برخی آثارش تاریخ معاصر تهران، بناها و معماری عصر قاجار ثبت شده است.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۰۷/۲۹ - ۰۰:۲۵    
فرزاد بیگی / دکترای تاریخ حاکمان قاجار میراث دار قرون متمادی خودسری و خودکامگی سیاسی بودند. در این ساختار پذیرفته شده - که ایرانیان بدیلی برای آن متصور نبودند- به کارگیری شیوه های استبدادی و جاری کردن ارعاب و اجبار از بایسته های اصلی و بدیهی به شمار می رفت ...
روزنامه آسیا نیوز   ۱۴۰۲/۰۷/۲۶ - ۰۱:۱۵    
به گزارش آسیانیوز؛ در این میان فرخی یزدی، یکی از نام دارترین شاعرانی است که عمر پررنج و مرارات او، نموداری از آرمان گرایی و مبارزه برای آزادی و عدالت بود ...
اتحاد خبر   ۱۴۰۲/۰۷/۲۵ - ۱۱:۱۴    
اتحادخبر- احمد خواجه حسنی: مهر ماه 1318، میرزا محمد فرّخی یزدی، آزاد مرد مبارز، شاعر و روزنامه نگار اواخر عصر قاجار و اوایل پهلوی که سابقه مبارزه با هر دو حکومت را در راستای تحقق عدالت و آزادی خواهی در نیم قرن زندگی پر ماجرای خود دارا بوده، خاموش شد ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۷/۲۵ - ۱۱:۱۱   + ۱۰ سایت دیگر  
با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، آیین پاسداشت ملی محمد فرخی یزدی شاعر لب دوخته یزدی برگزار شد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۷/۲۲ - ۱۱:۲۵   + ۳ سایت دیگر  
مدیر موزه هنرهای ملی ایران از برگزاری نشست تخصصی بررسی تحولات تهران در نقاشی عصر قاجار به مناسبت هفته فرهنگی تهران برگزار شد.
وقت صبح   ۱۴۰۲/۰۷/۱۶ - ۰۸:۴۷   + ۱ سایت دیگر  
شاید هیچ خوش شانسی بزرگتری از این برای یک دختر عصر قاجار نیست که در خانواده سلطنتی به دنیا بیاید. وقت صبح – زمانیکه دختران و زنان از کمترین حقوق و کمترین شانس برای پیشرفت برخوردار بودند. دورانی که سایه پدرسالاری و مردسالاری مانند قرن های گذشته بر سر دختران و زنان سنگینی می کرد. ...
مشرق نیوز   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۰۰:۲۰   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش مشرق، صفحه توئیتری میراث فرهنگی استان یزد، تصویری از کاروانسرای رشتی عقدا که توسط بهارک روشن بخش به ثبت رسیده است را منتشر کرد. رباط حاج قاسم رشتی یا کاروانسرا که از آجر در وسط شهر عقدا بنا شده از آثار عصر قاجار و به شکل کاوانسرا های شاه عباسی بنا شده که واقف و بانی آن حاج ابوالقاسم ...
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ - ۱۳:۴۵   + ۱ سایت دیگر  
امروزه ساخت سریال های تاریخی که روایتگر عصری از تاریخ ایران است جز اولویت های هنرمندان قرار گرفته که عموما هم به عصر قاجار و پهلوی باز می گردند.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۱۹:۳۹    
نشر مان کتاب نمایشگهی باشد این روزگار؛ بازخوانی فاجعه اولتیماتوم روسیه به ایران تالیف آرمان نهچیری را به به چاپ رساند. این کتاب نگاهی به ماجرای اولتیماتوم روسیه به ایران عصر قاجار دارد که در اثر فعالیت اقتصادی مورگان شوستر ...
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۲:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
سوسن اصیلی، مسئول بخش نسخه های خطی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران گفت: تاریخ اجتماعی ایران در دوره قاجار هنوز چنانکه باید و شاید بررسی نشده است. یک عامل مهم کمبود چنین بررسی هایی در دسترس قرار نگرفتن منابع اصلی این موضوع است.
فرادید   ۱۴۰۲/۰۶/۱۷ - ۱۱:۱۵   + ۶ سایت دیگر  
فلک شیوه ای از تنبیه کردن در انظار عمومی بود. در دوران قاجار و پیش از آن فلک در مکتب خانه ها برای تنبیه کودکان و خدمتکاران به کار می رفت. فلک شیوه ای از تنبیه کردن در انظار عمومی بود. برای فلک کردن پاهای فرد مورد شکنجه به چوبی بسته می شد ...
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۵ - ۱۱:۱۸    
تکیه دولت را که اکنون اثری از آن به جا نمانده است، و تنها در نقاشی کمال الملک تصویر بی نظیر آن را می بینیم می توان از معدود بناهایی دانست که علاوه بر تاثیر بسزایی که در تاریخ تعزیه داشته است، به عنوان یک شاهکار معماری عصر قاجار نیز مطرح بوده است. این اثر را در کتاب یادنامه کمال الملک بررسی کرده ایم.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۴ - ۱۲:۳۳    
ایسنا/یزد نویسنده و محقق حوزه فرهنگ عامه یزد کتاب کشف الحقایق را شامل خاطرات نواب وکیل میرزا سیدمحمّد رضوی و رویدادهای تاریخی، سیاسی و اجتماعی آن دوران یزد و ایران خواند و گفت: نسخه ی منحصر بفرد این کتاب خطی در گنجینه ی کتابخانه وزیری یزد نگهداری می شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۶/۱۱ - ۱۳:۲۹    
رادیو معارف دربرنامه "باغ تماشا" روایتگر داستان یکی از پهلوان نامی عصر قاجار و پهلوی می شود
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۶/۰۸ - ۱۳:۵۶   + ۲ سایت دیگر  
نمایشگاه فرهنگی و مذهبی سرای محتشم با نمایش کتیبه هایی متعلق به عصر قاجار با اشعار محتشم کاشانی، در حرم حضرت عبدالعظیم(ع) دایر شد و تا 25 شهریور میزبان علاقه مندان است.
قدس آنلاین   ۱۴۰۲/۰۵/۱۸ - ۰۷:۴۷   + ۱ سایت دیگر  
ایران در عصر قاجار به واسطه دادن امتیازات پرشمار خارجی، در چنبره قدرت های استعماری قرار گرفته بود.
خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۵/۱۳ - ۱۹:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
کلاب هاوس گفتارها نشستی را با موضوع تجدد سیاسی عصر قاجار و برآیند آن در مشروطیت برگزار می کند.
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۵/۱۲ - ۲۲:۲۷   + ۳ سایت دیگر  
عکسی از دو زن ایرانی در دوران قاجار از مجموعه ی شخصی احمدخان ملک ساسانی (احتشام حضور)، نویسنده و دیپلمات عصر قاجار و پهلوی.
خبر فوری   ۱۴۰۲/۰۵/۰۵ - ۰۷:۱۴   + ۱ سایت دیگر  
برگزاری مراسم عزاداری تاسوعا به شکل اختصاصی و آیینی از زمان صفویه و قاجار مرسوم می شود. یکی از اتفاقاتی که در زمان قاجار می افتد، نقش آفرینی لوطی ها و داش مشدی ها در برگزاری مراسم عزاداری است.
رویداد 24   ۱۴۰۲/۰۵/۰۲ - ۱۶:۴۰   + ۴ سایت دیگر  
در عصر قاجار بیش از دویست هیات در تهران مراسم عزاداری ایام محرم برقرار می کردند که مردم طی رسوم و آدابی در این آیین حاضر می شدند.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۴/۳۱ - ۱۳:۲۸    
از کتاب نگرشی بر مفهوم قانون در تاریخ عصر قاجار نوشته دکتر محمد صارمی در بروجرد رونمایی شد.
نواندیش   ۱۴۰۲/۰۴/۳۰ - ۰۶:۲۰   + ۱ سایت دیگر  
برنا: در عصر قاجار با شروع ماه محرم خیابان ها و کوچه و شهر به پرچم های سیاه مزین می شد و در تهران نزدیک به دویست هیات مراسم عزاداری برقرار بود؛ در این میان شاهان نیز همراه با مردمی که رسوم و آداب عزاداری محرم را به جا می آوردند مراسم سوگواری برگزار می کردند.
نواندیش   ۱۴۰۲/۰۴/۲۴ - ۱۸:۲۲   + ۴ سایت دیگر  
عصر تاریخ نوشت: تاج السلطنه دختر ناصرالدین شاه را میتوان متفاوت ترین شخصیت قاجار دانست که از زمان خودش بسیار جلوتر بود. او را از نخستین زنانی دانسته اند که با صراحت از آزادی زن و برابری حقوق زن و مرد در ایران سخن گفته و همچنین اولین طراح مد لباس های ایرانی اروپایی بود. ...
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۴/۲۴ - ۱۲:۴۶    
کتاب چرخش نخبگان در عصر قاجار ضمن مطالعه روند چرخش نخبگان حاکم قدیمی، تغییرات محیطی و ارزشی ناشی از عوامل بیرونی و درونی و همچنین شرایط تکوین نخبگان جدید و انتشار ایده ها و افکار آنان را در جامعه آن روزگار ایران بررسی می کند.
فرتاک نیوز   ۱۴۰۲/۰۴/۲۲ - ۱۸:۳۶    
برپایی برخی مراسم ها در دوره ی قاجار با حرارتی خاص و البته آداب و رسومی منحصر به فرد برگزار میشده است، عکس هایی که در زیر مشاهده می کنید یکی از میهمانی ها را نشان می دهد که به عنوان تی پارتی یا میهمانی چای زنان عصر قجر منتشر شده است. ...
برترین ها / ایرنا   ۱۴۰۲/۰۴/۲۱ - ۲۳:۱۱   + ۱۰ سایت دیگر  
محسن رضایی: روسیه، چین، آمریکا و انگلیس بدانند ایران به دوران قاجار و پهلوی بر نمی گردد.
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۴/۲۱ - ۱۲:۳۷   + ۵ سایت دیگر  
در اینجا تصویری از چند آگهی چاپ شده در روزنامه های اواخر دوران قاجار را ملاحظه می کنید.
فرارو   ۱۴۰۲/۰۴/۱۹ - ۲۲:۵۰    
دکتر غفار پوربختیار*؛ قلیان برای نخستین بار در دورۀ صفوی از هندوستان وارد ایران گردید و به نوشتۀ سفرنامه نویسان اروپایی از همان زمان ایرانیان استقبال زیادی نسبت به آن به عمل آوردند (تاورنیه، 309: 1389؛ الئاریوس، 1363: 273-274). ...
عکسی از فخرالتاج معیری نوه دختری ناصرالدین شاه را ببینید. عکس در سایت دنیای زنان در عصر قاجار منتشر شده است.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۰۴/۱۹ - ۰۰:۳۷    
نهاد دیوان سالاری، علاوه بر تاثیرپذیری از عوامل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، به طرز تامل برانگیزی تحت تاثیر عوامل اقتصادی، به ویژه به طور ریشه ای، متاثر از مناسبات و شیوه های تولیدی و نوع و جایگاه مالکیت در جامعه است ...