یکشنبه ۱۲ آذرساعت ۰۸:۰۵Dec 2023 3
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «آسیای مرکزی»

خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۹/۱۱ - ۱۵:۴۱   + ۱ سایت دیگر  
مدیرکل روس اتم آسیای مرکزی گفت: پیشنهاد ساخت نیروگاه هسته ای شامل 2 واحد مدرن با ظرفیت کل 2400 مگاوات به قزاقستان داده ایم.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۹/۱۱ - ۱۴:۵۰   + ۱۶ سایت دیگر  
سرکنسول جدید ایران در جمهوری نخجوان گفت: با اجرای کریدور ارس، ایران در آستانه تبدیل شدن به بخش ضروری شبکه منطقه ای است که از آسیای مرکزی تا اروپا را دربر می گیرد.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۹/۱۱ - ۱۰:۱۴   + ۲ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- کشورهای شرکت کننده در برنامه همکاری اقتصادی منطقه ای آسیای مرکزی (CAREC) خود را به همکاری با یکدیگر برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و افزایش تلاش ها در برابر تغییرات آب و هوایی متعهد کردند.
تحلیل بازار   ۱۴۰۲/۰۹/۱۱ - ۰۹:۳۸    
توسعه تعاملات اقتصادی ایران با تاجیکستان از طریقی همچون افزایش صادرات و تامین خدمات فنی مهندسی برای این کشور آسیای میانه زمینه ساز تقویت حضور اقتصادی ایران در بازارهای ملل آسیای مرکزی خواهد شد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۹/۱۱ - ۰۹:۳۰    
سفیر قرقیزستان در آمریکا و کانادا با معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی دیدار و در مورد همکاری های چندجانبه و تمدید روادید گردشگری گفت وگو کرد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۹/۱۱ - ۰۸:۵۸    
توسعه بزرگترین کارخانه آلومینیوم تاجیکستان با تجهیزات روسی، توسعه همکاری امارات و قرقیزستان در زمینه انرژی و آغاز ساخت خط آهن بین قزاقستان و ازبکستان؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعته گذشته است.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۹/۱۰ - ۱۹:۰۲   + ۱ سایت دیگر  
معاون وزیر خارجه تاجیکستان گفت: امیدواریم اعضای این سازمان به تامین امنیت بیشتر در مرزهای مشترک ما و افغانستان کمک کنند.
راهبرد معاصر   ۱۴۰۲/۰۹/۱۰ - ۱۰:۵۱   + ۱ سایت دیگر  
گرایش هند به تقویت مشارکت با ایران در درجه نخست به عنوان ضرورتی برای رویارویی با رقابت منطقه ای در آسیای مرکزی و افغانستان است. تمایل هند به فعال سازی کریدور ایران به سمت آسیای مرکزی به دلیل تلاش پاکستان برای توسعه بندر گوادر در همکاری با چین است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۹/۰۹ - ۱۳:۵۴   + ۲ سایت دیگر  
نشست سالانه معاونان وزرای امور خارجه کشورهای آسیای مرکزی در بیشکک با حضور برخی از مقامات سازمان های منطقه ای و بین المللی برگزار شد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۹/۰۹ - ۱۲:۴۹   + ۸ سایت دیگر  
معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه گفت: کشورهای cis ظرفیت ترانزیت 100 میلیون تن کالا دارند که اگر 60 میلیون تن آنها از کشورمان عبور کند 60 میلیارد دلار برای کشورمان درآمد به همراه دارد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۹/۰۹ - ۰۸:۳۰    
عزم قزاقستان و ترکمنستان در جهت توسعه کریدور ترانزیتی از طریق چین به ایران، وضع جریمه برای عدم مشارکت در انتخابات قرقیزستان و اطمینان اتحادیه اروپا در مورد تداوم تامین مالی پروژه های مهم در تاجیکستان؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعته گذشته است.
اقتصاد آینده   ۱۴۰۲/۰۹/۰۹ - ۰۵:۱۵   + ۹ سایت دیگر  
به گزارش خبرگزاری مهر، یعقوبعلی نظری با اشاره به اهداف سفر هیأت اقتصادی این استان به روسیه اظهار کرد: استان خراسان رضوی در موضوع ترانزیت از ظرفیت بالایی برخوردار است و با این رویکرد در ارتباط با کشورهای آسیای مرکزی و به ویژه کشور روسیه ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۹/۰۸ - ۱۵:۱۱    
تهران- ایرنا- اتحادیه گازی مسکو، آستانه و تاشکند که توسط ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای انتقال گاز این کشور به ازبکستان از طریق قزاقستان مطرح و سپس اجرایی شد به گفته کارشناسان با وجود برخی معایب و مخالفت ها نقطه عطف و نماد تغییر جدی در پویایی انرژی آسیای مرکزی به شمار می رود.
موسسه مطالعات ایران و اوراسیا   ۱۴۰۲/۰۹/۰۸ - ۱۲:۲۳    
ترکمنستان در سال 2021 با تولید 79.3 میلیارد مترمکعب گاز، بعد از روسیه بزرگ ترین تولیدکننده گاز در اوراسیا و دهمین تولیدکننده بزرگ گاز در جهان بود. در آسیای مرکزی، قزاقستان و ازبکستان نیز در این سال به ترتیب 32 و 50.9 میلیارد مترمکعب گاز تولید کرده اند ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۹/۰۸ - ۱۰:۳۶   + ۴ سایت دیگر  
وزیر خارجه قرقیزستان طی نشستی در بیشکک گفت کشورهای آسیای مرکزی تعامل و هماهنگی درباره افغانستان را افزایش دهند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۹/۰۸ - ۰۹:۳۴   + ۱ سایت دیگر  
درخواست رحمان مبنی بر ایجاد مرکز توسعه هوش مصنوعی در تاجیکستان، توسعه کریدور ترانس خزر در دستور کار امارات و قزاقستان و تاکید نخست وزیر قرقیزستان بر همکاری های اقتصادی با انگلیس ؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
صدا نیوز   ۱۴۰۲/۰۹/۰۷ - ۱۸:۲۱   + ۶ سایت دیگر  
تا کنون، برنده اصلی رقابت ژئوپلیتیکی، شرکت های انرژی ایالات متحده بوده اند. با کاهش صادرات روسیه به اروپا، صادرات ایالات متحده افزایش یافته و آمریکا را به یکی از تامین کنندگان اصلی اروپا تبدیل می کند ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۹/۰۷ - ۱۲:۱۵    
تهران- ایرنا- مراسم رونمایی از طرح افزایش استقلال اقتصادی و ارتقای جایگاه زنان در مناطق روستایی آسیای مرکزی از طریق دسترسی به آب آبیاری و زیرساخت ها با هدف اجرای مدیریت منطقی منابع آب توسط جوامع ملی در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۹/۰۷ - ۱۰:۱۹    
رئیس جمهور تاجیکستان خواستار ایجاد مرکز توسعه هوش مصنوعی در چارچوب برنامه ویژه ملل برای اقتصاد آسیای مرکزی در شهر دوشنبه شد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۹/۰۷ - ۰۸:۵۵   + ۱ سایت دیگر  
تأکید تاکایف و علی اف بر توسعه همکاری ها در بخش انرژی و ترانزیت ، آغاز یازدهمین نشست گفت وگوی امنیتی هرات و بررسی چشم انداز اجرای مشترک پروژه های جدید ازبکستان و عربستان؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعته گذشته است.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۰۹/۰۷ - ۰۰:۰۷   + ۵ سایت دیگر  
دنیای اقتصاد : یک ناوشکن جنگی پیشرفته به ناوگان دریای خزر ایران اضافه شد که قادر به پرتاب موشک های کروز و اژدر است. ناوشکن دیلمان که به نوعی نسل پنج خانواده ناوشکن های کلاس موج محسوب می شود، می تواند بیش از 100هدف شامل شناور، پهپاد، بالگرد، زیردریایی و هواپیما را به طور همزمان شناسایی کند ...
صبا ایران   ۱۴۰۲/۰۹/۰۶ - ۱۶:۰۷   + ۶ سایت دیگر  
پدیده شعله ور در صحرای آسیای مرکزی هم یک حادثه صنعتی است و هم یک جاذبه توریستی.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۹/۰۵ - ۱۶:۰۸   + ۶ سایت دیگر  
تهرنا- ایرنا- جلسه فوق العاده هیئت رئیسه منطقه آسیای مرکزی(سنترال زون) با حضور رئیس فدراسیون والیبال و سایر اعضای سنترال زون برگزار شد.
تین نیوز   ۱۴۰۲/۰۹/۰۵ - ۱۵:۲۰    
شرکت کنندگان در نخستین اجلاس سران برنامه ویژه سازمان ملل متحد برای اقتصادهای آسیای مرکزی (SPECA) که با حضور جمهوری آذربایجان برگزار شد بر توسعه کریدورهای حمل ونقل منطقه ای به ویژه در مسیرهای خزر و خلیج فارس با هدف بهبود اقتصادی وضعیت کشورهای عضو تاکید کردند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۹/۰۵ - ۱۲:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
سیاستمدار و نویسنده روس گفت: آسیای مرکزی امروز در حال تبدیل شدن به میدان مبارزه قدرت های غربی و اروپایی برای تقویت و تثبیت نفوذ است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۹/۰۵ - ۰۸:۴۲   + ۲ سایت دیگر  
بیشکک میزبان نشست مبارزه با قاچاق مواد مخدر در خاورمیانه، عزم قزاقستان برای توسعه اقتصادی با جذب 150 میلیارد دلار سرمایه خارجی و پیشنهاد ازبکستان برای برگزاری نشست بین المللی کریدورهای حمل و نقل دیجیتال ؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
رستم وهاب زاده گفت: هرقدر که استعمار غربی در آسیای مرکزی پیشرفت کرد همان اندازه میدان گسترش زبان فارسی را تنگ ساخت، زیرا با این زبان فرهنگ استوار و کارآمد وجود داشت که مقاومت مقابل آن برایشان دشوار بود. یک جایزه مشترک ادبی میان کشورهای فارسی زبان باید تاسیس شود.
بهار نیوز   ۱۴۰۲/۰۹/۰۴ - ۱۷:۳۳   + ۵ سایت دیگر  
گروه فرهنگی: کمیته انتخاب اسکار قرقیزستان درخواست آکادمی را برای ارائه فیلم دیگری در بخش بهترین فیلم بین المللی رد کرد. به گزارش ایسنا، پس از این که آکادمی اسکار فیلم این چیزی است که به یاد دارم به کارگردانی آکتان آریم کوبات را به دلیل تاریخ نمایش خارج از پنجره اکران تعیین شده از سوی آکادمی ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۹/۰۴ - ۱۶:۱۱   + ۲ سایت دیگر  
به باور یک کارشناس ترک، انگلیس با طولانی کردن جنگ اوکراین و تضعیف روسیه به دنبال تسلط بر آسیای مرکزی است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۹/۰۴ - ۱۴:۴۸   + ۱ سایت دیگر  
رئیس جمهور ازبکستان در نشست سازمان ملل برای اقتصاد کشورهای آسیای مرکزی تأکید کرد افغانستان هرگز نباید فراموش شود.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۹/۰۴ - ۱۳:۴۶   + ۲ سایت دیگر  
تهران- ایران- رییس جمهوری قرقیزستان در اجلاس سران کشورهای برنامه ویژه سازمان ملل متحد برای اقتصاد آسیای مرکزی در باکو گفت: این منطقه موقعیت ژئوپلیتیک منحصر به فردی دارد که فرصت های گسترده ای را برای توسعه مسیرهای ترانزیتی، تجارت و رشد اقتصادی فراهم خواهد کرد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۹/۰۴ - ۱۱:۴۸    
گام ترکمنستان، آذربایجان و ترکیه برای تسهیل مبادلات تجاری مشترک، برگزاری کنفرانس صلح و هماهنگی ادیان در بیشکک و سفر نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور تحریم ها به ازبکستان؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۹/۰۴ - ۱۱:۴۸   + ۱ سایت دیگر  
در میزگرد ابزارها و اقدامات لازم برای حفظ ثبات اقتصادی قرقیزستان و آسیای مرکزی در بیشکک ، کارشناسان اعلام کردند دلارزدایی و استفاده از ارزهای ملی بهترین روش برای حفظ ثبات اقتصادی در اوراسیا و حتی در کل جهان است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۹/۰۳ - ۱۰:۳۴    
رئیس جمهور قرقیزستان به منظور شرکت در نشست ویژه سازمان ملل برای اقتصاد کشورهای آسیای مرکزی تحت عنوان SPECA در یک سفر کاری وارد باکو پایتخت آذربایجان شد.
تحلیل بازار   ۱۴۰۲/۰۹/۰۲ - ۲۳:۳۶   + ۵ سایت دیگر  
کریدور زنگزور به دنبال اتصال ترکیه به قفقاز و آسیای مرکزی و در تصویر بزرگ تر، اتصال اروپا و چین است که سرنوشت آن با کریدور شمال - جنوب پیوند نخورده؛ اما موفقیت آن در گرو روابط ایران و آذربایجان است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۹/۰۲ - ۱۲:۳۵   + ۳ سایت دیگر  
روسای جمهوری روسیه و تاجیکستان درباره وضعیت امنیتی آسیای مرکزی و تهدیدهای امنیتی ناشی از افغانستان دیدار و گفتگو کردند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۹/۰۲ - ۱۲:۲۲   + ۱ سایت دیگر  
رئیس جمهور ازبکستان به دعوت رسمی همتای آذربایجانی خود و به منظور شرکت در نشست ویژه سازمان ملل برای اقتصاد کشورهای آسیای مرکزی (SPECA) در یک سفر دو روزه وارد باکو شد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۹/۰۲ - ۱۰:۰۱    
آمادگی تاجیکستان برای سرمایه گذاری در بندر چابهار با هدف تسهیل ترانزیت کالا، گفت وگوی رؤسای جمهور ازبکستان و کره جنوبی با محوریت توسعه روابط و مسکو میزبان رایزنی های گسترده رؤسای جمهور تاجیکستان و روسیه؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
پارس فوتبال   ۱۴۰۲/۰۹/۰۱ - ۲۳:۳۲   + ۳ سایت دیگر  
تیم ملی نوجوانان ازبکستان با حذف انگلیس به مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی نوجوانان صعود کرد و در این مرحله به مصاف فرانسه خواهد رفت. به گزارش طرفداری ...
موسسه مطالعات ایران و اوراسیا   ۱۴۰۲/۰۹/۰۱ - ۱۶:۱۱    
در حال حاضر، آسیای مرکزی به مهم ترین میدان رویارویی ایالات متحده تبدیل شده است و در این مبارزه آمریکا از به کار بردن روش های پیچیده قدرت غیرنرم(سخت) و تمام ظرفیت های موجود دریغ نخواهد کرد. اما برای مردم و دولت های آسیای مرکزی، روسیه و چین، مهم است که اهداف این سیاست محقق نشود ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۹/۰۱ - ۱۶:۰۸    
قزاقستان 70 درصد از سرمایه گذاری خارجی در آسیای مرکزی را به خود اختصاص داده و بدین ترتیب در نیمه اول سال 2023 حدود 14 میلیارد دلار جذب اقتصاد این کشور شده است.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۹/۰۱ - ۱۱:۴۰    
تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه چین در دیدار با بختیار سعیداف همتای ازبک خود تاکید کرد که کشورش با هرگونه دخالت کشورهای خارجی در امور داخلی کشورهای آسیای مرکزی مخالف است.
موسسه مطالعات ایران و اوراسیا   ۱۴۰۲/۰۸/۳۰ - ۱۴:۲۲    
روابط رژیم صهیونیستی و کشورهای آسیای مرکزی به عنوان یک منطقه با جمعیت مسلمان طبیعتا پس از پایان جنگ کنونی در غزه به شکل عادی باز نخواهد گشت. با این حال، عادی سازی آن احتمالا متناسب با واکنش ها سریع تر از مناطق دیگر در جهان اسلام خواهد بود.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۸/۳۰ - ۱۲:۴۱    
مدیر دفتر منطقه ای اروپا و آسیای مرکزی سازمان بین المللی کار (ILO) روز 22 نوامبر به ازبکستان سفر می کند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۸/۳۰ - ۱۱:۱۰    
عضو پارلمان اروپا در امور آسیای مرکزی گفت: سفر نمایندگان این نهاد اروپایی در بهار 2024 به قزاقستان برنامه ریزی شده است.
فرارو   ۱۴۰۲/۰۸/۳۰ - ۰۷:۴۳   + ۴ سایت دیگر  
ایران – ازبکستان جدالی پرتکرار است خصوصا در سال های اخیر که برای ایران نتایج خوبی را به همراه داشته است. با وجود این باید به این مسئله توجه داشت که گرگ های سفید آسیای مرکزی در حال تبدیل شدن به تیمی بین المللی هستند و امید زیادی دارند تا با 48 تیمی شدن جام جهانی از سال 2026 ...
برترین ها / خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۸/۳۰ - ۰۲:۱۹   + ۱۱ سایت دیگر  
پدیده حیرت انگیز و مشتعل در صحرای آسیای مرکزی با وجودی که حاصل یک حادثه صنعتی است، تبدیل به یک جاذبه توریستی نیز شده است.
سلام نو / فرارو   ۱۴۰۲/۰۹/۰۲ - ۰۱:۲۵   + ۵ سایت دیگر  
حدود 300 کیلومتر از مرز قزقیزستان و تاجیکستان مورد مناقشه باقی مانده است. اما این زوج امیدوارند که عشق توانایی پر کردن این شکاف را داشته باشد.
روزنامه صبح ساحل   ۱۴۰۲/۰۸/۲۹ - ۰۹:۳۲   + ۱ سایت دیگر  
نویسنده: توحید ورستان در سال های اخیر کشورهای آسیای مرکزی به دنبال توسعه روابط خود با ایران بوده اند تا از ظرفیت سرزمینی ایران و بنادر جنوبی آن استفاده کرده و بتوانند به بازارهای منطقه خلیج فارس و جنوب آسیا دسترسی داشته باشند ...
بهداشت نیوز   ۱۴۰۲/۰۸/۲۹ - ۰۲:۴۷   + ۱ سایت دیگر  
رئیس جمهوری ازبکستان در بازدید از یک واحد نظامی در منطقه سرخان دریا هم مرز با افغانستان و همچنین پهپادهای بایراکتار (Bayraktar) بر اهمیت و توسعه بکارگیری هواپیماهای بدون سرنشین تاکید کرد. ازبکستان تنها کشور آسیای مرکزی نیست که هواپیماهای بدون سرنشین از ترکیه خریداری کرده است./ایرنا