یکشنبه ۰۷ خردادساعت ۰۴:۳۲May 2023 28
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «آب های زیرزمینی»

ایسنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۵ - ۰۵:۰۳   + ۱۶ سایت دیگر  
مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با بیان اینکه در طول یک دهه سطح ایستایی آب های زیرزمینی از میزانی که سال های گذشته داشت حداقل 10 متر کاهش یافته است، اظهار کرد: این میزان به مراتب خارج از توان سازگاری پوشش گیاهی وابسته به آب های زیرزمینی در رخساره های مناطق بیابانی است.
خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۳/۰۴ - ۰۹:۵۹    
برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی سال هاست ادامه دارد، عیسی کلانتری با حضور در کافه خبر خبرآنلاین درباره برداشت آب از منابع زیرزمینی در دولت های بعد از انقلاب می گوید. به گفته او بیشتری برداشت آب در هشت سال دولت احمدی نژاد صورت گرفته است. توضیحات او را ببینید. منبع: خبرآنلاین
صدای ایران   ۱۴۰۲/۰۳/۰۱ - ۱۵:۵۸   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش صدای ایران ، بر اساس مطالعات انجام شده یکی از عوامل اصلی انسانی فرونشست زمین استخراج بی رویه آب های زیرزمینی بوده که موجب فرونشست در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران شده است. ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۱۳:۳۱   + ۶ سایت دیگر  
ایسنا/البرز رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان البرز گفت: در وضعیت فعلی متاسفانه حجم آب های زیرزمینی به شدت کاهش یافته است و منابع زیرزمینی آب تکافوی جمعیت و نیازهای توسعه ای را نمی دهد. به همین دلیل تنها راه باقیمانده، صرفه جویی در مصرف آب و مدیریت درست مصرف آب در همه بخش ها است.
رکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۱۳:۲۲   + ۲ سایت دیگر  
رکنا:چهارمحال و بختیاری دارای بارش های خوبی است و استانی پرآب، اما بی آب می باشد و متاسفانه نمی شود آب های روان مانند آب چشمه و رودخانه ها را در دشت ها ذخیره و برای تقویت آب های زیرزمینی و آبخوان ها از آنها استفاده کرد .
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۳۰ - ۱۶:۲۸    
سازمان پژوهش های مجلس برای دومین بار در یک سال گذشته گزارشی دربارهٔ خطرات فرونشست زمین در ایران منتشر کرده. تقریباً تمام استان های ایران درگیر این بحران خاموش است. علت چیست و چه باید کرد؟
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۲/۳۰ - ۱۴:۰۸   + ۱ سایت دیگر  
رئیس اداره منابع آب اردستان با بیان اینکه کاهش سطح آب های زیرزمینی اردستان موجب شوری بیش از حد استاندارد چاه های کشاورزی شده است، گفت: 12 کنتور هوشمند بر روی چاه های کشاورزی اضافه شد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۲۹ - ۱۸:۰۱   + ۱۳ سایت دیگر  
نماینده ولی فقیه در استان اصفهان گفت: بی شک یکی از مشکلات شهر و استان اصفهان، فرونشست زمین است که راهکار حل وفصل آن چاره ای جز تأمین آب برای سفره های آب زیر زمینی نیست.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۲/۲۹ - ۱۱:۵۴   + ۴ سایت دیگر  
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: در سال جاری با کاهش بارش ها نسبت به پارسال تر از سطح آب های زیرزمینی و حجم مخازن آبخوان های استان هم کاهش داشته است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۲/۲۸ - ۱۳:۲۱   + ۳ سایت دیگر  
7 حلقه چاه غیرمجاز در محدوده دماوند و بهارستان در جهت اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی آب های زیرزمینی و صیانت از منابع آبی با دستور قضایی پر و مسدود شد.
ایسکانیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ - ۱۱:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
براساس آمارهای وزارت نیرو آبخوان های ما در سال گذشته 143 میلیارد مترمکعب کسری داشتند و برداشت از آب های زیرزمینی فرونشست را در کشور گسترش می دهد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۱۳:۱۰   + ۲ سایت دیگر  
معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای سمنان گفت: 82 درصد آب مصرفی در این استان از منابع آب های زیرزمینی تأمین می شود.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۰۹:۳۲   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/اردبیل مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل گفت: با وجود پتانسیل بالای سفره آب های زیرزمینی شهرستان خلخال بهره وری آب در بخش کشاورزی متناسب با ظرفیت آبی این شهرستان نیست.
وزارت نیرو   ۱۴۰۲/۰۲/۲۳ - ۰۹:۴۹   + ۱۶ سایت دیگر  
مدیرکل دفتر توسعه نظام های فنی، بهره برداری و دیسپاچینگ برق آبی شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به وضعیت به شدت بحرانی آب های زیرزمینی در 10 استان کشور افزود: وضعیت منابع آب در بسیاری از دشت های کشور بحرانی است و برای مدیریت این شرایط چاره ای جز مصرف بهینه و کاهش برداشت آب نداریم.
تهران پرس   ۱۴۰۲/۰۲/۲۳ - ۰۱:۰۹   + ۱ سایت دیگر  
رئیس شورای شهر تهران گفت: جنوب و جنوب شرقی تهران با خطرات فرونشست زمین روبروست اما هنوز به مرحله بحرانی نرسیده و باید اقدامات پیشگیرانه انجام شود.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۲۱ - ۰۹:۵۱   + ۳ سایت دیگر  
سرپرست سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری تبریز گفت: واحدهای آبکاری در تبریز، به منظور جلوگیری از ایجاد آلودگی های محیط زیستی به شهرک های صنعتی مجاز منتقل می شوند.
روزنامه نصف جهان   ۱۴۰۲/۰۲/۱۹ - ۱۵:۰۰    
دریا قدرتی پور: مرگ زودهنگام سفره های آب زیرزمینی با برداشت بی رویه از چاه هایی که حالا بخشی از آنها با وجود اینکه غیر مجاز نیستند اما به جان سفره های زیرزمینی افتاده اند به یک موضوع مهم تبدل شده است. ...
رکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۷ - ۲۲:۲۴   + ۴ سایت دیگر  
مجله علمی نیچر در یکی از گزارش های قابل تأمل خود که پیرامون پدیده فرونشست منتشر شده است، به موضوع ارتباط مستقیم برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی و تشدید پدیده فرونشست در پایتخت کشور هند پرداخته و بر اساس یک مطالعه دانشگاهی نوشته است ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۷ - ۱۱:۳۶   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/چهارمحال و بختیاری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب چهارمحال و بختیاری گفت: چهارمحال و بختیاری استانی پرآب، اما بی آب است، زیرا نمی توانیم آب های روان مانند آب چشمه و رودخانه ها را در دشت ها برای تقویت آب های زیرزمینی و آبخوان ها استفاده کنیم ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۲/۱۶ - ۱۲:۱۸    
منابع محلی از کاهش آب های زیرزمینی در کابل خبر داده اند.
تیتر20   ۱۴۰۲/۰۲/۱۵ - ۱۸:۴۶   + ۲۳ سایت دیگر  
با اینکه تصور غالب این است که عمده مشکل برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی متوجه چاه های غیرمجاز است، اما آمار و ارقام ارائه شده توسط شرکت مدیریت منابع آب ایران نشان می دهد که اتفاقاً بخش قابل توجهی از برداشت های بی رویه کشور توسط چاه های مجاز و دارای پروانه بهره برداری صورت می گیرد ...
خوزنیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۱۴ - ۱۱:۴۸   + ۱۴ سایت دیگر  
شرکت های فعال در حوزه تعیین تراز آبخوان ها توسط معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری شناسایی می شوند و توانمندی آنها به نیازهای کشور متصل می شود. ...
فرارو   ۱۴۰۲/۰۲/۱۳ - ۱۶:۵۰   + ۸ سایت دیگر  
زیتون میوه ای کوچک، بیضی شکل و اغلب به رنگ سبز یا سیاه برای مصارف مختلف مانند روشنایی، سوخت، پزشکی و البته غذا استفاده می شود. زیتون نه تنها طعم خوبی دارد، بلکه در بسیاری از ادیان گزینه ای نمادین و مقدس محسوب می شود. ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۲/۱۳ - ۰۸:۵۵   + ۴ سایت دیگر  
رئیس کمیته نیرو در کمیسیون انرژی مجلس گفت: قانون، استفاده از همه منابع همچون منابع آبی را ساماندهی کرده، اما متاسفانه مشکلی در اجرای آن وجود دارد.
سلامت نیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۱۲ - ۱۲:۰۹    
مرکز پژوهش های مجلس نسبت به آثار مخرب کاهش آب های زیرزمینی از جمله فرونشست در پایتخت و بیشتر دشت های کشور هشدار داد و اعلام کرد: در محدوده جنوب غرب شهر تهران فرونشست 17 سانتیمتر در سال ثبت و گزارش شده است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۱۱ - ۱۵:۰۵   + ۳ سایت دیگر  
مدیرعامل آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری گفت: تراز سطح ایستابی آب های زیرزمینی در چهارمحال و بختیاری 19 متر منفی بود.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۲/۱۱ - ۱۴:۱۵    
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی چهارمحال و بختیاری با اشاره به کاهش سطح آب های زیرزمینی و چاه ها، گفت: همچنان شهرک ها و نواحی صنعتی شهرکرد، سامان، وردنجان، فرخشهر، سفیددشت و بلداجی با کمبود آب مواجه هستند و با تانکر آبرسانی می شوند.
فرارو   ۱۴۰۲/۰۲/۱۱ - ۰۸:۳۱   + ۶ سایت دیگر  
بیش از چهار دهه است که ایران با چالش های ناشی از برداشت بی رویه آب های زیرزمینی در کشور مواجه است. چالشی که شیوه مدیریت امروزی بر شدت بحرانی شدن آن افزوده است. ...
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۰۲/۱۱ - ۰۰:۱۵   + ۶ سایت دیگر  
دنیای اقتصاد : فرونشست زمین با برداشت بی رویه آب های زیرزمینی به مرز بحران رسیده است. یکی از این بحران ها، کاهش تراز سطح آب های زیرزمینی بر اثر اضافه برداشت از آبخوان هاست ...
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۰ - ۱۷:۴۷   + ۶ سایت دیگر  
مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به بررسی چالش های ناشی از برداشت بی رویه آب های زیرزمینی در کشور، پرداخت.
یک پزشک   ۱۴۰۲/۰۲/۰۷ - ۲۰:۰۰    
جانداری به نام Proteus anguinus که همچنین به عنوان اولم olm شناخته می شود، گونه ای سمندر است که بومی آب های زیرزمینی آلپ در جنوب شرقی اروپا است. این جاندار از معدود مهره داران غارنشین است و به دلیل شکل سر و دست ها رنگ سفید مایل به صورتی و بدن دراز و شبیه مارماهی ...
جماران   ۱۴۰۲/۰۲/۰۶ - ۰۸:۵۰    
از آنجایی که بیش از 86 درصد از کل منابع آب تجدید پذیر زیرزمینی مورد تخلیه و برداشت قرار می گیرد، چشم اندازهای موجود بیانگر وضعیت بحرانی مطابق با استانداردهای جهانی است ...
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۰۲/۰۶ - ۰۰:۱۸   + ۴۲ سایت دیگر  
دنیای اقتصاد: آمارهای رسمی نشان می دهند 85 درصد آبی که سالانه از سفره های آب زیرزمینی برداشت می شود، مربوط به چاه های مجاز فعال است، این در حالی است که 20 درصد چاه های مجاز بعضا تا 10برابر پروانه مجاز خود برداشت آب دارند؛ وضعیتی که تداوم آن خسارت های جبران ناپذیری برای کشور در پی خواهد داشت ...
رکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۰۶ - ۰۰:۰۳   + ۴ سایت دیگر  
رکنا: حجم فرسایش خاک در ایران 7 برابر سایر کشورهاست
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۰۵ - ۱۳:۵۵    
باشگاه خبرنگاران توانا_ اسکندری رئیس اداره حفظ محیط زیست اسد آباد گفت: وسعت تالار افزایش پیدا کرد و حجم آبی که درون تالاب ذخیره می شود بیشتر شده است. از مزیت های آن به سیراب شدن پرندگان تالاب و استفاده برای کشاورزی را اشاره کرد ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۲/۰۵ - ۱۳:۰۲   + ۴ سایت دیگر  
مدیرکل دفتر پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بحث شیرآبه ها بسیار خطرناک تر از مقداری است که جاری می شود چرا که بخش زیادی از آن نیز به داخل زمین نفوذ کرده و آب های زیرزمینی را آلوده می کند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۰۴ - ۱۱:۵۰   + ۱ سایت دیگر  
فرماندار سرپل ذهاب گفت : در پی طغیان چشمه آب های زیرزمینی براثر بارندگی های اخیر مجتمع آبرسانی سراب ماراب دهستان بشیوه و پاطاق در سرپل ذهاب دچار کدورت شد .
آناج   ۱۴۰۲/۰۲/۰۴ - ۰۹:۱۱   + ۲ سایت دیگر  
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی با بیان اینکه یکی دو سال است که با کمبود بارش روبه رو هستیم، ادامه داد: این کمبود باعث افزایش فشار روی آب های زیرزمینی شده است؛ به طوریکه مجموع کسری مخزن و وضعیت آب های زیرزمینی یک میلیارد و 390 میلیون مترمکعب است.
کبنا نیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۰۲ - ۱۲:۳۵    
رئیس اداره امور آب کهگیلویه افت محسوس سطح آب های زیرزمینی را یک تهدید جدی دانست و گفت: باید با استفاده مناسب از الگوی کشت مصرف بی رویه آب های زیرزمینی را مدیریت کرد.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۲/۰۱ - ۱۳:۳۳   + ۷ سایت دیگر  
ایسنا/لرستان فرماندار ازنا از کاهش شدید سطح آب های زیرزمینی در این شهرستان خبر داد.
خبر فوری   ۱۴۰۲/۰۲/۰۱ - ۰۲:۳۲    
استاد اقلیم شناسی و بنیان گذار اقلیم شناسی سینوپتیک در ایران گفت: متاسفانه سطح سفره های زیرزمینی پایین رفته و حدود 80 درصد منابع آب زیرزمینی را استفاده کردیم. این در حالیست که در شرایط طبیعی بیش از 60 درصد حق استفاده از این منابع را نداریم.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۱/۳۱ - ۱۰:۲۱   + ۸ سایت دیگر  
رییس منابع کهگیلویه با توجه به افت آب های زیرزمینی این شهرستان گفت: در سال جاری کشت برنج تحت پوشش چاه های کشاورزی ممنوع خواهد بود.
روزنامه همدان پیام   ۱۴۰۲/۰۱/۲۹ - ۱۰:۱۴   + ۷ سایت دیگر  
نویسنده : لیلا کرمی به منظور جلوگیری از برداشت بیش از اندازه آب های زیرزمینی، در سال 1401 تعداد 90 دستگاه کنتور هوشمند بر روی چاه های مجاز شهرستان همدان نصب شده است. ...
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۲/۰۱/۲۹ - ۰۰:۵۲    
حال منابع آبی کشور خوب نیست. هر سال سطح آب های زیرزمینی پایین تر می رود و تعادلی میان منابع و مصارف آب کشورمان وجود ندارد. مدت هاست مسئولان با مدیریت غلط منابع آبی و بی توجهی به میزان عرضه و تقاضا حجم بالایی از آن را از بین برده اند و بدتر اینکه هیچ کدام شان سهم تقصیرشان را نمی پذیرند و حتی بابت ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۱/۲۸ - ۱۴:۴۷   + ۱ سایت دیگر  
زنجان-سخنگوی شورای شهرستان طارم گفت: پساب فرآوری زیتون به آب های زیرزمینی نفوذ و آن را آلوده کرده است.
تحلیل بازار   ۱۴۰۲/۰۱/۲۶ - ۱۳:۲۴   + ۳ سایت دیگر  
زنجان- باقری، سرپرست شرکت آب منطقه ای زنجان گفت: بیش از 80 درصد مصرف آب شرب در کل استان از آب های زیرزمینی تأمین می شود، گفت: این موضوع زنگ خطری برای افت آب های زیر زمینی است.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۱/۲۶ - ۰۱:۰۷    
ایسنا/خراسان رضوی عضو هیات علمی گروه علوم و مهندسی آب دانشگاه فردوسی مشهد گفت: وضعیت کیفی آب های زیرزمینی محدوده مطالعاتی مشهد کاهش پیدا کرده که نشان دهنده خطر شوری منابع آب زیرزمینی دشت مشهد است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۱/۲۳ - ۱۲:۱۴   + ۳ سایت دیگر  
عضو هیئت مدیره انجمن آب و خاک پایدار ایران گفت: شرایط موجود مخازن سدهای تهران در شرایط ناپایداری است و هم اکنون کل مخازن 5 سد تأمین کننده آب تهران 350 میلیون مترمکعب است که این مقدار حق آبه های کشاورزی و شرب قزوین و کرج را هم شامل می شود.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۱/۲۲ - ۱۷:۲۳    
بررسی ها نشان می دهد، خشکسالی های اخیر و برداشت بی رویه از طریق حفاری چاه های غیرمجاز سبب کاهش مخزن آب های زیرزمینی در راور شده است.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۱/۲۱ - ۱۲:۱۹   + ۴ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان شمالی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی از اُفت 70 سانتی متری سالانه آب های زیرزمینی در این استان خبر داد.