دوشنبه ۱۴ اسفندساعت ۱۲:۳۵Mar 2024 4
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «دوران ساسانی»

رویداد ایران   ۱۴۰۲/۱۲/۱۰ - ۱۲:۰۷   + ۴ سایت دیگر  
خاندان اسفندیاری که نیما یوشیج نیز از آن خاندان بود، یکی از خاندان های مهم نور بوده که نسب خودشان را به دوران ساسانی و خاندان اسپهبدان پادوسبانیان در طبرستان می رسانند که تا زمان شاه عباس صفوی نیز بر بخش هایی از مازندران حکمرانی می کردند ...
توریسم آنلاین   ۱۴۰۲/۱۲/۰۶ - ۱۹:۵۲    
این درخت را شیرین در زمان شکسته شدن پای اسب خسرو پرویز و دیدار او با فرهاد در طاق بستان به عنوان نشانی از عشق خود به فرهاد می کارد و قدمت آن به دوران ساسانی بازمی گردد.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۱۱/۳۰ - ۰۰:۱۷    
اگر باغ های سرسبز فردوس این قدر زیباست، قطعا پای یک قنات قدیمی در میان است. قنات بلده فقط یک رشته قنات ساده نیست، بلکه مجموعه ای از 15قنات و دو چشمه آب است که منبع آب رسانی به مزارع و باغات شهر تون بوده است ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۱۱/۲۸ - ۰۹:۲۲   + ۱ سایت دیگر  
ایرانی ها از دوران ساسانی با علم قفل سازی آشنا بودند، اما بطور تاریخچه به وجود آمدن کلید و قفل توضیح داده شده است.
همشهری   ۱۴۰۲/۱۱/۰۸ - ۱۴:۵۸   + ۲ سایت دیگر  
سازه آبی قنات بلده به عنوان یکی از 11قنات جهانی ایران، قرار است به بزرگ ترین مخزن ذخیره آب در شرق کشور تبدیل شود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۱۰/۲۷ - ۱۰:۵۲   + ۳۳ سایت دیگر  
یاسوج_ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد از کشف یک گلدان سنگی تاریخی مربوط به دوران ساسانیان در منطقه مهریان یاسوج خبر داد.
قدس آنلاین   ۱۴۰۲/۱۰/۱۳ - ۰۸:۰۴   + ۴ سایت دیگر  
تیسفون نام یکی از پایتخت های باستانی ایران است و در کشور عراق امروزی قرار دارد. این شهر در دوران اشکانیان پایتخت غربی ایران بود و در منطقهٔ میان رودان بنا نهاده شد. در دوران ساسانی هم اهمیت خود را به عنوان مرکز قدرت سیاسی و اقتصادی حفظ کرد.
عصر ایران   ۱۴۰۲/۱۰/۱۲ - ۱۵:۴۱   + ۲ سایت دیگر  
تیسفون نام یکی از پایتخت های باستانی ایران است و در کشور عراق امروزی قرار دارد. این شهر در دوران اشکانیان پایتخت غربی ایران بود و در منطقهٔ میان رودان بنا نهاده شد. در دوران ساسانی هم اهمیت خود را به عنوان مرکز قدرت سیاسی و اقتصادی حفظ کرد.
سلام نو / صما   ۱۴۰۲/۰۹/۳۰ - ۱۰:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
کاروانسراهای سمنان دیدنی هستند همراه باشید و درباره معماری حیرت آور کاروانسرای قصر بهرام سمنان بدانید.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۹/۲۷ - ۱۵:۴۵   + ۴ سایت دیگر  
نمایشگاهی در موزه ملی ایران برپاست که در آن یافته های عجیبی از غار هستیجان به نمایش درآمده، از یک نی دوران ساسانی تا کیسه های یک سانتی و بخشی از آستین و جواهرات.
زیر نویس   ۱۴۰۲/۰۹/۲۱ - ۱۰:۳۶    
یافته های غار هستیجان ، که با غارت گسترده مواجه شده است، به بررسی باستان شناسان گذاشته می شود. به این بهانه یک پوست نوشته از مجموعه ای که به خارج از ایران منتقل شده نیز منتشر شده است. نامه ای از یک برادر (احتمالا) ساسانی به خواهرش ...
خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۹/۲۰ - ۱۸:۴۹   + ۳۰ سایت دیگر  
ایسنا نوشت: یافته های غار هستیجان ، که با غارت گسترده مواجه شده است، به بررسی باستان شناسان گذاشته می شود. به این بهانه یک پوست نوشته از مجموعه ای که به خارج از ایران منتقل شده نیز منتشر شده است. نامه ای از یک برادر (احتمالا) ساسانی به خواهرش.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۹/۲۰ - ۱۳:۰۴   + ۱۰ سایت دیگر  
نشستی درباره یافته های عجیب غار هستیجان برگزار می شود پیرو این نشست یکی از باستان شناسان نامه ای به خواهر که از دوره ساسانی باقی مانده را منتشر کرده است.
ایمنا   ۱۴۰۲/۰۹/۱۹ - ۱۵:۵۵   + ۴ سایت دیگر  
آتشکده آتشکوه محلات در دامنه کوهی با همین نام در نزدیکی شهر نیم ور از توابع شهرستان محلات واقع شده است. این بنای سنگی متعلق به دوران ساسانی و به شماره 311 در تاریخ 21 آبان 1317 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
سلام نو   ۱۴۰۲/۰۹/۰۷ - ۱۱:۱۴    
تاج پهلوی یکی دیگر از تاج های سلطنتی ایران است، تاجی که به دستور رضا پهلوی، به دست جواهرسازی قفقازی الاصل و با الهام از دوران ساسانی ساخته شد.
درحالی که عده ای مدعی هستند کف قدیمی ترین پل روی زاینده رود آسفالت شده است، میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی اصفهان این مووضع را تکذیب می کند.
عرشه آنلاین   ۱۴۰۲/۰۹/۰۵ - ۱۴:۵۰   + ۴ سایت دیگر  
عکسی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می دهد در اقدامی ناباورانه پل مربوط به دوران ساسانی ایزوگام شده است.
خرداد نیوز   ۱۴۰۲/۰۹/۰۵ - ۱۳:۱۵   + ۴ سایت دیگر  
ایسنا نوشت: علی دارابی، قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و معاون میراث فرهنگی گفت: موزه منطقه ای داریم، با اعتبارات قطره چکانی که داریم معلوم نیست برای تأمین 1000 میلیارد تومان به بودجه امروز، چند دهه دیگر باید منتظر باشیم که به پایان برسد؟ ...
سلام نو / همشهری   ۱۴۰۲/۰۹/۰۵ - ۱۴:۲۵   + ۱۹ سایت دیگر  
عکسی در فضای مجازی منتشر شده که نشان می دهد در اقدامی ناباورانه پل مربوط به دوران ساسانی ایزوگام شده است.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۹/۰۵ - ۰۸:۱۲   + ۳ سایت دیگر  
ایسنا/مرکزی ساوه یکی از نقاط باستانی بازمانده از دوران ساسانی و پیش از آن است و به لحاظ موقعیت جغرافیایی از دوران کهن در مسیر گذر کاروان ها قرار داشته است.
زیر نویس   ۱۴۰۲/۰۹/۰۴ - ۲۳:۴۱    
او افزود: ایوان مدائن یا طاق کسری، برجسته ترین یادگار دوران ساسانی که معرف معماری باشکوه ایرانیان است در نزیکی ما در عراق مؤسسه الیف از کشور سوئیس برای مرمتش می آید، چرا؟ چون چند سال قبل میراث فرهنگی وقت پول بلیت هواپیما برای اعزام مرمت کاران را نداشت ...
شهریار نگار   ۱۴۰۲/۰۸/۲۲ - ۲۲:۰۰    
معرفی شهرستان شهریار شهرستان شهریار در 45 کیلومتری غرب تهران دارای قدمتی از دوران ساسانی و هزاره ششم قبل از میلاد است که از خششره دار به شتردار و شهردار و سرانجام به شهریار تغییر نام یافت. ...
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۸/۲۰ - ۱۳:۲۷    
باغستان سنتی قزوین، که قدمت آن به استناد تاریخ مکتوب به بیش از هزار و صد سال و به گمان بسیاری به دوران ساسانی می رسد، به وسعت حدود 2500 هکتار شهر را در بر گرفته بود ...
عصر ایران   ۱۴۰۲/۰۸/۱۴ - ۱۴:۰۵   + ۱۷ سایت دیگر  
کاخ اردشیر فیروزآباد از آثار مهم تاریخی دوران ساسانی فارس و اثر ثبت شده ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو است لذا برهمین اساس در ادامه پروژه مرمت این بنای عظیم تاریخی بخش هایی از بنا مرمت شد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۸/۱۰ - ۲۰:۲۷    
این بنا در فاصله 42 کیلومتری شهر ارکواز و در 12 کیلومتری روستای گنبد پیر محمد در بلندای کوهستان پشمین رو به دشت مهران قرار گرفته است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۸/۰۳ - ۲۰:۱۸   + ۵ سایت دیگر  
الشتر - جانشین فرمانده انتظامی سلسله از کشف هفت قطعه سکه تاریخی متعلق به دوران ساسانی در این شهرستان خبر داد.
خبر روز   ۱۴۰۲/۰۸/۰۳ - ۱۸:۵۶    
جانشین انتظامی سلسله از کشف 7 قطعه سکه تاریخی متعلق به دوران ساسانی در این شهرستان خبرداد.
مشرق نیوز   ۱۴۰۲/۰۷/۲۴ - ۰۲:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش مشرق، صفحه توئیتری نشریۀ ایرانشناسی با انتشار تصویری نوشت: اسب بالدار زیبای شاهنشاهی ساسانی با تزئینات چشمگیر و در میان حلقه هایی (مدالیون) از مروارید. پارچۀ ابریشمی مربوط به هنر ساسانی از سدۀ ششم تا هفتم میلادی که در شهر آنتینوپولیس مصر پیدا شده است. (موزۀ هنرهای نساجی، لیون فرانسه) ...
همشهری   ۱۴۰۲/۰۷/۱۹ - ۱۱:۰۱   + ۳ سایت دیگر  
کمتر کسی خبر دارد که در تهران امروز، جایی که بسیاری از باغ های قدیمی آن در روند توسعه ساخت و سازهای قرن اخیر از بین رفته و جای خود را به خیابان ها و آپارتمان ها داده اند، هنوز باغی کهن وجود دارد. باغی تاریخی با درختانی قدربرافراشته که قدمت آن به دوران ساسانی می رسد.
خرداد نیوز   ۱۴۰۲/۰۷/۱۴ - ۱۵:۵۸   + ۳۵ سایت دیگر  
ایسنا نوشت: یک فعال میراث فرهنگی از تخریب و شکسته شدن دو اُستودان ساسانی در مرودشت استان فارس توسط جویندگان گنج خبر داد. سیاوش آریا تصاویری از تعرض جویندگان گنج به این استودان ها در کوه های بخش درودزَن شهرستان مَرودَشت منتشر کرد و از تخریب و شکسته شدن آن ها خبر داد. ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۲۲:۳۰    
آتشگاه، روستایی دیدنی در قلب البرز که به نام آتش کوه یا آتشکده نیز معروف است.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۱۳:۲۰    
رئیس پژوهشکده باستان شناسی گفت: مطالعات آزمایشگاهی بر روی نمونه های به دست آمده از کاوش های اخیر باستان شناسی نگارنده در غرب ایران (استان ایلام) گواه این موضوع است که شیشه گری به طور بومی و سنتی در دوران ساسانیان در بسیاری از مناطق غرب ایران انجام می شده است.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۱:۰۳    
قلعه جمشیدی نیم ور، تاریخی رو به فراموشی
سلام نو   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۱۴:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
کرمانشاه جاذبه های تاریخی و باستانی کم نظیر دارد به همین جهت با ما همراه باشید و درباره کاخ خسرو؛ شکوهی به جا مانده از دوران ساسانی بدانید.
مشرق نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۱۵ - ۱۵:۳۸   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش مشرق، صفحه توئیتری نشریه ایرانشناسی با انتشار تصویری نوشت: نقش سیمرغ افسانه ای (Sēnmurw) در میان حلقه هایی از مروارید. پارچۀ ابریشمی مربوط به هنر ساسانی از سدۀ هفتم تا هشتم میلادی که در ایران یا آسیای مرکزی بافته شده است. (موزۀ ویکتوریا و آلبرت لندن) ...
رویداد ایران   ۱۴۰۲/۰۶/۱۰ - ۰۶:۳۳   + ۳ سایت دیگر  
یک نقش برجسته متعلق به دوران ساسانی که در حدود 35 سال پیش به طور غیرقانونی از ایران خارج شده بود به تازگی به کشور استرداد شده است.
روزنامه شهروند   ۱۴۰۲/۰۶/۰۴ - ۱۰:۰۶    
به مناسبت نخستین روز از شهریور ماه، که به روز همدان نامگذاری شده است و درآستانه ثبت جهانی محوطه تاریخی هگمتانه، از11 شیء با ارزش زرین و سیمین دوران ساسانی و هخامنشی از جمله ریتون طلا در موزه محوطه تاریخی هگمتانه همدان رونمایی شد ...
قم فردا   ۱۴۰۲/۰۴/۲۲ - ۱۵:۰۹    
رئیس قرارگاه عمار گفت: تاریخ ایران قبل از دوران ساسانی و ظهور اسلام را نگاه کنیم متوجه می شویم مردم ایران همواره متدین بودند و از هر دینی هم که پیروی می کردند حجاب داشتند، از زمان رضاخان با زور اسلحه بی حجابی به ایران آمد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۴/۱۰ - ۱۳:۱۵   + ۲ سایت دیگر  
آثاری از دوران ساسانی اشکانی و ماد ها در دومین فصل کاوش های باستان شناسی در روستای قباق تپه کوزران کشف شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۴/۰۶ - ۱۲:۲۳   + ۲ سایت دیگر  
در دومین فصل کاوش های باستانشناسی در روستای قباق تپه کوزران آثاری از دوران ساسانی، اشکانی و ماد ها کشف شد.
قدس آنلاین   ۱۴۰۲/۰۴/۰۵ - ۱۹:۰۹   + ۵ سایت دیگر  
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه گفت: نتایج کاوش در قواخ تپه کرمانشاه نشان دهنده بسیاری از شبهات تاریخی این منطقه کهن است که در این کاوش لایه ها و نشانه های مربوط به دوران ساسانی، اشکانی و هزاره اول قبل از میلاد یافت شده است.
برترین ها / انتخاب   ۱۴۰۲/۰۴/۰۲ - ۱۸:۵۵   + ۴۷ سایت دیگر  
کاردار ایران در لندن خبر داد که مجسمه سرباز ساسانی که به صورت قاچاق وارد انگلیس شده بود روز جمعه به طور رسمی تحویل سفارت ایران در لندن شد.
چند ثانیه   ۱۴۰۲/۰۳/۲۵ - ۲۰:۱۸    
این آتشکده شاید یکی از پنج آتشکده ایست که مهرنَرسه وزیر دوران ساسانی به روایت طبری در ناحیۀ دشت بارین و جره ساخته است. (
جام جم   ۱۴۰۲/۰۳/۲۴ - ۱۰:۳۰   + ۱ سایت دیگر  
تغییر مسیر تمدن و تاریخ باستان شناسان فعلا کهن ترین خط شناخته شده در فلات ایران را یادگار 3200سال پیش یعنی خط میخی عیلامی می دانند که خواندنش هم بسیار دشوار است ...
رویداد 24   ۱۴۰۲/۰۳/۱۹ - ۲۰:۰۳    
در این ویدیو نحوه حرف زدن ایرانیان در دوران ساسانی را ببینید.
خوزنیوز   ۱۴۰۲/۰۳/۰۸ - ۱۲:۴۷   + ۲ سایت دیگر  
کتاب پل بند شادروان شوشتر؛ پلی به بلندای تاریخ نوشته عبدالرحیم سوارنژاد چاپ، منتشر و در سرای افضل شوشتر رونمایی شد. این کتاب که پل تاریخی شادروان را مورد بررسی و مطالعه قرار می دهد حاصل تلاش عبدالرحیم سوارنژاد، از نویسندگان و مفاخر ادبی، شوشتر است. ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۰۴ - ۱۴:۳۹    
یکی از آثار تاریخی شهرستان اندیکا قلعه اسعد خان متعلق به دوران ساسانی است.
برترین ها / خرداد نیوز   ۱۴۰۲/۰۱/۱۶ - ۰۲:۰۳   + ۱۳ سایت دیگر  
یک باستان شناس انگلیسی تصاویر جدیدی از سنگ نگاره ساسانی کشف شده در یک فرودگاه لندن منتشر کرد.
پرسش   ۱۴۰۲/۰۱/۱۵ - ۲۰:۴۲   + ۲ سایت دیگر  
وجود نقش برجسته ای از دوران ساسانی که تاکنون ناشناخته مانده باشد غیرممکن نیست ولی چندان هم معقول بنظر نمی رسد. مضافاً که برغم گذشت بیش از هفت سال از پیدا شدن قطعه فوق، نه محل این نقش روشن شده و نه سارقین شناخته شده اند.
روزنامه شهروند   ۱۴۰۲/۰۱/۱۵ - ۱۰:۲۵    
در آخرین روز از تعطیلات نوروزی نشریه انگلیسی آبزرور از کشف و توقیف یک سنگ نگاره دو هزار ساله متعلق به دوران ساسانی در فرودگاه استنستد لندن خبر داد و اعلام کرد این اثر باستانی پس از نمایش در موزه بریتانیا به ایران مرجوع می شود ...