پنجشنبه ۰۱ آبانساعت ۲۳:۵۹Oct 2020 22

جدیدترین‌های «تخت جمشید»

دانا   ۹ ساعت پیش    
یکی از زیباترین صحنه های نقش برجسته های کاخ آپادانا تخت جمشید ، نگاره های هدیه آورندگان است،که نمایشی از قدرت و وسعت پادشاهی هخامنشی می باشد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۷/۲۹ - ۱۰:۰۵    
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید پایان فصل سوم بررسی و تهیه نقشه باستان شناسی شهرستان مرودشت را موفقیت آمیز ارزیابی کرد.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۱۶:۴۴   + ۴ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اعلام موفقیت آمیز بودن تهیه نقشه باستان شناسی شهرستان مرودشت، گفت: موفق به تکمیل بررسی های باستان شناسی و شناسایی آثار باقیمانده در محدوده حریم تخت جمشید در وسعتی بالغ بر 85 هزار هکتار شدیم.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۱۱:۱۲   + ۱۳ سایت دیگر  
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از پایان فصل سوم بررسی و تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت با شناسایی 260 اثر و محوطه تاریخی خبر داد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۱۰:۵۰    
گروه استان ها - مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: فصل سوم بررسی و تهیه نقشه باستان شناسی شهرستان مرودشت به پایان رسید و در این راستا 260 اثر و محوطه تاریخی کشف شد.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۱۰:۴۰   + ۶ سایت دیگر  
ایسنا/فارس مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اشاره به اتمام فصل سوم "بررسی و تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت"، خاطرنشان کرد طی ماه های آینده نقشه جامع و یکپارچه باستانشناسی مرودشت تهیه خواهد شد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۱۰:۱۱    
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از پایان فصل سوم بررسی و تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت با شناسایی 260 اثر و محوطه تاریخی خبر داد.
بولتن نیوز   ۱۳۹۹/۰۷/۲۶ - ۲۲:۰۰    
آپادانا یا تالار ستون دار، کاخی است که بیش از ده هزار متر مربع وسعت دارد و در زمان باستان دارای 72 ستون بوده است.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۵ - ۰۷:۵۸    
شیراز-ایرنا- استان فارس در هفته ای که گذشت شاهد آغاز محدودیت های کرونایی بود. رعایت نشدن پروتکل های بهداشتی در یک رخداد در تخت جمشید خبرساز شد و هنرمندان و مسئولان در پی درگذشت استاد محمدرضا شجریان پیام های تسلیت و همدردی صادر کردند ...
ایلنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۴ - ۱۳:۳۹   + ۱ سایت دیگر  
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان مرودشت گفت: صنایع دستی باید به عنوان یک هنر و صنعت درآمدزا با ارائه محصولات خود، در بازدید و ظرفیت اقتصادی گردشگران، نقش ایفا کند و باعث رونق اقتصاد گردشگری شود.
شعار سال   ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ - ۱۷:۳۷    
در حالی که تمرکز مدیریت مجموعه تخت جمشید بر روی تسهیل قوانین حفاظتی حریم محوطه میراث جهانی و ارائه نقش پایگاه در حوزه ورزش و جوانان با برگزاری مسابقات کشیدن تریلی با فک و دندان است، دزدان و گنج یابان بخش هایی از آثار سنگی واقع در حریم منظری تخت جمشید را با پتک تخریب و ویران کردند...
اقتصاد نیوز   ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ - ۰۶:۴۴   + ۳ سایت دیگر  
اقتصادنیوز: مهم ترین سرتیترهای صفحه های اقتصادی مطبوعات22 مهرماه در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است: مراسم رژه جشن های 2500 ساله فردا در تخت جمشید برگزار می شود، احداث برج های تجاری در تهران
خبرگزاری دانشجو   ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ - ۱۹:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
محققان دانشگاه هنر شیراز با اتمام فصل چهارم کاوش آبراهه های تخت جمشید، موفق به کشف نقش برجسته جدید از چهره انسان شدند.
مشرق نیوز   ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ - ۲۱:۱۴   + ۳ سایت دیگر  
به گزارش مشرق، کانال تلگرامی مرکز اسناد انقلاب اسلامی درباره جشن های 2500 ساله در زمان پهلوی نوشت: روز 20 مهرماه 1350 جشن های 2500 ساله شاهنشاهی ایران در تخت جمشید آغاز شد؛ مراسمی پر زرق و برق که علاوه بر واکنش های داخلی، عکس العمل رسانه های خارجی را نیز در پی داشت ...
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ - ۱۵:۱۱   + ۱۰ سایت دیگر  
تهران - ایرنا- مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید مهم ترین نتایج حاصل از فصل چهارم کاوش آبراهه های این محوطه تاریخی را شناسایی یک چهره انسانی تراشیده شده بر دیواره شرقی آبراهه خاوری دروازه ناتمام و آشکارسازی بخش بیشتری از نمای دیوار جنوبی تخت گاه تخت جمشید دانست.
آبادان نیوز   ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ - ۱۱:۲۴   + ۳ سایت دیگر  
شهر شوش در شمال استان خوزستان به عنوان قدیمی ترین شهر ایران شناخته می شود. جاذبه های توریستی این شهر سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب میکند. آبادان خبر _ اگر دلتان می خواهد نشانه هایی از تاریخ و نخستین تمدن بشری در ایران باستان را به خوبی مطالعه کنید نه نیازی است به کتابخانه ها سر بزنید و آن ...
سلام مرودشت   ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ - ۱۰:۴۲    
با حمایت نماینده مردم شهرستانهای مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در مجلس شورای اسلامی، تیم فوتبال استوک با عنوان تخت جمشید مرودشت راهی مسابقات دسته سوم کشور می شود.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ - ۱۰:۱۰   + ۱۶ سایت دیگر  
شیراز- ایرنا- فصل چهارم کاوش آبراهه های تخت جمشید با هدف بازگشایی بخش جنوبی آبراهه خاوری دروازه ناتمام انجام و اعلام شد که در روزهای پایانی این کاوش، چهره انسان تراشیده شده در این مجموعه میراث جهانی کشف شد.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ - ۱۰:۰۷   + ۳ سایت دیگر  
ایسنا/فارس مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: فصل چهارم کاوش آبراهه های تخت جمشید، با هدف بازگشایی بخش جنوبی آبراهه ی خاوری دروازه ی ناتمام انجام و طی آن با ایجاد کارگاه هایی در محل دیوار جنوبی تخت گاه، حیاط خاوری کاخ آپادانا و حیاط شمالی کاخ هدیش، این قسمت ها نیز کاوش شد.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۱۹ - ۱۳:۳۶   + ۱ سایت دیگر  
شیراز-ایرنا-مجموعه تخت جمشید که سالیان قبل با هنرنمایی برخی خوانندگان مطرح در سطح ملی خبر ساز شده بود، این روزها با انعقاد تفاهم نامه همکاری با فدراسیون جهانی پاورلیفتینگ مطرح شده و رکوردزنی نمادین یک فرد از نخستین بازتاب های این همکاری بوده است.
بهداشت نیوز   ۱۳۹۹/۰۷/۱۸ - ۲۲:۰۵   + ۷ سایت دیگر  
مصطفی محکم ورزشکار فارسی، ظهر امروز جمعه رکورد کشیدن دو تریلی متصل به هم را با حضور مشاوران ثبت رکورد جهانی گینس در محل پارکینگ مجموعه میراث جهانی تخت جمشید در مرودشت استان فارس شکست ...
رویداد 24   ۱۳۹۹/۰۷/۱۸ - ۱۷:۰۰    
جشن هنر شیراز از سال 1346 تا 1356 در پایان تابستان هر سال در تخت جمشید برگزار می شد. سال 1354 برنامه جشن هنر شیراز با حضور محمدرضا شجریان برگزار شد.
ایمنا   ۱۳۹۹/۰۷/۱۸ - ۱۱:۰۲    
در پی درگذشت محمدرضا شجریان، تقریبا تمامی جامعه هنری و ورزشی ایران واکنش هایی در صفحات مجازی خود نشان دادند که به بررسی مهم ترین آن ها می پردازیم.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۷/۱۶ - ۰۸:۱۶   + ۹ سایت دیگر  
مرکز مطالعات کتیبه شناسی و متون تاریخی با هدف پژوهش و دستیابی به اطلاعات دوران تاریخی ایجاد و با مدیریت پایگاه میراث جهانی تخت جمشید افتتاح شد.
خبرگزاری علمی و فناوری   ۱۳۹۹/۰۷/۱۵ - ۰۷:۰۳   + ۴ سایت دیگر  
به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از مرودشت ، دیدار رئیس فدراسیون جهانی پاورلیفتینگ ( ورزش های قدرتی wpsf) از مجموعه میراث جهانی تخت جمشید با هدف میزبانی رقابت های جهانی ورزش های قدرتی در تخت جمشید و امضای تفاهمنامه همکاری دوجانبه و چند جانبه فدراسیون و کنفدراسیون پاورلیفتینگ آسیا (wpsf) با مدیر ...
سازمان صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۷/۱۴ - ۱۵:۰۰   + ۳ سایت دیگر  
رئیس شورای شهر تهران در گفتگو با پارک شهر رادیو تهران به مناسبت 14 مهر روز تهران درباره این کلانشهر اظهار داشت: یکی از مظاهر تمدن ها شهرها هستند. هر شهر با نمادهای خود هویت دار می شود مثلا قاهره و روم دارای عناصر بصری ویژه ای هستند ...
بهار نیوز   ۱۳۹۹/۰۷/۱۴ - ۱۱:۴۷   + ۷ سایت دیگر  
گروه فرهنگی: این روزها در برخی نوشته ها با غلط های املایی مواجهیم که بیم تغییر خط و زبان فارسی را به جان ما می اندازد.زبان فارسی بخشی از هویت فرهنگی ایرانیان است و از خط فارسی برای نگارش این زبان بهره می بریم. زبان فارسی سه دوره تاریخی پهلوی، فارسی میانه و فارسی دری را پشت سر گذاشته است ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۷/۱۲ - ۱۳:۲۶   + ۳ سایت دیگر  
جزئیات مطالعاتی، مستند نگاری، آسیب شناسی، آزمایشگاهی و اجرایی غار حاجی آباد مرودشت از سوی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اعلام شد.
همشهری   ۱۳۹۹/۰۷/۱۲ - ۰۰:۰۱    
احسان بهرام غفاری اواخر مردادماه سال1337 بود که رئیس بنگاه علمی تخت جمشید گزارش مهمی را درباره یک کشف بزرگ تاریخی توسط اداره کل باستان شناسی وقت برای وزارت فرهنگ مخابره کرد. جریان از این قرار بود که باستان شناسی به نام سمندر برای ترمیم و مرمت بنای پاسارگاد و سنگ قبر کورش به آنجا می رود ...
روزنامه مردم سالاری   ۱۳۹۹/۰۷/۰۸ - ۱۴:۰۹    
معبد آناهیتا، بزرگ ترین بنای سنگی ایران بعد از تخت جمشید است که از آثار باستانی دوران پیش از میلاد مسیح به شمار می آید و در شهر کنگاور استان کرمانشاه قرار گرفته است. برای آشنایی با این مکان دیدنی و مسیرهای دسترسی به آن این فیلم کوتاه را ببینید. دانلود ...
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۰۸ - ۱۲:۲۹    
پرسِپولیس که ایرانیان باستان به آن پارسه می گفتند و اکنون با نام تخت جمشید شناخته می شود، پایتخت باستانی پادشاهان هخامنشی در ایران است که در قسمت شمالی شهرستان مرودشت، 50 کیلومتری شمال شرقی شیراز و در استان فارس قرار دارد.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۰۷ - ۱۲:۰۷   + ۴ سایت دیگر  
شیراز- ایرنا- مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید عنوان کرد: تحقق توسعه گردشگری در این مجموعه جهانی در گرو ورود سرمایه گذاران و بخش خصوصی و نیز بازنگری و محدود کردن ضوابط حرایم محوطه و محدوده و ساده گیری در خصوص مشاغل مبتنی بر اقتصاد گردشگری است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۷/۰۶ - ۱۱:۲۲   + ۱ سایت دیگر  
گروه استان ها- همزمان با ششم مهرماه روز جهانی گردشگری به یکی از مناطق گردشگری استان فارس که شهرت جهانی دارد به صورت مجازی سفر می کنیم.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۰۵ - ۱۷:۳۰   + ۳ سایت دیگر  
شیراز-ایرنا- شیرزاد شول، پیشکسوت فوتبال فارس و کاپیتان سابق تیم برق شیراز در رقابت های جام تخت جمشید پیش از انقلاب، سرانجام پس از سال ها درد و رنج ناشی از تحمل بیماری، امروز (پنجم مهرماه 99) دار فانی را وداع کرد و جامعه ورزش فارس را به سوگ نشاند.
شفقنا   ۱۳۹۹/۰۷/۰۵ - ۱۵:۱۶   + ۷ سایت دیگر  
شفقنا رسانه_این روزها بخش مهمی از اطلاعات مخاطبان از گوشه و کنار دنیا به واسطه تصاویر است به همین خاطر نقش عکاسان در تبادل تصاویر اهمیت زیادی دارد. عکاسان خبری مانند روزنامه نگاران وظایف مهمی در انتقال عکس هایشان دارند ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۷/۰۴ - ۰۸:۲۹   + ۳ سایت دیگر  
ارائه تسهیلات به هنرمندان صنایع دستی آسیب دیده از کرونا، رایگان بودن موزه ها در روز گردشگری، شناسنامه دار شدن سنگ های منقوش تخت جمشید از جمله خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.
شیرازه   ۱۳۹۹/۰۷/۰۳ - ۰۷:۰۱    
گر چه ایجاد حریم برای آثار باستانی راهکاری است برای حفاظت از آنها اما گاه همین حریم ها و مشخص نبودن حد و مرز اصلی برای آثار، موجب ایجاد مشکلات اقتصادی،سرمایه گذاری و حتی ساخت و ساز منزل در برخی مناطق نزدیک به آثار باستانی شده است...
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۰۲ - ۰۹:۲۹   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/فارس "درخشش تخت جمشید"، عنوان مجموعه عکس هایی از بنای تخت جمشید است که با استفاده از تابش اشعه ماورای بنفش به تازگی به ثبت رسیده. افشین آریافر، عکاس این مجموعه عکس اعتقاد دارد که کار او سندی دیگر برای تحکیم تئوری ثابت شده ی وجود رنگ بر سطوح بنای تاریخی تخت جمشید محسوب می شود.
ایلنا   ۱۳۹۹/۰۷/۰۱ - ۱۴:۱۲   + ۳ سایت دیگر  
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: ساماندهی، تهیه شناسنامه، مستندنگاری و کارشناسی اولیه سنگ های منقوش، اقدامی است که در ماه های اخیر توسط مسئولان و کارشناسان پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در حال انجام است.
شبستان   ۱۳۹۹/۰۷/۰۱ - ۱۲:۳۱    
فدایی گفت: طی یک سال قبل، سه هزار قطعه سنگ در تخت جمشید مستندنگاری و طبقه بندی شده است و با در نظر گرفتن شناسنامه در شرایط مناسب حفاظتی قرار گرفته اند.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۰۱ - ۱۰:۵۱   + ۷ سایت دیگر  
ایسنا/فارس مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: ساماندهی، تهیه شناسنامه، مستندنگاری و کارشناسی اولیه سنگ های منقوش، توسط مسئولان و کارشناسان پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در حال انجام است.
شعار سال   ۱۳۹۹/۰۶/۳۱ - ۱۸:۱۰   + ۳ سایت دیگر  
ماجرای الواح زرین و سیمین پیدا شده در دوره پهلوی اول در تخت جمشید است. الواحی چهارگانه ای که تا بعد از انقلاب دارای وقت موزه که اتفاقا باستان شناس هم بود، دستور آب کردن یکی از چهار لوح را داده و با پول آن پیکان خریده است ...
برترین ها / بهار نیوز   ۱۳۹۹/۰۷/۰۲ - ۱۴:۰۲   + ۴ سایت دیگر  
خبرگزاری ایلنا: تخت جمشید یکی از مهمترین آثار تاریخی و باستانی شهر شیراز میباشد که در نزدیکی شهر مرودشت و 57 کیلومتری شیراز واقع شده است.
اتاق خبر 24   ۱۳۹۹/۰۶/۳۰ - ۱۶:۰۱   + ۲ سایت دیگر  
یک کاربر فضای مجازی در توییتر نوشت: نمادی از ستون تخت جمشید در میدانی در ریودوژانیرو برزیل در 2012 یکی از کتیبه های داریوش به زبان های فارسی، انگلیسی و پرتغالی در آن درج شده است از سوی ایران به این شهر اهداء شد.
ایلنا   ۱۳۹۹/۰۶/۳۰ - ۱۴:۲۴   + ۴ سایت دیگر  
استاندار فارس در رابطه با اعتبارات محور ورودی تخت جمشید و اجرای روشنایی در امتداد آن بیان کرد: اعتبارات استانی و اعتباراتی هم در سطح ملی در جهت تکمیل محور ورودی تخت جمشید دیده شده است که ما دیگر شاهد تک لبه های خشن سیمانی نیستیم، بلکه با طرحی انسان محور و در شأن این مجموعه جهانی مواجه خواهیم بود.
مشرق نیوز   ۱۳۹۹/۰۶/۳۰ - ۱۱:۳۴   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش مشرق، یک کاربر فضای مجازی در توییتر نوشت: نمادی از ستون تخت جمشید در میدانی در ریودوژانیرو برزیل در 2012 یکی از کتیبه های داریوش به زبان های فارسی، انگلیسی و پرتغالی در آن درج شده است از سوی ایران به این شهر اهداء شد. ...