جمعه ۱۴ آذرساعت ۲۳:۵۴Dec 2020 4
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «محوطه تاریخی»

ایرنا   ۱۳۹۹/۰۹/۱۱ - ۱۴:۳۵   + ۳ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- منتقدان پروژه تونل سازی در محوطه تاریخی چهار هزار ساله استون هنج ، از دولت انگلیس به دادگاه شکایت می کنند.
روزان   ۱۳۹۹/۰۹/۱۰ - ۱۹:۲۶   + ۳ سایت دیگر  
به گزارش ایسنا، با انتشار اخبارِ مختلفی مبنی بر احتمال تخریب محوطه تاریخی چگاسفلی در طول یک سال گذشته، یوسف مجیدزاده – باستان شناس پیشکسوت و کاوشگر محوطه تاریخی جیرفت – در دو نامه به فاصله چند روز، خطاب به محمدحسن طالبیان – معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی ...
بهار نیوز   ۱۳۹۹/۰۹/۰۹ - ۱۶:۵۴   + ۷ سایت دیگر  
گروه فرهنگی: دو مجسمه تاریخی متعلق به دوران رومی در شهر باستانی کیبایرا واقع در ترکیه کشف شد.به گزارش ایسنا، باستان شناسان در ترکیه مجسمه اسقلبیوس ایزدگونه (رب النوع) طب و درمان در اساطیر یونانی را در محوطه تاریخی کیبایرا واقع در جنوب غربی ترکیه کشف کردند ...
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۹/۰۸ - ۱۶:۰۳   + ۱۰ سایت دیگر  
اهواز - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان گفت: محوطه تاریخی کوهساران اهواز با تلاش مجموعه این اداره کل، اداره میراث فرهنگی اهواز، انجمن های مردم نهاد و دوستداران میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی ثبت شد.
پانا   ۱۳۹۹/۰۹/۰۷ - ۰۰:۱۶   + ۳ سایت دیگر  
زنجان (پانا) - فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان از کشف و ضبط دو دستگاه فلزیاب و دستگیری دو متهم در روستای خشکرود خبر داد. ...
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۹/۰۴ - ۱۰:۰۷   + ۱۱ سایت دیگر  
باستان شناسان موفق به کشف مجسمه چندهزارساله یک الهه در محوطه تاریخی کل تپه استان قیصریه ترکیه شدند.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۸/۲۶ - ۲۳:۵۴   + ۲ سایت دیگر  
مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان خُنج از پایان کاوش در محوطه تاریخی شیخ دانیال خُنج خبر داد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۸/۲۶ - ۱۷:۵۴   + ۱۳ سایت دیگر  
مدیرپایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه گفت: 2 تابوت سفالی قدیمی در محوطه تاریخی جوبجی رامهرمز کشف شد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۸/۲۵ - ۱۰:۳۸   + ۲ سایت دیگر  
رئیس اداره میراث فرهنگی فریمان گفت: 8 اثر و دو محوطه تاریخی شهرستان فریمان در مسیر ثبت ملی قرار دارند.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۲ - ۱۳:۰۲   + ۷ سایت دیگر  
با مشخص شدن گستره تل خسرو در کهگیلویه و بویراحمد، تاکید شد برنامه ای حفاظتی این محوطه تاریخی را از تخریب و آسیبِ بیشتر در امان نگه می دارد.
ایلنا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۲ - ۱۲:۰۰   + ۱۰ سایت دیگر  
سرپرست کاوش باستان شناسی محوطه تخت رستم شهرستان نکا از کشف بقایای دست ساخته های سنگی عصر پارینه سنگی در این محوطه تاریخی خبر داد.
عصر اترک   ۱۳۹۹/۰۸/۲۰ - ۱۱:۴۲   + ۵ سایت دیگر  
سرپرست هیئت ایرانی باستان شناسی محوطه ویران شهر فاروج گفت: فصل دوم برنامۀ پنج ساله کاوش های باستان شناسی هیئت مشترک باستان شناسان ایرانی و فرانسوی در محوطۀ ویران شهر فاروج با دستیابی به نتایجی از سازه های معماری این محوطه تاریخی پایان یافت.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۰ - ۱۱:۳۲   + ۲ سایت دیگر  
شهرری - ایرنا - فرماندار ویژه شهرستان ری گفت: حفاری هایی که در محوطه امامزادگان و آثار باستانی و تاریخی این شهرستان انجام می شود از این پس باید با نظارت کارشناس و نماینده میراث فرهنگی باشد.
روزنامه صبح اقتصاد   ۱۳۹۹/۰۸/۱۹ - ۱۳:۱۷   + ۶ سایت دیگر  
به گزارش واحد فرهنگی خبرگزاری صبح اقتصاد تاق بستان و داستانِ ادامه دارِ آسیب هایی که هر روز تنِ نحیفِ این محوطه تاریخی را می لرزانند، از سال ها قبل آغاز شد، قبل از ثبتِ نامش در فهرست موقت یونسکو، یعنی 13 سال قبل ...
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۸/۱۷ - ۱۴:۲۰   + ۱ سایت دیگر  
بجنورد- ایرنا- محوطه تاریخی ریوی در شهرستان مانه و سملقان، در خراسان شمالی به پایگاه میراث ملی ارتقا یافت و بدین ترتیب فصل جدیدی در پژوهش های این منطقه باستانی آغاز شد.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۸/۱۷ - ۱۳:۴۳   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان شمالی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: در جلسه شورای تخصصی پایگاه ها، با ایجاد و راه اندازی پایگاه ملی میراث فرهنگی در محوطه تاریخی ریوی در شهرستان مانه و سملقان موافقت شد.
شعار سال   ۱۳۹۹/۰۸/۱۶ - ۱۵:۱۷   + ۵ سایت دیگر  
سرپرست ایرانی کاوش در محوطه تاریخی ویران شهر با اشاره به کشف یکی از برج های طرفین دروازه شهر محصور دوره اشکانی در ویران شهر گفت: تفاهم نامه ایران و موزه لوور برای استفاده از امکانات آزمایشگاهی و علوم میان رشته ای این مجموعه در حوزه باستان شناسی است.
ایلنا   ۱۳۹۹/۰۸/۱۴ - ۱۵:۲۰   + ۲ سایت دیگر  
سرپرست کاوش های باستان شناسی چگاسفلی در نامه سرگشاده به استاندار خوزستان خواستار حفاظت و حراست از این محوطه تاریخی شد.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۸/۱۲ - ۱۱:۴۴   + ۱۰ سایت دیگر  
معاون اداره کل میراث فرهنگی خراسان شمالی گفت: دومین فصل کاوش و گمانه زنی باستان شناسی در محوطۀ ویرانشهر فاروج، به کشف بقایای معماری دورۀ اشکانی منجر شده است.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۸/۱۱ - ۱۲:۰۰   + ۵ سایت دیگر  
بجنورد- ایرنا- رییس پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: محوطه تاریخی ریوی در مانه و سملقان از ویژگی های خوبی برای شناخت تاریخی شمال شرق کشور برخوردار است که قابلیت تبدیل شدن به پایگاه میراث فرهنگی را دارد.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۸/۱۱ - ۰۹:۵۷   + ۶ سایت دیگر  
مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی گفت: ضوابط اختصاصی بافت تاریخی ارومیه نیازمند اصلاح است و تا 2 هفته آینده نهایی و ابلاغ می شود.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۸/۱۰ - ۰۶:۱۷    
هشتمین فصل کاوش های باستان شناسی در محوطه تاریخی ریوی شهرستان مانه وسملقان استان خراسان شمالی در حال انجام است. محوطه تاریخی ریوی در سال 1346 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که طی کاوش اخیر در بخشی از ساختار شهری در ریوی بقایای یک دژ قدیمی مربوط به دوران هخامنشی نمایان شده است.
دانا   ۱۳۹۹/۰۸/۰۸ - ۱۵:۲۱    
اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان می گوید مقرر است پرونده گورستان سنادره در سمنان در اولویت طرح در کمیته ثبت میراث غیرمنقول کشور قرار بگیرد.
راهبردنامه   ۱۳۹۹/۰۸/۰۸ - ۱۵:۱۳   + ۸ سایت دیگر  
احمد حمزه زاده، روز پنجشنبه در بازدید از محوطه تاریخی نارین قلعه سردرود و دیدار با شهردار و اعضای شورای این شهر افزود: این اقدام در راستای اهداف صیانتی از مواریث تاریخی، طرح حفاظتی، تعیین حریم و مالکیت نارین قلعه به صورت مشارکتی بین میراث فرهنگی استان و شهرداری سردرود انجام می شود ...
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۸/۰۷ - ۱۳:۳۸   + ۱ سایت دیگر  
بجنورد - ایرنا - فصل هشتم پژوهش های باستان شناسی در محوطه تاریخی ریوی واقع در دشت سملقان از 15 مهر ماه سال جاری آغاز شده و حدود یک ماه تا 45 روز ادامه دارد ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۸/۰۵ - ۱۳:۰۲   + ۱ سایت دیگر  
معاون میراث فرهنگی استان بوشهر گفت: محوطه تاریخی نجیرم دیر واقع در محدوده شرکت پتروشیمی مستقر در محل، نقطه گذاری شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۸/۰۵ - ۰۹:۳۸   + ۶ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم: تیر های چراغ برق محوطه قلی درویش به منظور حفظ ضوابط عرصه و حریم این مجموعه تاریخی جمع آوری می شود.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۸/۰۵ - ۰۸:۱۶   + ۳ سایت دیگر  
گروه استان ها - رئیس اداره میراث فرهنگی نطنز ضمن اشاره به پایان فاز نخست مرمت مناره مسجد جامع این شهرستان گفت: شش اثر شش هزار ساله کشف شده در محوطه تاریخی اریسمان نطنز ثبت ملی شد.
ایلنا   ۱۳۹۹/۰۸/۰۳ - ۱۳:۳۱   + ۲۵ سایت دیگر  
معاون میراث فرهنگی استان بوشهر از توقف عملیات ساخت و ساز غیر مجاز در منطقه تاریخی نجیرم شهرستان دیر خبر داد.
روزنامه خبر شمال   ۱۳۹۹/۰۸/۰۱ - ۱۵:۳۱   + ۲ سایت دیگر  
معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران از تصویب حریم قانونی اثر تاریخی تپه کلار شهرستان کلاردشت خبر داد و تاکید کرد که این محوطه از این پس تحت نظارت میراث فرهنگی بوده و هرگونه تغییری باید با اجازه این نهاد انجام شود. ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۷/۳۰ - ۱۳:۱۰   + ۱ سایت دیگر  
موزه لوور پاریس کاوش محوطه تاریخی ویران شهر فاروج را آغاز کرد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۷/۳۰ - ۰۹:۵۵   + ۸ سایت دیگر  
فصل جدید کاوش های باستان شناسی در محوطه تاریخی ویران شهر فاروج با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور و با مشارکت دانشگاه تهران و موزه لوور پاریس، هفته جاری از سر گرفته می شود.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۱۱:۱۲   + ۱۳ سایت دیگر  
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از پایان فصل سوم بررسی و تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت با شناسایی 260 اثر و محوطه تاریخی خبر داد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۱۰:۵۰    
گروه استان ها - مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: فصل سوم بررسی و تهیه نقشه باستان شناسی شهرستان مرودشت به پایان رسید و در این راستا 260 اثر و محوطه تاریخی کشف شد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۱۰:۱۱    
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از پایان فصل سوم بررسی و تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت با شناسایی 260 اثر و محوطه تاریخی خبر داد.
خبرگزاری برنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ - ۱۴:۰۴   + ۳ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی گفت: فصل هشتم پژوهش های باستان شناسی ایرانی- آلمانی در محوطه تاریخی ریوی واقع در دشت سملقان از مهرماه سال جاری با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور آغاز شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ - ۰۱:۳۵   + ۵ سایت دیگر  
طرح ساماندهی محوطه تاریخی کوشک تنگ بلاغی در شهرستان پاسارگاد اجرا می شود.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ - ۱۵:۱۱   + ۱۰ سایت دیگر  
تهران - ایرنا- مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید مهم ترین نتایج حاصل از فصل چهارم کاوش آبراهه های این محوطه تاریخی را شناسایی یک چهره انسانی تراشیده شده بر دیواره شرقی آبراهه خاوری دروازه ناتمام و آشکارسازی بخش بیشتری از نمای دیوار جنوبی تخت گاه تخت جمشید دانست.
ایلنا   ۱۳۹۹/۰۷/۱۹ - ۱۸:۲۳    
مدیر پایگاه میراث فرهنگی گُندی شاپور و ایوان کرخه، از اجرای عملیات ساماندهی، حفاظت و مرمت این محوطه تاریخی خبر داد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۷/۱۹ - ۱۴:۴۶   + ۷ سایت دیگر  
عملیات ساماندهی، حفاظت و مرمت این محوطه تاریخی با اعتبار اختصاص داده شده آغاز شد.
مرآت   ۱۳۹۹/۰۷/۱۴ - ۱۰:۰۷   + ۲ سایت دیگر  
سرپرست گروه کاوش در محوطه تاریخی فینسک می گوید یافته ها در گورستان باستانی فینسک مربوط به اواخر عصر آهن و اوایل دوره هخامنشیان است.
نصیر نیوز   ۱۳۹۹/۰۷/۰۷ - ۰۸:۰۱   + ۴ سایت دیگر  
سیده مریم مختاری موسوی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به اینکه محدوده تاریخی شهر همدان به میزان 500 هکتار نه تنها رینگ اول شهر بلکه رینگ دوم را نیز شامل می شود یکسری ضوابط برای ساخت و ساز در این محدوده وجود دارد اما این امر به منزله ممنوعیت ساخت و [...]
دیدشهر   ۱۳۹۹/۰۷/۰۴ - ۱۰:۵۴   + ۳ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: نخستین موزه غار های دستکند کشور در محوطه باستانی کنزق سرعین ایجاد می شود. به گزارش دیدشهر؛ نادر فلاحی، مدیرکل میراث فرهنگی ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۷/۰۲ - ۱۶:۳۸   + ۲ سایت دیگر  
کرمان - استان کرمان با صدها محوطه تاریخی همیشه در معرض طمع غارتگران میراث فرهنگی بوده و متأسفانه در برخی موارد برای حراست از این گنجینه ها غفلت می شود.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۰۲ - ۱۲:۰۲   + ۶ سایت دیگر  
ایسنا/اردبیل مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: مجوز کاوش نجات بخشی محوطه قره بلاغ در محدوده سد احمدبیگلو مشگین شهر صادر شد.
روزنامه بانی فیلم   ۱۳۹۹/۰۶/۳۱ - ۱۴:۵۱   + ۱ سایت دیگر  
با گذشت کمتر از یک هفته از کشف 13 مومیایی از سقاره مصر، 14 تابوت باستانی دیگر نیز در این محوطه باستانی کشف شد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت آثار باستانی کشور مصر دیروز (یکشنبه 30 شهریور) از کشف 14 تابوت 2500 ساله از محوطه تاریخی سقاره خبر داد. ...
عصر اترک   ۱۳۹۹/۰۶/۲۹ - ۱۴:۰۸   + ۱ سایت دیگر  
معاون میراث فرهنگی خراسان شمالی از فعالیت کارگاه استحکام بخشی یافته های معماری در محوطه تاریخی ریوی با اعتبار یک میلیارد و 500 میلیون ریال خبر داد.
همشهری   ۱۳۹۹/۰۶/۲۷ - ۰۰:۰۷    
کیوان پهلوان نویسنده و پژوهشگر موسیقی جشنواره دوسالانه شرق ترانه لَری (ترانه های شرقی) در سمرقند؛ رقابت نوای ملل از چهارگوشه جهان است. سال2019، 32کشور در این جشنواره شرکت کردند ...
ایلنا   ۱۳۹۹/۰۶/۲۴ - ۱۰:۳۸   + ۱ سایت دیگر  
طی مرحله نخست بررسی های باستان شناسی شهرستان فهرج در استان کرمان که از سوی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری این استان، در چارچوب اهداف سامانه ملّی نقشه باستان شناسی کشور و با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، اجراء شد 77 اثر و محوطه تاریخی و باستانی مورد شناسایی و مطالعه قرار گرفت.
روزنامه تعادل   ۱۳۹۹/۰۶/۲۴ - ۰۲:۲۲   + ۸ سایت دیگر  
پژوهش های مجدد باستان شناسی در 10 محوطه تاریخی پیرانشهر آغاز شده که هدف از اجرای آن، شناسایی و صیانت از آثار و تپه های باستانی و تاریخی است. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با اعلام این خبر گفت: