پنجشنبه ۰۱ آبانساعت ۰۲:۱۶Oct 2020 22

جدیدترین‌های «حوضه آبریز»

ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۹ - ۰۹:۴۰    
ایسنا/اصفهان کتاب نقش زندگی در زنده رود که بررسی باستان شناسانۀ حوضه آبریز زاینده رود در شهرستان های فریدن، فریدون شهر و چادگان است، به تازگی و به کوشش راحله یوسفیان دارانی از سوی جهاد دانشگاهی اصفهان منتشر شد.
پیام فوری   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۱۴:۰۰   + ۱۱ سایت دیگر  
وزیر نیرو گفت: موضوع تقسیم آب در حوضه های آبریز مشترک فقط با همکاری کشورهای مستقر در این حوضه ها به نتیجه می رسد. به گزارش پیام فوری به نقل از وزارت نیرو، رضا اردکانیان، امروز پس از دیدار و گفت وگو با عبدالله عبدالله ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۱۳:۵۰   + ۱ سایت دیگر  
وزیر نیرو جمهوری اسلامی ایران و رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، صبح امروز در ارتباط با مسائل مشترک اقتصادی، تبادل نظر کردند.
دولت   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۱۲:۴۲   + ۲۲ سایت دیگر  
وزیر نیرو گفت: موضوع آب در حوضه های آبریز مشترک، موضوعی است که فقط با همکاری کشورهای مستقر در این حوضه ها به نتیجه می رسد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وزارت نیرو (پاون) ...
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ - ۱۳:۴۰   + ۲ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - بارش های حوضه آبریز دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی جاری (مهر99)نسبت به مدت مشابه پارسال از رشد239درصدی برخوردار شد.
میزان   ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ - ۲۲:۲۵    
خبرگزاری میزان - آخرین وضعیت بارش ها در سال آبی جدید نشان می دهد که از ابتدای سال آبی تا 22 مهر 99 ارتفاع بارش ها در کل کشور به 5.1 میلیمتر رسیده است. ...
همگردی   ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ - ۱۴:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/ این خبر پیرامون نتایج جالب مطالعات باستان شناسی در حوضه آبریز زاینده رود برای شما مخاطبان گرامی نگارش شده است. داستان چیست؟ بابک رفیعی علوی می گوید: سؤال جدی که پس از مطالعه این بخش از حوضه آبریز زاینده رود در ذهن هر کس شکل می گیرد ...
راهبردنامه   ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ - ۱۰:۰۸   + ۹ سایت دیگر  
به گزارش راهبردنیوز، کشت گلخانه ای به ویژه در استان هایی همچون آذربایجان شرقی که به دلیل واقع شدن در حوضه آبریز درایچه ارومیه، تغییر الگوی کشت در آن ضرورت حیاتی است، بهترین راهکار صرفه جویی در مصرف آب محسوب می شود، به ویژه اینکه بخش کشاورزی به استفاده بیش از 70 درصدی منابع آب [...]
دانا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ - ۱۲:۵۰   + ۲ سایت دیگر  
عضو شورای شهرستان باشت از نامناسب بودن جایگاه دفن زباله های باشت انتقاد کرد و گفت: جایگاه دفن زباله شهرستان در موقعیت بالادست حوضه آبریز بوده و شیرابه های ناشی از آن وارد سفره زیرزمینی آب، رودخانه و چاه های کشاورزی می شود.
ایانا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ - ۱۹:۲۹   + ۱ سایت دیگر  
رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: درخت سنجد از درختان کم آب بر می باشد، لذا کشت آن در قالب جایگزینی باغ ها به عنوان گونه مناسب درمناطق کم آب همچون حوضه دریاچه ارومیه توصیه می شود.
ایمنا   ۱۳۹۹/۰۷/۱۸ - ۱۷:۱۸    
دبیر شورای هماهنگی سازمان های مردم نهاد زیست محیطی اصفهان با بیان اینکه طبق مصوبات شورای عالی آب تامبن حقابه رودخانه ها و تالاب ها مقدم بر کشاورزی و صنعت است، گفت: مدیریت و حکمرانی مطلوبی که منافع همه ذینفعان حوضه آبریز زاینده رود را در نظر بگیرد، وجود ندارد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۷/۱۵ - ۱۲:۱۰   + ۶ سایت دیگر  
نماینده بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس از وضعیت کنونی تخصیص آب از حوضه آبریز کارون انتقاد کرد و گفت: حداقل نیاز آبی در این حوضه 702 میلیون متر مکعب است.
ایمنا   ۱۳۹۹/۰۷/۰۹ - ۰۷:۳۲    
سازگاری با تغییر اقلیم و اصلاح مدیریت آب کشاورزی، نیاز امروز و گره گشای چالش آبی استان اصفهان است که به اعتقاد کارشناسان با رعایت الگوهای کشت و ایجاد تعادل همبست آب، غذا، انرژی و محیط زیست می توان بهره وری را افزایش داد و به کشاورزی پایدار در حوضه آبریز رسید.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۷/۰۷ - ۰۷:۳۱   + ۶ سایت دیگر  
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مراغه گفت: اجرای 29 طرح در حوضه های سونکِش، کَهق و چلان این شهرستان آغاز شده است.
ایمنا   ۱۳۹۹/۰۷/۰۶ - ۱۵:۲۸    
رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: درخواست ما به عنوان نمایندگان مردم در شورای شهر این است که یک بار برای همیشه دولت برای رفع سوءمدیریت حاکم بر حوضه آبریز زاینده رود اقدام کند.
کرد پرس   ۱۳۹۹/۰۷/۰۶ - ۱۳:۴۶   + ۵ سایت دیگر  
اکبر کرامتی در گفت و گو با کردپرس افزود: مصرف آب در اراضی کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه در حدود 2 میلیارد و 400 میلیون متر مکعب بود که با اجرای طرح ها در حال حاضر به 2 میلیارد و 100 میلیون متر مکعب کاهش یافته است. ...
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۰۶ - ۰۶:۵۸   + ۱ سایت دیگر  
ارومیه- ایرنا- موضوع سد سازی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه و رعایت حق آبه نگین آبی آذربایجان این روزها به کلاف سر گم شبیه است و به ظاهر، آب ستاد احیای دریاچه ارومیه و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به یک جوی نمی رود.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۰۲ - ۰۷:۰۸   + ۲ سایت دیگر  
اصفهان - ایرنا - طرح های انتقال و تامین آب حوضه آبریز زاینده رود و مناطق مرکزی ایران نیازی زیربنایی و اساسی است که علاوه بر تاثیر بر توسعه اصفهان از بروز چالش های محتمل در منطقه جلوگیری می کند که باید تحقق این مهم را جدی گرفت.
عصر همدان   ۱۳۹۹/۰۶/۳۱ - ۰۵:۰۱   + ۴ سایت دیگر  
به گزارش عصر همدان ، دقایقی قبل سد مخزنی نعمت آباد در شهرستان اسدآباد با حضور وزیر نیرو افتتاح شد. حجم سد نعمت آباد 4.6 میلیون مترمکعب است . حوضه آبریز این سد 124 کیلومتر بوده و قرار است در راستای تأمین آب بخش کشاورزی و توسعه گردشگری مورد بهره برداری قرار گرفت. ...
دولت   ۱۳۹۹/۰۶/۳۰ - ۱۰:۰۳   + ۲ سایت دیگر  
سد "نعمت آباد" شهرستان اسدآباد در استان همدان با اعتبار 80 میلیارد تومان با حضور وزیر نیرو در قالب بیست و یکمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد. ...
تحلیل بازار   ۱۳۹۹/۰۶/۲۹ - ۲۱:۳۴   + ۲ سایت دیگر  
ارومیه- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: تاکنون در 16 هزار و 503 هکتار از اراضی کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه، شبکه آبیاری نوین اجرا شده است.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۶/۲۶ - ۱۷:۴۲   + ۲ سایت دیگر  
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: طبق مصوبات دولت ساخت سد در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سه استان آذربایجان غربی، شرقی و کردستان ممنوع است.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۶/۲۶ - ۱۳:۱۷    
ایسنا/آذربایجان غربی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: تاکنون 163 کیلومتر بادشکن غیر زنده در حوضه دریاچه ارومیه اجرا شده است.
رویش افکار   ۱۳۹۹/۰۶/۲۴ - ۲۲:۵۵   + ۱۵ سایت دیگر  
به نقل از وزارت نیرو، بر اساس آمار موجود، متوسط ارتفاع بارندگی ها در این مدت 317 میلی متر بوده که این رقم در مدت مشابه سال آبی گذشته 341.2 میلی متر، میانگین 11 ساله 230 میلی متر و میانگین بلندمدت 248.3 میلی متر بوده است. ...
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۶/۲۴ - ۱۳:۱۷   + ۸ سایت دیگر  
ایسنا/آذربایجان غربی رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از کاشت پسته در سطح 370 هکتار از اراضی کشاورزی واقع در حوضه آبریز دریاچه ارومیه طی سالهای اخیر خبر داد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۶/۲۴ - ۰۸:۵۶   + ۱ سایت دیگر  
دریاچه "چشمه سبز" گلمکان دریاچه ای طبیعی است که در دامنه شمالی رشته کوه بینالود "شمال خراسان" قرار گرفته و مشرف بر حوضه آبریز رودخانه گلمکان است.
مردم نیوز   ۱۳۹۹/۰۶/۲۲ - ۱۹:۱۱   + ۱۱ سایت دیگر  
مردم نیوز :سرخ شدن رنگ دریاچه ارومیه در اواخر دولت محمود احمدی نژاد که نتیجه سال ها برداشت بیش از ظرفیت حوضه آبریز دریاچه بود زنگ های هشدار مرگ دریاچه را به صدا درآورد؛ این چالش از همان روزهای ابتدایی ایده شکل گیری یک ستاد ملی برای احیای دریاچه ارومیه را به دنبال داشت ...
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۶/۲۰ - ۱۰:۲۲   + ۱ سایت دیگر  
ارومیه- ایرنا- مدیر دفتر استان های ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه بیش از 2 هزار و 330 میلیارد ریال اعتبار در راستای لایروبی رودخانه ها و انهار حوضه آبریز دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی تصویب شده، گفت: در همین راستا بیش از 950 میلیارد ریال تخصیص یافته است.
وزارت نیرو   ۱۳۹۹/۰۶/۱۹ - ۱۸:۰۶   + ۱۶ سایت دیگر  
وزیر نیرو سامان یابی بخش آب را در گرو به رسمیت شناختن مرزهای حوضه آبریز دانست و گفت: در کشور، تجربه بسیار خوبی در زمینه مدیریت منابع آب داریم. از 16 سال پیش این موضوع در دستور کار بوده و اسناد بالادستی متعددی را در این زمینه داریم.
هانا خبر   ۱۳۹۹/۰۶/۱۹ - ۱۳:۰۱   + ۱۰ سایت دیگر  
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی از پیش بینی تولید 1.8 میلیون تن چغندر قند در استان خبر داد.
آقای خبر   ۱۳۹۹/۰۶/۱۹ - ۰۹:۱۳   + ۷ سایت دیگر  
به گزارش خبرآنلاین ، تجربه بحرانی که دریاچه ارومیه را یک بار تا مرز خشکی برد، نشان می دهد که ساخت وساز سدها در حوضه آبریز دریاچه اصلا به سود دریاچه ارومیه نیست و این سدها می توانند میزان آب ورودی به دریاچه را کمتر و کمتر کنند. ...
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۶/۱۸ - ۱۲:۰۹   + ۴ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - وضعیت بارش در 6 حوضه اصلی آبریز کشوردر آخرین ماه سال آبی. جاری نشان از آن دارد که حوضه آبریز دریاچه ارومیه با کم ترین میزان بارش و حوضه آبریز مرزی شرق پربارش ترین ها به شمار می روند.
روزنامه ابتکار   ۱۳۹۹/۰۶/۱۷ - ۱۰:۱۲   + ۵ سایت دیگر  
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه دریاچه ارومیه تا سال 1406 به تراز اکولوژیک خود می رسد، گفت: در این مسیر مردم نهایت همکاری را با ما کردند اما مشکل ما در یک سال و نیم اول توجیه مسئولان محلی برای احیای دریاچه ارومیه بود. ...
نصیر نیوز   ۱۳۹۹/۰۶/۱۶ - ۰۷:۴۲   + ۷ سایت دیگر  
به گزارش خبرگزاری نصیرنیوز به نقل از ایرنا، با توجه به مصرف حدود 90 درصدی منابع آبی حوضه آبریز دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی، یکی از مهمترین برنامه های دولت تدبیر و امید در آذربایجان غربی در راستای مدیریت پایدار منابع آبی حوضه، کاهش 40درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی و در راستای احیای این دریاچه [...]
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۶/۱۵ - ۰۶:۰۲   + ۲ سایت دیگر  
ارومیه- ایرنا- افزایش برداشت آب در حوضه آبریز آب کشاورزی، هدر رفت آب و نابسامانی در سرازیر شدن حق آبه دریاچه ارومیه، یکی از مهمترین عوامل خشک شدن این دریاچه بود که با نگاه ویژه دولت تدبیر و امید و رفع این موانع گامی مهم در احیای نگین فیروزه ای آذربایجان برداشته شد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۶/۱۴ - ۱۱:۲۴    
گروه استان ها- رودخانه زاب نزدیک به 400 کیلومتر طول دارد و حوضه آبریز آن بیش از 20 هزار کیلومتر را در برمی گیرد .
شبستان   ۱۳۹۹/۰۶/۱۳ - ۲۲:۰۱   + ۴ سایت دیگر  
سد مخزنی کلقان چای بستان آباد در حوضه آبریز دریای خزر و در فاصله 23 کیلومتری شهرستان بستان آباد و روستای کلقان به همت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) افتتاح شد.
شوشان   ۱۳۹۹/۰۶/۱۳ - ۱۶:۰۹   + ۱ سایت دیگر  
شوشان / جواد الهایی سحر: حکمرانی آب مفهوم جدیدی است که در سال های اخیر شکل گرفته و شاید مهم ترین موضوع جوامع بین المللی آب در قرن 21 محسوب شود. که شفافیت، مشارکت و پاسخ گویی از جمله مولفه هایی آن معرفی شده است. ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۶/۱۲ - ۲۲:۱۱    
با کشت گیاهان دارویی در مزارع حوضه آبریز دریاچه ارومیه، نه تنها در مصرف آب کشاورزی صرفه جویی چشمگیری می شود بلکه سود بیشتری نیز عاید کشاورزان می شود.
پایگاه خبری قلم   ۱۳۹۹/۰۶/۱۰ - ۱۳:۲۸   + ۲ سایت دیگر  
قلم/اصفهان_فرماندار فریدونشهر گفت: حدود 80 درصد از بارش های این منطقه به حوضه آبریز کارون و دز می ریزد.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۶/۰۸ - ۱۸:۵۸   + ۲ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: از ابتدای آغاز به کار ستاد احیای دریاچه ارومیه حدود 5 هزار و 759 و نیم میلیارد ریال برای احداث تصفیه خانه های حوضه آبریز دریاچه ارومیه هزینه شد تا آب آن وارد این دریاچه شود.
میزان   ۱۳۹۹/۰۶/۰۷ - ۰۷:۰۵   + ۳ سایت دیگر  
خبرگزاری میزان- حوضه آبریز دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی با 365.7 میلیمتر بارش نسبت به سال گذشته کاهش 26 درصدی و نسبت به دراز مدت رشد 7 درصدی را به ثبت رسانده است. تاریخ انتشار: 07:00 - 07 شهریور 1399 - کد خبر: 650896
ندای گیلان   ۱۳۹۹/۰۶/۰۷ - ۰۲:۵۵    
رئیس سازمان جهاد کشاورزی زنجان با انتقاد از استفاده گیلانی ها از آب سپیدرود گفت:6.9 درصد استان گیلان در حوضه آبریز سفیدرود قرار دارد، اما برداشت آن ها از این منابع آبی، 44 درصد است و برخلاف محدویت ها، شاهد افزایش طرح های کشاورزی استان گیلان و بهره برداری از منابع آبی هستیم!
آنا   ۱۳۹۹/۰۶/۰۴ - ۱۷:۳۱    
جلسه تصمیم گیری در خصوص برنامه های علمی احیای دریاچه ارومیه از واحد ارومیه و مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار حوضه آبریز دریاچه ارومیه از واحد تبریز، به ریاست رئیس دبیرخانه پایش آزاد به صورت آنلاین برگزار شد.
شعار سال   ۱۳۹۹/۰۶/۰۴ - ۱۳:۳۰    
استرالیا، ژاپن، چین و ایالات متحده، درگیری های مدیریتی در این حوزه را بازگو می کند و در آخر بیان می دارد که باید با بهره گیری از روش های اصولی و حکمرانی یک پارچه حوضه آبریز رودخانه ها در کشور، با ایجاد مرکز ملی گفتمان آب و محیط زیست، سرمایه طبیعی و اجتماعی و فرهنگی کشورمان را پاس داریم.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۶/۰۳ - ۱۱:۵۰   + ۱۰ سایت دیگر  
به دنبال برخی اظهار نطرها درمورد تکمیل سدهای نیمه ساخته در حوزه آبریز دریاچه ارومیه، مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای این دریاچه می گوید که تا هفت سال دیگر که دریاچه ارومیه به طور کامل احیا می شود، هرگونه بارگذاری جدید در حوضه آبریز ممنوع است ...
شبستان   ۱۳۹۹/۰۶/۰۲ - ۲۲:۱۰   + ۲ سایت دیگر  
شریعتی از اجرای فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری خبر داد و گفت: در حوضه آبریز کارون توافقات هنوز انجام نشده و ما پیگیر این توافق هستیم چراکه بنا بر این است که 249 هزار هکتار برای فاز دوم آب تخصیص پیدا کند.
روزنامه شهروند   ۱۳۹۹/۰۶/۰۲ - ۲۱:۵۷   + ۲ سایت دیگر  
[شهروند] اواسط دهه80 بود که روزبه روز از مساحت نگین فیروزه ای کم شد و عمق آب تحلیل رفت. کارشناسان و دلسوزان این حوزه از خشکسالی ها، احداث بزرگراه روی دریاچه، احداث بی رویه سد و استفاده بی برنامه از منابع آب حوضه آبریز دریاچه به واسطه کشاورزی سنتی گلایه کردند ...
مهرصبا   ۱۳۹۹/۰۶/۰۲ - ۱۲:۱۵   + ۶ سایت دیگر  
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، گفت: کشت برنج در استان با توجه به محدودیت منابع آبی توجیه اقتصادی نداشته و افزایش تعرفه های آب منطقه ای بر این اساس می باشد. ...
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۶/۰۲ - ۰۷:۰۶   + ۲ سایت دیگر  
اصفهان- ایرنا- برنامه ریزی، پیگیری، همت و شتاب در اجرای طرح های تامین آب حوضه آبریز زاینده رود و مناطق مرکزی ایران بویژه اصفهان بگونه ای است که افق جبران کمبودهای شدید در منطقه و بخصوص احیای دوباره این رودخانه و در نهایت توسعه همه جانبه را در این استان رقم می زند.