شنبه ۰۳ مهرساعت ۰۳:۰۵Sep 2021 25
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «محوطه تاریخی»

خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۶/۳۰ - ۱۲:۱۳    
مسئول پایگاه محوطه تاریخی هگمتانه گفت: برج و باروهای 7 هزار ساله هگمتانه حفاظت اضطراری شد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۳۰ - ۱۰:۲۹   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/اصفهان طرح توسعه مصلا در محوطۀ تاریخی تخت فولاد اصفهان از سرگرفته شده و مسئولان اجرای طرح، مدعی اخذ مجوز از میراث فرهنگی اصفهان شده اند، اما میراث فرهنگی عنوان می کند که هیچ گونه مجوزی برای دخل و تصرف جدید در تکیه چهارسوقی تخت فولاد داده نشده است.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۶/۳۰ - ۰۸:۰۰   + ۵ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- برخی از محققان و باستان شناسان رد قدیمی ترین محوطه تاریخی جهان را تا کشور اتیوپی و برخی آن را تا کنیا گرفته اند.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۶/۲۹ - ۲۰:۴۶    
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان ازآماده سازی پرونده سیلک برای نامزدی این محوطه تاریخی جهت ثبت جهانی در یونسکو خبر داد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ - ۱۳:۴۰   + ۷ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان شمالی سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی با بیان اینکه تا کنون هشت فصل فعالیت های باستان شناسی در ریوی انجام شده، گفت: ایجاد سایت موزه فضای باز در راستای رشد صنعت گردشگری استان از جمله اهداف ما برای آینده این محوطه تاریخی است.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ - ۱۲:۱۶   + ۲ سایت دیگر  
خورزنه غارزایی دارد، تا حالا هشت غار در این کوه شناسایی شده که از میان آن ها پنج غار دستکند تشخیص داده شده است، غارهایی که از گزند حفاری ها و معدن کاری های غیرمجاز در امان نمانده اند. این موضوع زنگ خطر این محوطه تاریخی و طبیعی را به صدا درآورده است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۶/۲۵ - ۰۹:۲۸   + ۱ سایت دیگر  
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جوین گفت: محوطه تاریخی ارگ جوین و مسجد آق قلعه یکی از بناهای تاریخی عصر ایلخانی است که بعد از ثبت میراث فرهنگی، پیست موتور سواری جوانان شده است.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۰/۰۶/۲۴ - ۰۰:۰۷   + ۶ سایت دیگر  
ایسنا : باستان شناسان در چین با کاوش در یک محوطه باستان شناسی بقایای یک ماسک طلایی تاریخی را از دل خاک بیرون کشیدند. شینهوا در گزارشی اعلام کرده است این ماسک حدود 30سانتی متر عرض دارد ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۳ - ۱۵:۱۷    
سمنان- ایرنا- محوطه تاریخی با عنوان تپه کهنه قلعه مربوط به دوره میانه اسلامی واقع در روستای قلعه نوخرقان در 18 کیلومتری بخش بسطام شهرستان شاهرود واقع است و در تاریخ 2 اسفند 1386 با شماره 22165 ثبت ملی شده است. این تپه تاریخی در ضلع شرقی آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی قرار دارد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۶/۲۲ - ۱۳:۴۱   + ۱ سایت دیگر  
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ماکو از پاک سازی رنگ نوشته های بنا و محوطه تاریخی مجموعه گوردخمه فرهاد دامی سنگر ماکو خبر داد.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۱ - ۱۶:۵۲    
کاروانسرای بیستون معروف به کاروانسرای شاه عباسی، از جاهای دیدنی کرمانشاه است و در 30 کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه و در محل روستای بیستون، در محوطه تاریخی و فرهنگی بیستون قرار دارد.
همشهری   ۱۴۰۰/۰۶/۲۰ - ۰۹:۵۵   + ۱ سایت دیگر  
کارشناسان معتقدند افزایش خاکسپاری درگذشتگان اهالی در محوطه بیشاپور و مرمت های غیراصولی، 2 چالش موجود در این مجموعه باستانی است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ - ۰۹:۲۶    
20محوطه تاریخی استان در جلسه شورای ملی ثبت آثار تاریخی فرهنگی کشور واجد ثبت ملی و ارزش تاریخی فرهنگی شناخته شد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ - ۰۸:۴۳   + ۶ سایت دیگر  
معاون اداره کل میراث فرهنگی گلستان گفت: 20 محوطه تاریخی در استان واجد ثبت ملی و ارزش تاریخی فرهنگی شناخته شد.
توریسم آنلاین   ۱۴۰۰/۰۶/۱۶ - ۲۱:۰۲    
مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی و گردشگری گندی شاپور و ایوان کرخه از ادامه روند ساماندهی، حفاظت و مرمت در محوطه تاریخی گندی شاپور خبر داد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۵ - ۰۹:۳۰    
سمنان- ایرنا- تپه تاریخی کولی تپه که اهالی محلی به آن تپه قبر کولی نیز می گویند مربوط به دوره میانه اسلامی در روستای قلعه نو خرقان بخش بسطام شهرستان شاهرود واقع است و در سال 1386 با شماره 22159 در آثار ملی ایران ثبت شد.این محوطه تاریخی در قسمت غربی آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی واقع شده است.
همشهری   ۱۴۰۰/۰۶/۱۴ - ۱۴:۲۸   + ۱ سایت دیگر  
تا زمانی که حریم تپه سیلک آزادسازی نشود، این محوطه تاریخی به ثبت جهانی نمی رسد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۶/۱۳ - ۱۵:۲۵   + ۱۰ سایت دیگر  
اقدامات ساماندهی ، حفاظتی و مرمتی محوطه تاریخی گندی شاپور در حال اجراست .
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۰ - ۱۷:۰۸   + ۴ سایت دیگر  
محققان برخی از آثار تاریخی کشف شده در محوطه تاریخی واقع در ایتالیا را به عنوان ابزارهای چندصدهزارساله شناسایی کردند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۶/۰۹ - ۱۷:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
بررسی های تیم مطالعه باستان شناسان جوان در روستا صدرآبادِ زرندیه استان مرکزی آنان را به پیکرک ها و فنجان های دوره صفویه رساند این سایت از دوره نوسنگی برای حفاظت، به توجه های بیشتری نیاز دارد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۶/۰۵ - ۱۵:۵۵    
3 نفر از حفاران غیرمجاز در محوطه تاریخی و ثبتی تپه باستانی هژدر در بخش پادنای علیا شهرستان سمیرم دستگیر شدند.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۶/۰۴ - ۱۸:۳۴   + ۳ سایت دیگر  
دزفول - ایرنا - روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان دزفول گفت: مرمت محوطه تاریخی جندی شاپور دزفول از جمله سازه های آبی و پل های تاریخی با 2.5 میلیارد ریال اعتبار ملی در حال اتمام است.
صاحب نیوز   ۱۴۰۰/۰۶/۰۲ - ۱۰:۳۱   + ۲ سایت دیگر  
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سمیرم از دستگیری سه نفر از حفاران غیرمجاز در محوطه تاریخی و ثبتی تپه باستانی هژدر در بخش پادنای علیا این شهرستان خبر داد.
پانا   ۱۴۰۰/۰۵/۲۸ - ۱۹:۵۶    
زنجان (پانا)- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان ضمن تسلیت ایام محرم، از برگزاری آیین کهن تعزیه خوانی سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) باشکوه و عظمت خاصی در محوطه تاریخی این اثر جهانی استان خبر داد. ...
توریسم آنلاین   ۱۴۰۰/۰۵/۲۶ - ۲۰:۵۵    
با به قدرت رسیدن گروه طالبان در کشور افغانستان ، حالا ده ها هزار اثر و محوطه تاریخی در کنترل این گروه قرار گرفته که سابقه خوبی در این زمینه ندارد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۵/۲۵ - ۱۵:۱۲   + ۳ سایت دیگر  
با به قدرت رسیدن گروه طالبان در کشور افغانستان، حالا ده ها هزار اثر و محوطه تاریخی در کنترل این گروه قرار گرفته که سابقه خوبی در این زمینه ندارد.
عصر کاسپین   ۱۴۰۰/۰۵/۲۳ - ۱۷:۵۵    
پس از 6 مرحله کاوش که توسط چهار کارگاه اکتشافی انجام شد، تعداد 19 گور تاریخی در مجموعه باستانی لیارسنگ بن املش یافت شد که گنجینه ای کهن از دوران اشکانیان در استان گیلان محسوب می شود. ...
جماران   ۱۴۰۰/۰۵/۲۳ - ۱۵:۴۱   + ۱۷ سایت دیگر  
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گیلان با بیان اینکه محوطه تاریخی "لیارسنگ بن" املش در سال 1391 شناسایی و 6 مرحله کاوش در آن انجام و به اتمام رسیده است، اظهار داشت: پس از تمدید مجوز از سوی وزارتخانه میراث فرهنگی، هفتمین دور از کاوش این منطقه نیز آغاز خواهد شد. ...
شعار سال   ۱۴۰۰/۰۵/۲۳ - ۱۴:۴۱    
سرانجام پس از سال ها تلاش بی وقفه عرصه و حریم محوطه باستانی جوبجی واقع در رامهرمز از سوی علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی به استاندار خوزستان ابلاغ شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۵/۲۱ - ۱۵:۳۱    
کار بهسازی و ساماندهی محوطه تاریخی اشکفت سلمان با هماهنگی اداره میراث فرهنگی ایذه آغاز شد.
توریسم آنلاین   ۱۴۰۰/۰۵/۲۱ - ۱۴:۵۵    
سیزده سال بعد از ثبت ملی محوطه باستانی جوبجی در شهرستان رامهرمز خوزستان و هفت سال انتظار پرونده تعیین عرصه و حریم جوبجی در سازمان وقت میراث فرهنگی کشور و پس از تعرض های فراوانی که در چند سال گذشته به این محوطه رخ داد، سرانجام عرصه و حریم این محوطه تاریخی تعیین و ابلاغ شد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۵/۲۰ - ۲۰:۲۹   + ۴ سایت دیگر  
سیزده سال بعد از ثبت ملی محوطه باستانی جوبجی در شهرستان رامهرمز خوزستان و هفت سال انتظار پرونده تعیین عرصه و حریم جوبجی در سازمان وقت میراث فرهنگی کشور و پس از تعرض های فراوانی که در چند سال گذشته به این محوطه رخ داد، سرانجام عرصه و حریم این محوطه تاریخی تعیین و ابلاغ شد.
توریسم آنلاین   ۱۴۰۰/۰۵/۱۸ - ۱۲:۵۵    
محدوده تملک دانشگاه آزاد قم با گمانه زنی های جدید در محوطه تاریخی “قلی درویش” تعیین شد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۵/۱۷ - ۱۶:۲۱   + ۶ سایت دیگر  
محدوده تملک دانشگاه آزاد قم با گمانه زنی های جدید در محوطه تاریخی "قلی درویش" تعیین شد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۵/۱۷ - ۱۳:۰۸   + ۳ سایت دیگر  
بجنورد- ایرنا- سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی گفت: عرصه و حریم 50 محوطه و بنای تاریخی در استان با هدف شناخت، معرفی و حفظ ارزش های هنری، تاریخی و فرهنگی محوطه های تاریخی تعیین تکلیف و تصویب شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۵/۱۶ - ۱۳:۳۳    
کتابخانه و موزه ملی ملک، نمایشگاهی از تازه های نشر انتشارات این موقوفه آستان قدس رضوی در فضای محوطه تاریخی باغ ملی تهران برپا کرد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۵/۱۶ - ۱۱:۴۷   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان شمالی سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: ضوابط عرصه و حریم چهار محوطه تاریخی در استان مصوب شد.
ایلنا   ۱۴۰۰/۰۵/۱۲ - ۱۱:۰۳   + ۱۷ سایت دیگر  
کاوش در محوطه اوجاق آرتاویل تایر اردبیل به کشف شواهدی از ساختارهای معماری دوره سلجوقی در این محوطه تاریخی منجر شد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۵/۱۰ - ۱۹:۰۱    
تهران- ایرنا- دیوان عالی انگلیس با پروژه تونل سازی در محوطه تاریخی چهار هزار ساله استون هنج مخالفت کرد و این طرح جنجالی را به حال تعلیق درآورد.
هه وال موکریان   ۱۴۰۰/۰۵/۱۰ - ۱۷:۵۵   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش هه وال موکریان ، روناک تاسا، با اعلام این خبر اظهار کرد: در سال 99 بررسی های باستان شناسی در محدوده آبگیری سد چپرآباد انجام شد که در نتیجه آن که 13 محوطه شناسایی شدند. سد چپرآباد ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۵/۰۹ - ۱۸:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
عملیات کاوش نجات بخشی سه محوطه تاریخی حوضه آبگیر سدچپرآباد در اشنویه آغاز شد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۵/۰۹ - ۱۳:۲۱   + ۳ سایت دیگر  
مهاباد- ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشنویه گفت: عملیات کاوش نجات بخشی سه محوطه تاریخی حوضه آبگیر سدچپرآباد این شهرستان آغاز شد.
پانا   ۱۴۰۰/۰۵/۰۹ - ۱۰:۳۷   + ۲ سایت دیگر  
زنجان (پانا) - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان از اتمام مرمت محوطه تاریخی معبد داش کسن خبر داد. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان، امیر ارجمند، صبح امروز گفت: عملیات اجرایی این فاز شامل کف سازی با سنگ ورقه ای و بندکشی ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۵/۰۵ - ۱۶:۵۳   + ۸ سایت دیگر  
خرم آباد - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: مراتب ثبت ملی هفت تپه و یک محوطه تاریخی به سیدموسی خادمی استاندار این استان ابلاغ شد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۵/۰۵ - ۱۵:۵۷   + ۷ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی در نامه های جداگانه به استاندار لرستان مراتب ثبت ملی 7 تپه و یک محوطه تاریخی در این استان را ابلاغ کرد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۰/۰۵/۰۴ - ۱۵:۵۶    
با پایان کاوش های باستان شناسی ، گورهای اسلامی در محوطه تاریخی قبرستان آقالار مراغه شناسایی شد .
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۵/۰۴ - ۰۷:۲۰   + ۷ سایت دیگر  
گور های دوره اسلامی با پایان کاوش های باستان شناسی در محوطه تاریخی قبرستان آقالار مراغه شناسایی شد.
جام جم   ۱۴۰۰/۰۵/۰۱ - ۱۲:۵۵    
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام از حفاظت، مرمت و سامان دهی پایگاه پژوهشی محوطه تاریخی دهلران و زرین آباد خبر داد