یکشنبه ۰۶ خردادساعت ۰۰:۱۴May 2024 26
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «نقش رستم»

خبرگزاری مهر   ۷ ساعت پیش    
مرودشت - مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از اجرای طرح ساماندهی محوطه تاریخی نقش رستم و تغییر در برخی مسیرهای بازدید گردشگران خبر داد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۳/۰۳/۰۵ - ۰۹:۵۱   + ۲۵ سایت دیگر  
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از اجرای طرح ساماندهی محوطه تاریخی نقش رستم خبر داد.
ایسنا   ۱۴۰۳/۰۳/۰۴ - ۱۳:۰۴   + ۱۳ سایت دیگر  
مطالعات کارشناسان مرمت نشان می دهد نقش برجسته های ساسانی در نقش رستم بر اثر هوازدگی فیزیکی و شیمیایی در ساختار سنگ آهک، دچار آسیب های متعددی از جمله فرسایش، تورق، ترک و شکستگی شده اند و به اقدامات حفاظتی، مرمتی و استحکام بخشی نیاز دارند.
55آنلاین   ۱۴۰۳/۰۳/۰۲ - ۰۹:۳۰    
ایران سومین کشور دنیا در زمینه فرونشست زمین است. تصاویر تخت جمشید و نقش رستم در شیراز و دیگر آثار تاریخی ایران در اصفهان، کرمان و برخی دیگر از مناطق کشور که حدود شش هزار ابنیه را شامل می شود، نشان می دهد چطور گذشته و البته آینده ایران هر لحظه ممکن است در کام زمین فرو رود.
اقتصاد 24   ۱۴۰۳/۰۲/۳۰ - ۱۰:۳۷    
15 کارشناس زمین شناس ، ژئومورفلوژی، خاک شناسی، آب شناسی، باستان شناسی ، نقشه برداری و... از دانشگاه شیراز 19 اردیبهشت راهی نقش رستم شدند تا شکاف های پیش آمده در نزدیک آرامگاه های نقش رستم در نزدیکی تخت جمشید را به درخواست استاندار فارس ...
ایلنا   ۱۴۰۳/۰۲/۳۰ - ۰۹:۴۳   + ۳ سایت دیگر  
وقوع فرونشست و فروچاله در محدوده تخت جمشید و نقش رستم طی سال های گذشته منجر به صدور هشدارهای جدی شده است، تا جایی که امروز خطر از بین رفتن سازه تاریخی و آثار در این مکان ها مطرح است.
شبستان   ۱۴۰۳/۰۲/۳۰ - ۰۸:۵۷    
روزنامه های شیراز امروز یکشنبه 30 اردیبهشت با عناوینی همچون نقش رستم بدون استحکام بخشی در خطر است ، پرچم داری شیراز در پاسداشت محیط زیست و... به روی دکه روزنامه فروشی ها رفته است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۲/۲۹ - ۱۰:۴۳   + ۱۶ سایت دیگر  
آب بارانی که چندی پیش در نقش رستم آبشار ایجاد کرد؛ از داخل زمین مانند یک حفره بیرون آمده و بخش دیگر به جای نامعلومی رفته است اتفاقی که وضعیت این محوطه را نگران کننده تر کرده است.
ایسنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۹ - ۰۹:۵۵   + ۱۳ سایت دیگر  
باران های اخیر حفره ای بزرگ در پایین دست آرامگاه خشایارشا ایجاد کرده که در ادامه به یک شکاف طولی در محوطه نقش رستم منجر شده است. با این وجود، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید معتقد است آنچه در پیرامون آرامگاه پنجمین شاه هخامنشی رخ داده، بیشتر فروشُست بوده و راه چاره دارد.
رکنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۷ - ۱۰:۲۱    
رکنا: رئیس مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب کشور در شیراز گفت: در نقش رستم در فاصله 5 متری، 5 سانتی متر و در فاصله یک کیلومتری، 13 سانتی متر فرونشست داریم. همچنین فرونشست در فاصله 500 متری تخت جمشید 5 سانتی متر است.
بهداشت نیوز   ۱۴۰۳/۰۲/۲۶ - ۲۰:۵۷    
ترک های زمین در نقش رستم به مرحله بحرانی رسید.
اطلاع با ما   ۱۴۰۳/۰۲/۲۶ - ۱۱:۱۳    
مصرف بی رویه منابع آب زیرزمینی توسط چاه ها سبب شده تا گسترده ایران از جمله منطقه نقش رستم واقع در استان فارس درگیر فرونشست بزرگ شود.
اول فارس   ۱۴۰۳/۰۲/۲۶ - ۰۹:۴۲    
اول فارس نقش رستم اطلاعات نوشت: نقش رستم در نزدیکی تخت جمشید در استان فارس واقع شده و یادمان هایی از عیلامیان، هخامنشیان و ساسانیان را دارد، درحالی که آرامگاه 4 پادشاه هخامنشی؛ داریوش بزرگ، خشایارشاه، اردشیر یکم و داریوش دوم را در برگرفته است. ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۲/۲۵ - ۲۲:۰۱   + ۲ سایت دیگر  
شیراز - همزمان با آغاز برنامه مطالعات میدانی محوطه جهانی نقش رستم با اعلام اداره کل میراث فرهنگی فارس 15 عضو هیأت علمی دانشگاه شیراز برای بررسی محوطه جهانی نقش رستم گرد هم آمدند.
ایسنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۵ - ۱۵:۳۲   + ۱۴ سایت دیگر  
ایسنا/فارس برای بررسی محوطه جهانی نقش رستم و علل آسیب های آن 15 نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه شیراز گردهم آمدند و با تشکیل یک کارگاه علمی نتایج مشاهدات خود را ارائه کردند.
حیات   ۱۴۰۳/۰۲/۲۵ - ۱۵:۰۷    
فرونشست ها و ترک ها، وضعیت نامناسب و ناپایداری را برای آثار ساسانی و هخامنشی محوطه جهانی نقش رستم رقم زده است. به گزارش گروه اجتماعی حیات ؛ کارشناسان و باستان شناسان از فرونشست ها و ترک ها که وضعیت نامناسب و ناپایداری را برای آثار ساسانی و هخامنشی محوطه جهانی نقش رستم ایجاد کرده ...
55آنلاین   ۱۴۰۳/۰۲/۲۵ - ۱۳:۳۷    
مصرف بی رویه سموم و کودهای شیمیایی در کشاورزی ایران، زنگ خطری برای سلامتی انسان و محیط زیست به صدا درآورده است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۲/۲۵ - ۱۳:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
گروهی از متخصصان زمین شناسی و باستان شناس به محوطه نقش رستم رفتند تا این محوطه را به دلیل فرونشست های متعدد بررسی کنند برخی از آنها معتقدند این ها فروشست است نه فرونشست.
عصر ایران   ۱۴۰۳/۰۲/۲۵ - ۱۲:۵۳   + ۸ سایت دیگر  
چندی پیش با بارندگی شدیدی که در استان فارس رخ داد، ترک های فرونشستی که پیش از این پر شده بودند دوباره سرباز کرده اند. حالا گفته می شود یک تیم دانشگاهی عازم استان فارس شده اند تا این ترک ها را بررسی کنند.
ایسنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۵ - ۱۰:۴۲   + ۱۵ سایت دیگر  
شکاف ها در محوطه باستانی نقش رستم تشدید شده و حفره هایی در پایین دست آرامگاه چهار شاه هخامنشی و نقش برجسته ها پدید آمده است. گروهی از اساتید دانشگاه شیراز در بررسی اولیه نظر داده اند که پدیده رخ داده در نقش رستم، بیشتر فروشست است. هرچند برای تشخیص دقیق تر قرار است آزمایش های علمی تر انجام شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۳/۰۲/۲۰ - ۱۵:۲۹    
در پی فرونشست زمین در محدوده اثر تاریخی نقش رستم ، امروز جمعی از زمین شناسان کشور با حضور در این اثر تاریخی به بررسی این موضوع پرداختند.
بهار نیوز   ۱۴۰۳/۰۲/۱۸ - ۱۰:۲۱    
گروه فیلم: در ادامه هشدارها درباره روند رو به افزایش فرونشست زمین در مناطق مختلف ایران و آسیب به بناها تاریخی و باستانی ایران رئیس بخش خطرپذیری مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی، روز 17 اردیبهشت گفت که نرخ فرونشست محدوده مرودشت در استان فارس که آثار باستانی تخت جمشید و نقش رستم در آن واقع شده است ...
عصر ایران   ۱۴۰۳/۰۲/۱۸ - ۰۹:۰۱   + ۵ سایت دیگر  
در نقش رستم ترک هایی را دیدیم که اگر آن ها را دنبال کنید به یک فاجعه بزرگ ختم می شود. این ترک ما را به سمت یکی از مقبره های شاهان هخامنشی می برد. سر تا سر ترک پر از چاله هایی است که تازه شکل گرفته اند.
سلام نو / همشهری   ۱۴۰۳/۰۲/۱۷ - ۲۳:۱۲   + ۲ سایت دیگر  
فرونشست زمین در حوالی مرودشت مردم را نگران تخریب آثار باستانی ارزشمند تخت جمشید و نقش رستم کرده است.
ایلنا   ۱۴۰۳/۰۲/۱۷ - ۰۹:۳۲   + ۳۳ سایت دیگر  
رییس بخش خطرپذیری مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه تعداد زیادی از ثار تاریخی و بناهای ارزشمند کشورمان در زون هایی با خطر فرونشست زمین واقع شده اند ...
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۳/۰۲/۱۶ - ۱۵:۲۱    
گزارش کامل از گزیده خبرهای امروز تابناک با تو را با کلیک بر تیتر آن بخوانید. جمله جنجالی کارشناس صداوسیما درباره افراد بی حجاب شگفتی دانشمندان از زنده ماندن زنبورهای ملکه در زیر آب تهرانی ها روز یکشنبه مراقب خود باشند نقش رستم بعد از بارندگی غرق در آب شد! ...
همشهری   ۱۴۰۳/۰۲/۱۵ - ۲۰:۰۷   + ۵ سایت دیگر  
بارش شدید باران در چند روز گذشته و آب گرفتگی محوطه باستانی تخت جمشید و نقش رستم به پدیدار شدن فرونشست های متعدد منجر شد. آنطور که علیرضا عسگری چاوردی به وزارت میراث فرهنگی اطلاع داده است، بر اثر بارندگی های اخیر، محوطه باستانی نقش رستم دچار آب گرفتگی و پدیدارشدن فرونشست های متعدد شد.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۴۰۳/۰۲/۱۵ - ۱۴:۱۴   + ۵ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از استقرار گروه های پایش، حفاظت، مرمت و باستان شناسی در مجموعه تاریخی نقش رستم خبر داد.
ایلنا   ۱۴۰۳/۰۲/۱۵ - ۱۲:۵۷   + ۹ سایت دیگر  
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از استقرار گروه های پایش، حفاظت ،مرمت و باستان شناسی در مجموعه تاریخی نقش رستم خبر داد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۳/۰۲/۱۴ - ۲۰:۳۶   + ۲۹ سایت دیگر  
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از استقرار گروه های پایش، حفاظت، مرمت و باستان شناسی در مجموعه تاریخی نقش رستم خبر داد.
اول فارس   ۱۴۰۳/۰۲/۱۳ - ۲۲:۵۸    
اول فارس استان فارس مجموعه جهانی نقش رستم جمعه 14 اردیبهشت ماه تعطیل است. ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می نویسم.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۳/۰۲/۱۳ - ۲۲:۴۲   + ۷ سایت دیگر  
به دلیل بارش های اخیر و اهداف حفاظتی، مجموعه تاریخی نقش رستم روز جمعه 14 اردیبهشت ماه 1403 تعطیل است.
اول فارس   ۱۴۰۳/۰۲/۰۱ - ۱۴:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
اول فارس در این گزارش اول فارس عکس دیده نشده نقش رستم د سال 1283 را می بینید. ایران در آنزمان تحت حامیت پادشاهان قاجار بود. نقش رستم مجموعه ای باستانی در زنگی آباد واقع در شمال شهرستان مرودشت استان فارس ایران است که در فاصلهٔ 6 کیلومتری از تخت جمشید قرار دارد ...
ایسنا   ۱۴۰۳/۰۱/۲۰ - ۱۰:۵۶   + ۴ سایت دیگر  
انتشار تصاویری از عمیق تر شدن بحران فرونشست در حوالی نقش رستم و تخت جمشید در ماه های اخیر و حالا گزارش هشداردهنده رییس بخش زلزله شناسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه و شهرسازی درباره نرخ سرسام آور فرونشست در ایران، نگرانی درباره وضعیت بناها و محوطه های تاریخی را که در معرض این بحران قرار گرفته اند ...
اول فارس   ۱۴۰۳/۰۱/۱۹ - ۰۰:۰۲    
اول فارس خشایارشا آرامگاه خشایارشا هخامنشی نوه دختری کورش بزرگ و پسر داریوش در مجموعه نقش رستم که هنر و زبردستی معماران هخامنشی را نشان میدهد که انقدر با ظرافت آنرا در دل کوه کنده اند ...
همگردی   ۱۴۰۳/۰۱/۱۴ - ۱۱:۳۲   + ۴ سایت دیگر  
خبرگزاری مهر/ این خبر پیرامون حضور گردشگران در مجموعه نقش رستم و تخت جمشید برای شما نوشته شده است. مجموعه میراث جهانی نقش رستم و تخت جمشید از آثار تاریخی دوران هخامنشیان در استان فارس جزء مهمترین مقاصد گردشگران در ایام نوروز 1403 است. عکسها از: امین برنجکار
انصاف نیوز   ۱۴۰۳/۰۱/۰۹ - ۰۳:۱۲   + ۲ سایت دیگر  
برترین ها نوشت: بارش شدید باران و پدیدارشدن آبشار در نقش رستم را ببینید. نقش رستم مجموعه ای باستانی در زنگی آباد واقع در شمال شهرستان مرودشت استان فارس ایران است که در فاصلهٔ 6 کیلومتری از تخت جمشید قرار دارد ...
عصر ایران   ۱۴۰۳/۰۱/۰۷ - ۱۳:۳۸   + ۳ سایت دیگر  
روز گذشته پس از بارندگی های شدید یک آبشار خروشان در نقش رستم استان فارس ایجاد شد. فیلم و عکس های این اتفاق نادر در مدت کوتاهی در فضای مجازی وایرال شد.
همشهری   ۱۴۰۳/۰۱/۰۷ - ۱۲:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
روز گذشته پس از بارندگی های شدید یک آبشار خروشان در نقش رستم استان فارس ایجاد شد.
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۳/۰۱/۰۶ - ۰۰:۰۱   + ۳ سایت دیگر  
تصاویری از صف 5 کیلومتری خودروها برای ورود به تخت جمشید و جمعیت عظیم ایرانی ها در تخت جمشید و نقش رستم مورد توجه قرار گرفته است؛ تصاویری که نشان می دهد در این مناطق تاریخی جایی برای سوزن انداختن نیست. بنا بر برآوردها، در لحظه تحویل سال نزدیک 10 هزار تن در تخت جمشید حضور داشتند ...
اول فارس   ۱۴۰۳/۰۱/۰۵ - ۰۷:۱۲    
اول فارس بانک پاسارگاد ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می نویسم. خدا لعنت اسکندر مقدونی کنه که تخت جمشید رو به آتیش کشوند. واقعاً نماد قدرت امپراطوری هخامنشیان و ایران بوده
سلام نو / انتخاب   ۱۴۰۳/۰۱/۰۸ - ۱۴:۵۲   + ۱۳ سایت دیگر  
در ویدیو زیر شاهد تصاویری از پدیدارشدن آبشار در نقش رستم استان فارس درپی بارش شدید باران خواهید بود.
ایران پرس   ۱۴۰۳/۰۱/۰۴ - ۰۹:۲۲   + ۵ سایت دیگر  
مرودشت- ایران پرس: نقش رستم مجموعه ای باستانی و گردشگری در زنگی آباد، شمال شهرستان مرودشت استان فارس، جنوب ایران، قرار دارد و این روزها میزبان گردشگران نورزی است.
دولت   ۱۴۰۳/۰۱/۰۱ - ۰۸:۲۷   + ۲ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس با اشاره به ویدئو منتشر شده از فردی درحال بالا رفتن از سنگ نگاره های نقش رستم گفت: این ویدئو قدیمی است و مربوط به الان نیست.
نامه نیوز   ۱۴۰۳/۰۱/۰۱ - ۰۶:۳۱    
بالا رفتن یک گردشگر از سنگ نگاره های نقش رستم! ویدیویی در شبکه های اجتماعی از بالا رفتن یک شهروند از سنگ نگاره های تاریخی نقش رستم منتشر شده است. به نظر می آید این فرد چنین اقدامی را برای گرفتن عکس انجام داده است
سلام نو / عرشه آنلاین   ۱۴۰۲/۱۲/۲۹ - ۱۴:۳۶   + ۷ سایت دیگر  
یک گردشگر به خاطر عکس گرفتن قانون مقررات را زیر پا گذاشت و از سنگ نگاره نقش رستم در استان فارس بالا رفت. / انتخاب
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۲/۱۲/۲۹ - ۲۱:۰۵   + ۳ سایت دیگر  
یک گردشگر برای عکس گرفتن از سنگ نگاره های نقش رستم بالا رفت، این حرکت تعجب همه را برانگیخت. این لحظات را می بینید.
اقتصاد آنلاین / عصر ایران   ۱۴۰۲/۱۲/۲۸ - ۲۰:۵۵   + ۲ سایت دیگر  
ظهر امروز یک تریلی در جاده بجنورد به مشهد بعد از تونل واژگون و یک نفر در کابین آن حبس شد. فرد حبس شده با تلاش امدادگران و آتش نشانان نجات پیدا کرد.
شما نیوز   ۱۴۰۲/۱۲/۲۹ - ۱۷:۴۵    
یک گردشگر به دلیل علاقه ی خود به عکاسی، قوانین و مقررات را نادیده گرفت و به بالای سنگ نگاره ی نقش رستم در استان فارس رفت. البته تاریخ ضبط این ویدئو مشخص نیست.