سه شنبه ۱۱ آذرساعت ۱۷:۴۶Dec 2020 1
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «فهرست آثار ملی»

ایرنا   ۴ ساعت پیش   + ۲ سایت دیگر  
ایلام - ایلام - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام گفت: هشت اثر منقول تاریخی این استان به تازگی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.
تازه ترین ها   ۶ ساعت پیش   + ۱۸ سایت دیگر  
به گزارش خبرنگار شهری فارس: حجت نظری در صحن امروز شورای شهر در تذکری به شهردار پایتخت درباره وضعیت خانه تاریخی زند نوابی اظهار داشت: این خانه تاریخی در ضلع شمال شرقی میدان فلسطین واقع شده و در زمستان سال 84 با قدمت دوره پهلوی اول در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است. ...
ایرنا   ۷ ساعت پیش   + ۱ سایت دیگر  
قزوین - ایرنا - معاون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین گفت: 12 اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی به عنوان آثار منقول و غیرمنقول و ناملموس از استان در انتظار ثبت در فهرست آثار ملی هستند.
برترین ها / عصر ایران   ۱۳۹۹/۰۹/۰۷ - ۰۷:۲۵   + ۲ سایت دیگر  
برترین ها: عمارت ارباب هرمز، عمارتی 110 ساله با معماری چشم نواز و زیباست که در میان بناهای تاریخیِ تهران کمتر شناخته شده و در منطقه ی تهرانپارس و در پارک پلیس قرار دارد. ...
توریسم آنلاین   ۱۳۹۹/۰۹/۱۰ - ۰۲:۵۲   + ۱ سایت دیگر  
عمارت فکری با بادگیرهای بلند و زیبا یکی از الگوهای اصیل معماری جنوب در ساحل شهر بندر لنگه است که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این اثر در اواخر دوره قاجاریه توسط عبدالواحد فکری از بازرگانان معروف بندر لنگه (که اصالتی بستکی دارد) ساخته شده است.
راهبردنامه   ۱۳۹۹/۰۹/۱۰ - ۰۱:۴۵   + ۶ سایت دیگر  
احمد حمزه زاده روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه تپه الله قلی لیلان یکی از بزرگ ترین تپه های باستانی آذربایجان شرقی و شمال غرب کشور است، افزود: این اثر بسیار برجسته و ممتاز به شماره 3088 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. وی اظهار داشت: به توجه به اهمیت این اثر [...]
نصیر نیوز   ۱۳۹۹/۰۹/۰۹ - ۱۸:۵۱   + ۲ سایت دیگر  
محسن جانجان روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در این مطالعه هدف شناسایی آثار واجد ارزش، تعیین ضوابط ساخت وساز و ضوابط حفاظتی حریم عمومی برای بناهای ثبت شده در فهرست آثار ملی است. وی اظهار داشت: مطالعه بافت تاریخی 172 هکتاری شهر نهاوند موجب تسریع پاسخ گویی به استعلامات شهرداری در [...]
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۹/۰۸ - ۱۷:۳۲   + ۱ سایت دیگر  
ایرنا - زاهدان - ارگ خان ملک کیانی با کاربری مسکونی نظامی در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی اول توسط محمدعلی خان کیانی در شهرستان هیرمند سیستان و بلوچستان بنا شده و در سال 1383 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. ...
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۹/۰۸ - ۱۶:۰۳   + ۹ سایت دیگر  
ایسنا/خوزستان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان گفت: با تلاش مجموعه این اداره کل، اداره میراث فرهنگی اهواز، انجمن های مردم نهاد و دوستداران میراث فرهنگی، محوطه باستانی کوهساران اهواز در فهرست آثار ملی ثبت شد.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۹/۰۸ - ۱۲:۴۹   + ۱۱ سایت دیگر  
ایسنا/آذربایجان شرقی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از ثبت 11 اثر منقول استان در فهرست آثار ملی خبر داد.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۹/۰۸ - ۱۲:۲۰   + ۲ سایت دیگر  
ایرنا - زاهدان - ارگ خان ملک کیانی با کاربری مسکونی نظامی در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی اول توسط محمد علی خان کیانی بنا شده است و در سال 1383 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. ...
همشهری   ۱۳۹۹/۰۹/۰۸ - ۰۰:۱۴   + ۲ سایت دیگر  
زهرا کریمی روزگاری که هنوز در خانه ها حمام اختصاصی وجود نداشت، یکی از جلوه گری های معماران قدیم ساخت گرم ترین، زیباترین و بزرگ ترین حمام بود. حمام قدیمی ناران سال 1382 با شماره ثبتی 10. 374 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است ...
ایلنا   ۱۳۹۹/۰۹/۰۶ - ۱۵:۱۲    
مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از ثبت یک هزار و 657 اثر استان در فهرست آثار ملی خبر داد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۹/۰۶ - ۱۴:۴۲   + ۳ سایت دیگر  
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تکاب گفت: تپه قالابلاغی فاقلو واقع در تکاب حائز ارزش تاریخی و ثبت در فهرست آثار ملی کشور شد.
کرج رسا   ۱۳۹۹/۰۹/۰۶ - ۱۴:۰۲   + ۳ سایت دیگر  
به گزارش کرج رسا، حسین جوادان در گفت و گو با ایسنا گفت: در پی نشست مشترک مدیریت شهری هشتگرد با استاد دکتر حکمت اله ملاصالحی (باستان شناس و استاد دانشگاه تهران و عضو هیات امنای بنیاد ایران شناسی)، روز 17 آذر که سالروز ثبت کاروانسرای صفوی ینگی امام در فهرست آثار ملی است ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۹/۰۶ - ۱۳:۱۵   + ۳ سایت دیگر  
شیراز- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، فارس گفت: با ثبت 6 خانه تاریخی در بافت تاریخی شیراز تعداد آثار ثبتی استان فارس به 3 هزار و 36 اثر در فهرست آثار ملی ایران رسید.
بلاغ مازندران   ۱۳۹۹/۰۹/۰۶ - ۱۱:۳۲   + ۱ سایت دیگر  
نارین قلعه جاجرم یکی از آثار تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی است که سال ها مورد بی توجهی قرار گرفته و مرمت قابل توجهی در آن دیده نمی شود و در انتظار احیاست.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۹/۰۶ - ۰۶:۲۷    
نارین قلعه جاجرم یکی از آثار تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی است که سال ها مورد بی توجهی قرار گرفته و مرمت قابل توجهی در آن دیده نمی شود و در انتظار احیاست.
نصیر نیوز   ۱۳۹۹/۰۹/۰۵ - ۰۷:۲۹   + ۴ سایت دیگر  
به گزارش خبرگزاری نصیرنیوز به نقل از ایرنا، آذربایجان شرقی در شمال غرب ایران با داشتن افزون بر یکهزار و 800 اثر، ابنیه و اماکن تاریخی و باستانی ثبت شده در فهرست آثار ملی در ردیف 5 استان نخست ایران به لحاظ تاریخی و فرهنگی قرار گرفته که باید به موازات همین جایگاه نسبت به مرمت [...]
برترین ها / ایرنا   ۱۳۹۹/۰۹/۰۴ - ۱۷:۲۸   + ۴ سایت دیگر  
خبرگزاری ایرنا: معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران اعلام کرد: خانه زند نوابی با رای دیوان عدالت اداری از فهرست آثار ملی خارج و مالک آن تخریب این بنا را آغاز کرده است. ...
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۹/۰۴ - ۱۷:۱۹   + ۱۶ سایت دیگر  
شیراز- ایرنا- مدیرکل فرهنگی معاونت گردشگری و امور زیارتی استانداری فارس اعلام کرد: 9 باب خانه تاریخی واقع در بافت قدیمی و سنتی شهر شیراز به عنوان آثار ارزشمند تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۹/۰۴ - ۱۱:۵۲   + ۴ سایت دیگر  
بجنورد- ایرنا- معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی از ثبت گرمابه تاریخی باغشجرد اسفراین و خانه معین شیروان در فهرست آثار ملی واجد ارزش های تاریخی و فرهنگی خبر داد.
شعار سال   ۱۳۹۹/۰۹/۰۴ - ۱۱:۰۲   + ۳ سایت دیگر  
هرچند این خانه مملو از تزیینات گچ بری و دارای معماری زیبایی است و حتا اواخر سال 1385 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید، اما درنهایت با رای دیوان عدالت اداری در سال 1388 از فهرست میراث ملی خارج شد و از همان زمان امکان تخریب بنا برای مالکان بوجود آمد.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۹/۰۴ - ۰۸:۳۳   + ۵ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی وطبیعی کشور گفت: در هفت سال گذشته با تصویب شورای ملی ثبت آثار، پنج هزار و 353 اثر فرهنگی تاریخی ملموس و ناملموس در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
شبستان   ۱۳۹۹/۰۹/۰۲ - ۱۰:۵۵   + ۱ سایت دیگر  
پروژه احیا و مرمت مسجد اردبیلیان از زمستان سال گذشته آغاز شد و با تداوم پروژه مرمت، این مسجد تاریخی در فهرست آثار ملی ثبت شد.
خبرگزاری برنا   ۱۳۹۹/۰۸/۳۰ - ۰۸:۴۶    
کاروانسرای دودهک در شمال شرقی محلات، در مجاورت ساحل شرقی رودخانه قم رود و در مسیر جاده دلیجان به دهستان خورهه (نزدیک جاده آسفالته قم به دلیجان) قرار دارد. قدمت این بنا را دوره صفویه می دانند ولی معماری آن، از شیوه معماری سلجوقیان پیروی می کند که به این دلیل ، تخمین قدمت بنا را مشکل است ...
شبستر نیوز   ۱۳۹۹/۰۸/۲۹ - ۲۳:۱۷   + ۱۰ سایت دیگر  
معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی گفت: در جلسه شورای ملی ثبت آثار 64 اثر منقول تاریخی فرهنگی از استان های آذربایجان شرقی، کرمان، ایلام، مازندران، همدان و تهران واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی تشخیص داده شد.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۹ - ۱۱:۴۶   + ۶ سایت دیگر  
همدان- ایرنا- مدیرکل اوقاف و امور خیریه همدان از ثبت ملی 2 اثر وقفی استان خبر داد و گفت: 2 نسخه شاخص از نهج البلاغه و قانون ابن سینا متعلق به عصر ایلخانی و صفویه در فهرست آثار ملی کشورمان جای گرفت.
گیل خبر   ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ - ۱۶:۲۵    
گیل خبر/ کمیل فتاحی: در رشت بناهای قدیمی و ارزشمند بسیاری وجود دارد که به دلیل بی توجهی و ناآگاهی مالکین آن و همچنین ناتوانی اداره میراث فرهنگی در تملک یا حفاظت و مرمت آنها، متاسفانه در گذر زمان شاهد فرسودگی و فراموشی این ابنیه تاریخی هستیم! ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ - ۱۲:۰۰   + ۷ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان گفت: دو پیکرک گلی انسانی دوره نوسنگی حاصل از کاوش های باستان شناسی جیرفت در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفتند.
ایمنا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ - ۱۰:۴۶   + ۱۵ سایت دیگر  
معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی گفت: در جلسه شورای ملی ثبت آثار 64 اثر منقول تاریخی فرهنگی از استان های آذربایجان شرقی، کرمان، ایلام، مازندران، همدان و تهران واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی تشخیص داده شد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۸/۲۷ - ۲۰:۱۰    
فرماندارشهرستان شبستر گفت:تاکنون 41 اثر تاریخی وملی این شهرستان در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
نصیر نیوز   ۱۳۹۹/۰۸/۲۷ - ۱۶:۴۸   + ۵ سایت دیگر  
به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا،جلسه مشترک شورای ملی ثبت آثار تاریخی فرهنگی و شورای حریم کشور به ریاست محمدحسین طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور و با حضور مصطفی پورعلی مدیرکل دفتر ثبت آثار دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی وطبیعی و سایر اعضای این شورا ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۸/۲۷ - ۱۵:۲۶   + ۲ سایت دیگر  
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام گفت: 1500 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی در استان شناسایی شده که از این تعداد 780 اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
شعار سال   ۱۳۹۹/۰۸/۲۶ - ۱۵:۳۱   + ۱ سایت دیگر  
کاخ ناصری از 23 سال پیش در فهرست آثار ملی ثبت شد که حالا بیشتر شبیه مخروبه ای است که تنها نام کاخ را با خود یدک می کشد. دیگر خبری از معماری خیره کننده نیست. دیوارهایش فروریخته، در و پنجره هایش شکسته، پله هایش تخریب شده و تنها اسکلت و چارچوب آن باقی مانده است.
شبستان   ۱۳۹۹/۰۸/۲۶ - ۱۰:۳۸    
26آبان سالروز درگذشت ابراهیم پورداود ، نخستین دانش آموخته زبان های ایران باستان و مفسر اوستاست. آرامگاه وی که فردوسی ثانی لقب گرفته، در سبزه میدان رشت در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
پارسینه   ۱۳۹۹/۰۸/۲۵ - ۲۰:۱۳   + ۱۲ سایت دیگر  
اداره کل میراث فرهنگی یزد طی پژوهش های متمادی برای پیدا کردن آرامگاه و خانه این شاعر، براساس متون تاریخی و اشعار وی، خانه تاریخی او در یزد را پیدا کرد. ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۸/۲۵ - ۱۲:۴۹    
مشهد مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی از ثبت خانه تاریخی فرشادنیا در روستای قوژد شهرستان گناباد در فهرست آثار ملی ایران خبر داد.
شبستان   ۱۳۹۹/۰۸/۲۵ - ۱۲:۴۲   + ۵ سایت دیگر  
مکرمی فر با بیان اینکه خانه تاریخی فرشادنیا که به شماره 33009 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، به استانداری ابلاغ شد، گفت: این اثر تاریخی در خراسان رضوی، شهر گناباد، بخش مرکزی قسمت جنوبی بافت تاریخی روستای قوژد، خیابان شهید زمانیان قرار دارد.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۸/۲۴ - ۱۳:۳۹   + ۱ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی البرز گفت: با هماهنگی های به عمل آمده با نهادهای مربوطه و پیگیری های صورت گرفته از طرف این اداره کل، ثبت اولین مکان-رخداد دفاع مقدس استان در دستور کار قرار گرفت.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۳ - ۱۸:۲۰   + ۶ سایت دیگر  
رشت- ایرنا- بنای تاریخی اداره هواشناسی بندرانزلی با بیش از 100 سال قدمت در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۸/۲۳ - ۱۰:۲۸   + ۱ سایت دیگر  
بازار دامغان در استان سمنان در دوره قاجاریه بنا شده و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
منجیل خبر   ۱۳۹۹/۰۸/۲۲ - ۱۳:۲۵   + ۷ سایت دیگر  
با مشخص شدن گستره تل خسرو در کهگیلویه و بویراحمد، تاکید شد برنامه ای حفاظتی این محوطه تاریخی را از تخریب و آسیبِ بیشتر در امان نگه می دارد. به گزارش ایسنا، بومی های روستای تل خسرو در شهرستان بویراحمد، تپه خسرو (تل خسروی) را که سال 1356 به شماره 1552 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده ...
الف   ۱۳۹۹/۰۸/۲۱ - ۱۱:۴۳   + ۷ سایت دیگر  
مسجد جامع کبیر نی ریز، یکی از کهن ترین مسجدهای ایران و به باور برخی از آتشکده های زرتشتیان بوده که در دورهٔ اسلامی به مسجد تبدیل شده است. ایوان های به جا مانده از این مسجد به شیوهٔ معماری دورهٔ ساسانیان ساخته شده است ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۸/۲۱ - ۱۱:۰۲   + ۴ سایت دیگر  
یک مسجد و یک بقعه در رشت و سیاهکل در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.
روزنامه همدان پیام   ۱۳۹۹/۰۸/۲۱ - ۰۸:۴۲   + ۴ سایت دیگر  
عمارت آمریکایی ها بنایی در انتهای پارک پرواز همدان، یکی از زیباترین خانه باغ های شهر در منطقه اعتمادیه، عمارتی که در آغاز دوره پهلوی در 2 طبقه با سقفی شیروانی و ستون هایی در 4 طرف ساخته شد. ...
کیهان   ۱۳۹۹/۰۸/۲۰ - ۲۱:۰۴   + ۵ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان از ثبت 8 اثر طبیعی قزوین در فهرست آثار ملی خبر داد. علیرضا خزائلی افزود: در این راستا درخت چنار کهنسال روستای دهک الموت شرقی در فهرست میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسید ...
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۰ - ۱۶:۵۱   + ۳ سایت دیگر  
تهران-ایرنا- 16 تابلو از آثار آقا لطفعلی صورتگر از نقاشان فاخر سده سیزدهم در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
ساوالان خبر   ۱۳۹۹/۰۸/۱۹ - ۱۳:۲۳   + ۴ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: در کمیته تشخیص نفایس و تعیین کاربری هم شان اثر که با حضور دکتر مونسان وزیر محترم میراث فرهنگی کشور برگزار شد واگذاری حمام تاریخی پیرزرگر اردبیل با کاربری حمام سنتی یا مراکز آب درمانی به بخش خصوصی مصوب شد. ...
روزنامه جوان آنلاین   ۱۳۹۹/۰۸/۱۸ - ۱۳:۳۷   + ۹ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: خانه تاریخی رمضانی در روستای قوژد شهرستان گناباد که به شماره 33007 به تاریخ 30/2/1399 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، به استانداری ابلاغ شد.