سه شنبه ۲۹ مهرساعت ۲۱:۱۶Oct 2020 20

جدیدترین‌های «آسیای مرکزی»

خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۲۹ - ۰۹:۰۲    
نگاه مسکو-پکن به آسیای مرکزی، برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری بزودی در قرقیزستان و کاهش 40 درصدی و کمبود مهاجر کاری در مسکو تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۹ - ۰۷:۲۸    
کابل - ایرنا - افغانستان سال هاست براثر دخالت، اشغال و اختلاف افکنی بازیگران فرامنطقه ای درگیر جنگ قومی و قبیله ای است و بارها به صورت ناموفق چندین دوره مذاکرات صلح را تجربه کرده است ...
دنیای اقتصاد   ۱۳۹۹/۰۷/۲۹ - ۰۰:۲۹    
دنیای اقتصاد : صندوق بین المللی پول (IMF) گزارش چشم انداز اقتصادی منطقه ای خود را برای خاورمیانه و آسیای مرکزی منتشر کرد. در این گزارش با اشاره به اینکه کشورهای خاورمیانه، شمال آفریقا ...
تدبیر و امید   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۱۶:۳۴   + ۱۱ سایت دیگر  
جهاد ازعور، مدیر خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول، گفت: تفاوت بزرگی بین ضرر اقتصادی ای که کشورهای واردکننده نفت و کشورهای صادرکننده نفت متحمل شده اند وجود دارد چرا که این منطقه هم از پاندمی کرونا و هم از سقوط قیمت نفت آسیب دیده است.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۱۱:۰۱   + ۵ سایت دیگر  
چین و روسیه در آسیای مرکزی دو شریک هستند، اما همکاری هایشان آنقدر مستحکم نیست که آنها همواره ادعا می کنند.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۰۸:۵۱    
کابل - ایرنا - سال ها است که کشور افغانستان در آسیای مرکزی درگیر نوعی جنگ داخلی است که به باور کارشناسان و آگاهان سیاسی موفقیت صلح و ثبات پایدار در آن فقط در گرو همکاری ها و ایفای نقش مثبت کشورهای همسایه، بویژه ایران و پاکستان است.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۰۸:۲۵   + ۲ سایت دیگر  
کابل - ایرنا - سال ها است که کشور افغانستان در آسیای مرکزی درگیر نوعی جنگ داخلی است که به باور کارشناسان و آگاهان سیاسی موفقیت صلح و ثبات پایدار در آن فقط در گرو همکاری ها و ایفای نقش مثبت کشورهای همسایه، بویژه ایران و پاکستان است.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ - ۰۸:۵۷    
امضا قرارداد همکاری های نظامی بین قزاقستان و روسیه، تهیه پیش نویس برنامه اقدام مشترک ترکمنستان و یونسکو و درخواست ازبکستان برای همکاری با ایران ؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۲۶ - ۰۹:۰۸    
تأکید وزرای خارجه آسیای مرکزی و روسیه بر همکاری راهبردی، انهدام و دستگیری اعضای یک گروه تروریستی در مسکو و ثبات افغانستان شرط اصلی امنیت و توسعه پایدار در اوراسیا؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
تحلیل بازار   ۱۳۹۹/۰۷/۲۶ - ۰۶:۳۵    
مشهد- پایانه مرزی سرخس در نقطه صفر مرزی ایران و ترکمنستان که تنها 185 کیلومتر با مشهد مقدس فاصله دارد یکی از معابر مهم مرزی است که نقش بسزایی در حجم مبادلات تجاری بین ایران و آسیای مرکزی دارد اما متأسفانه این مرز از اسفندماه سال گذشته تاکنون دستخوش قوانین سخت و متغیری از طرف ترکمنستان بوده که در ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۲۵ - ۱۴:۵۷    
وزرای امور خارجه کشورهای آسیای مرکزی و روسیه در چارچوب سومین نشست ویدئویی، بیانیه ای در مورد ابعاد راهبردی همکاری های متقابل صادر کردند.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۲۵ - ۱۰:۱۵    
در سومین نشست وزرای امور خارجه کشورهای آسیای مرکزی و روسیه موضوعات مربوط به مقابله با کرونا و همکاری های منطقه ای در زمینه های مختلف به ویژه امنیتی مورد بررسی قرار گرفت.
نصیر نیوز   ۱۳۹۹/۰۷/۲۴ - ۱۵:۱۸   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش خبرگزاری نصیرنیوز به نقل از ایرنا، سازمان امنیت فدرال روسیه امروز (پنجشنبه) در بیانیه ای اعلام کرد: ماموران این سازمان کانون یک شبکه تروریستی بین المللی متعلق به یک سازمان تروریستی را در روسیه متلاشی و دو تن از اعضای آن که از اتباع یک کشور آسیای مرکزی بودند را به قتل رساندند. [...]
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۲۴ - ۱۱:۵۷    
رئیس جمهور تاجیکستان با اشاره به وجود منابع بزرگ آبی در این کشور گفت: این منابع نه تنها به نفع مردم کشورش بلکه آسیای مرکزی استفاده خواهد شد.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۲۴ - ۱۰:۲۷    
تعیین رئیس پارلمان قرقیزستان ، ساخت مرکز تولید واکسن کرونا در قزاقستان و ورود ازبکستان به شورای حقوق بشر سازمان ملل؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
باز خبر   ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ - ۱۰:۱۸   + ۸ سایت دیگر  
بازخبر / فهیمه گودرزی، صبح امروز (23 مهرماه) در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هرسال پاییز حدود نود گونه انواع پرندگان آبزی و کنارآبزی به استان سفر می کنند؛ این پرندگان از سیبری و آسیای میانه به تالاب های هرمزگان مهاجرت کردند و تا بهار سال آینده در استان می مانند. ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ - ۰۹:۳۶    
نگاه همسایگان به حوادث قرقیزستان، برقراری حکومت نظامی در بیشکک از ساعت 10 شب تا 5 صبح و تعویق نشست رؤسای جمهور کشورهای همسود؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ - ۱۱:۳۱    
بیراهه نیست اگر صادق ملک شهمیرزادی را شاپور باستان شناسی ایران بنامیم، او جانشین راستین شادروان دکتر نگهبان و پروش یافته معتبرترین کالج های باستان شناسی دنیاست ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ - ۱۰:۰۲    
چشم جهان و به ویژه کشورهای آسیای مرکزی به حوادثی است که پس از انتخابات پارلمانی 4 اکتبر در قرقیزستان رخ داده است.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ - ۰۹:۲۴    
پیروزی امامعلی رحمان در انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان، تبریک رئیس جمهور ایران به همتای تاجیک و بانک اقتصاد ترکمنستان به دنبال دریافت وام از آمریکا؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
نصیر نیوز   ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ - ۲۱:۱۱   + ۴ سایت دیگر  
به گزارش خبرگزاری نصیرنیوز به نقل از ایرنا از خبر دریافتی از رایزنی فرهنگی ایران در این شهر، در این مراسم که با صاحب نظران فرهنگی، شهروندان این کشور آسیای مرکزی علاقمند به ادب و هنر ایران برگزار شد، اشعار زیادی از لسان الغیب حافظ شیرازی خوانده شده و همچنین اشعار خوانده شده از حافظ [...]
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ - ۰۹:۴۴    
مشارکت 46 درصدی تاجیک ها در انتخابات ریاست جمهوری تا ظهر، گفت وگوی رؤسای جمهور ترکمنستان و ازبکستان و کشف آزمایشگاه تولید مواد مخدر صنعتی در قزاقستان؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ - ۰۸:۲۶    
بررسی اوضاع قرقیزستان در شورای امنیت روسیه، روز سکوت در تاجیکستان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و رئیس جمهور سابق قرقیزستان مجدداً بازداشت شد؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
روزنامه مردم سالاری   ۱۳۹۹/۰۷/۱۹ - ۲۲:۲۰   + ۱ سایت دیگر  
دکتر محمدشریف ملک زاده، عضو شورای اجرایی و رئیس منطقه ای آسیای مرکزی و خاورمیانه و روسای دانشگاه های جهان در جمع خبرنگاران با تشریح ریشه های نابسامانی اقتصادی کشور و با اشاره به راهبردهای حل مشکل اظهار داشت: عدم استفاده از بانک های اطلاعاتی اقتصادی و اجتماعی، انحصار و ناکارآمدی ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۱۹ - ۰۹:۳۰    
بیانیه رئیس جمهور قرقیزستان برای خروج از بحران، پیش بینی بانک جهانی در مورد افزایش فقر در تمام کشورهای آسیای مرکزی و بیانیه سران آسیای مرکزی در رابطه با حوادث اخیر قرقیزستان؛ تنها بخشی از آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
دنیای اقتصاد   ۱۳۹۹/۰۷/۱۹ - ۰۰:۳۷   + ۳ سایت دیگر  
دنیای اقتصاد : در منطقه نفوذ به اصطلاح خودخوانده روسیه، این کشور در حال از دست دادن نفوذ و اثرگذاری خود است. بحران های همزمان در بلاروس، آسیای مرکزی و منطقه قفقاز، کرملین را غافلگیر کرده است و باعث شده این کشور در تقلای حفظ منافع روسیه در جمهوری های سابق شوروی برآید ...
اقتصاد آنلاین / پارسینه   ۱۳۹۹/۰۷/۱۸ - ۱۷:۴۸   + ۱۵ سایت دیگر  
نشست سه جانبه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان با میانجی گری روسیه عصر روز جمعه در مسکو آغاز شد.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۱۸ - ۱۵:۰۸   + ۱ سایت دیگر  
رؤسای جمهور چهار کشور آسیای مرکزی در بیانیه ای مشترک از حوادث جاری قرقیزستان ابراز نگرانی جدی کردند.
سازمان منطقه آراد کیش   ۱۳۹۹/۰۷/۱۸ - ۱۴:۱۳   + ۱۸ سایت دیگر  
برای نخستین بار نشست تخصصی روسای دانشگاه های عضو خاورمیانه و آسیای مرکزی با روسای دانشگاه های منطقه آزاد کیش، ماه آینده به صورت آنلاین برگزار خواهد شد.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۱۸ - ۱۲:۳۸    
بانک جهانی در گزارش اخیر خود کاهش سطح رفاه زندگی تعداد زیادی از مردم سراسر جهان از جمله در آسیای مرکزی را پیش بینی کرده است.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۱۸ - ۰۹:۰۳   + ۵ سایت دیگر  
رئیس جمهور قرقیزستان امروز جمعه آمادگی اش برای استعفا از سمتش را به مجرد این که یک کابینه جدید برای پایان دادن به خلا قدرت در این کشور حوزه آسیای مرکزی منصوب شود اعلام کرد.
تین نیوز   ۱۳۹۹/۰۷/۱۷ - ۱۲:۰۹    
بندر چابهار حلقه اتصال ارسال کالاهای هندی به افغانستان و فراتر از آن به آسیای مرکزی و کشورهای حوزه سی آی اس است. این بندر، بندری در حال توسعه است که می تواند به عنوان موتور محرکهاقتصاد کشور قلمداد شود.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۱۶ - ۰۸:۱۰    
ابطال نتایج انتخابات پارلمانی قرقیزستان، نظارت122 ناظر بین المللی بر انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان و واکنش سازمان پیمان امنیت جمعی در برابر تحولات قرقیزستان؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۷/۱۵ - ۱۶:۰۵   + ۹ سایت دیگر  
ابطال رسمی نتیجه انتخابات پارلمانی قرقیزستان و دعوت رییس جمهور این کشور از مردم برای حفظ آرامش، مهمترین رویدادهای این کشور آسیای مرکزی در روز سه شنبه بود.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۱۵ - ۱۴:۰۶    
تهران – ایرنا – کمیسیون انتخابات کشور قرقیزستان در آسیای مرکزی امروز سه شنبه درپی تظاهرات و ناآرامی های شب گذشته، نتیجه انتخابات پارلمانی روز یکشنبه را باطل کرد.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۱۵ - ۰۹:۰۲    
تشدید ناآرامی ها در قرقیزستان پس از انتخابات پارلمانی، دیدار خلیل زاد با مقامات تاجیک و افغانستان پس از صلح تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۱۴ - ۱۱:۱۹   + ۲ سایت دیگر  
تجربه نشان داده نباید گروه های افراط گرای آسیای مرکزی را دست کم گرفت و در عوض باید برای بدترین سناریوها آماده بود.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۱۴ - ۰۹:۳۰    
توسعه گردشگری محور گفت وگوی مقامات ازبکستان و روسیه، آغاز انتخابات پارلمانی در قرقیزستان و حضور یک میلیون قرقیزی پای صندوق های رأی تا ساعت 14؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
خبر آنلاین   ۱۳۹۹/۰۷/۱۴ - ۰۷:۲۹   + ۷ سایت دیگر  
کارشناس مسائل آسیای مرکزی و قفقاز در گفتگویی با بیان اینکه در بحران قره باغ روسیه دست برتر را دارد، اظهار داشت که مسکو مخالف ورود تهران به این قضیه است.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۱۳ - ۰۸:۵۵    
روز سکوت در قرقیزستان؛ سوت پایان تبلیغات برای انتخابات پارلمانی، امضای تفاهم نامه همکاری تاجیکستان و ژاپن و رایزنی رحمان و خلیل زاد ؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی است.
روز نو   ۱۳۹۹/۰۷/۱۲ - ۱۲:۵۲   + ۱۲ سایت دیگر  
تحقیات نشان می دهد که ژن های به ارث رسیده از اجداد اولیه خطر مرگ ناشی از کرونا را افزایش می دهد. محققان ادعا کرده اند، افراد دارای مجموعه ای خاص از ژن های نئاندرتال ها، با خطر بیشتر مرگ ناشی از ابتلا به کرونا روبه رو هستند. ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۱۲ - ۰۹:۱۵    
تاکید رحمان بر کاهش وابستگی تاجیکستان به مواد غذایی خارجی، پیدا و پنهان اصلاحیه جدید قانون اساسی ترکمنستان و بی اعتنایی بیولوژیست های آمریکا به دستور تاکایف تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۷/۱۰ - ۱۲:۴۰    
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از آلماتی ، ویروس کرونا در قزاقستان و آمار مبتلایان و فوت شدگان همچنان روبه افزایش است. ویروس کرونا در قزاقستان و گسترش دامنه شیوع آن در این جمهوری پهناور آسیای مرکزی آمار روزانه مبتلایان و فوت شدگان رو به افزایش است ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۱۰ - ۰۹:۰۳    
امضای تفاهم نامه همکاری دریایی بین ایران و همسایگان خزر، تقویت همکاری محور دیدار رحمان و عارف اف ، و همکاری محور رایزنی رؤسای جمهور قرقیزستان و مجارستان؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۰۹ - ۰۸:۴۶   + ۱ سایت دیگر  
چرایی تشدید مخالفت آمریکا با حضور چین در آسیای مرکزی، حمایت پوتین از حفظ ثبات در قرقیزستان و همکاری تاجیکستان و ازبکستان در زمینه مبارزه با تروریسم؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۰۸ - ۱۳:۲۴   + ۱ سایت دیگر  
آمریکا که به آسیای مرکزی به عنوان محل مهمی جهت تحقق سیاست های ضدچینی، ضد ایرانی و ضد روسی نگاه می کند، طی سال های اخیر در کمال ناراحتی شاهد موفقیت های چین است.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۰۸ - ۰۸:۵۷    
پیش بینی حضور 75 درصدی قرقیزها در انتخابات پارلمانی، برگزاری رژه به مناسبت روز استقلال در ترکمنستان و دعوت قزاقستان از آذربایجان و ارمنستان به مذاکره؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.