دوشنبه ۲۹ شهریورساعت ۰۵:۳۹Sep 2021 20
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «فهرست آثار ملی»

کرج رسا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ - ۱۷:۴۲   + ۶ سایت دیگر  
فریدون محمدی روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا بیان داشت: تعیین هشتم مهر ماه روز ثبت محوطه باستانی ازبکی در فهرست آثار ملی به عنوان روز فرهنگی نظرآباد از مهم ترین مصوبات اخیر این نشست بود که به اتفاق آرا و با نظر مساعد امام جمعه شهرستان نظرآباد، فرماندار و سایر اعضای حقیقی و حقوقی به تصویب رسید. ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ - ۱۴:۰۱    
رشت - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: تاکنون تعداد 14 ساختمان از مجموعه بناهای تاریخی شیلات بندرکیاشهر آستانه اشرفیه در فهرست آثار ملی میراث به ثبت رسیده است.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ - ۰۹:۱۷   + ۱۰ سایت دیگر  
پرونده 7 میراث فرهنگی ناملموس استان بوشهر از آیین های عزاداری تا روش های درمان محلی، برای ثبت در فهرست آثار ملی تکمیل شده است.
نصیر نیوز   ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ - ۰۸:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
مریم اسماعیلی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه پمپ بنزین دروازه دولت پایتخت ششمین جایگاه سوخت رسانی است که در تهران ساخته شد، اظهار کرد: هم اینک حدود 500 شی با قدمت 50 تا 100 سال در این موزه نگه داری می شود که تمامی آنها در فهرست آثار ملی [...]
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۶/۲۷ - ۱۳:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، از ثبت 67 اثر ناملموس استان در فهرست آثار ملی خبر داد.
پرسش   ۱۴۰۰/۰۶/۲۶ - ۲۱:۱۰   + ۱۴ سایت دیگر  
نخستین ساختمان کلانتری تهران در محله بازار قرار دارد و جزو هسته اولیه تهران است. ساختمان کلانتری (بازار آهنگران) مربوط به دوره قاجار است. این ساختمان در سال 1380 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده بود، اما بعد از 10 سال از این فهرست خارج شد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۰/۰۶/۲۶ - ۰۸:۱۵   + ۳ سایت دیگر  
رئیس میراث فرهنگی املش از تشکیل پرونده قرارگیری رویشگاه گونه نادر سوسن چلچراغ این شهرستان در فهرست آثار ملی خبر داد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۶/۲۳ - ۱۵:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
گلپایگان- رئیس میراث فرهنگی گلپایگان گفت: برخی آثار تاریخی گلپایگان در تملک بخش خصوصی یا دولتی قرار دارد و مالکان اجازه احیا، مرمت و ثبت آنها را در فهرست آثار ملی نمی دهند.
همشهری   ۱۴۰۰/۰۶/۲۳ - ۱۴:۲۳    
معاونت میراث فرهنگی خراسان جنوبی گفت: در خراسان جنوبی مساجد قدیمی فراوانی وجود دارد که بسیاری از آنها قابلیت جذب گردشگر را دارند و تعداد 60 مسجد از این مساجد قدیمی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند.
ایسکانیوز   ۱۴۰۰/۰۶/۲۳ - ۱۱:۵۲   + ۱ سایت دیگر  
با کشف یک غار جدید در خورزنه همدان، پژوهشگران استان به دنبال ثبت این غار در فهرست آثار ملی هستند.
شمال نیوز   ۱۴۰۰/۰۶/۲۳ - ۰۷:۲۶   + ۳ سایت دیگر  
برج رسکت بنایی متعلقبه سدهٔ 5 ه .ق که در شهرستان ساری، بخش دودانگه، روستای رسکت واقع شده است.این اثر در تاریخ 9 مرداد 1312 با شمارهٔ ثبت 193 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۶/۲۲ - ۲۲:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
کارشناس ثبت آثار غیر منقول میراث فرهنگی کرمانشاه: امسال پرونده 5 اثر تاریخی و فرهنگی استان برای ثبت در فهرست آثار ملی به شورای ملی ثبت آثار وزارت میراث فرهنگی ارسال شده است.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۲ - ۰۸:۳۳    
ایسنا/گلستان دیوان و اشعار مختومقلی فراغی از جمله گنجینه های ارزشمند میراث شفاهی ترکمن است که در حوزه میراث ناملموس و گروه سنت ها و نمودهای شفاهی قرار می گیرد که در سال 1396 به شماره 1393 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۶/۲۱ - ۱۵:۳۴   + ۱ سایت دیگر  
صندوق چوبی بقعه سلیمانداراب رشت در فهرست آثار ملی ثبت شده است. اما نه از کتیبه های خراطی شده آن خبری است و نه از معماری بومی بقعه.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۸ - ۱۶:۰۵   + ۵ سایت دیگر  
همدان- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری همدان با اشاره به ثبت چندین میراث ناملموس همدان در فهرست آثار ملی گفت: تقویم این میراث ارزشمند باید تهیه و در طول سال برای حفظ آنها برنامه هایی اجرا شود.
ادیان نیوز   ۱۴۰۰/۰۶/۱۸ - ۱۲:۵۷    
به گزارش ردنا ( ادیان نیوز )، تعدادی از مهندسان لهستانی برای مرمت قبور سربازان خود که در انزلی مدفون هستند، دست به کار شدند و از نزدیک وضعیت قبور را موردبررسی قراردادند. لهستانی ها با هماهنگی وزارت امور خارجه و به همراه نماینده وزارت خارجه در انزلی وارد این شهرستان شدند ...
میزان   ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ - ۱۶:۲۵   + ۱ سایت دیگر  
خبرگزاری میزان _ حساب توییتری ایران لند تصویری از قلعه باقرآباد واقع در شهر بافق استان یزد منتشر کرد. انتهای پیام/ خبرگزاری میزان : انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ - ۱۰:۵۰    
یک اثر تاریخی در تربت حیدریه و 3 اثر در شهرستان زاوه در فهرست آثار فرهنگی و تاریخی ملی به ثبت رسید.
پایگاه خبری خاورستان   ۱۴۰۰/۰۶/۱۶ - ۰۹:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش خبرنگار خاورستان، خراسان جنوبی استانی است که دارای ظرفیت های عظیمی در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است. ظرفیت هایی که به ثبت جهانی رسیده و بسیاری در فهرست آثار ملی ثبت شده است. ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۶/۱۶ - ۰۷:۴۷   + ۶ سایت دیگر  
45 اثر تاریخی در شهرستان هلیلان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده این در حالی است که استفاده مناسب از ظرفیت جاذبه های گردشگری آن مورد بی مهری قرار گرفته و گردشگری آن رو به فراموشی است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۶/۱۵ - ۱۹:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
درخت کهنسال گردو روستای گُلِ زرد الیگودرز 370 سال عمر دارد.
هه وال موکریان   ۱۴۰۰/۰۶/۱۵ - ۱۷:۵۸   + ۱ سایت دیگر  
روناک تاسا در گفت وگو با خبرنگار هه وال موکریان ، اظهار کرد: بنای تاریخی مسجد حنفیان یکی از آثار شاخص اشنویه است و می تواند بعد از قلعه سنگان دومین بنای ثبت شده در فهرست آثار ملی شهرستان باشد. ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۴ - ۰۹:۵۸   + ۲ سایت دیگر  
خرم آباد - ایرنا - سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سلسله گفت: 2 اصله درخت کهنسال "مازو دار" لعل آباد و "چنار" سرنجه این شهرستان در فهرست آثار ملی ثبت شدند.
پانا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۳ - ۱۷:۴۵   + ۸ سایت دیگر  
قم(پانا)- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم از ثبت سه نسخه قرآن خطی در فهرست ملی آثار منقول فرهنگی و تاریخی خبر داد. علیرضا ارجمندی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم اظهار کرد: شورای ملی ثبت آثار منقول پنج اثر مهم از استان قم را واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی تشخیص داد ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۰/۰۶/۱۲ - ۱۰:۵۵   + ۱ سایت دیگر  
رئیس میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی ملایر گفت: مسجد روستای توچغاز از توابع بخش مرکزی ملایر هفتمین مسجد است که به ثبت ملی کشور رسید .
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۶/۱۲ - ۱۰:۲۱   + ۲ سایت دیگر  
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: 23 اثر تاریخی این شهرستان با هدف ثبت در فهرست آثار ملی کشور بررسی و مطالعه شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۶/۱۲ - ۰۹:۴۰    
عمارت مشیر شهرستان داراب در فهرست آثار واجد ارزش تاریخی- فرهنگی کشور به ثبت رسید.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۶/۱۱ - ۱۴:۰۶    
گروه استان ها- میامی در دل خود کاروانسراهایی شاخص از عهد قاجار و صفوی جای داده است و لازم است مسئولان امر در راستای قرار دادن این کاروانسراها در فهرست آثار ملی عزمی جزم داشته باشند.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۰ - ۱۳:۱۹   + ۳ سایت دیگر  
نوشهر - ایرنا - آبشار هلی دره چالوس مربوط به دوره کرتاسه تا کوارترنری به عنوان طولانی ترین اثر طبیعی منطقه و با ویژگی های خاص جغرافیایی و گردشگری در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسید.
موج   ۱۴۰۰/۰۶/۱۰ - ۱۱:۳۰    
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چالوس گفت: آبشار هَلی دره چالوس در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسید.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۰/۰۶/۰۹ - ۱۳:۵۱    
رئیس اداره میراث فرهنگی کردکوی از پیگیری برای ثبت 7 اثر جدید میراث فرهنگی این شهرستان در فهرست آثار ملی خبر داد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۶/۰۹ - ۱۲:۴۳   + ۵ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام گفت: 18 اثر معنوی استان از سال 89 تاکنون در فهرست میراث ملی کشور ثبت شده است.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۶/۰۹ - ۰۸:۳۳    
سمنان- ایرنا- یخدان تاریخی گَرمَن در روستایی به همین نام و در نزدیکی روستای قلعه نو خرقان و 2 کیلومتر پس از آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، در 20 کیلومتری شهر بسطام از توابع شهرستان شاهرود قرار دارد.این بنا در سال 1389 به شماره 29745 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۶/۰۸ - ۱۲:۵۱   + ۳ سایت دیگر  
اردبیل - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: با تلاش و پیگیری های انجام شده از سال 97 تاکنون 95 اثر از این استان در فهرست آثار ملی جای گرفته است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۶/۰۸ - ۱۲:۴۳   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش گروه عکس خبرگزاری صدا و سیما ؛ پل شاه عباسی کرج که با نام پل سلیمانیه و پل دختر هم شناخته می شود از سازه های دوره صفویه است که بر روی رودخانه کرج ساخته شده. این پل بر بقایای پلی کهن تر منسوب به دوره سلجوقی ایجاد شده و بازسازی آن در دوره صفوی به این سازه نمای پل های دوره صفوی را داده ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۶/۰۸ - ۱۲:۳۱   + ۵ سایت دیگر  
مهارت پخت نان محلی تمیجان رودسر در فهرست آثار ملی ثبت شد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۰۸ - ۱۰:۱۴   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/یزد مسجد تاریخی عرب در بافت جهانی یزد از آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران است که نورگیرهای زیبای رو به معبر آن سالهاست به علت سرقت کتیبه اش، خاموش مانده است.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۰۸ - ۰۸:۲۵   + ۸ سایت دیگر  
ایسنا/همدان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ملایر گفت: مسجد روستای توچغاز از توابع بخش مرکزی شهرستان ملایر به شماره 302 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۶/۰۷ - ۱۵:۴۰   + ۶ سایت دیگر  
اردبیل- ایرنا- 6 اثر دارای ارزش فرهنگی و تاریخی استان اردبیل در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و سند ثبتی این آثار طی نامه های جداگانه از سوی معاون میراث فرهنگی کشور به استاندار اردبیل ابلاغ شد.
اهل کاشانم   ۱۴۰۰/۰۶/۰۷ - ۱۰:۲۴   + ۷ سایت دیگر  
معاون مدیرکل و رییس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کاشان از ثبت خانه تاریخی طهرانچی در فهرست آثار ملی خبر داد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۶/۰۷ - ۰۹:۴۷   + ۲ سایت دیگر  
انگشتری شهید حاج قاسم سلیمانی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۶/۰۷ - ۰۹:۳۱   + ۱ سایت دیگر  
رشت - ایرنا - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت : 24 اثر طبیعی استان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند که به اندازه تمامی آثار تاریخی حائز اهمیت هستند.
شهر بیست   ۱۴۰۰/۰۶/۰۶ - ۱۹:۳۵   + ۹ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم با بیان اینکه مسجد تاریخی امام زین العابدین(ع) در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، گفت: مردم شریف محله سجادیه با امضای طومار و نامه های مکرر به طرح تخریب مسجد امام زین العابدین(ع) و احداث خیابان شهیدان برقعی اعتراض کرده و خواستار حفظ مسجد هستند.
ناطقان   ۱۴۰۰/۰۶/۰۶ - ۱۶:۰۲   + ۱۶ سایت دیگر  
انگشتری شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی محفوظ نزد همسر شهید، پس از تشریفات قانونی لازم در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
برترین ها / مرور نیوز   ۱۴۰۰/۰۶/۰۶ - ۱۲:۱۷   + ۵۷ سایت دیگر  
خبرگزاری مهر: ثبت ملی انگشتر شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی (ره) محفوظ نزد همسر شهید، به استاندار تهران ابلاغ شد. در نامه ای که علی اصغر مونسان وزیر سابق وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری به محسنی بندپی استاندار تهران نوشته آمده است ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۵/۳۱ - ۱۳:۲۰   + ۱۰ سایت دیگر  
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: 34 مسجد این استان در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده و کانون گردشگری مذهبی استان مرکزی هستند.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۰/۰۵/۲۸ - ۰۷:۱۰   + ۶ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین گفت: نوحه های دستگاهی قزوین در فهرست میراث ملی ناملموس به ثبت رسیده است.
انتخاب   ۱۴۰۰/۰۵/۲۸ - ۰۰:۳۵   + ۹ سایت دیگر  
چهل منبر یکی از آیین های سنتی استان لرستان است که به عنوان یک اثر معنوی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است. منظور از چهل منبر همان چهل محل برگزاری روضه و سقاخانه های خانگی است ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۵/۲۷ - ۱۶:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
گروه استان ها - تکیه 400 ساله نفرآباد ری همچنان با آداب و سنن قدیمی اداره می شود اما در فهرست آثار ملی قرار نگرفته و همین امر موجب شده که در سال های گذشته سعی بر تخریب آن جهت نوسازی محله را داشته اند.