چهارشنبه ۱۳ مهرساعت ۰۸:۴۳Oct 2022 5
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «قفقاز»

عبدالرضا فرجی راد در گفت وگو با ایران اکونومیست، در تحلیل خود از تحولات منطقه قفقاز و تنش میان آذربایجان و ارمنستان گفت: در حال حاضر باکو شرایط را مناسب می بیند برای این که خواسته اش را برآورده کند یعنی هم مستقیما نخجوان به سرزمین اصلی متصل شود و هم کریدوری که غرب را به شرق وصل می کند ایجاد گردد ...
پانا   ۱۴۰۱/۰۷/۱۲ - ۰۸:۲۴   + ۱ سایت دیگر  
تهران (پانا) - برخی از کارشناسان بر این باورند که آذربایجان به دنبال ایجاد یک منطقه امن و آزاد است تا بتواند دریای خزر را به کشورهای اوراسیا و اروپایی ارتباط دهد و گاز طبیعی اروپا را تامین کند ...
صبا ایران   ۱۴۰۱/۰۷/۱۱ - ۱۵:۵۵   + ۵ سایت دیگر  
اختلافات ژئوپولتیکی در منطقه قفقاز جنوبی و به ویژه بر سر منطقه قره باغ کوهستانی از ابتدا به محل منازعه قدرت های فرامنطقه ای تبدیل شده بود، اما اکنون و با گره خوردن آن به رقابت هند و پاکستان، مسئله بیش از پیش پیچیده شده است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۷/۱۱ - ۱۱:۵۵    
ایسنا/خراسان رضوی یک تحلیلگر مسائل اوراسیا گفت: با توجه به مکمل بودن اقتصاد ایران، روسیه و ترکیه همگرایی اقتصادی این 3 کشور و رفع سوءتفاهمات سیاسی می تواند موجب ایجاد ثبات، آرامش و رفع تنش در منطقه شود.
ایلنا   ۱۴۰۱/۰۷/۱۱ - ۰۹:۲۳   + ۴ سایت دیگر  
مدیر کل ترانزیت سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای گفت: جمهوری آذربایجان به دنبال این است که کریدوری خارج از مدیریت و حاکمیت ارمنستان به سمت نخجوان داشته باشد و با هماهنگی متحدان خود ، کریدور انرژی و تجاری و مسیر همه جانبه به صورت مستقیم از خزر تا ترکیه را برقرار کند.
افکار نیوز   ۱۴۰۱/۰۷/۱۱ - ۰۸:۲۳   + ۱ سایت دیگر  
جنگی که در ظاهر با اولویت ترانزیتی در قفقاز جنوبی شکل گرفته بود، با گذر زمان و پدیدار شدن ابعاد و زوایای آن، اهداف پنهان خود برای تجزیه ایران توسط محور عبری- عثمانی- غربی را آشکار کرد.
آذرمغان   ۱۴۰۱/۰۷/۱۱ - ۰۷:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، نادر تقی زاده ظهر یکشنبه در نشست با کارکنان جهاد کشاورزی استان اظهار کرد: اردبیل با توجه به فراوانی محصولات کشاورزی به عنوان قطب کشاورزی و محور توسعه استان تلقی می شود که برای صادرات محصولات کشاورزی به حوزه قفقاز ایجاد منطقه آزاد تجاری کشاورزی یک ضرورت است ...
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۱/۰۷/۱۱ - ۰۰:۳۹    
ایسنا : سید محمدرضا دماوندی، کارشناس مسائل حوزه قفقاز درباره مسائلی که در مرزهای شمالی ایران در حال وقوع است، با بیان اینکه این پروژه ایجاد ناامنی منطقه کشورهای ایران، روسیه و چین را هدف قرار می دهد ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۷/۱۰ - ۰۹:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
تاکید جمهوری اسلامی ایران بر تقویت روابط با همسایگان به ویژه در منطقه قفقاز و با کشورهایی که دارای مرز مشترک هستند، واضح و مشخص است، اما تحولات اخیر و اختلافات میان آذربایجان و ارمنستان طبیعتا در این حوزه تاثیرگذار بوده و این همان نکته ای است که ایران نباید در سیاست راهبردی خود از آن غفلت کند.
ایلنا   ۱۴۰۱/۰۷/۱۰ - ۰۹:۰۰   + ۵ سایت دیگر  
یک کارشناس حوزه قفقاز اظهار داشت: تنها مسیر ما ارمنستان و مرز جلفا- نوردوز است که ترکیه و آذربایجان تلاش می کند با باز کردن دالان زنگزور روابط ایران را با ارمنستان قطع کنند.
عطنا   ۱۴۰۱/۰۷/۱۰ - ۰۷:۰۵    
عطنا - ناآرامی های اخیر و آشوب های خیابانی در کشور در شرایطی تمرکز امنیتی نیروهای نظامی را به چالش کشیده است که دشمن در مرزهای شمالغربی و قفقاز جنوبی در حال اجرای یک نقشه شیطانی برای قطع دسترسی ایران به اروپا است. ساعدنیوز در گفتگو با دکتر احسان موحدیان کارشناس مسائل قفقاز به این موضوع پرداخته است ...
فرهیختگان   ۱۴۰۱/۰۷/۱۰ - ۰۴:۳۲    
محمدحسین معصوم زاده، دانشجوی مطالعات آسیای مرکزی دانشگاه تهران: درحالی که جمهوری آذربایجان قصد دارد با اشغال مناطق جنوبی ارمنستان، کریدور ادعایی زنگه زور برای اتصال به نخجوان را اجرایی کند ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۷/۰۹ - ۰۴:۳۰   + ۹ سایت دیگر  
یک کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر این که روسیه قطعا با تغییرات با ژئوپلیتیکی در منطقه قفقاز مخالفت دارد ، گفت: علاوه بر اهمیتی که اصولا مرزها برای کشورها دارند، مرزهای ژئوپلیتیکی منطقه قفقاز جنوبی برای کشورهایی چون آذربایجان ...
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۱/۰۷/۰۸ - ۲۲:۳۷    
قفقاز جنوبی منطقه ای شامل کشور های جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و بخش هایی از شمال غرب ایران و شمال شرق ترکیه است که حدود 350 هزار کیلومتر مربع می شود و اهمیت آن علاوه بر اشتراکات تاریخی و فرهنگی که از پیوستگی آن در گذشته به ایران ناشی می شود ...
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۷/۰۸ - ۱۸:۴۰    
روحانی مجاهد و خستگی ناپذیر، حجت الاسلام طهماسب حاتمی، پس از سال ها خدمت و تلاش مجاهدانه امروز هشتم مهرماه در محل مأموریت خود به دیدار حق شتافت.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۷/۰۶ - ۱۶:۳۴   + ۱۰ سایت دیگر  
رئیس جمهور سابق ارمنستان از لزوم همکاری دفاعی ارمنستان با ایران و مشارکت ایران در ساختار جدید امنیتی این کشور واقع در قفقاز جنوبی سخن گفت.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۷/۰۶ - ۱۳:۴۶   + ۴ سایت دیگر  
به گتفه وزیر امور خارجی آبخازیا، دولت سوخومی آماده امضای توافق نامه ای با گرجستان در رابطه با عدم استفاده از قوه قهریه در دور بعدی "گفت وگوهای بین المللی ژنو در خصوص امنیت و ثبات در قفقاز جنوبی" است که اوایل اکتبر برگزار می شود.
برترین ها / ایسنا   ۱۴۰۱/۰۷/۰۶ - ۰۹:۲۳   + ۶ سایت دیگر  
یک کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر این که تغییرات مرزهای ژئوپلیتیکی مشکلات زیادی را در منطقه قفقاز جنوبی ایجاد می کند، گفت: از بین رفتن مرز ایران وارمنستان موضوع حساسی است و مسئولین ما به هیچ وجه این مساله را قبول نمی کنند.
ایمنا   ۱۴۰۱/۰۷/۰۶ - ۰۶:۲۶    
یک کارشناس مسائل بین المللی با اشاره به تلاش ترکیه برای قطع راه های ارتباطی ایران در حوزه قفقاز گفت: این موضوع برای ایران قابل پذیرش نیست زیرا این سیاست ها برضد جمهوری اسلامی ایران است، در چنین شرایطی بهترین کار هم پیمانی ایران و ارمنستان است.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۷/۰۵ - ۱۶:۵۱   + ۱۴ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو ضمن تبیین و تاکید مجدد مواضع کشورمان مبنی بر تغییر ناپذیری مرزهای شناخته شده بین المللی آمادگی ایران را برای کمک به همسایگان شمالی خود برای دستیابی به صلح پایدار در منطقه قفقاز اعلام کرد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۷/۰۵ - ۱۱:۴۳   + ۲ سایت دیگر  
رئیس جمهور فرانسه با اشاره به گفتگوهایش با همتای آذربایجانی گفت: علی اف می گوید که او نیز خواهان پایان دادن به بی ثباتی در قفقاز و یافتن راه حل است، اما ایجاد صلح تحت تهدید زور غیرممکن است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۷/۰۵ - ۱۰:۴۰   + ۴ سایت دیگر  
اگر دالان تورانی شمال قفقاز جنوبی که باعث بسته شدن مرزهای شمالی ایران با ارمنستان می شود، برای روسیه نیز خطرناک است، چرا مسکو مداخله ای در این امر نداشته و موضع روشنی در قبال آن ندارد؟
پانا   ۱۴۰۱/۰۷/۰۵ - ۰۹:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
اعزام اولین رایزن فرهنگی خانم به فرانسه و اولین رایزن اهل سنت به مصر/ جشنواره فیلم کشورهای حاشیه دریای خزر و جشنواره فیلم مقاومت با سوریه و لبنان برگزار می شود/ همکاری فرهنگی با هندوستان، چین، روسیه، بلاروس و قطر، کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز
اقتصاد نیوز   ۱۴۰۱/۰۷/۰۵ - ۰۰:۰۰   + ۱۳ سایت دیگر  
اقتصادنیوز: سفارت آمریکا در پایتخت ارمنستان با اشاره به اینکه استفاده از زور در قفقاز جنوبی قابل قبول نیست، طی بیانیه ای از نظامیان باکو خواست نیروهای خود را به مواضع قبلی بازگرداند.
برترین ها   ۱۴۰۱/۰۷/۰۴ - ۲۲:۲۹   + ۴ سایت دیگر  
حسن بهشتی پور کارشناس مسائل قفقاز درباره سیاست ترکیه در قبال مرز ایران و ارمنستان گفت: منافع روسیه ایجاب میکند که مرز موجود باقی بماند زیرا در این وضعیت، می تواند پان ترکیسم در منطقه را کنترل کند و اجازه ندهد قدرت ترکیه تا سین کیانگ گسترش یابد و این بدون وجود مرز ایران و ارمنستان امکان پذیر نیست.
صدا نیوز   ۱۴۰۱/۰۷/۰۴ - ۲۰:۰۷   + ۹ سایت دیگر  
در کوتاه مدت بزرگ ترین ریسک برای ایران کاهش دادن نفوذ منطقه ای خود است، به ویژه اینکه این نفوذ را به دست رقیب غربی خود ، ترکیه از دست خواهد داد. صدمه ای که به تجارت انرژی می تواند بگذارد اهمیت آنچنانی به لحاظ اقتصادی ندارد، اما از لحاظ سیاسی و روابط بین الملل ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۷/۰۴ - ۱۶:۰۱   + ۲ سایت دیگر  
رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در ملاقات با مقام ارشد دولت روسیه از صلح بلند مدت و پایدار در منطقه قفقاز جنوبی سخن گفت.
رکنا   ۱۴۰۱/۰۷/۰۴ - ۱۵:۵۲   + ۱۵ سایت دیگر  
رکنا اقتصادی: مدیر کل آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت از افزایش 45 درصدی صادرات محصولات کشورمان به کشورهای حاشیه دریای خزر در پنج ماه ابتدایی 1401 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خبر داد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۷/۰۴ - ۱۵:۰۰   + ۹ سایت دیگر  
استاد دانشگاه تهران می گوید: رفتارهای جمهوری آذربایجان در دو سال اخیر نشان داده است که اولویت باکو آزادسازی قره باغ نیست. باکو و آنکارا به دنبال تغییر مرزهای منطقه هستند و ایران باید هرچه سریع تر ابتکار عمل درقبال تحولات جنوب قفقاز را به دست گیرد.
سلام نو   ۱۴۰۱/۰۷/۰۴ - ۱۲:۲۶    
آذربایجان شرقی استانی با جاذبه های زیبا در دل ایران است. یکی از زیبایی های این استان قلعه آوارسین می باشد که بین رشته کوه های جنگلی قره داغ و رشته کوه های قفقاز واقع شده است.
ایلنا   ۱۴۰۱/۰۷/۰۴ - ۰۸:۵۰   + ۵ سایت دیگر  
کارشناس مسائل بین الملل گفت: ما سیاست کوتاه مدت و یا بلندمدتی در وزارت خارجه نداریم شاید داشته باشیم اما اعلام نکنیم. مشکل ما این است که ما همیشه دنباله رو سیاست های منطقه ای بودیم و همیشه سعی کردیم سیاست های منطقه ای خود را هماهنگ کنیم نه اینکه خودمان وارد سیاست شویم.
قدس آنلاین   ۱۴۰۱/۰۷/۰۴ - ۰۳:۵۸    
با گذشت دو سال از فرجام متزلزل جنگ سال 2020 میلادی میان جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان، کماکان تحلیل های متفاوتی از سوی بسیاری از متخصصان و پژوهشگران مختلف حوزه قفقاز و آناتولی مطرح می شود. اما به نظر می رسد بیشتر تحلیل ها ناظر به گزاره های خبری باشد نه راهبردی.
وزارت امور خارجه   ۱۴۰۱/۰۷/۰۳ - ۰۷:۲۵   + ۲۸ سایت دیگر  
وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان که جهت شرکت در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می برند دیدار و درباره مناسبات دوجانبه و مهمترین مسائل منطقه قفقاز گفتگو کردند . ...
ایلنا   ۱۴۰۱/۰۷/۰۳ - ۰۷:۲۳   + ۵ سایت دیگر  
استاد ممتاز علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه آلابامای جنوبی گفت: جمهوری باکو با تشویق ترکیه و همپیمانانش مدتی است که قدم به تضعیف منافع ملی ایران در قفقاز برداشته و متاسفانه تهران با سیاست اشتباه و منفعل خود در مورد جنگ قره باغ به جاه طلبی باکو در این مورد کمک کرده است.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۷/۰۳ - ۰۲:۴۳   + ۸ سایت دیگر  
نیویورک – ایرنا- حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان که در نیویورک به سر می برد، عصر شنبه به وقت محلی با آرارات میرزویان وزیر خارجه ارمنستان دیدار کرد و گفت: اختلافات کشورها باید از طریق مذاکره و گفتگوی سیاسی درون منطقه حل و فصل شود.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۷/۰۲ - ۱۰:۴۰    
تهران-ایرنا- آمار و اطلاعات جدید مربوط به چشم انداز توسعه آسیا در سال 2022 حاکی است نرخ تورم در قرقیزستان در سال های 2022 و 2023، بالاترین نرخ تورم در منطقه قفقاز و آسیای مرکزی خواهد بود.
عطنا   ۱۴۰۱/۰۷/۰۲ - ۰۷:۳۳   + ۱ سایت دیگر  
عطنا - در یک هفته اخیر دور جدیدی از درگیری مرزی میان دو کشور قرقیزستان و تاجیکستان روی داده که علیرغم تلاش کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی برای ایجاد صلح، ترکیه نقش مخربی در این زمینه ایفا کرده است. ...
وزارت امور خارجه   ۱۴۰۱/۰۷/۰۲ - ۰۰:۲۹   + ۴ سایت دیگر  
در دیدار دکتر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و جیحون بایرامف وزیر خارجه جمهوری آذربایجان در نیویورک ، طرفین در مورد آخرین تحولات مناسبات دوجانبه و منطقه قفقاز تبادل نظر کردند. ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۷/۰۱ - ۱۸:۰۷   + ۳۳ سایت دیگر  
در دیدار امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و جیحون بایرامف وزیر خارجه جمهوری آذربایجان در نیویورک ، طرفین در مورد آخرین تحولات مناسبات دوجانبه و منطقه قفقاز تبادل نظر کردند.
الف   ۱۴۰۱/۰۷/۰۱ - ۱۶:۳۰   + ۱ سایت دیگر  
بینندگان الف هر روز با ارائه نظرات خود در تکمیل و تعمیق محتوای ارائه شده مشارکت می کنند. بسیاری از این نظرات گویای دقت و توجه مخاطبان و داوری عمومی آن ها نسبت به وقایع روز است. گزیده ای از نظرات مخاطبان الف را ذیل سه مطلب پر بحث هفته به انتخاب تحریریه الف بخوانید.
پول نیوز   ۱۴۰۱/۰۷/۰۱ - ۱۴:۴۶   + ۴۵ سایت دیگر  
حجت الاسلام رئیسی گفت: ایران بر احترام به حق حاکمیت کشورها و جلوگیری از تغییر در جغرافیای سیاسی منطقه تاکید دارد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۷/۰۱ - ۰۹:۵۴   + ۴ سایت دیگر  
دبیر کل ناتو در دیدار با نخست وزیر ارمنستان در نیویورک از تشدید درگیری ها در منطقه قفقاز ابراز نگرانی کرد.
انصاف نیوز   ۱۴۰۱/۰۷/۰۱ - ۰۱:۱۴   + ۲ سایت دیگر  
عبدالرحمن فتح الهی در روزنامه شرق نوشت: دور جدید درگیری های مرزی بین جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان از دوشنبه هفته گذشته آغاز شد. اگرچه تداوم این درگیری های پراکنده مرزی پس از جنگ 44 روزه پاییز سال 2020 امری طبیعی به نظر می رسد؛ اما با بررسی دقیق تر این تنش ها ...
نصیر نیوز   ۱۴۰۱/۰۶/۳۱ - ۱۶:۴۳   + ۲۱ سایت دیگر  
به گزارش نصیرنیوز به نقل از ایرانا از خانه ملت، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه درباره مواضع مطرح شده در جلسات اخیر این کمیسیون درباره تحولات و تحرکات اخیر در منطقه قفقاز جنوبی ...
جماران   ۱۴۰۱/۰۶/۳۱ - ۱۳:۲۳   + ۵۷ سایت دیگر  
محمد باقر قالیباف رییس مجلس تصریح کرد: در مناطق مختلف از جمله جنوب غرب آسیا، قفقاز سواحل مدیترانه و بخشی از آفریقا شاهد ناامنی هستیم این در حالی است سایه امنیت در کشور در سایه مجاهدت و اقتدار نیروهای مسلح ما وجود دارد و با تلاش این نیروها امروز به نقطه اوج بازدارندگی رسیده ایم ...
دیپلماسی ایرانی   ۱۴۰۱/۰۶/۳۱ - ۰۹:۰۹   + ۱۵ سایت دیگر  
دیپلماسی ایرانی: دور جدید درگیرهای مرزی بین جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان از دوشنبه هفته گذشته آغاز شد. اگرچه تداوم این درگیری های پراکنده مرزی پس از جنگ 44 روزه پاییز سال 2020 امری طبیعی به نظر می رسد؛ اما با بررسی دقیق تر این تنش ها ...
دیپلماسی ایرانی   ۱۴۰۱/۰۶/۳۱ - ۰۶:۰۹   + ۱ سایت دیگر  
با آغاز دور جدید درگیری ها در قفقاز که از دوشنبه هفته گذشته با تلاش جمهوری آذربایجان برای اشغال بخشی از خاک ارمنستان شروع شد، به نظر می رسد قره باغ دوباره به کانون ناآرامی ها بدل شده است ...
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۱/۰۶/۳۱ - ۰۰:۳۲    
گابریل گاوین/ پولیتیکو هنگامی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، جنگ علیه اوکراین را آغاز کرد، امیدوار بود در نهایت شکوه دهه 1950 شوروی سابق را احیا کند؛ اما آنچه در عمل رخ داده، بحران و آشوبی است که از زمان فروپاشی شوروی در سال 1991 تاکنون سابقه نداشته است ...