دوشنبه ۰۳ مهرساعت ۱۲:۱۶Sep 2023 25
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «فهرست آثار ملی»

عصر ایران   ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ - ۲۱:۴۶   + ۲ سایت دیگر  
قاسم آل کثیر، فعال میراث فرهنگی خوزستان توضیح داد: اخیرا نیز سردرِ خانه "مبارک" در این شهر نیز تخریب شده بود. این خانه بخشی از ساباطی است که در فهرست آثار ملی قرار دارد که این مکان نیز در معرض خطر قرار گرفته است.
خبر روز   ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ - ۱۱:۰۶   + ۴ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از ثبت شش اثر میراث فرهنگی ناملموس این استان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۱۳:۳۶   + ۵ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام از تهیه پرونده 3 منطقه عملیاتی دفاع مقدس استان برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۱۳:۲۵   + ۹ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از ثبت 6 اثر میراث فرهنگی ناملموس استان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۱۲:۵۴    
مسجد حاج میرزا کریم صراف در محله قدیمی بیات شیراز که در معماری به مسجد نصیرالملک شباهت دارد و به قول اهالی این محله این دو مسجد همزاد هستند، در سال 1354 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اما به دلیل عدم توجه و رسیدگی در حال تخریب است و اگر در آینده نزدیک به آن رسیدگی نشود فرو خواهد ریخت.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۵:۲۵    
دو اثر تاریخی و طبیعی شهرستان درگزین در فهرست آثار ملی ثبت شد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۴:۵۲    
کباب سنتی بروجرد از جمله غذاهای پرطرفدار لرستان به شمار می رود که تیرماه 1399 به شماره 2147 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۴:۴۷    
موزه بانک ملی ایران یکی از جاذبه های گردشگری تهران در خیابان فردوسی است که در تاریخ 20 آذر 1379 با شماره ثبت 2930 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. در این موزه، مجموعه کاملی از هدایای تاریخی بانک، وسایل دفتری و دستگاه چاپ اسکناس، تمبر، عکس های قدیمی، سکه و اسکناس های تاریخی و.. ...
عصر همدان   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۰۸:۲۱    
مسجد جامع اسدآباد با وجود 5 کتیبه از دوران صفویه به عنوان یکی از آثار تاریخی این شهر به شمار می رود که هنوز در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده است.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۱۲:۰۲   + ۴ سایت دیگر  
علیرضا تابش گفت: تعداد فراوان آثار تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و جهانی و همچنین جوایز و افتخارات پرشمار بین المللی سینمای ایران، تأییدکننده توان شگرف ایران در پیوند زدن سینما، میراث فرهنگی و گردشگری است.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۱۰:۱۰    
کاروانسرای تی تی از دوره صفویه به جای مانده و بر سر راه تجاری سیاهکل به دیلمان و طالقان قرار گرفته است. این کاروانسرا دو ایوانی و از جمله کاروانسراهای برون شهری است که با قلوه سنگ، آجر و ملاط ساروج ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۹:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری بردسکن گفت: ازآنجاکه بردسکن از موقعیت طبیعی بکری برخوردار است، تعدادی از درختان قدیمی و کهن سال این شهرستان در آثار طبیعی کشور به ثبت رسیده است.
مهرصبا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۸:۰۶   + ۲ سایت دیگر  
مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از ثبت مهمانخانه قراجه محمد شهرستان مرند به شماره 402/0632 در فهرست آثار ملی ایران خبر داد. به گزارش پایگاه خبری مهرصبا مرجع اخبار شهرستان میانه ...
خبر روز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۶:۳۱   + ۵ سایت دیگر  
مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از ثبت مهمانخانه قراجه محمد شهرستان مرند به شماره 402/0632 در فهرست آثار ملی ایران خبر داد.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۴:۲۷   + ۱ سایت دیگر  
یزد- ایرنا- چنار کهنسال مهریز یزد با 28 متر ارتفاع و بیش از 5 متر قطر در دهستان تنگچنار این شهرستان با گذشت بیش از 10 قرن همچنان سرسبز و استوار مانده و از جاذبه های طبیعی استان است، این چنار کهنسال در سال 1387 با شماره 11 در فهرست آثار ملی طبیعی کشور به ثبت رسیده است.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۵ - ۱۰:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
کارشناس ثبت میراث معنوی و مردم شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: مهارت پخت آش غلور که بیشتر در بین خراسان جنوبی ها در ایام شهادت امام رضا(ع) انجام می گیرد، به شماره 814 بهمن سال 91 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
اقتصاد 24   ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ - ۱۳:۳۴    
در تعطیلات چند روز گذشته، در چوبی باقی مانده از دوران قاجار مسجد قنبرعلی خان، غیب و به جای آن یک در آهنی نصب شده است. موضوع مهم این است که آیا این کار با مجوز یا بدون مجوز میراث انجام شده است و تغییرِ در یک مسجد قاجاری که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است ...
فرادید   ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ - ۱۲:۰۲   + ۹ سایت دیگر  
مناره بازار که به استناد برخی نوشته های تاریخی، در زمان نهضت جنگل به جای برج دیده بانی استفاده می شد، در طول زمان قربانی مرمت غیراصولی شده است. تفاوت مصالح به کاررفته در مرمت ها، بندکشی غیراصولی و پاکسازی نشدن آجرها و گل سنگ هایی که بخشی از مناره را پوشانده ...
خوزنیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ - ۱۱:۴۰   + ۶ سایت دیگر  
آبگرفتگی شوادان خانه های تاریخی شوشتر زنگ خطر تخریب در بافت تاریخی این شهر را به صدا درآورده است و به گفته کارشناسان و فعالان میراث فرهنگی خطر رانش و تخریب در یک قدمی خانه های تاریخی شوشتر قرار دارد. ...
برترین ها / بیتوته   ۱۴۰۲/۰۶/۲۰ - ۱۹:۳۳   + ۱۰ سایت دیگر  
در تعطیلات چند روز گذشته، در چوبی باقی مانده از دوران قاجار مسجد قنبرعلی خان، غیب و به جای آن یک در آهنی نصب شده است.
زیر نویس   ۱۴۰۲/۰۶/۱۹ - ۰۷:۱۰    
روستای کندوان با قدمتی حدود 7000 سال، به دلیل ویژگی معماری منحصر به فرد آن که در دل صخره واقع شده در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۸ - ۱۲:۲۱   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/همدان رئیس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی شهرستان رزن گفت: چشمه آب گرم غینرجه واقع در پارک ملت شهر رزن برای ثبت در فهرست آثار ملی طبیعی کشور در دست پیگیری است.
موج   ۱۴۰۲/۰۶/۱۸ - ۱۱:۲۲   + ۲ سایت دیگر  
رئیس اداره ورزش و جوانان خوشاب بیان کرد: کشتی سنتی باچوخه از ورزش های پرطرفدار در خطه خراسان است که به عنوان میراث معنوی در فهرست آثار ملی ناملموس کشور ثبت شده است.
زیر نویس   ۱۴۰۲/۰۶/۱۸ - ۰۷:۱۹    
برج طغرل شهرری از آثار به جا مانده از دوره ی سلجوقیان است و در سال 1310 با شماره 147 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
قدس آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۱۶ - ۲۰:۲۲   + ۸ سایت دیگر  
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: ساختمانی که در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد تغییراتی در آن داده شده، ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران نبوده است.
کاشان نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۱۵ - ۲۳:۲۱    
کاشان نیوز-حسین ذاکری*: آثار تاریخی-فرهنگی که سندی از تاریخ و هویت هر خطه محسوب می شود، پس از شناسایی ارزش های ذاتی و تحت شرایطی و طی مراحلی، به منظور قرار گرفتن زیر چتر قانون و حفاظت مقتضی در فهرست آثار ملی ثبت می شوند اما ثبت تمام راه نیست و در اغلب موارد ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۶/۱۳ - ۱۵:۴۹   + ۳ سایت دیگر  
رییس میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان ورامین گفت: 75 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی نیاز به بازسازی و تجهیز دارند.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۸ - ۱۶:۰۶   + ۴ سایت دیگر  
سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران گفت: 8 بنای تاریخی مازندران که در لیست آثار ملی کشور ثبت شده است، مرمت شد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۸ - ۱۱:۱۵   + ۹ سایت دیگر  
مدیر پایگاه میراث جهانی قنات گوهرریز جوپار از آغاز مستندسازی قنات فرمیتن ماهان با اعتباری معادل 500 میلیون تومان برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۷ - ۱۷:۳۰   + ۲ سایت دیگر  
دزفول-ایرنا- رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول گفت: دره توبیرون و چال کندی از آثار طبیعی شهرستان دزفول در فهرست آثار ملی قرار گرفتند.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۵ - ۱۵:۵۵    
مسجد قطبیه با نام دیگر حسینیه خلجا، از بناهای دوره صفوی در اصفهان به شمار می رود و در فهرست آثار ملی ایران نیز ثبت شده است.
ایران آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۰۵ - ۱۳:۲۷   + ۸ سایت دیگر  
به گزارش ایران آنلاین، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی طی دو سال اول دولت سیزدهم در مجموع 1800 اثر منقول، غیرمنقول، طبیعی و ناملموس را در فهرست آثار ملی ثبت کرده است. ...
عصر توس   ۱۴۰۲/۰۶/۰۴ - ۱۳:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
به گفته معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، طی 2 سال، 250 اثر تاریخی استان دارنده حریم ابلاغی شده و به این ترتیب هم اکنون 2 هزار و 98 اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی این استان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
جهان نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۰۴ - ۱۰:۳۱   + ۱ سایت دیگر  
مجموعه امیرچقماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب انبار است که قدمت شان به دوره تیموریان می رسد. تکیه امیر چقماق در سال 1330 و مسجد امیرچقماق در سال 1341 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدند.
مشرق نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۰۲ - ۰۱:۰۴    
به گزارش مشرق، محمد اکبرزاده، فعال رسانه ای تصویری تماشایی از خانه عباسیان در کاشان را در استوری اینستاگرام خود منتشر کرد. خانه عباسیان کاشان از شاهکارهای معماری ایران محسوب می شود که در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد. این خانه تاریخی در محله سلطان امیر احمد کاشان ساخته شده است.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۱ - ۱۰:۴۳   + ۲ سایت دیگر  
مسجد قطبیه با نام دیگر حسینیه خلجا، از بناهای دوره صفوی در اصفهان به شمار می رود و در فهرست آثار ملی ایران نیز ثبت شده است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۵/۳۱ - ۱۲:۳۱   + ۱ سایت دیگر  
قلعه تاریخی ارمغانخانه در قالب یک اثر فرهنگی – تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۲/۰۵/۳۱ - ۰۸:۵۹   + ۳ سایت دیگر  
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: پرونده 75 اثر تاریخی استان برای ثبت در فهرست آثار ملی در حال تکمیل و مستندسازی است.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۵/۳۰ - ۲۰:۱۸    
خانه علی مسیو در کوچه ی صدر و در مجاورت خانه ختایی تبریز قرار دارد و قدمت آن به دوره قاجار می رسد. امروزه این بنا به موزه علی مسیو تبدیل شده است.خانه علی مسیو در تاریخ 14 مرداد 1382 با شماره ی 9411 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۵/۳۰ - ۱۸:۰۸   + ۵ سایت دیگر  
زاهدان- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان از ثبت 12 مسجد در شهرهای مختلف استان در فهرست آثار ملی ایران خبر داد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۵/۳۰ - ۱۶:۴۴   + ۷ سایت دیگر  
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: هم اکنون 96 مسجد تاریخی استان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و تحت حفاظت قرار دارد.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۵/۳۰ - ۱۲:۳۲   + ۴ سایت دیگر  
باغ بانک شاهی موسوم به خانه باغ کیانیان یکی از مواریث فرهنگی و طبیعی شهر تهران است که 30 تیرماه سال 1384 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۵/۳۰ - ۰۹:۳۲   + ۴ سایت دیگر  
مسجد جامع شوشتر یکی از قدیمی ترین مساجد استان خوزستان است که طبق منابع تاریخی ساخت آن به سال 250 هجری قمری و دوره خلیفه عباسی (هم عصر امام حسن عسکری(ع)) باز می گردد ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۵/۲۹ - ۲۰:۲۹   + ۴ سایت دیگر  
مسجد افضلیه شهرری و مقبره استاد لرزاده در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۹ - ۱۳:۳۰   + ۹ سایت دیگر  
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از ثبت سالانه بیش از 50 اثر از لرستان در فهرست آثار ملی خبر داد.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۹ - ۱۱:۱۱   + ۱۴ سایت دیگر  
به گزارش خبرگزاری برنا، عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در نامه ای به ایمانیه استاندار فارس نوشت: در اجرای بند (ج) ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب سال 1364 مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۸ - ۲۳:۲۵   + ۶ سایت دیگر  
ایسنا/مازندران فرماندار جویبار از ثبت "جمعه بازار جویبار" به عنوان میراث ملموس فرهنگی کشور در فهرست آثار ملی خبر داد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۵/۲۸ - ۲۲:۰۴   + ۶ سایت دیگر  
جویبار- فرماندار جویبار از ثبت جمعه بازار این شهرستان به عنوان میراث ناملموس فرهنگی در فهرست آثار ملی ایران خبر داد.
برترین ها / ایکنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۸ - ۱۹:۵۹   + ۳۴ سایت دیگر  
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس از ثبت بافت تاریخی شیراز در فهرست آثار ملی ایران خبر داد.
بهداشت نیوز   ۱۴۰۲/۰۵/۲۸ - ۱۷:۰۲   + ۱ سایت دیگر  
مدرسه خان شیراز به دستور شاه عباس صفوی و در زمان حکومت الله وردی خان بنا نهاده شد. در معماری این بنا از اعداد مقدس مانند ساخت 5 مدرس به نیت پنج تن آل عبا استفاده شده. این بنا یکی از شاخص ترین آثار دوران صفوی در شیراز و در سال 1310 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.