پنجشنبه ۱۰ اسفندساعت ۰۲:۵۷Feb 2024 29
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «جنگل های هیرکانی»

بعد از روزها چشم انتظاری در نهایت برف شادی بر سر جنگلهای هیرکانی مازندران فرو نشست و این گنجینه ارزشمند میراث طبیعی را برای مسافران و اهالی بومی منطقه دیدنی تر از گذشته کرد.
روزنامه خبر شمال   ۱۴۰۲/۱۲/۰۷ - ۱۲:۱۲    
وسعت کل جنگل های کشور 14 میلیون هکتار برآورد می شود. از این میزان، 2میلیون هکتار به جنگل های هیرکانی اختصاص دارد؛ جنگل هایی که از آن به عنوان کهن ترین جنگل های جهان نام برده می شود و از اهمیت جهانی برخوردار است تا آنجا که در تاریخ 14 تیرماه 1398 به عنوانِ میراث طبیعی جهانی در سازمان یونسکو به ثبت ...
همشهری   ۱۴۰۲/۱۲/۰۷ - ۱۱:۳۱   + ۳ سایت دیگر  
با اجرای طرح تنفس و ممنوعیت قطع درختان جنگل های شمال کشور از سال 95 تاکنون ، اتفاقات مهمی همچون بازگشت دوباره حیات وحش به جنگل و کشف سریع تر قاچاق چوب رخ داده و قرار است این طرح در برنامه هفتم توسعه نیز ادامه یابد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۱۲/۰۳ - ۰۹:۲۰   + ۱ سایت دیگر  
اختتامیه ششمین دوره مطالعات ارزیابی کمی و کیفی جنگل های هیرکانی در کلارآباد برگزار شد.
مازنی نیوز   ۱۴۰۲/۱۲/۰۲ - ۲۰:۱۳   + ۳ سایت دیگر  
عباسعلی نوبخت در آیین اختتامیه ششمین دوره مطالعات ارزیابی کمی و کیفی جنگل های هیرکانی و تجلیل از کارشناسان و دست اندرکاران آمار برداری سراسری جنگل های شمال در کلارآباد شهرستان عباس آباد مازندران افزود : امروز راهبرد دولت مردمی و جهادی مبارزه با هر گونه دست اندازی به عرصه های ملی بوده و اجازه [...]
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۱۱/۲۹ - ۱۳:۰۹   + ۱ سایت دیگر  
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه نوشهر'گفت:کوهنوردان استان با کاشت بذر و نهال، ارتفاعات جنگل های هیرکانی را احیا می کنند.
انتخاب   ۱۴۰۲/۱۱/۲۹ - ۱۰:۴۱   + ۲ سایت دیگر  
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان: ماموران یگان حفاظت محیط زیست املش به سرپرستی محیط بان شاهپور عبدی در پایش های میدانی خود در مناطق جنگلی این شهرستان با شناسایی رد پای پلنگ و نصب دوربین های تله ای، موفق به ثبت تصاویر زیبایی از گونه ارزشمند پلنگ شدند .
عصر ایران   ۱۴۰۲/۱۱/۲۹ - ۱۰:۳۸    
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان: ماموران یگان حفاظت محیط زیست املش به سرپرستی محیط بان شاهپور عبدی در پایش های میدانی خود در مناطق جنگلی این شهرستان با شناسایی رد پای پلنگ و نصب دوربین های تله ای، موفق به ثبت تصاویر زیبایی از گونه ارزشمند پلنگ شدند.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۱۱/۲۷ - ۱۴:۴۲   + ۶ سایت دیگر  
تور غرفه گردی، ابتکار جالب شهرداری تنکابن در نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته بود توری که مردم را به کاشت نهال در جنگل های هیرکانی و تهیه سبزه نارنج به جای سبزه گندم نیز تشویق می کرد.
انتخاب   ۱۴۰۲/۱۱/۲۶ - ۱۸:۱۰   + ۷ سایت دیگر  
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان: ماموران محیط زیست املش با کمک همیاران بومی منطقه در پایش های میدانی خود در مناطق جنگلی این شهرستان با شناسایی رد پای پلنگ و نصب دوربین های تله ای، موفق به ثبت تصاویر زیبایی از حیات.وحش شاخص این منطقه و به ویژه گونه ارزشمند پلنگ شدند.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۱۱/۲۶ - ۱۷:۲۸    
پاییز با تمامِ ابهت و شکوهِ رنگارنگش در مقابل انجیلی سر تعظیم فرو می آورد. درختِ با وقارِ جنگل های هیرکانی که یک تنه به پاییز اعتبار می دهد.
ایرنا   ۱۴۰۲/۱۱/۲۶ - ۱۳:۱۲   + ۳۹ سایت دیگر  
رشت – ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان برای چندمین بار در جنگلهای هیرکانی شهرستان املش واقع در شرق استان از ثبت تصویر پلنگ ایرانی خبر داد.
ایلنا   ۱۴۰۲/۱۱/۲۶ - ۰۹:۲۰   + ۲۸ سایت دیگر  
در حالی که برخی کارشناسان حوزه منابع طبیعی هشدار می دهند که احتمال دارد با تداوم روند توسعه ناپایدار در شمال کشور، مساحت جنگل های هیرکانی در 50 سال آینده حدود نصف مقدار کنونی شود ...
بهداشت نیوز   ۱۴۰۲/۱۱/۲۴ - ۲۰:۲۳   + ۱ سایت دیگر  
می دانستید این پلنگ، بزرگ ترین زیرگونه ی پلنگ در جهان است؟
ایرنا   ۱۴۰۲/۱۱/۲۳ - ۱۲:۴۵   + ۲ سایت دیگر  
گنبدکاووس- ایرنا- حضور مردم گلستان در دل جنگل های هیرکانی همزمان با تعطیلات چند روز گذشته و برافروختن آتش برای دم کردن چای و پخت غذا به گفته فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان باعث سوختن 2 هزار متر مربع از این عرصه ها شد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۱۱/۱۸ - ۱۲:۱۱   + ۳ سایت دیگر  
مأموران یگان حفاظت و نیرو های سپاه پاسداران در جریان یک رزمایش مشترک یک قاچاقچی حرفه ای و سابقه دار عامل قطع درختان جنگل های هیرکانی در روستای سرکاج شهرستان نور بود را دستگیر کردند.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۱۱/۱۷ - ۰۹:۰۸    
جنگل های هیرکانی مازندران قابی به وسعت بی نهایت است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.
دنیای سفر   ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ - ۱۵:۵۲   + ۱ سایت دیگر  
رییس انجمن ملی طبیعت گردی ایران، مدیریت مقاصد گردشگری را لازم دانست و گفت: گردشگری انبوه از جمله چالش ها به شمار می رود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ - ۱۱:۲۶    
عباس آباد - رییس انجمن ملی طبیعت گردی ایران از جنگل های هیرکانی به عنوان مادر جنگل های جهان یاد کرد و گفت: این جنگل ها دستخوش تغییر کاربری شده است.
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ - ۰۷:۲۰   + ۳ سایت دیگر  
ایسنا/مازندران مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران –نوشهر، گفت: متاسفانه در سال های اخیر به دلیل استفاده غیر اصولی و نادرستی که توسط طبیعت گردان، کوهنوردان و قاچاقچیان از جنگل های هیرکانی می شود این موضوع باعث ایجاد دغدغه های زیادی در بین مردم شده است.
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ - ۰۷:۱۸   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/مازندران رئیس انجمن طبیعت گردی ایران با تاکید بر صیانت از جنگل های هیرکانی، گفت: از سال 1335 تا امروز وسعت هیرکانی از 3.5 میلیون هکتار به 2 میلیون و چهار هزار هکتار رسیده است و امارها نشان می دهد تنها 800 هزار هکتار جنگل بکرو دست نخورده باقی مانده است.
ایمنا   ۱۴۰۲/۱۱/۱۴ - ۱۶:۰۵   + ۲ سایت دیگر  
استاندار مازندران با اشاره به اینکه یکی از موضوعات مهم و قابل توجه بر این استان حفاظت از جنگل های هیرکانی است که مردم مازندران بسیار به آن توجه دارند، گفت: با وجود همه اقدامات در این دولت آن گونه از این جنگل ها حفاظت نمی شود و سودجویان برای نابودی آن گام برداشته اند.
ایران اکونومیست   ۱۴۰۲/۱۱/۱۰ - ۱۲:۱۶    
به گزارش ایران اکونومیست : جنگل ابر یکی از جاهای دیدنی شاهرود با گونه های گیاهی و جانوری نادر، قسمتی از قدیمی ترین و زیباترین بخش جنگل های هیرکانی است. این جنگل یکی از زیباترین و محبوب ترین مناطق گردشگری شهرستان شاهرود است.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۱۱/۰۷ - ۱۷:۰۲    
مازندران با دارا بودن شش لکه جنگل های هیرکانی متنوع ترین بخش این جنگل ها را در خود جای داده است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۱۱/۰۳ - ۰۸:۱۴   + ۶ سایت دیگر  
معاون جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- منطقه ساری گفت: افزایش بارندگی در واحد سطح موجب آسیب به عرصه های جنگلی حاشیه رودخانه ها شده است که خسارت های متعددی درپی دارد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۱۱/۰۱ - ۰۹:۵۳   + ۹ سایت دیگر  
ساری- صاحبنظران معتقدند ساخت سد فینسک می تواند فاجعه آمیز باشد و برای منابع آب مازندران و همچنین حفظ محیط زیست و جنگل های هیرکانی مشکلات فراوانی ایجاد کند.
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۰/۳۰ - ۰۹:۵۵   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/مازندران امروزه جنگل خواری عامل بسیار مهم و تاثیرگذار در نابودی جنگل های هیرکانی است تاکنون تمام تخریب و منابع طبیعی مازندران، ابتدا به صورت ارائه طرح های کوچک و زودبازده بدون آسیب به مناطق جنگلی عنوان شد اما با شروع برخی پروژه های عمرانی همراه با "کدهایی" که به منظور خدمات رسانی است ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۱۰/۲۸ - ۰۸:۴۱   + ۲ سایت دیگر  
بجنورد- ایرنا- رییس اداره جنگلداری و جنگلکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: برداشت 2 تُن بذر در سال مالی جدید(مهرماه 1402 تا شهریورماه 1403) از جنگل های هیرکانی منطقه درکش شهرستان سملقان این استان پیش بینی شد.
همشهری   ۱۴۰۲/۱۰/۲۸ - ۰۷:۵۹   + ۴ سایت دیگر  
اگر هوای پیاده روی رویایی را در سر دارید، سفر به جنگل های بکر سوادکوه، به خصوص جنگل راش سنگده، با گذر از جاده های جنگلی و عبور از میان درختان بلندقامت و متراکم راش تجربه هیجان انگیزی است.
مازنی نیوز   ۱۴۰۲/۱۰/۲۳ - ۱۴:۰۲   + ۱ سایت دیگر  
سید محمود حسینی پور در ستاد مدیریت بحران مازندران افزود: این که مهمترین گونه های جنگل های هیرکانی را در اثر آتش سوزی با عامل خطای انسانی از دست بدهیم، یک ضعف در مدیریت بحران است. وی با بیان این که باید از مشارکت مردم در برخورد با قاچاقچیان چوب و آتش سوزی جنگل ها [...]
ایلنا   ۱۴۰۲/۱۰/۱۸ - ۰۹:۰۰   + ۲ سایت دیگر  
در شرایطی که برخی کارشناسان حقوق محیط زیست، اشکالات قانونی مختلفی را به واگذاری عرصه نزدیک به 6 هزار هکتاری واقع شده در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی به شهرداری چالوس وارد می دانند، مسئولان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری معتقدند که احاله مدیریت جنگل ها حتی اگر در مناطق حفاظت شده قرار داشته باشند ...
ایران پرس   ۱۴۰۲/۱۰/۱۸ - ۰۸:۲۸    
گرگان- ایران پرس: پارک جنگلی ناهارخوران از مکان های طبیعی دیدنی و گردشگری شهر گرگان در دو فصل پاییز و زمستان به اوج زیبایی می رسد و رنگارنگ شدن برگ های درختان آن چشم انداز این جاذبه گردشگری را در جنگل های هیرکانی منحصربه فرد می کند.
زیر نویس   ۱۴۰۲/۱۰/۱۷ - ۲۱:۴۷   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش زیرنویس، ابهت و شکوه پلنگ ایرانی در جنگل های هیرکانی مازندران و کوهستان البرز در دنیا کم نظیر است.عکسی که مشاهده می کنید ، توسط محیط بان اردلان مرتضوی در زمستان 1402 گرفته شده است ...
ایلنا   ۱۴۰۲/۱۰/۱۷ - ۱۶:۳۴   + ۱ سایت دیگر  
رئیس سازمان منابع طبیعی از پایان ششمین دوره مطالعات ارزیابی کمی و کیفی جنگل های هیرکانی خبر داد و گفت: جنگل های شمال پس از طرح توقف بهره برداری به حال خود رها نشده است ...
روزنامه خبر شمال   ۱۴۰۲/۱۰/۱۷ - ۱۲:۴۲    
امروز که خبر کشف یک قلاده پلنگ در نوشهر را خواندم بسیار نگران شدم. گرچه معلوم شد که علت مرگ پلنگ در کجور نوشهر نزاع طبیعی بین گونه ای بوده است و عامل انسانی در مرگ این پلنگ دخالتی نداشته است، اما حق بدهید با توجه به اهمیت و کمیت نه چندان اطمینان بخشِ این گونه در مازندران ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۱۰/۱۳ - ۱۱:۵۸   + ۴ سایت دیگر  
ساری- ایرنا- صاحبنظران که فعالیت های فرهنگی را برای حفظ جنگل های هیرکانی ضرورتی اجتناب ناپذیر می دانند، امیدشان با ساخت سریال 23 قسمتی دامون در بیان اهمیت و حفظ این عرصه های ملی و طبیعی زنده شد.
ایران آنلاین   ۱۴۰۲/۱۰/۱۲ - ۰۸:۰۲   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش ایران آنلاین ، منتقدان نسبت به وارد شدن بی رویه خودروها به جنگل های هیرکانی و پارک کردن زیر درختان کهنسال منطقه حفاظت شده، هشدار داده و درباره بی توجهی به ظرفیت ها و پاکوب شدن خاک جنگل و آسیب های جبران ناپذیری که به این فسیل زنده 50 میلیون ساله وارد می آید، ابراز نگرانی کرده اند ...
چرخان   ۱۴۰۲/۱۰/۱۰ - ۱۸:۵۲   + ۱ سایت دیگر  
شرکت آرین پارس موتور، تولیدکننده خودرو لاماری ایما، در راستای مسئولیت اجتماعی خود، با مشارکت گُلوَنی، کارگاه آموزشی آشنایی با جنگل های هیرکانی را برگزار کرد. این کارگاه آموزشی با هدف آشنایی دانش آموزان مناطق جنوب شهر تهران و بویژه منطقه کم برخوردار امام زاده یحیی در عودلاجان برگزار شد. ...
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۲/۱۰/۱۰ - ۰۸:۲۷    
استقرار ناوگان آتش نشانی هوایی در گلستان برای مقابله با حریق احتمالی در جنگل های هیرکانی ثبت شده در یونسکو یکی از راهکار های توان افزا برای مقابله با تهدیدات فراروی این فسیل های چند میلیون ساله تلقی می شود.
ایلنا   ۱۴۰۲/۱۰/۰۹ - ۱۱:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور ضمن تشریح دلایل احاله مدیریت نزدیک به 6 هزار هکتار از جنگل های هیرکانی تحت عنوان طرح ایجاد پارک جنگلی ورگاویج به شهرداری چالوس، از امضای پیش نویس تفاهم نامه ای بین این سازمان با سازمان حفاظت محیط زیست کشور خبر داد که براساس آن ...
تدبیر و امید   ۱۴۰۲/۱۰/۰۷ - ۲۱:۲۷    
گفت وگوی جالب محیط بان با پلنگ ایرانی در جنگل های هیرکانی مازندران را ببینید.
همشهری   ۱۴۰۲/۱۰/۰۷ - ۱۶:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
محیط بان مازندرانی که در حال فیلم گرفتن از یک پلنگ در جنگل های هیرکانی بود با زبان محلی با این پلنگ حرف زد و تاکید کرد که با او رفیق است. ماجرا را در این ویدئو ببینید.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۱۰/۰۷ - ۱۵:۳۵   + ۲ سایت دیگر  
محیط بانی فیلم کوتاهی از گفتگوی خود با یک قلاده پلنگ ایرانی در قلب جنگل های هیرکانی به ثبت رسانده و منتشر کرده است.
عصر ایران   ۱۴۰۲/۱۰/۰۷ - ۱۴:۴۳   + ۲ سایت دیگر  
محیط بان "محمدباقر غفاری" فیلم کوتاهی از گفت و گوی صمیمی و دوستانه خود با یک قلاده پلنگ ایرانی در قلب جنگل های هیرکانی به ثبت رسانده و منتشر کرده است.
ایرنا   ۱۴۰۲/۱۰/۰۷ - ۱۲:۱۶   + ۴ سایت دیگر  
ساری- ایرنا- محیط بان "محمدباقر غفاری" فیلم کوتاهی از گفت و گوی صمیمی و دوستانه خود با یک قلاده پلنگ ایرانی در قلب جنگل های هیرکانی به ثبت رسانده و منتشر کرده است.
شفقنا   ۱۴۰۲/۱۰/۰۵ - ۱۳:۲۲    
شفقنا- دیده بان ایران در گزارشی به وضعیت واگذاری بخشی از اراضی جنگلی هیرکانی پرداخته و آورده است: در حالی که کارشناسان منابع طبیعی به دلیل کارنامه تاریک شهرداری های استان های شمالی در رهاسازی بدون ضابطه زباله در جنگل ها و نشان دادن چراغ سبز به متخلفان برای انجام ساخت وساز در اراضی ملی ...
منجیل خبر   ۱۴۰۲/۱۰/۰۵ - ۰۸:۵۴    
رشت – ایرنا – مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان از شناسایی غار سه هزار ساله درجنگل های هیرکانی دیلمان واقع در شرق استان خبر داد. این پست 50 بار بازدید شده
ایرنا   ۱۴۰۲/۱۰/۰۵ - ۰۸:۲۱   + ۱۰ سایت دیگر  
رشت – ایرنا – مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از شناسایی غار سه هزار ساله درجنگل های هیرکانی دیلمان واقع در شرق استان خبر داد.
ایرنا   ۱۴۰۲/۱۰/۰۴ - ۰۷:۵۳   + ۳ سایت دیگر  
نوشهر - ایرنا - رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری چالوس گفت : آتش سوزی بخشی از جنگل های هیرکانی خزری محدوده مرزن آباد از توابع این شهرستان بامداد امروز مهار و خاموش شد.