شنبه ۲۹ اردیبهشتساعت ۰۹:۳۰May 2024 18
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «باستان شناسی»

اول فارس   ۱۴۰۳/۰۲/۲۸ - ۱۵:۲۷    
اول فارس ساسانیان استان شناسان معتقدند این قلم نی احتمالا قدیمی ترین قلمی است که در ایران کشف شده و به دوره ساسانی تعلق دارد. کاوش های باستان شناسی در غار زل هستیجان در نزدیکی شهر دلیجان، در استان مرکزی منجر به کشف یک قلم نی برای خوشنویسی شد. ...
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۸ - ۱۵:۲۶    
مطالعات باستان شناختی بناها (تخت جمشید، زیگورات چغازنبیل، پاسارگاد، نقش جهان، نقش رستم، گنبد سلطانیه، آسبادهای نشتیفان...)، تپه ها (چغامیش، تپه زاغه، سیلک، حسنلو، مارلیک، گنج دره، تپه حصار دامغان...) و محوطه های (شوش، شهر سوخته، جیرفت، توس، دیوار دفاعی گرگان، تخت سلیمان.. ...
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۸ - ۱۰:۳۸   + ۱ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی گفت: طرح توسعه موزه ارومیه برای افزایش فضای فیزیکی سه برابری این موزه در دست اجرا است.
تیتر برتر   ۱۴۰۳/۰۲/۲۸ - ۰۷:۱۲   + ۵ سایت دیگر  
داریوش فرمانی، امروز(27 اردیبهشت) در نشست خبری به مناسبت هفته میراث فرهنگی، از تعریف تعدادی پروژه پیشران در حوزه میراث فرهنگی در استان خبر داد و اظهارکرد: راه اندازی چند سایت موزه در محوطه های تاریخی استان از جمله این پروژه هاست. ...
ایمنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۷ - ۱۶:۵۷   + ۱ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه گفت : کاوش های باستان شناسی در راستای شناسایی ظرفیت های تاریخی است و به دنبال کاوش های گسترده در معبد آناهیتا هستیم و آن را تبدیل به سایت موزه کنیم.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۳/۰۲/۲۷ - ۱۶:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از رونمایی جام های طلای عمارلو و کلورز در موزه باستان شناسی و مردم شناسی رشت خبر داد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۲/۲۷ - ۱۳:۴۶   + ۱۰ سایت دیگر  
همدان-معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان همدان از آغاز فصل 24 کاوش باستان شناسی در محوطه هگمتانه همزمان با هفته میراث فرهنگی خبر داد.
اخبار ملکان   ۱۴۰۳/۰۲/۲۷ - ۱۲:۱۲   + ۲ سایت دیگر  
یافته های جدید باستان شناسی محوطه تاریخی تپه چمن شهرستان لیلان در موزه آذربایجان به مناسبت فرا رسیدن هفته بزرگداشت میراث فرهنگی و روز جهانی موزه ها به نمایش در می آید.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۳/۰۲/۲۷ - ۰۹:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
به مناسبت روز جهانی موزه ها و هفته میراث فرهنگی، جام طلای حسنلو در موزه باستان شناسی ارومیه به نمایش گذاشته می شود.
گیتی آنلاین   ۱۴۰۳/۰۲/۲۷ - ۰۰:۴۲   + ۶ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی گفت: به مناسبت روز جهانی موزه ها و هفته میراث فرهنگی، جام طلای حسنلو از 29 اردیبهشت تا 4 خرداد ماه در موزه باستان شناسی ارومیه به نمایش گذاشته می شود.
ایسنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۶ - ۲۰:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/آذربایجان غربی مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی گفت: به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی، جام طلای حسنلو از 29 اردیبهشت الی 4 خرداد ماه سال جاری در موزه باستان شناسی ارومیه به نمایش گذاشته می شود.
فرارو   ۱۴۰۳/۰۲/۲۶ - ۱۶:۳۸   + ۶ سایت دیگر  
هرم بزرگ جیزه که بزرگترین هرم مصر است، به احترام فرعون خوفو ساخته شده است. گورستان باستانی همسایۀ آن شامل بنا های فراوانی بر روی زمین است که به اعضای خانواده و مقامات بلندپایه دربار فرعون اختصاص دارند. ...
گیتی آنلاین   ۱۴۰۳/۰۲/۲۶ - ۱۶:۲۷    
فارس_ همایش پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در پایگاه میراث جهانی منظر باستان شناسی ساسانی فارس- پایگاه میراث جهانی بیشاپور برگزار شد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۶ - ۱۳:۱۸   + ۷ سایت دیگر  
یافته های جدید باستان شناسی محوطه تاریخی تپه چمن شهرستان لیلان در موزه آذربایجان به مناسبت فرا رسیدن هفته بزرگداشت میراث فرهنگی و روز جهانی موزه ها به نمایش در می آید.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۳/۰۲/۲۶ - ۱۲:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
همزمان با آغاز برنامه های هفته فرهنگی شهرکرد، نمایشگاه صنایع دستی در موزه باستان شناسی شهرکرد دایر شد.
ایسنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۶ - ۱۱:۲۴   + ۴ سایت دیگر  
قاسم فضلی، پیشکسوت باستان شناسی کشور در سن 75 سالگی درگذشت.
فرادید   ۱۴۰۳/۰۲/۲۵ - ۱۴:۳۱   + ۱ سایت دیگر  
فرادید| یک گورستان عصر آهن که قدیمی تر از ظهور روم است در شهر آموروسی در 30 مایلی شمال شرقی ناپل کشف شده است. یک حفاری پیشگیرانه باستان شناسی پیش از ساخت یک نیروگاه در محوطه ای نزدیک رودخانه وُلتورنو ...
همشهری   ۱۴۰۳/۰۲/۲۵ - ۱۳:۲۶   + ۲ سایت دیگر  
نخستین ایرانی که به ریاست مدیریت کل اداره باستان شناسی ایران رسید، سید محمدتقی مصطفوی بود. رشته تحصیلی اش با تهران شناسی و تهران پژوهی ارتباطی نداشت و ابتدا حقوق خواند و در ادامه باستان شناسی را انتخاب کرد.
ایرنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۵ - ۱۳:۱۸   + ۲ سایت دیگر  
بوشهر- ایرنا - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: همزمان با بزرگداشت هفته میراث فرهنگی با استقرار یک تیم باستان شناسی مطالعات تعیین حدود عرصه و حریم " شهر ریشهر " و سومین فصل کاوش " کاخ چرخاب " برازجان در این استان آغاز می شود.
فرادید   ۱۴۰۳/۰۲/۲۵ - ۱۱:۴۹   + ۱ سایت دیگر  
فرادید| در جریان یک کاوش باستان شناسی در ویسگراد، یک قلعه قرون وسطایی مستحکم روی تپه ای مشرف به رود دانوب در شمال مجارستان، ویرانه های کلیسای مریم مقدس که در زمان پادشاهی سیگیسموند ساخته شده بود، در زیر یک زمین تنیس پیدا شد. ...
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۵ - ۱۱:۱۰   + ۵ سایت دیگر  
تکرار داستان فرونشست در محوطه نقش رستم منجر شد تا مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از استقرار گروه های پایش، حفاظت، مرمت و باستان شناسی در مجموعه تاریخی نقش رستم خبر دهد.
تدبیر و امید   ۱۴۰۳/۰۲/۲۴ - ۲۳:۲۷   + ۱۲ سایت دیگر  
به دنبال انجام عملیات عمرانی پیاده راه سازی شهرداری همدان در ابتدای خیابان باباطاهر، دیواره ای آجری از یک بنا و چند اثر تاریخی دیگر کشف شد که با بررسی های باستان شناسان اعلام شد روی برخی از تکه سفال های به دست آمده شواهدی از دوره اسلامی و ایلخانی قابل رویت است ...
ایسنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۴ - ۲۰:۴۳   + ۵ سایت دیگر  
شاهنامه خوانی به زبان های کردی، ترکی، فارسی و پارسی دری به همراه مروری بر کاوش های باستان شناسی توس، همزمان با بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی اجرا می شود.
تمدن لر   ۱۴۰۳/۰۲/۲۴ - ۱۵:۴۲   + ۹ سایت دیگر  
به گزارش تمدن لر، عطا حسن پور 23 اردیبهشت ماه در روز نکوداشت خرم آباد که در مجموعه فرهنگی باغ گلستان قلعه فلک الافلاک خرم آباد، برگزار شد، اظهار کرد: کتاب سنگتراشان؛ محوطه ای از عصر آهن در پیشکوه لرستان ، مربوط به آخرین کاوش های باستان شناسی در شهرستان خرم آباد است. ...
ایرنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۴ - ۱۴:۵۸   + ۳ سایت دیگر  
همدان - ایرنا- این روزها اخباری در خصوص پیدا شدن آثاری از دوران مادها در جریان کاوش های باستان شناسی پیاده راه باباطاهر همدان در فضای مجازی و برخی رسانه ها بازتاب پیدا کرده که مدیر روابط عمومی میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی همدان به آنها واکنش نشان داد.
ایلنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۴ - ۱۳:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
جامعه باستان شناسی ایران درخصوص لزوم صیانت و حفاظت از عرصه و حریم مجموعه تاریخی – طبیعی کرفتو نامه ای سرگشاده به معاونت میراث فرهنگی کشور منتشر کرد.
ایبنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۴ - ۱۳:۱۱    
انتشارات ندای تاریخ در سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با 56 کتاب در نمایشگاه حضور دارد و 15 عنوان کتاب تازه در حوزه تاریخ و باستان شناسی منتشر کرده است.
ایرنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۴ - ۱۱:۳۲   + ۵ سایت دیگر  
اردبیل - ایرنا - رئیس گروه باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل از انتقال آثار کشف شده در کاوش نجات بخشی حریم گورستان اولتان پارس آباد به موزه های مشگین شهر و اردبیل خبر داد.
جام جم   ۱۴۰۳/۰۲/۲۴ - ۱۰:۱۷   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش جام جم آنلاین همدان، مصطفی دِه پهلوان در نشست خبری به مناسبت هفته میراث فرهنگی در پاسخ به سوال خبرنگاران، اظهار داشت: پس از انجام کاوش امکان نصب کف فرش شیشه ای و نورپردازی در این خیابان وجود دارد تا عابرین پیاده بتوانند در زمان عبور از این سازه باستانی بازدید کنند. ...
اردبیل رسا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۴ - ۰۷:۳۴   + ۱ سایت دیگر  
رئیس گروه باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل از پایان کاوش نجات بخشی در حریم گورستان تاریخی اولتان پارس آباد خبر داد.
ایسنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۳ - ۱۳:۵۹    
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از صدور 110 مجوز کاوش باستان شناسی در کشور خبر داد و درباره آخرین اقدامات انجام شده برای جلوگیری از قاچاق آثار تاریخی، بحران فرونشست و گل سنگ ها در تخت جمشید، پاسارگاد و بیستون و تخریب های پروژه های عمرانی توضیحاتی داد.
اقتصاد آنلاین / ایسنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۴ - ۱۳:۰۲   + ۱۳ سایت دیگر  
یک دیواره آجری از یک بنا و چند آثار تاریخی دیگر در ابتدای خیابان باباطاهر همدان که از سوی شهرداری به منظور آغاز عملیات عمرانی پیاده راه سازی آغاز شده بود، کشف شد. به نظر باستان شناسان شواهدی از دوره اسلامی و ایلخانی روی بعضی تکه های سفال های این آثار قابل رؤیت است.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۳ - ۱۲:۵۳   + ۴ سایت دیگر  
رئیس گروه باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل از پایان کاوش نجات بخشی در حریم گورستان تاریخی اولتان پارس آباد خبر داد.
ایرنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۳ - ۱۰:۴۶   + ۱۰ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از صدور مجوز کاوش باستان شناسی در پیاده روی خیابان باباطاهر همدان خبر داد و گفت: پس از انجام کاوش امکان نصب کف فرش شیشه ای و نورپردازی در این خیابان وجود دارد تا عابرین پیاده بتوانند در زمان عبور از این سازه باستانی بازدید کنند.
رویداد ایران   ۱۴۰۳/۰۲/۲۲ - ۲۰:۱۲   + ۶ سایت دیگر  
با آشکارشدن اتفاقی تدفینی انسانی در محوطه اولتان قالاسی ، عملیات خاکبرداری متوقف و کاوش اضطراری باستان شناسی پس از صدور مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری آغاز شد.
بانی فیلم   ۱۴۰۳/۰۲/۲۲ - ۱۷:۳۸   + ۵ سایت دیگر  
گمانه زنی بقعۀ سلطان شیخداد، یزد با هدف ساماندهی و مطالعۀ آسیب ها و دخلوتصرف هایی که از دورۀ ایلخانی تاکنون در این اثر صورت گرفته آغاز شد. به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمدحسین عزیزی خرانقی، عضو هیئت علمی پژوهشکده باستان شناسی و سرپرست هیئت باستان شناسی ...
ایران اکونومیست   ۱۴۰۳/۰۲/۲۲ - ۱۴:۲۷   + ۳۹ سایت دیگر  
به گزارش ایران اکونومیست، با آشکارشدن اتفاقی تدفینی انسانی در محوطه اولتان قالاسی ، عملیات خاکبرداری متوقف و کاوش اضطراری باستان شناسی پس از صدور مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری آغاز شد. ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۳/۰۲/۲۱ - ۱۱:۱۷   + ۵ سایت دیگر  
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ازنخستین کاوش های باستان شناسی در چهارمحال و بختیاری خبر داد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۱ - ۱۰:۴۴    
روز پنجشنبه 20 اردیبهشت ماه نشستی درخصوص ارتباط فرهنگی ایران و چین، تبادلات فرهنگی جاده ابریشم و خصوصیات چین در زمان قدیم با سخنرانی فخری دانش پور پرور، استاد پیشکسوت گروه باستان شناسی در سالن اجتماعات اداره کل تشکیل شد.
بهداشت نیوز   ۱۴۰۳/۰۲/۲۰ - ۱۶:۱۲   + ۵ سایت دیگر  
سومری ها از چندهزار سال پیش از میاد مسیح، تمدن پررونقی را در بین النهرین پایه نهاده بودند. بسیاری، آنها پایه گذار را نخستین تمدن فرهنگی تاریخ می دانند. اما، نخستین شناخت علمی از این تمدن بزرگ، به سال 1850 برمی گردد، یعنی زمانی که هینکس دریافت که ابداغ خط میخی توسط مردمان این تمدن صورت گرفته است ...
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۰ - ۱۵:۱۵    
نشست رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردکان با بخشدار و شهردار خرانق، مدیر پایگاه پژوهشی اردکان و محمدحسین عزیزی خرانقی باستان شناس خبره پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور در خصوص تسطیح و پیشبرد مطالعات باستان شناسی قلعه خرانق در خانه تاریخی تقدیری اردکان برگزار شد.
ایسنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۰ - ۱۱:۲۲   + ۵ سایت دیگر  
ایسنا/گیلان 4 کشتی تاریخی در سواحل دریای خزر به گل نشسته است. یکی از شناورها با قدمت 200سال در ساحل روستای کریم محله در شهرستان تالش قرار دارد که بر اساس یافته های باستان شناسی دریا، کشتی تجاری در مسیر جاده ابریشم بوده است.
سلام نو / ایسنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۰ - ۱۱:۰۱   + ۹ سایت دیگر  
یکی از بهترین نورپردازی های انجام شده در سطح مجموعه های تاریخی مربوط به قلعه دختر در فیروزآباد است که با کیفیت ترین تجهیزات و با کمک یک خیر میراث فرهنگی انجام شده است. بنا داریم تا کوه مقابل اثر تاریخی قلعه دختر را هم نورپردازی کنیم.
خبر فوری   ۱۴۰۳/۰۲/۱۹ - ۱۸:۵۰   + ۳ سایت دیگر  
در جریان حفاری های باستان شناسی در در بریتانیا، یک توده مرموز ارغوانی رنگ کشف شد که برای مدتی ماهیت آن نامشخص مانده بود. حالا اما دانشمندان می گویند دریافته اند این قطعه بسیار کمیاب ماده ای است که زمانی از طلا هم بیشتر ارزش داشته است.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۲/۱۹ - ۱۳:۵۰   + ۱ سایت دیگر  
مدیر موزه شیعه ضمن اشاره به اهمیت باستان شناسی و اشیای باستانی توضیح داد: اشیای فرهنگی برای ما روایت تولید می کنند و می توانیم از آنها برای مطالعه جریان های فکری و تاریخ گروه ها و عقاید استفاده کنیم.
فرادید   ۱۴۰۳/۰۲/۱۸ - ۱۸:۴۱   + ۱۱ سایت دیگر  
بررسی هایی که اخیرا بر روی تعدادی از ابزارهای چوبی 300 هزار ساله انجام شده است، نشان می دهد که نئاندرتال ها حتی از آنچه تصور می شود، صنعتگران بهتری بودند. ...
روزنامه سپهر   ۱۴۰۳/۰۲/۱۸ - ۱۶:۴۷   + ۳ سایت دیگر  
مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا از اختصاص اعتبار برای انجام کاوش های باستان شناسی در معبد آناهیتا خبر داد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۳/۰۲/۱۸ - ۱۴:۱۱   + ۷ سایت دیگر  
موزه باستان شناسی حیدرآباد هند با امضای تفاهم نامه ای بین سازمان میراث فرهنگی ایالت تلنگانا و مرکز بین المللی میکروفیلم نور ایران، با هنر و توان ایرانیان جانی دوباره خواهد گرفت.
مرجع دانش سیویلیکا   ۱۴۰۳/۰۲/۱۸ - ۱۳:۳۹   + ۱ سایت دیگر  
محورهای کنفرانس: حقوق علوم سیاسی سیاست اسلامی فقه اسلامی، شافعی و ... معارف اسلامی مدیریت پیشگیری از جرم، جرم یابی و ایمنی ترافیک دیپلماسی فرهنگی، اقتصادی، ورزشی و... تاریخ و باستان شناسی روابط بین الملل علوم قرآن و حدیث ادیان و عرفان آموزش و سیاست جغرافیای سیاسی ...
پارسینه   ۱۴۰۳/۰۲/۱۸ - ۱۳:۱۳    
به گزارش پارسینه ، شهر باستانی پترا که به نام شهر رز قرمز نیز شناخته می شود ، یکی از مشهورترین مکان های باستان شناسی در جهان و بزرگترین جاذبه گردشگری اردن است ...