جمعه ۱۱ اسفندساعت ۰۲:۳۲Mar 2024 1
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «اشکانی»

فرارو   ۱۴۰۲/۱۲/۰۵ - ۰۸:۰۷    
مهدی محمدی*؛ گسترۀ تاریخی و فرهنگی منطقه لارستان، شهرستان های جنوب استان فارس (شامل لار، خنج، گراش، اوز و جویم) را دربر می گیرد و زبان رایج در این منطقه قدمتی دوهزار ساله دارد که بازماندۀ زبان پهلوی اشکانی است و تقریباً مشابه زبانی است که در عصر ساسانیان به آن کتیبه ها نوشته ...
خبر فوری   ۱۴۰۲/۱۱/۲۷ - ۰۶:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
امپراتور هان، که مدت ها منتظر هجوم به بلخ و اراضی وسیع تحت تسلط ایران در ماوراءالنهر به طمع در اختیار گرفتن اسب های تیز و سریع و نیز سواران چابک این منطقه، بود از فرصت جنگ میان اشکانیان و رومیان استفاده کرد و در فوریه سال 102 میلادی به بلخ و سمرقند حمله کرد.
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۲/۱۱/۲۲ - ۲۱:۱۱   + ۱۸ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی لرستان گفت: اشیای عتیقه با قدمت هزاره نخست پیش از میلاد و تا قرون متأخر اسلامی در منطقه دلفان لرستان کشف شد.
تهران نیوز   ۱۴۰۲/۱۱/۱۵ - ۲۱:۵۷   + ۱ سایت دیگر  
رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری ورامین از ثبت 9 پرونده حفاری غیرمجاز در این شهرستان خبر داد و گفت: 10 سکه مربوط به دوره اشکانیان و سه تندیس گلی نیز کشف شده است.
رویداد ایران   ۱۴۰۲/۱۱/۱۵ - ۱۴:۰۷   + ۳ سایت دیگر  
رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری ورامین از ثبت 9 پرونده حفاری غیرمجاز در سطح شهرستان ورامین خبر داد و گفت: 10 سکه مربوط به دوره اشکانیان و 3 تندیس گلی نیز کشف شده که در نهایت این پرونده ها به دستگاه قضایی ارجاع داده شده است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۱۱/۱۵ - ۱۳:۳۶   + ۹ سایت دیگر  
رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری ورامین از ثبت 9 پرونده حفاری غیرمجاز در سطح شهرستان ورامین خبر داد و گفت: 10 سکه مربوط به دوره اشکانیان و 3 تندیس گلی نیز کشف شده که در نهایت این پرونده ها به دستگاه قضایی ارجاع داده شده است.
مرصاد   ۱۴۰۲/۱۱/۱۱ - ۱۳:۲۳    
یک دانش آموخته زبان و ادبیات فارسی با بیان اینکه زبان های محلی زیادی در فارسی میانه اشکانی وجود دارند، گفت: زبان هورامی تنها زبانی است که زنده و پویا باقی مانده است که در بسیاری از مناطق کُردنشین ایران تکلم می شود.
باستان شناسان ایرانی با کاوش در حوضه آبگیر سد مراش در استان زنجان، بقایای تدفین چهار انسان روی یک کف گچی را کشف کردند که شواهد موجود این احتمال را مطرح کرده که تدفین ها درون صندوق چوبی قرار داشته است.
ایرنا   ۱۴۰۲/۱۱/۰۷ - ۰۹:۵۳   + ۱ سایت دیگر  
شیراز - ایرنا - معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس گفت: یک فرد خیر در قیر وکارزین استان تقبل کرده که همکاری لازم و حمایتی را برای بهسازی مسیر دسترسی و محوطه سنگ نگاره افسر متعلق به دوره اشکانیان در این منطقه داشته باشد.
خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۱۱/۰۱ - ۱۳:۵۸   + ۱ سایت دیگر  
دولت اشکانی که 5 قرن در ایران حکومت کرد چرا نمونه است؟ برای اولین بار حکومت پیداکردن مسیحیت در حکومت روم و در دولت روم شرقی نیست. اولین دولت مسیحی عالم جزو حکومت اشکانیان است؛ اولین جایی که بودا در چارچوب حاکمیت شکل گرفت، ایالت شرقی اشکانیان، یعنی آنجا که امروز افغانستان و محدوده اطراف آن است ...
وقت صبح   ۱۴۰۲/۱۰/۲۵ - ۱۸:۰۳   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش وقت صبح ، رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تیران و کَروَن از توابع اصفهان گفت: محوطه ای با مساحت بالغ بر10 هزار مترمربع در روستای "دولت آباد" بعنوان دومین شهرِ زیرزمینی دوره اشکانی در این شهرستان شناسایی شد. ...
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۲/۱۰/۲۳ - ۱۴:۲۶    
درباره نام تلگرد و اینکه چرا این مزرعه را به این نام می شناختند، حرف وحدیث زیاد است و البته هیچ کدام از دعاوی، قابل اتکا نیست.
افکار نیوز   ۱۴۰۲/۱۰/۱۹ - ۱۶:۰۵    
شاید برایتان جالب باشد جومونگ و امپراطوری گوگوریو هم دوره اشکانیان در ایران همزمان با دوران حکومت فرهاد چهام اشکانی بوده است!
ایلنا   ۱۴۰۲/۱۰/۱۶ - ۱۲:۴۹   + ۸ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان از کشف و ضبط 92 قطعه سکه دوره سلوکی-اشکانی با قدمت 2400ساله در نهاوند خبر داد.
همدان پرس   ۱۴۰۲/۱۰/۱۴ - ۱۰:۴۱   + ۲۰ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان از کشف و ضبط 92 قطعه سکه دوره سلوکی-اشکانی در همدان خبر داد |برابر اعلام کارشناسان سکه های فلزی مکشوفه از جنس مفرغ و نقره بوده و تعدادی از این سکه ها با نقوش یونانی مربوط به دوره سلوکی است.
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۲/۱۰/۱۲ - ۱۴:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
تیسفون | | ܩܛܝܣܦܘܢ | Ctesiphon یکی از پایتخت های باستانی ایران است و در کشور عراق امروزی بود. این شهر برای بیش از ششصد سال پایتخت سلطنتی ایران باستان در دوران اشکانی و ساسانی بود ...
اول فارس   ۱۴۰۲/۱۰/۱۲ - ۱۳:۴۲    
اول فارس تیسفون تیسفون یا تیسپون شهری باستانی، واقع در کرانهٔ شرقی رود دجله، در حدود 35 کیلومتری جنوب شرقی بغداد در کشور عراق امروزی بود. این شهر برای بیش از ششصد سال پایتخت سلطنتی ایران باستان در دوران اشکانی و ساسانی بود. ...
ایلنا   ۱۴۰۲/۰۹/۳۰ - ۱۱:۰۵   + ۲۵ سایت دیگر  
فرمانده انتظامی استان از کشف 31 قطعه اشیاء باستانی مربوطه به دوره اشکانی در شهرستان "کوهدشت" خبر داد.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۹/۲۵ - ۰۰:۴۱   + ۷ سایت دیگر  
فرهاد نظری با تشریح وضعیت مرمت، حفاظت و کاوش های باستان شناسی معبد کنگاور (آناهیتا) از گذشته تا امروز، درباره ثبت جهانی آن در قالب پرونده ای به نام محور اشکانی ساسانی کرمانشاه گفت: ایدۀ جالب و قابل تاملی است.
سازمان بهزیستی کشور   ۱۴۰۲/۰۹/۲۴ - ۱۳:۳۹    
شهریار اشکانی رییس اداره بهزیستی شهرستان دنا در این بازدید گفتند در راستای حفظ حقوق شهروندی و بررسی مشکلات و معضلات مددجویان کمپ های ترک اعتیاد، تمامی بازدید ها به صورت سرزده و مستمر، در راستای ارزیابی بهتر جهت برطرف کردن نقاط ضعف کمپ های شهرستان و ارائه خدمات بهتر به جامعه هدف انجام می گیرد.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۹/۲۰ - ۲۲:۵۰    
سرباز اشکانی موزه ملی باید هر شب با بوی کباب و سوسیس بندری به خواب بره. چرا؟ چون از بخت بدش همسایه دیوار به دیوار گذر اغذیه فروش های سی تیره.
آفتاب نیوز   ۱۴۰۲/۰۹/۱۵ - ۲۳:۰۱   + ۲ سایت دیگر  
هادی چوپان این روزها یکی از محبوب ترین ورزشکاران ایران است. او که در دو سال اخیر مقام های خوبی در مسابقات مسترالمپیا به دست آورده، عکسی از خودش در کنار یکی از پادشاهان سلسله اشکانی منتشر کرده است.
زیر نویس   ۱۴۰۲/۰۹/۱۵ - ۱۸:۱۵   + ۵ سایت دیگر  
هادی چوپان که در دو سال اخیر مقام های خوبی در مسابقات مسترالمپیا به دست آورده، عکسی از خودش در کنار یکی از پادشاهان سلسله اشکانی منتشر کرده است. تصویر منتشر شده از نیمرخ هادی چوپان شباهت جالبی به تصویر پادشاهان سلسله اشکانی روی سکه های ضرب شده در آن دوره دارد. همشهری آنلاین [...]
هانا خبر   ۱۴۰۲/۰۹/۱۴ - ۰۹:۰۶   + ۲ سایت دیگر  
غارکرفتو در دوره ی سوم زمین شناسی شکل گرفته و در دوران مختلف پیش از تاریخ و تاریخی از جمله اشکانی و ساسانی مورد استفاده ی انسان بوده است .
عصر ایران   ۱۴۰۲/۰۹/۱۲ - ۲۱:۱۰   + ۸ سایت دیگر  
هادی چوپان تصویر جالبی از خودش و شمایل پادشاهان سلسله اشکانی منتشر کرد.
عصر ایران   ۱۴۰۲/۰۹/۰۶ - ۱۲:۲۱   + ۳ سایت دیگر  
تیسفون واقع در کرانهٔ شرقی رود دجله، در حدود 35 کیلومتری جنوب شرقی بغداد در کشور عراق امروزی بود. این شهر برای بیش از ششصد سال پایتخت سلطنتی ایران باستان در دوران اشکانی و ساسانی بود.
اقتصاد آینده   ۱۴۰۲/۰۹/۰۵ - ۲۰:۵۵    
به گزارش اقتصاد آینده ; وی افزود: آثار بسیار خوبی از سلسله اشکانی و سلجوقی در موزه ترکمنستان وجود دارد. دکتر عباسی افزود در سال 1389 کنفرانس مشترکی در مورد امام رضا(ع)در مشهد مقدس با همکاری مشترک دو کشور برگزار شد که دستاوردهای خوبی به همراه داشت. ...
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۸/۳۰ - ۱۵:۰۲   + ۲ سایت دیگر  
کشف گور دختر 13 ساله املشی یکی از آثار یافته شده در دهکده تاریخی اشکانی روستای لیارسنگ بن املش است که پژوهشگران و تاریخ نگاران پس از کاوش های فراوان به تازه های قابل تاملی دست یافتند.
آوای رشت   ۱۴۰۲/۰۸/۳۰ - ۱۳:۳۹   + ۴ سایت دیگر  
رشت- کشف گور دختر 13 ساله املشی یکی از آثار یافته شده در دهکده تاریخی اشکانی روستای لیارسنگ بن املش است که پژوهشگران و تاریخ نگاران پس از کاوش های فراوان به تازه های قابل تاملی دست یافتند. ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۸/۳۰ - ۱۰:۲۰   + ۸ سایت دیگر  
رشت- کشف گور دختر 13 ساله املشی یکی از آثار یافته شده در دهکده تاریخی اشکانی روستای لیارسنگ بن املش است که پژوهشگران و تاریخ نگاران پس از کاوش های فراوان به تازه های قابل تاملی دست یافتند.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۴۰۲/۰۸/۲۷ - ۱۳:۱۲   + ۲ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: تپه اشرف، تپه ای باستانی در اصفهان است که سال ها قبل مورد اکتشاف قرار گرفته و سال 99 جسد یک بانوی اشکانی از آن یافت شد، این تپه پنج فصل دیگر نیاز به کاوش دارد ولی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان به دلیل کمبود بودجه کاوش را متوقف کرده است.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۸/۲۷ - ۰۸:۳۱   + ۴ سایت دیگر  
کرمانشاه - ایرنا - مدیر مجموعه تاق بستان کرمانشاه گفت: ثبت جهانی تاق بستان الان به محور ساسانی - اشکانی متصل شده و دیگر به تنهایی مطرح نیست اما اجرای تله کابین قطعا مانع ثبت جهانی آن می شود.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۸/۲۶ - ۰۹:۴۴    
بر اساس متون باقی مانده از سفرنامه ناصرالدین شاه، اردوان اسم قدیم آرادان بوده است که از نام اردوان اشکانی مشتق شده و پس از گذشت زمان به لفظ آرادان مبدل شده است ...
اقتصاد آنلاین / ایسنا   ۱۴۰۲/۰۸/۲۵ - ۰۳:۳۸   + ۱۹ سایت دیگر  
باستان شناسان پس از بررسی و پیمایش بخش هایی از محوطه باستانی شهر قومس در دامغان، آسیاب، کانال های آبرسانی، کوره های سفال گری و سرداب های ذخیرۀ آذوقه را شناسایی کردند ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۸/۱۹ - ۱۴:۰۷   + ۶ سایت دیگر  
مسئول پیگیری ثبت جهانی محور اشکانی ساسانی کرمانشاه درباره آخرین وضعیت این پرونده، سرانجام مشارکت عراق در آن، زمان و اعتبار لازم برای تدوین این پرونده و همچنین آخرین وضعیت معبد آناهیتا سخن گفت.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۸/۱۵ - ۱۴:۱۸   + ۶ سایت دیگر  
اصفهان_ایرنا _ رییس هیات کاوش باستان شناسی "تپه اشرف" اصفهان گفت: مستندات موجود در باره جسد بانوی یافت شده در "تپه اشرف" کامل است و تردیدی در باره اشکانی بودن آن نداریم.
برترین ها / فرارو   ۱۴۰۲/۰۸/۱۵ - ۱۲:۰۱   + ۲۰ سایت دیگر  
محوطه ای با مساحت بالغ بر ده هزار مترمربع در روستای دولت آباد اصفهان، بعنوان دومین شهرِ زیرزمینی دوره اشکانی، در تیران و کَروَن این استان، شناسایی شد.
ایلنا   ۱۴۰۲/۰۸/۱۳ - ۰۷:۵۴   + ۲ سایت دیگر  
باستان شناسان از کشفیات خود در ابر موزه فضای باز انسان و زمین تفرش گفتند و به کشف سفالهایی از دوره مس و سنگ، اشکانی و سلجوقی تا نمایان شدن هفت نیایشگاه مهر اشاره داشتند.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۸/۱۰ - ۰۸:۰۶   + ۶ سایت دیگر  
ایسنا/اصفهان درحالی که تپه اشرف بخش بزرگی از تاریخ اصفهان است و حتی در آخرین فصل کاوش در آن نیز اسکلت انسانی متعلق به دوره اشکانی به دست آمد، اما این یافته ها در انبار اداره کل میراث فرهنگی استان رهاشده و به دلیل فقدان بودجه برای انجام مباحث مطالعاتی ...
آذرمغان   ۱۴۰۲/۰۸/۰۶ - ۱۵:۰۹    
شناسایی دومین شهرِ زیرزمینی دوره اشکانی انتهای پیام/ منبع خبر: مهر
سلام نو / باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۸/۰۶ - ۲۲:۳۷   + ۶ سایت دیگر  
دومین محوطه دستکندهای زیرزمینی در شهرستان تیران و کرون اصفهان، کشف و شناسایی شد./ همشهری آنلاین
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۸/۰۶ - ۱۴:۱۰   + ۲۰ سایت دیگر  
دومین محوطه دستکندهای زیرزمینی در شهرستان تیران و کرون اصفهان، کشف و شناسایی شد. این محوطه با مساحتی بالغ بر 10 هزار مترمربع به عنوان دومین محوطه دستکند شهرستان اصفهان به شمار می رود.شواهد و یافته های باستان شناسی، قدمت دوره اشکانی این شهر زیرزمینی را قطعی کرده است.
باز خبر   ۱۴۰۲/۰۷/۱۳ - ۱۰:۴۱   + ۴ سایت دیگر  
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تیران و کَروَن از توابع اصفهان گفت: محوطه ای با مساحت بالغ بر10 هزار مترمربع در روستای “دولت آباد” بعنوان دومین شهرِ زیرزمینی دوره اشکانی در این شهرستان شناسایی شد.
رویداد ایران   ۱۴۰۲/۰۷/۱۳ - ۰۲:۰۴   + ۱۳ سایت دیگر  
شواهد و یافته های باستان شناسی، قدمت دوره اشکانی این شهر زیرزمینی را قطعی کرده است.
برترین ها / ایرنا   ۱۴۰۲/۰۷/۱۲ - ۱۸:۰۶   + ۲۶ سایت دیگر  
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تیران و کَروَن از توابع اصفهان گفت: محوطه ای با مساحت بالغ بر10 هزار مترمربع در روستای "دولت آباد" بعنوان دومین شهرِ زیرزمینی دوره اشکانی در این شهرستان شناسایی شد.
برترین ها / عصر ایران   ۱۴۰۲/۰۷/۰۸ - ۲۳:۳۴   + ۴۰ سایت دیگر  
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان قم از کشف 12 سکه تاریخی در یک منزل شخصی در پردیسان قم خبر داد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۲۲:۳۰    
آتشگاه، روستایی دیدنی در قلب البرز که به نام آتش کوه یا آتشکده نیز معروف است.
پایگاه خبری و تحلیلی تیتر قزوین   ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۱۱:۳۲    
مروری بر حواشی کشتی فرنگی پس از مسابقات جهانی بلگراد 2023 صحبتهای اشکانی مربی سابق تیم ملی کشتی درباره عملکرد تیم ملی کشتی فرنگی در مسابقات جهانی بلگراد.