دوشنبه ۲۶ اردیبهشتساعت ۱۹:۱۹May 2022 16
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «هیرکانی»

روزنامه شهروند   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۲۲:۳۳    
ایسنا- در حال حاضر تعداد زیادی از درختانِ خشک وخیس پس از قطع شدن در جنگل النگدره رها شده اند. برخی از افراد چوب های این درختان را صرف تهیه هیزم می کنند و می سوزانند. همچنین رها شدن چوب های این درختان می تواند سرقت را برای قاچاقچیان چوب ساده تر کند ...
دانا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۴:۲۳   + ۷ سایت دیگر  
زمانی که وارد پارک جنگلی النگدره می شویم تعداد زیادی از درختان وسیع و کهنسال را می بینیم که قطع و رها شده اند. در زمستان سال گذشته تصاویری از قطع درختان النگدره با استفاده از اره موتوری در فضای مجازی منتشر شده بود که پس از آن ...
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۱:۰۱   + ۶ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - ایران از مهمترین کشورهای میزبان پرندگان مهاجر است اما فعالیت های انسانی در چند دهه اخیر باعث شده زیستگاه هیرکانی دستخوش تغییر، تالاب ها خشک و جنگل ها نابود شوند که این عوامل موجب شده تا مهمترین بخش مسیر عبوری پرندگان مهاجر ناامن باشد.
صریح خبر   ۱۴۰۱/۰۲/۲۲ - ۲۰:۱۱    
آفات و بیماری های قرنطینه ای یکی از مصادیق بسیار بارز و مهم” بیوتروریسم” در زمینه کشاورزی ومنابع طبیعی بویژه در کشور ما بوده است. پست های قرنطینه ای ما در بنادر و گمرکات راه ورود رسمی آنهاست که باید همانند سایر مرزهای کشور(آبی٬خاکی وهوایی) به شدت و حساسیت مورد حفاظت قرار گیرند.
شعار سال   ۱۴۰۱/۰۲/۲۰ - ۱۵:۲۶   + ۲ سایت دیگر  
سگ ها در هیرکانی گاهی چنان گراز ها را دوره می کنند که احتمال سکته کردن حیوان می رود. ترس را به جان حیات وحش انداخته اند. بسیاری از آن ها بیماری پوستی دارند. مدفوع آن ها آلوده به میکروب است ...
آفتاب نیوز   ۱۴۰۱/۰۲/۲۰ - ۱۱:۱۵   + ۲ سایت دیگر  
در تصاویری که به تازگی از جنگل باشکوه هیرکانی چلاو منتشر شده حیوانات وحشی ازقبیل پلنگ، خرس، گراز و شوکا دیده می شوند.
صمت   ۱۴۰۱/۰۲/۱۹ - ۱۴:۴۸    
فلات ایران از نظر تراکم و پوشش جنگلی، فقیر است و به همین دلیل، ایران در دسته ممالک با پوشش کم جنگل (LFCC) قرار دارد. همین گزاره کافی است تا حساسیت برای حفظ اراضی جنگلی دوچندان شود ...
همشهری   ۱۴۰۱/۰۲/۱۸ - ۱۴:۳۹   + ۹ سایت دیگر  
برخی معتقدند خرس قهوه ای با جنگل های شمال و هیرکانی خداحافظی کرده و نسلش در حال انقراض است، اما در سال های اخیر گزارش های متعددی از دیدن ردپای این گونه در مناطق مختلف مازندران به گوش رسیده و تصاویر زیبایی از حضور این حیوان در کوهستان های استان ثبت شده است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۲/۱۴ - ۱۴:۰۱    
جنگل راش در روستای سنگده دارای یکی از با ارزش ترین درخت های منطقه هیرکانی در دامنه جنگلی قله خرونرو از توابع سوادکوه است.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۲/۱۲ - ۰۵:۵۴    
گرگان - ایرنا - بوسه گرگانی بر جام قهرمانی و ایستادن دوباره روی بام بسکتبال ایران، آغاز حکمرانی حداقل یکساله گلستان بر این رشته ورزشی، بیانگر گوشه دیگری از استعداد و ظرفیت پسران هیرکانی برای نمایش قابلیت های خدادادی در این ورزش پرطرفدار است.
شعار سال   ۱۴۰۱/۰۲/۱۱ - ۱۳:۵۷    
زباله بلایی بزرگ در مسیر محیط زیست انسان است که تولید آن در ایران با روندی غیرقابل باور افزایش یافته و می یابد. این روز ها گسترش اعتراضات شهروندان گیلانی به مرکز دفن زباله سراوان در عمق جنگل های هیرکانی موجب شده است، بار دیگر این معضل نابودکننده زمین و محیط زیست در کانون توجه قرار بگیرد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۲/۰۸ - ۱۳:۵۱    
گروه استان ها- استاندار گیلان با بیان اینکه مناطق بکر جنگل های هیرکانی باید با کمک مردم حفظ شود گفت: نیروهای مردمی در حفظ و نگه داری از این مناطق، پیشگیری از آتش سوزی و کاهش خسارت می توانند کمک کنند.
موج   ۱۴۰۱/۰۲/۰۸ - ۱۰:۲۷    
پژوهشگر محیط زیستی و جنگل های هیرکانی از کاشت 50 هزار نهال گلدانی توسط همیاران جنگل های هیرکانی در نهالستان لاکان رشت خبر داد.
ورس   ۱۴۰۱/۰۲/۰۷ - ۱۵:۰۵    
بر اساس فیلمی که در فضای مجازی همرسان شده است ، قاچاقچیان چوب در جنگل های امام زاده اسحاق شهرستان شفت از شیوه ای خاص برای قطع درختان بهره می گیرند
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۲/۰۷ - ۱۱:۲۴   + ۲ سایت دیگر  
تصاویر رسیده به تحریریه خبرگزاری فارس نشان می دهد گونه های نادر و خاص از جنگل های هیرکانی در شفت یکی پس از دیگری و چراغ خاموش در حال قطع شدن هستند اما منابع طبیعی شهرستان در ادعایی مطرح کرده که این نوع اقدامات صحنه سازی گروهی است که در پشت پرده، صحنه گردانی می کنند.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۱/۰۲/۰۶ - ۲۱:۰۶    
جنگل های هیرکانی متراکم ترین جنگل های ایران را تشکیل می دهند که عمر آن به دوره دایناسورها (دوره سوم زمین شناسی) برمی گردد.
ایلنا   ۱۴۰۱/۰۲/۰۵ - ۱۲:۲۵   + ۶ سایت دیگر  
معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور درباره قطع درختان جنگل های هیرکانی در استان گیلان توضیحاتی ارائه کرد.
55آنلاین   ۱۴۰۱/۰۲/۰۳ - ۱۱:۰۵    
از سال 63 تا کنون حدود یک میلیون تن پسماند شهر رشت و چند شهر دیگر گیلان، در جنگل سراوان دپو شده است و شیرابه آن با سرعت 6 تا 12 لیتر بر ثانیه از دل جنگل های هیرکانی و از طریق رودخانه های زرجوب و گوهررود وارد تالاب انزلی می شود؛ اتفاقی که به گفته رضا زمانی، مدیرکل محیط زیست گیلان ...
رکنا   ۱۴۰۱/۰۲/۰۳ - ۰۹:۲۹   + ۱ سایت دیگر  
رکنا: از سال 63 تا کنون حدود یک میلیون تن پسماند شهر رشت و چند شهر دیگر گیلان، در جنگل سراوان دپو شده است و شیرابه آن با سرعت 6 تا 12 لیتر بر ثانیه از دل جنگل های هیرکانی و از طریق رودخانه های زرجوب و گوهررود وارد تالاب انزلی می شود؛ اتفاقی که به گفته رضا زمانی، مدیرکل محیط زیست گیلان ...
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۲/۰۲ - ۱۶:۳۵   + ۱۱ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - مفقودی دختر جوان مازندرانی در جنگل های عباس آباد که تاکنون فقط یک دسته کلید از او پیدا شده و جستجوهای امداد گران که همچنان ادامه دارد، تماس حدود چهار هزار مزاحم تلفنی با اورژانس و انفجار مرگبار یک منزل مسکونی در خیابان پلیس تهران، اهم اخبار حوادث هفته گذشته است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۲/۰۱ - ۰۶:۰۹   + ۷ سایت دیگر  
جنگل ها به ویژه جنگل های هیرکانی برای جامعه بشریت حائز اهمیت هستند و سازمان یونسکو جنگل های هیرکانی را به عنوان میراث طبیعی جهان ثبت کرده است.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۱/۳۱ - ۲۱:۵۰   + ۷ سایت دیگر  
رشت-ایرنا-مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان بر لزوم توسعه بهینه صنعت گردشگری بهمراه حفاظت عرصه های ثبت جهانی جنگل های هیرکانی تأکید کرد.
رکنا   ۱۴۰۱/۰۱/۳۱ - ۱۶:۵۰   + ۱ سایت دیگر  
رکنا: در شرایطی که سال هاست پدیده های شومی همچون قاچاق چوب، قطع درختان جنگلی، پاک تراشی جنگل و جنگل خواری در اراضی جنگلی شمال کشور رواج دارد، این روزها شاهد انتشار تصاویر گوناگونی از جنگل های استان های گیلان و مازندران در فضای مجازی هستیم که نشان دهنده گسترش تعرض زمین خواران به جنگل های هیرکانی ...
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۱/۳۱ - ۰۸:۱۳   + ۹ سایت دیگر  
رشت - ایرنا - طی روزهای اخیر در فضای مجازی ویدئویی با عنوان روش قاچاقچیان چوب در جنگل های هیرکانی در امامزاده اسحاق(ع) شهرستان شفت منتشر شده که این ماجرا را از مسئولان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان پیگیر شدیم.
آفتاب نیوز   ۱۴۰۱/۰۱/۳۰ - ۱۳:۰۵   + ۴ سایت دیگر  
تصاویری که به تازگی در فضای مجازی منتشر شده است، نشان می دهد که سودجویان و قاچاقچیان چوب با قطعه قطعه کردن تنه درخت در انتظار خشک شدن و افتادن درختان کهنسال می نشینند.
میزان   ۱۴۰۱/۰۱/۳۰ - ۱۰:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
خبرگزاری میزان- با افزایش قیمت چوب، قاچاقچیان بیش از پیش به جان جنگل های هیرکانی افتاده و روند نابودی این سرمایه های ملی را سرعت بخشیده اند. قاچاقچیان برای کشتار درختان جنگل های هیرکانی روش های متعددی را به کار می گیرند از خشک کردن با سم و اسید و گازوئیل گرفته تا به آتش کشیدن بوته های اطراف درخت ...
اقتصاد آنلاین   ۱۴۰۱/۰۱/۲۹ - ۲۱:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
ویدیویی از خشکاندن درختان جنگل های هیرکانی توسط قاچاقچیان چوب را مشاهده کنید.
خبر آنلاین   ۱۴۰۱/۰۱/۲۹ - ۱۹:۴۴   + ۱ سایت دیگر  
ویدئویی از خشکاندن ناجوانمردانه درختان جنگل های هیرکانی را ببینید. منبع: خبرفوری
همشهری   ۱۴۰۱/۰۱/۲۹ - ۱۸:۲۵   + ۱ سایت دیگر  
سودجویان سال های گذشته برای خشکاندن درختان جنگلی و در نهایت قطع آنان، شیوه های متفاوت و عجیبی به کار می بردند، از پاشیدن اسید و مواد شیمیایی بر تنه درختان گرفته تا کندن پوستشان.
شعار سال   ۱۴۰۱/۰۱/۲۹ - ۱۲:۳۱    
قبل از اجرای طرح تنفس و صیانت از جنگل های هیرکانی، تنها 10 درصد از کل چوب مورد نیاز اصناف و صنایع کشور، از این جنگل ها وارد شده و 90 درصد آن از طریق واردات و بازیافت و ... تامین می شد ...
سلام نو / اقتصاد 24   ۱۴۰۱/۰۱/۳۰ - ۰۵:۵۸   + ۸ سایت دیگر  
ویدیویی در فضای مجازی منتشر شده که از روش قاچاقچیان چوب در جنگل های هیرکانی پرده بر می دارد. این افراد سود جو با بریدن بخشی از درختان در انتظار خشک شدن و افتادن درختان کهنسال این منطقه می نشینند.
نصیر نیوز   ۱۴۰۱/۰۱/۲۶ - ۰۲:۰۰   + ۲ سایت دیگر  
قربانعلی گرایلو روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا بیان داشت کرد: ممنوع و قاچاق اعلام شدن جمع آوری قارچ ترافل یا دنبلان از سوی سازمان جنگل ها، آبخیزداری و مراتع سبب شد تا دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گلستان و دادستان مینودشت برداشت و خرید و فروش قارچ ترافل از جنگل های هیرکانی که به این دخائر [...]
ایسکانیوز   ۱۴۰۱/۰۱/۲۴ - ۱۰:۱۶    
یک کارشناس محیط زیست ضمن هشدار نسبت به وضعیت جنگل هیرکانی و بلوط گفت: در پس ذهن هدف کلان مدیریت و شعارهای خوب همیشه این بوده که فلان مجموعه درآمدش را از دست ندهد و از جنگل بهره کشی کند. جنگل دیگر توان سابق را ندارد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۱/۲۳ - ۱۰:۰۱   + ۲ سایت دیگر  
گروه استان ها کاهش تدریجی سطح جنگل های هیرکانی در شمال ایران در دهه های اخیر به دلایل مختلف نظیر تخریب و تصرف، ویلاسازی ها، جاده های دسترسی، آتش سوزی ها وقاچاق با چشم غیرمسلح نیز ملموس و مشهود است.
آنا   ۱۴۰۱/۰۱/۲۲ - ۱۱:۵۸    
جنگل های هیرکانی با قدمت 25 تا 50 میلیون سال یکی از ارزشمندترین جنگل های دنیا به شمار می آید؛ جنگل هایی که امروزه از آن به عنوان موزه طبیعی یاد می شود و از اهمیت جهانی زیادی برخوردار است.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۱/۲۱ - ۰۸:۱۰   + ۴ سایت دیگر  
گنبدکاووس- ایرنا- ترویج فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی با هدف آگاه سازی جامعه از اهمیت جنگل و پوشش گیاهی برای ادامه حیات انسان ها به ویژه از سنین پایه و تخصیص اعتبار می تواند به جلوگیری از تخریب و کمک به احیای جنگل های هیرکانی گلستان کمک کند.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۱/۲۰ - ۰۹:۴۲   + ۶ سایت دیگر  
بابل- دپوی روزانه حدود 250 تن زباله، ناقوس مرگ بکرترین جنگل های هیرکانی در انجیلسی بابل را در سایه ضعف مدیریت شهری برای حل معضل زباله به صدا درآورده است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۱/۱۶ - ۰۹:۱۳   + ۴ سایت دیگر  
ایسنا/گیلان مدیرکل منابع طبیعی گیلان، از فعالیت بیش از 400 قرق بان برای حفاظت از جنگل های هیرکانی در استان خبر داد و گفت: به زودی طرح مدیریت پایدار جنگل های هیرکانی در دو فاز مطالعاتی تفصیلی و نیمه تفصیلی اجرایی می شود.
خبر آنلاین   ۱۴۰۱/۰۱/۱۵ - ۱۱:۳۱   + ۴ سایت دیگر  
مغز گردو به طور کلی منبع خوبی از چربی های سالم، پروتئین و فیبر هستند که به سلامت قلب و استخوان ها و همچنین مدیریت وزن کمک می کنند. جالب است بدانید که منشا نهال گردو به آسیای مرکزی و شرقی بر می گردد؛ به طوی که هنوز هم بقایای آن در جنگل های هیرکانی در شمال شرق ایران به چشم می خورند.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۱/۱۴ - ۰۹:۵۷    
تهران- ایرنا- روزنامه ایران در مطلبی نوشت: ویلاسازان دارند جنگل را از جلوی پای گردشگران فومن و قلعه رودخان پاک می کنند. ویلاسازان تنها مردم محلی نیستند اما برخی مردم محلی هم سال هاست جز به زبان تبر با جنگل های هیرکانی سخن نگفته اند.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۱/۱۲ - ۱۰:۴۰   + ۱ سایت دیگر  
گرگان - ایرنا - گلستان یکی از استان های غنی در حوزه جنگل محسوب می شود و صدها هزار هکتار از جنگل های هیرکانی را در دل خود جای داده که حفاظت از این عرصه ها به خصوص در ایام پرترافیک مانند روز طبیعت نیازمند حضور موثر سازمان های مردم نهاد و تشکل های محیط زیستی است.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۱/۱۱ - ۱۰:۵۳   + ۱ سایت دیگر  
ساری - ایرنا - هیچ نقطه ای مانند جنگل نمی تواند روز جشن باستانی سیزده به در یا روز طبیعت ایرانی ها را مسرور کند و در این میان مازندران با وسعت بزرگ هیرکانی اش، میزبانی بی نظیر و دلنشین برای سفره پایانی نوروز خواهد بود که البته همواره با سهل انگاری ها زخم های عمیقی بر می دارد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۱/۰۸ - ۱۲:۳۰   + ۱ سایت دیگر  
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود گفت: با توجه به بارش های جوی امکان بازدید از جنگل های هیرکانی ابر، اولنگ و قطری فراهم نیست.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۱/۰۷ - ۰۹:۲۶   + ۲ سایت دیگر  
استان های شمالی کشور به ویژه مازندران همه ساله درآستانه سال نو و عید نوروز اولین مقصد مسافران به این خطه سرسبز است که سه جاده کندوان،هراز و فیروز کوه مسیرهای رسیدن به سواحل و جنگل های هیرکانی مازندران است ...
آقای خبر   ۱۴۰۱/۰۱/۰۷ - ۰۸:۱۱   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش خبرآنلاین ، اگر تا به حال قدم در این بهشت میناتوری نگذاشته اید با دیدنی های جنگل فندقلو آشنا شوید، بخش انبوهی از این جنگل هزار ساله را درختان فندق تشکیل داده است. جنگل فندقلو قدمتی به اندازه میلیون ها سال دارد و در امتداد جنگل های هیرکانی واقع شده است ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۱/۰۶ - ۱۸:۵۲   + ۲ سایت دیگر  
شهرستان مانه وسملقان به مرکزیت شهر آشخانه یا همان اَشکانه در شمال غربی استان خراسان شمالی واقع شده و دارای آثار باستانی مانند محوطه ریوی، تپه قلعه خان، آتشکده اسپاخو و طبیعت بکر و جذاب درکش و هاور است که چشم هر بیننده ای را خیره می کند.