سه شنبه ۲۹ مهرساعت ۱۷:۳۱Oct 2020 20

جدیدترین‌های «باستان شناسی»

خبرگزاری مهر   ۴ ساعت پیش   + ۱ سایت دیگر  
اصفهان- سرپرست هیئت باستان شناسی تپه اشرف گفت: این تپه بخشی از تاریخ ارزشمند اصفهان در عهد اشکانی است اما یک ماه است کاوشهای این منطقه متوقف شده و شهرداری باید در این زمینه با ما همکاری کند.
ایسنا   ۵ ساعت پیش    
ایسنا/همدان بررسی و تحلیل بناهایی که امروزه به نام موقوفات تاریخی_باستانی شناخته می شوند از منظر میراث فرهنگی و باستان شناسی کمتر مورد توجه قرار گرفته اند ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۷ ساعت پیش    
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید پایان فصل سوم بررسی و تهیه نقشه باستان شناسی شهرستان مرودشت را موفقیت آمیز ارزیابی کرد.
ایسنا   ۸ ساعت پیش    
انجمن علمی دانشجویی باستان شناسی دانشگاه بوعلی سینا همدان قسمت هفتم از مجموعه پادکست های آدینه های باستانی را منتشر کرد.
دنیای اقتصاد   ۱۳۹۹/۰۷/۲۹ - ۰۰:۱۰    
ساموئل خاچیکیان از نخستین کارگردان های صاحب سبک سینمای ایران محسوب می شود؛ فیلم سازی که قاب بندی، نورپردازی، دکوپاژ، ریتم و از همه مهم تر عنصر تعلیق را به خوبی می شناخت و آن را در آثارش همانند کارگردان های حرفه ای دنیا به کار می بست. همین ویژگی ها سبب شده بود برخی به او لقب هیچکاک ایران بدهند ...
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۱۶:۴۴   + ۴ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اعلام موفقیت آمیز بودن تهیه نقشه باستان شناسی شهرستان مرودشت، گفت: موفق به تکمیل بررسی های باستان شناسی و شناسایی آثار باقیمانده در محدوده حریم تخت جمشید در وسعتی بالغ بر 85 هزار هکتار شدیم.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۱۵:۴۱   + ۵ سایت دیگر  
تهیه نقشه باستان شناسی و اطلس باستان شناسی کشور امروز به یکی از دغدغه ها و چالش های حوزه باستان شناسی کشور تبدیل شده است؛ دغدغه ای که بیشتر بزرگان و پیشکسوتان این حوزه تهیه و تدوینش را خواستارند، هر چند باستان شناسان معتقدند هیچ گاه تکمیل نمی شود.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۱۱:۱۲   + ۱۳ سایت دیگر  
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از پایان فصل سوم بررسی و تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت با شناسایی 260 اثر و محوطه تاریخی خبر داد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۱۰:۵۰    
گروه استان ها - مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: فصل سوم بررسی و تهیه نقشه باستان شناسی شهرستان مرودشت به پایان رسید و در این راستا 260 اثر و محوطه تاریخی کشف شد.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۱۰:۴۰   + ۶ سایت دیگر  
ایسنا/فارس مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اشاره به اتمام فصل سوم "بررسی و تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت"، خاطرنشان کرد طی ماه های آینده نقشه جامع و یکپارچه باستانشناسی مرودشت تهیه خواهد شد.
شبستان   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۱۰:۲۶   + ۲ سایت دیگر  
کاخ زمستانی سردار امجد در شهر هشتپر که در مالکیت هلال احمر شهرستان تالش است به عنوان موزه یافته های باستان شناسی غرب گیلان تغییر کاربری می یابد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۱۰:۱۱    
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از پایان فصل سوم بررسی و تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت با شناسایی 260 اثر و محوطه تاریخی خبر داد.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۰۹:۵۹   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/سمنان سرپرست هیات باستان شناسی گورستان مرسین گفت: یافته های گورستان مرسین نقش مهم و موثری در کسب اطلاعات بیشتر در مورد زندگی ساکنان فلات ایران پیش از برآمدن شاهنشاهی های بزرگ ماد و هخامنشی دارد.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ - ۱۵:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- رئیس موزه ملی فرش ایران گفت: به مناسبت روز باستان شناس روایت کشف فرش پازریک توسط تیم باستان شناسی به سرپرستی پرفسور رودنکو در موزه ملی فرش ایران انجام شد.
خبرگزاری برنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ - ۱۴:۰۴   + ۳ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی گفت: فصل هشتم پژوهش های باستان شناسی ایرانی- آلمانی در محوطه تاریخی ریوی واقع در دشت سملقان از مهرماه سال جاری با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور آغاز شد.
روزنامه بانی فیلم   ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ - ۱۲:۰۰   + ۱۲ سایت دیگر  
سومین فصل کاوش محوطه سوغانلو 4 در حوضه سد کانی سیب پیرانشهر به شناسایی مجموعاً 10 فضای معماری و گورهایی با تدفین های متعلق به دوره اسلامی منجر شد که دارای ویژگی ها و ساختار معماری مشابهی برخوردار اند ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ - ۱۰:۳۲   + ۷ سایت دیگر  
سرپرست هیأت باستان شناسی گورستان مرسین گفت: این فصل از کاوش ها تا اواخر مهرماه ادامه دارد و باید در سال آینده نیز ادامه داشته باشد.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ - ۱۰:۰۳    
شهرری - ایرنا - رییس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ری اعلام کرد: به مناسبت روز جهانی باستان شناسی، عصر امروز /یکشنبه/ نشست مجازی ظرفیت باستان شناسی صنعتی این شهرستان به مخاطبان ارائه می شود.
گلونی   ۱۳۹۹/۰۷/۲۶ - ۱۹:۴۰    
موزه آذربایجان تبریز دومین موزه باستان شناسی ایران به گزارش گلونی یکی از مهم ترین و قدیمی ترین موزه های کشور موزه آذربایجان تبریز است که سالانه گردشگران بسیاری را از داخل و خارج کشور به خود جذب می کند. ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۲۵ - ۱۶:۴۱   + ۵ سایت دیگر  
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور از تهیه نقشه باستان شناسی آذربایجان شرقی با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی خبر داد.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۲۵ - ۱۱:۳۶   + ۱ سایت دیگر  
کلنگ احداث دانشکده باستان شناسی و مرمت بنای دانشگاه هنر شیراز در فاز اول پروژه عمرانی سایت دانشگاه هنر شیراز با حضور مسئولین استانی به زمین زده شد.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۷/۲۵ - ۰۹:۳۲   + ۴ سایت دیگر  
بیست و سومین دوره رخداد تبادل گردشگر_ باستان شناسی در مدیترانه 22-19 ماه نوامبر 2020 مصادف با (29 آبان – 3 آذرماه 1399) در Paestum Salerno ایتالیا برگزار می شود.
فردا نیوز   ۱۳۹۹/۰۷/۲۵ - ۰۸:۰۹   + ۵ سایت دیگر  
لست سکند: در طی حفاری باستان شناسی در یبنه، فلسطین، دو نوجوان که به صورت داوطلبانه در خدمت پیش از سربازی حضور داشتند، یک کوزه قدیمی شکسته با چهارصد و بیست وپنج سکه طلای خالص با وزن تقریباً دو پوند متعلق به حدود هزار و صدسال پیش را پیدا کردند. ...
آنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۵ - ۰۰:۱۰    
رئیس مرکز تحقیقات باستان شناسی و گردشگری دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول گفت: سعی داریم با جذب دانشجوی خارجی به ویژه از کشور عراق فعالیت این مرکز را فرامرزی کنیم.
توریسم آنلاین   ۱۳۹۹/۰۷/۲۴ - ۲۰:۱۴    
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمان از اتمام فصل دوم گمانه زنی باستان شناسی قلعه دختر و اردشیر خبر داد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۷/۲۴ - ۱۷:۲۶    
ساخت دانشکده باستان شناسی شیراز آغاز شد.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۴ - ۱۴:۵۳    
فقدان صادق ملک شهمیرزادی، خسارتی عظیم به ذخایر علمی کشور وارد کرد و باستان شناسی ایران را از یکی از سرمایه ها و پشتوانه های علمی و برجسته خود محروم کرد؛ جایگاه رفیع او در باستان شناسی ایران دست نیافتنی و فقدانش غیر قابل جبران است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۷/۲۴ - ۱۴:۰۲   + ۲ سایت دیگر  
گروه استان ها - نائب رئیس اول کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: موزه باستان شناسی گرمی آماده افتتاح است و به زودی با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افتتاح و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
توریسم آنلاین   ۱۳۹۹/۰۷/۲۴ - ۱۱:۲۹    
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: با افتتاح موزه رودبار ، اولین گام در راستای تبدیل منطقه به یکی از مراکز پژوهش های باستان شناسی برداشته شده است.
ایلنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۴ - ۰۵:۱۱   + ۳ سایت دیگر  
مدیر پایگاه سیلک از برگزاری نمایشگاهی از یافته های گیرشمن خبر داد و گفت: نمایشگاهی بسیار مهم و هیجان انگیز، از یافته های تپه سیلک در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت که تاکنون در هیچ موزه و نمایشگاهی به نمایش گذاشته نشده اند. در واقع می توان گفت روایتی جدید از سیلک به نمایش درخواهد آمد.
آقای خبر   ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ - ۲۱:۰۰   + ۸ سایت دیگر  
در توییتر طوفان مقابله با تجاوز راه افتاد و کیوان . الف، مثل قارچ های پس از باران بیرون زد. دختران بسیاری از تجاوز او گفتند. متهم، دانشجوی رشته باستان شناسی بود که پس از آشنایی با دختران دانشجو در دانشگاه و یا فضای مجازی آنها را به خانه خود دعوت می کرد ...
فرارو   ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ - ۱۶:۵۷   + ۳ سایت دیگر  
اسکلت تقریبا سالم یک دایناسور گوشتخوار که 150 میلیون سال پیش در زمین پرسه می زده روز سه شنبه در خانه حراج پاریس 3.52 میلیون دلار فروخته شد. به گزارش فرارو، اسکلت دایناسور آلوزاروس که سه سال پیش در ایالت وایومینگ آمریکا پیدا شده 3.5 متر ارتفاع و 10 متر طول دارد. ...
همگردی   ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ - ۱۴:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/ این خبر پیرامون نتایج جالب مطالعات باستان شناسی در حوضه آبریز زاینده رود برای شما مخاطبان گرامی نگارش شده است. داستان چیست؟ بابک رفیعی علوی می گوید: سؤال جدی که پس از مطالعه این بخش از حوضه آبریز زاینده رود در ذهن هر کس شکل می گیرد ...
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ - ۱۳:۳۴    
مدیرکل موزه ملی ایران که در طول 20 سال گذشته یارِ غار و یکی از نزدیکانِ صادق ملک شهمیرزادی بوده، او را ملک پژوهش های باستان شناسی ایران می داند و از دل نگرانی او برای نبود اطلس باستان شناسی ایران می گوید؛ دغدغه ای که جانشین شایسته عزت الله نگهبان نتوانست برطرف شدنش را به چشم ببیند.
ایلنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ - ۱۱:۰۲   + ۵ سایت دیگر  
با توجه به طی شدن مراحل بارگزاری سامانه نقشه باستان شناسی کشور (تحت وب) در سرور پ ژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پیش بینی می شود این سامانه از اوایل آبان ماه جاری عملکرد آزمایشی خود را آغاز کند.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ - ۱۰:۰۱    
انجمن علمی دانشجویی باستان شناسی دانشگاه بوعلی سینا همدان قسمت ششم از مجموعه پادکست های آدینه های باستانی را منتشر کرد.
آبادان نیوز   ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ - ۰۹:۵۸   + ۳ سایت دیگر  
قلعه شوش ترکیب خوشایندی از تاریخ و معماری ایرانی و اروپایی ایست که در شهر باستانی شوش خودنمایی می کند. شهری که تمدنی عظیم در دل خود نهفته و با داشتن آثار تاریخی و باستانی قابل توجه، همواره مورد توجه عاشقان باستان شناسی است.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ - ۰۸:۰۸    
تهران- ایرنا- سیدمحمد بهشتی ، معتقد است صادق ملک شهمیرزادی از جمله باستان شناسانی بود که به کار خود به عنوان یک حرفه صرف نمی نگریست بلکه یک جست وجوگر واقعی بود.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ - ۰۷:۱۴   + ۴ سایت دیگر  
گروه استان ها- معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از تبدیل موزه فعلی رشت به موزه باستان شناسی خبر داد و گفت: موزه نهضت جنگل در استان راه اندازی می شود.
برترین ها / بهار نیوز   ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ - ۱۵:۴۱   + ۳ سایت دیگر  
خبرگزاری ایسنا: مدیرکل موزه ملی ایران خبر داد: پیکر مرحوم صادق ملک شهمیرزادی در خانه ابدی خود در قطعه 36 بهشت زهرا به خاک سپرده شد. جبرییل نوکنده در گفتگو با ما اعلام کرد: صبح امروز (سه شنبه، 22 مهر)، پیکر شادروان صادق ملک شهمیرزادی در قطعه 36، ردیف 59، شماره 501 بهشت زهرا به خاک سپرده شد. ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ - ۱۳:۱۵    
شورای گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم با ایجاد رشته تحصیلی باستان شناسی به صورت مشترک بین دانشگاه کاشان و ورشو لهستان موافقت کرد.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ - ۱۱:۳۱    
بیراهه نیست اگر صادق ملک شهمیرزادی را شاپور باستان شناسی ایران بنامیم، او جانشین راستین شادروان دکتر نگهبان و پروش یافته معتبرترین کالج های باستان شناسی دنیاست ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ - ۱۰:۵۵   + ۱ سایت دیگر  
کتاب الفاظ و اشیا: باستان شناسی علوم انسانی نوشته میشل فوکو با ترجمه فاطمه ولیانی توسط نشر ماهی منتشر و راهی بازار نشر شد.
راه ملت   ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ - ۰۹:۳۶   + ۸ سایت دیگر  
معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد از آغاز فصل جدید کاوش باستان شناسی در بافت تاریخی دهدشت خبرداد.
عصر ایران   ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ - ۰۰:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
در این فیلم داستان نبردی کهن را در جیرفت می بینید؛ نبردی که از گرسنگی آغاز می شود به انتقام می رسد و در نهایت در پی زایایی است.
ایلنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ - ۲۱:۴۸    
رییس کل موزه ملی ایران از به خاکسپاری صادق ملک شهمیرزادی در بهشت زهرا خبر داد.
انتخاب   ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ - ۱۴:۰۰   + ۱۸ سایت دیگر  
صادق ملک شهمیرزادی - باستان شناس پیشکسوت - که هم دوره ای هایش او را جانشین شایسته عزت الله نگهبان - پدر باستان شناسی ایران - می نامند، در سن 77سالگی درگذشت.
خانه ملت   ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ - ۱۳:۵۵    
نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس گفت: طرح مطالعاتی باستان شناسی حوزه سد کانی سیب، نشان دهنده قدمت 30 هزار ساله این منطقه است.
برترین ها / خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ - ۱۲:۱۴   + ۱۴ سایت دیگر  
خبرگزاری ایلنا: صادق ملک شهمیرزادی (باستان شناس پیشکسوت) صبح امروز درگذشت. فریدون بیگلری (باستان شناس و محقق ایرانی، یکی از بنیانگذاران بخش پارینه سنگی در موزهٔ ملی ایران) با تایید خبر درگذشت صادق ملک شهمیرزادی (باستان شناس پیشکسوت) گفت: این باستان شناس صبح امروز درگذشت. ...
کاشان نیوز   ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ - ۱۳:۰۷    
کاشان نیوز: صبح امروز جامعه باستان شناسی صادق ملک شهمیرزادی یکی از پیشکسوتان خود را از دست داد. به گزارش خبرگزاری مهر، جبرئیل نوکنده، رئیس کل موزه ملی ایران ...