یکشنبه ۰۲ آبانساعت ۰۵:۵۲Oct 2021 24
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «قفقاز»

دیپلماسی ایرانی   ۱۰ ساعت پیش    
در حالی که در حال نزدیک شدن به گذشت یک سال از پیروزی آذربایجان علیه ارمنستان در منطقه ناگورنو قره باغ هستیم اما به نظر نمی رسد که جنوب قفقاز آماده ورود به مرحله ثبات بلند مدت باشد ...
اقتصاد آنلاین   ۱۴۰۰/۰۸/۰۱ - ۱۱:۱۵    
تجارت ایران در منطقه قفقاز جنوبی همچنان مختل است و برخی فعالان تجاری از صف طولانی کامیون های ایرانی می گویند که پشت مرز آستارا معطل هستند اما چرا این غائله ختم نمی شود و جمهوری آذربایجان چه می خواهد و چرا روسیه در این مجادله دخالتی نمی کند؟
گفتارنو   ۱۴۰۰/۰۸/۰۱ - ۱۰:۴۵   + ۵ سایت دیگر  
روزنامه اعتماد نوشت: نیمه مهرماه، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران که برای دیدار با مقام های فدراسیون روسیه به مسکو سفر کرده بود از روس ها خواست نسبت به تحرکات اسراییل که علیه صلح، ثبات و امنیت در منطقه است حساس باشند ...
ایبنا   ۱۴۰۰/۰۸/۰۱ - ۰۸:۴۹    
عبدالرسول خیراندیش، استاد تاریخ دانشگاه شیراز درباره جدیدترین کتاب در دست چاپش مغولان در قفقاز، عصر قاآنان گفت: درباره حملات مغولان به منطقه قفقاز، گرجستان و ارمنستان در منابع روسی و ارمنی مطالب زیادی وجود دارد که به زبان فارسی ترجمه نشده است ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۸/۰۱ - ۰۰:۰۱   + ۸ سایت دیگر  
عضو هیأت رئیسه مجلس با تأکید به جایگاه ژئوپلیتیک آذربایجان شرقی در مرزهای شمال غربی کشور گفت: بهره گیری حداکثری از چنین موقعیتی نیازمند ارتباط گیری مؤثر با کشورهای همسایه و هم مرزی چون جمهوری آذربایجان، ارمنستان و استفاده از ظرفیت منطقه قفقاز برای فعالیت های تجاری، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است.
فرارو   ۱۴۰۰/۰۷/۳۰ - ۱۳:۰۰   + ۳ سایت دیگر  
رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه تقابل ایران و آذربایجان کار ساده ای نیست تاکید کرد: به نظر می رسد دولت جدید ایران تنش با آذربایجان را ادامه نخواهد داد. ...
آنا   ۱۴۰۰/۰۷/۳۰ - ۱۰:۴۸    
اگرچه سیاستمداران غرب گرا در کشورهایی همچون اوکراین و گرجستان پای ناتو را تا مرزهای روسیه باز کردند اما به گواهی مستندات تاریخی آمریکا به عنوان عضو اصلی ناتو هرگز به خاطر تفلیس یا کی اف وارد جنگ با مسکو نخواهد شد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۷/۳۰ - ۱۰:۳۴   + ۱ سایت دیگر  
گروه استان ها - استاندار اردبیل گفت: نگاه ما به کشت و صنعت مغان باید نگاه ملی باشد تا با اجرای برنامه های صادرات محور محصولات تولیدی به کشورهای روسیه و حوزه قفقاز صادر شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با تأکید بر لزوم حل اختلافات تهران و باکو از طریق دیپلماتیک و سیاسی گفت، در حوزه قفقاز جنوبی منافع همه کشورها از جمله ایران باید تأمین شود.
برترین ها / انتخاب   ۱۴۰۰/۰۷/۳۰ - ۰۰:۰۹   + ۴۱ سایت دیگر  
آناتولی: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در راه بازگشت از سفر خود به سه کشور آفریقایی، آنگولا، توگو و نیجریه، به سئوالات خبرنگاران حاضر در هواپیمای ریاست جمهوری پاسخ داد. ...
خبرگزاری علمی و فناوری   ۱۴۰۰/۰۷/۲۹ - ۱۷:۳۶   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ تقویت بنیان خانواده به عنوان زیر بنای ساختار جامعه یکی از اصلی ترین اهداف بشر از دیرباز تاکنون بوده است و هر اقدامی در جهت پشتیبانی از این ساختار باعث آرامش افراد جامعه و بالطبع اعتلای آن خواهد شد. ...
آفتاب نیوز   ۱۴۰۰/۰۷/۲۹ - ۱۶:۴۵   + ۱ سایت دیگر  
گفته می شود "علی اف" از اسرائیلی ها خواسته تا پایگاه خود را در آن کشور ترک کنند، جایی که گفته می شود احتمال حملات نظامی علیه تاسیسات هسته ای ایران از آن نقطه وجود دارد و عاملی تهدیدکننده برای امنیت ایران بوده است.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۹ - ۱۴:۵۴   + ۱ سایت دیگر  
سردار باقری گفت: بندر آستراخان به عنوان بندری که می تواند دریای خزر را به کشور روسیه و به کشورهای منطقه قفقاز و آسیای مرکزی و مجموعه اروپا متصل کند، فوق العاده حائز اهمیت است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۷/۲۹ - ۱۴:۲۵   + ۲۵ سایت دیگر  
پانزدهمین اجلاس سران کریدور ترانزیتی اروپا- آسیا- قفقاز موسوم به تراسیکا با حضور کشور های عضو برگزار شد و در این نشست، ایران به عنوان عضو هیات حسابرسی دبیرخانه تراسیکا برای 3 سال انتخاب شد.
انتخاب   ۱۴۰۰/۰۷/۲۹ - ۱۰:۴۰   + ۱ سایت دیگر  
جمعه 23 مهرماه سال جاری برنامه ای با عنوان ارس در آتش؛ واکاوی مناقشات اخیر در قفقاز با حضور کارشناسان این حوزه به همت موسسۀ ندای آذرمهر ایرانیان برگزار شد. دکتر عطاالله عبدی -دانشیار گروه آموزشی جغرافیای سیاسی دانشگاه خوارزمی- یکی از سخنرانان این برنامۀ تخصصی بود که مشروح سخنان وی در ادامه می آید:
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۹ - ۰۴:۱۵   + ۲ سایت دیگر  
یک کارشناس مسائل شبه قاره گفت: روس ها نگران هستند تا برخی گروه ها مانند داعش تقویت شده و از هرج و مرج موجود در افغانستان استفاده کنند و بتوانند از شمال این کشور وارد حوزه آن ها یعنی آسیای مرکزی و قفقاز شوند بنابراین به دنبال این هستند تا طالبان بتواند قدرت خود را در سراسر کشور اعمال کند.
روز نو   ۱۴۰۰/۰۷/۲۸ - ۱۷:۱۲   + ۳ سایت دیگر  
مشکلات ژئو پلتیک مهم برای روسیه در قفقاز جنوبی مشخص هستند. روابط خصومت آمیز ناگهانی تهران در قبال دوستی آذربایجان با اسرائیل، به وضوح، توسط کسی تقویت می شود.
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۰/۰۷/۲۸ - ۱۶:۴۵    
سفیر پیشین ایران با بیان اینک ایران به هیچ وجه تغییر مرز چه در قفقاز و چه در هیچ کجای دیگر را برنمی تابد، گفت: ایران همواره تمامیت ارضی آذربایجان را به رسمیت شناخته و حتی در جنگ اخیر این کشور با ارمنستان هم رهبر انقلاب یک بیانیه خردمندانه و راهبردی را صادر کردند.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۸ - ۱۶:۱۳   + ۳ سایت دیگر  
سفیر پیشین ایران در آذربایجان گفت: سران کشورهای اسلامی به ویژه منطقه قفقاز و ترکیه حواسشان جمع باشد در زمین آمریکا بازی نکنند.
تحلیل بازار   ۱۴۰۰/۰۷/۲۸ - ۱۴:۳۹   + ۱ سایت دیگر  
دکتر سید جلال ابراهیمی معتقد است ترکیه برای گسترش نفوذ تجاری و سیاسی خود در قفقاز و آسیای میانه، نباید خود را در سایه حرکت های نظامی قرار دهد، بلکه دیپلماسی اقتصادی را جایگزین نماید.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۸ - ۱۲:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/آذربایجان شرقی نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان این که امروز در غائله قره باغ و منطقه قفقاز بیش از آنکه جنگ سخت و جنگ توپ و تانک ها اثرگذار باشد، جنگ نرم و جنگ روایت ها فضا را مهیای اتفاقات دیگر می کند ...
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۸ - ۱۰:۰۹   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/مازندران همه اتفاقات درست در بالای سر گربه نقشه ایران و دقیقا از یکسال پیش در حال وقوع است، اکنون نیز چند هفته ای هست که همان بلبشوی سال گذشته به شکلی جدید و با جنجال و شیطنت هایی که هدف نهایی آن ها اذیت کردن ایران است طراحی و اجرا می شود ...
اقتصاد آنلاین / فرارو   ۱۴۰۰/۰۷/۲۴ - ۱۱:۳۷   + ۲۵ سایت دیگر  
وزیر انرژی ترکیه اعلام کرد این کشور یک قرارداد سه ساله برای خرید 11 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی با جمهوری آذربایجان منعقد کرده و پیشرفت قابل توجهی در تامین بیشتر گاز طبیعی داشته است.
موج   ۱۴۰۰/۰۷/۲۸ - ۰۹:۳۶   + ۵ سایت دیگر  
نویسنده و پژوهشگر زبان فارسی نوشت: تمام قفقاز جنوبی بوی ایران می دهد.
آنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۸ - ۰۰:۰۴    
هم زمان با بالا گرفتن تنش ها در منطقه قفقاز جنوبی به علت شیطنت های صهیونیست ها، افزایش هم افزایی ایران برای رسیدن به یک پنل راهبردی عملیاتی در حوزه نظامی با روسیه می تواند جلوی هر نوع تنش و بی ثباتی را در منطقه بگیرد.
میزان   ۱۴۰۰/۰۷/۲۷ - ۱۹:۱۰   + ۸ سایت دیگر  
محمود عباس زاده مشکینی در گفتگو با میزان، در تشریح جلسه عصر امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی امروز با وزیر اطلاعات و معاونین این وزارتخانه نشست مشترک داشتند. ...
خانه ملت   ۱۴۰۰/۰۷/۲۷ - ۱۷:۴۱   + ۱۹ سایت دیگر  
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی با اشاره به نشست مشترک کمیسیون متبوع خود با وزیر و مسئولان جدید وزارت اطلاعات، گفت: تبادل نظر پیرامون مسائل مرتبط با امنیت و سیاست خارجی همسایگان ایران از جمله افغانستان، تحولات قفقاز و مسائل مربوط به عراق در نشست امروز انجام گرفت.
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۴۰۰/۰۷/۲۷ - ۱۵:۰۲   + ۲ سایت دیگر  
رئیس ستاد کل نیرو های مسلح جمهوری اسلامی درباره سفر به روسیه گفت: موضوع افغانستان و تحولات قفقاز جنوبی مورد بحث قرار گرفت، ایران و روسیه دیدگاه های نزدیکی درباره این مسائل دارند.
رادیو گفت و گو   ۱۴۰۰/۰۷/۲۷ - ۱۴:۵۷   + ۱ سایت دیگر  
خبرگزاری مهر، گروه بین الملل - رامین حسین آبادیان: در بستر رخدادهای بین المللی و منطقه ای و شکل گیری دولت سیزدهم در کشور، ظرفیت های دیپلماسی منطقه ای مورد توجه واقع شده است ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۷/۲۷ - ۱۴:۴۲   + ۱۹ سایت دیگر  
رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی درباره سفر به روسیه گفت: موضوع افغانستان و تحولات قفقاز جنوبی مورد بحث قرار گرفت، ایران و روسیه دیدگاه های نزدیکی درباره این مسائل دارند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۷/۲۷ - ۱۴:۰۱   + ۱ سایت دیگر  
"جیحون بایرام اف" وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در دیدار با "خاویر کلومینا پریز" نماینده ویژه ناتو در امور قفقاز و آسیای مرکزی بر عادی سازی روابط با ارمنستان بر اساس حقوق بین الملل تاکید کرد.
تحلیل بازار   ۱۴۰۰/۰۷/۲۷ - ۰۹:۲۷    
ادعای ارضی الهام علی اف در همایش نگاه نو به قفقاز جنوبی؛ توسعه و همکاری پس از مناقشه که اخیراً در باکو برگزار شده، می تواند به منزله حذف ایران از تمامی معادلات انرژی و ترانزیتی منطقه قفقاز جنوبی باشد.
آفتاب نیوز   ۱۴۰۰/۰۷/۲۷ - ۰۸:۲۰   + ۱ سایت دیگر  
روزنامه "ینی شفق" نزدیک به اردوغان مدعی شد: ایران از اسرائیل هراسی ندارد بلکه نگرانی اصلی آن کشور از ترکیه است. سایت اماراتی "الاحوال نیوز" نیز نوشته است: تشدید تنش میان تهران و باکو خطر کشانده شدن ترکیه به رویارویی احتمالی را افزایش می دهد ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ - ۲۳:۴۰   + ۱ سایت دیگر  
در دیدار لوید آستین با ایراکلی گاریباشویلی، دو طرف بر توسعه صلح پایدار در قفقاز جنوبی تاکید کردند.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ - ۲۳:۱۷   + ۳ سایت دیگر  
مسکو - ایرنا - استانیسلاو تاراسوف کارشناس امور خاورمیانه و منطقه قفقاز و فعال رسانه ای روس معتقد است که سفر سردار محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ازچند منظر اهمیت دارد و بر همکاریهای تهران و مسکو تاثیر می گذارد.
روزنامه سیاست روز   ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ - ۲۱:۰۰    
لوید آستین رئیس پنتاگون در سفری رسمی راهی قفقاز شده با مقامات گرجستان دیدار کرده است...
برترین ها / خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ - ۲۱:۵۴   + ۶ سایت دیگر  
خبرگزاری فارس: وزیر دفاع جمهوری آذربایجان روز دوشنبه با هیاتی به سرپرستی خاویر کلومینا پیریز معاون دبیرکل ناتو در امور سیاسی و امنیتی و نماینده ویژه ناتو در قفقاز و آسیای مرکزی دیدار کرد. ...
اقتصاد 24   ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ - ۱۷:۱۲   + ۲ سایت دیگر  
در حالی که در روز ها و هفته های اخیر شاهد افزایش تنش میان ایران و جمهوری آذربایجان هستیم و روسیه دارای نقشی مهم در تحولات منطقه قفقاز است، در سخنان آقای باقری به موضوع احتمال رایزنی ها میان تهران و مسکو در خصوص جمهوری آذربایجان اشاره ای نشد.
رادیو گفت و گو   ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ - ۱۴:۴۸   + ۹ سایت دیگر  
سردار علیرضا افشار در ارتباط زنده با مجله خبری تحلیلی "رویداد" با اشاره به فرایند خروج امریکا از منطقه و در ادامه، به آشوب کشیدن کشورهای غرب آسیا اظهار کرد: در عراق و منطقه قفقاز و افغانستان شاهد این آتش افروزی ها هستیم. ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ - ۱۴:۴۵   + ۲ سایت دیگر  
منطقه قره سو که با قرارداد ترکمنچای به صورت غیررسمی از ایران جدا شده بود، با ساده لوحی رضاخان به صورت رسمی به ترکیه بخشیده شد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ - ۱۴:۰۰   + ۳ سایت دیگر  
لوید آستین رئیس پنتاگون که برای دیدار با مقام های گرجستانی در تفلیس حضور دارد، در اولین دیدار با وزیر دفاع این کشور حوزه قفقاز ملاقات کرد.
حوزه   ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ - ۱۷:۲۳    
حوزه/ مصطفی قلی زاده گفت: امروز بیش از 4600 موسسه در جمهوری آذربایجان به نام رژیم صهیونیستی ثبت شده است و برخی از این موسسه دخالت جدی در امور سیاسی این کشور خصوصا روابطش با ایران دارند.
صراط نیوز   ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ - ۱۶:۳۶   + ۳ سایت دیگر  
ایالات متحده همچنان استراتژی دوگانه اعمال فشار-دعوت به مذاکره را در دستور کار دارد.خروج ایالات متحده از افغانستان و تسهیل شرایط حضور طالبان، همکاری نزدیک رژیم صهیونیستی با کشورهای عربی منطقه و ایجاد تنش در منطقه قفقاز در راستای سیاست ایجاد التهاب در فضای پیرامونی ایران قابل تفسیر است
مشرق نیوز   ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ - ۱۳:۵۰   + ۲ سایت دیگر  
تغییر ژئوپلیتیک منطقه، سناریو، چشم انداز و کلیدواژه مهمی است که با استناد به آن می توان تا حدود زیادی آنچه را که در اطراف مرزهای شمالی جمهوری اسلامی ایران در حال وقوع است، تحلیل کرد.
ششمین کنفرانس علمی بین المللی روابط ایران و گرجستان با مشارکت دانشگاه بین المللی قفقاز و رایزنی فرهنگی کشورمان در گرجستان به صورت مجازی برگزار می شود. ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ - ۱۲:۳۶   + ۵ سایت دیگر  
عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: نخجوان عملاً در محاصره ایران و ارمنستان قرار دارد و تنها مرزی بسیار کوچک با ترکیه دارد که آن نیز در مواقع بحرانی کارساز نخواهد بود.
برترین ها   ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ - ۱۱:۰۱   + ۱۲ سایت دیگر  
خبرآنلاین: بدون اغراق و بزرگ نمایی باید گفت که مازندران پایتخت کشتی جهان است و جویبار، قلب تپنده آن. اگر روس ها در کشتی به قفقاز و داغستان افتخار می کنند، ایرانی ها هم به مازندران می نازند و همه آمار و ارقام هم گواه همین امر است ...
دیار میرزا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ - ۱۰:۳۶   + ۷ سایت دیگر  
یک کارشناس مسائل قفقاز تأکید کرد: آذربایجان با اقداماتی که اخیرا انجام می دهد تلاش می کند که با دست پر وارد گفت وگو با ایران شود. از این جهت است که اتهامات متعدد و بی پایه و اساسی را مطرح می کند.
فرارو   ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ - ۱۰:۲۸   + ۲ سایت دیگر  
رامین فخاری - دانشجوی مطالعات خاورمیانه؛ منطقه قفقاز جنوبی که شامل ارمنستان، جمهوری آذربایجان و گرجستان بوده، از دیرباز آبستن حوادث مختلف بوده است، پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی نیز این منطقه همواره محل نزاع و درگیری آذربایجان و ارمنستان به دلیل اختلافات مرزی و محل حضور سه بازیگر ایران ...
ایمنا   ۱۴۰۰/۰۷/۲۵ - ۱۰:۱۸   + ۵ سایت دیگر  
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر تلاش های ایران علیه قاچاق مواد مخدر وجود نداشت، کل اروپا و قفقاز گرفتار تبعات مواد مخدر می شدند.