شنبه ۰۵ فروردینساعت ۱۵:۳۸Mar 2023 25
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «میراث ناملموس»

ثبت سه آیین ماه رمضان در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شده است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۱/۰۴ - ۱۸:۱۹   + ۵ سایت دیگر  
کاشان - معاون مدیر کل و رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کاشان از ثبت سه آئین مخصوص ماه مبارک رمضان منطقه کاشان در فهرست ناملموس فرهنگی کشور خبر داد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۱/۰۴ - ۱۱:۲۳   + ۴ سایت دیگر  
در سالی که گذشت خبرنگار مهر از نشست کمیته میراث ناملموس یونسکو و لحظاتی که پس از چند سال برای ارائه پرونده یلدا سپری شد تا آنکه به ثبت برسد؛ خبر داد.
تهران نیوز   ۱۴۰۲/۰۱/۰۲ - ۲۱:۳۴   + ۱۲ سایت دیگر  
یک مدیر شهری با تاکید بر اینکه آیین های تهران قدیم باید به مسافران نوروزی معرفی شود، گفت: این میراث ناملموس تهرانی ها که هنوز هم اجرا می شود باید به یک رویداد یا جشنواره دائمی برای جاذبه گردشگری موضوعی پایتخت تبدیل شود.
عصر اترک   ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ - ۱۲:۰۵    
قوشمه ازجمله سازهای بادی است که در خراسان شمالی و در بین اهالی این استان رواج دارد، این ساز به لحاظ فرهنگی به شدت تحت تأثیر فرهنگ خراسان شمالی قرار گرفته و یکی از سازهای بسیار مهم و جاافتاده در این منطقه است و همین عامل سبب شده فنون و مهارت ساخت این ساز محلی در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت برسد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۸ - ۱۵:۲۸    
معاون میراث فرهنگی استان تهران از ثبت آئین حراجی حسینیه فشم به شماره 2835 به اتفاق آرا در آخرین جلسه شورای ثبت ناملموس خبر داد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۲/۲۷ - ۱۱:۳۰    
ییرخوانی ترک زبانان بویین میاندشت از آئین هایی است که درفهرست میراث ناملموس کشور ثبت شده است.
برترین ها / ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۹ - ۱۴:۲۲   + ۲ سایت دیگر  
چهارشنبه سوری یکی از جشن های قدیمی ایران است که پیش از آمدن بهار، مردم در آخرین چهارشنبه سال آتش افروخته تا بلا و شر را از خود دور کنند. استان کردستان نیز از گذشته تا امروز چهارشنبه سوری را با رسم های گوناگون جشن گرفته که یکی از آن ها با عروسکی همراه است که به عقیده مردم این خطه ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۶ - ۱۵:۴۷   + ۵ سایت دیگر  
ایسنا/فارس با برگزاری مراسم اختتامیه، برترین های سومین رویداد ملی میراث فرهنگی، با محوریت میراث ناملموس به میزبانی دانشگاه شیراز برگزار و از برترین ها تجلیل شد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۱۶ - ۱۲:۲۳   + ۱ سایت دیگر  
معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس با بیان اینکه بروز و ظهور میراث ناملموس فرهنگی، هنری، ادبی و... در سطح جامعه ضعیف است افزود: راهکار برطرف کردن این ضعف، استفاده از فرصت هایی همچون نوروز و حضور تعداد بیشماری از مهمان نوروزی در شیراز و فارس است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ - ۰۸:۲۷   + ۳ سایت دیگر  
مهارت سنتی تهیه برگه زردآلو، قیسی و بُلبُلی ، میراث ناملموس استان سمنان است که با رواج شهرنشینی و توسعه شهری، کمرنگ شده و درحال حاضر بیشتر زنان و افراد مسن به این روش پایبند هستند، از این رو این مهارت سنتی در خطر فراموشی قرار گرفته است ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۰ - ۱۵:۴۰   + ۳ سایت دیگر  
ساخت رخت شتر ، از جمله مهارت هایی است که در استان سیستان و بلوچستان به ویژه در مناطق عشایرنشین کاربرد دارد و به عنوان میراث ناملموس این استان در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسیده است.
همگردی   ۱۴۰۱/۱۲/۰۸ - ۱۳:۰۰   + ۸ سایت دیگر  
خبرگزاری مهر/ براساس اخبار واصله، طرح نقش کسب و کارهای متمرکز بر مهارتهای سنتی و در پاسداشت و حفظ میراث ناملموس انجام شد. علیرضا برفروشان، کارشناس پژوهشکده مردم شناسی این مطلب را در نشست گزارش به همکار این طرح پژوهشی عنوان کرد و گفت ...
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۷ - ۱۲:۰۱   + ۳ سایت دیگر  
سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان بانه گفت: نخستین جشنواره میراث فرهنگی ناملموس بانه ویژه دانش آموزان در این شهرستان برگزار می شود.
جهاد دانشگاهی کشور   ۱۴۰۱/۱۲/۰۷ - ۰۸:۴۷   + ۱ سایت دیگر  
مدرس طراحی دوخت مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی واحد استان ایلام موفق به ثبت سُخمه و هَبَر به عنوان میراث ناملموس استان ایلام شد.
سینما پرس   ۱۴۰۱/۱۲/۰۷ - ۰۷:۳۲   + ۲ سایت دیگر  
سینماپرس: دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: اگر میراث ناملموس خود را پاس نداریم این مساله منجر به افزایش شکاف های اجتماعی و در نهایت از بین رفتن اقتدار فرهنگی ما می شود.
تقریب   ۱۴۰۱/۱۲/۰۵ - ۱۵:۳۸   + ۶ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشکری و صنایع دستی گلستان، گفت: خدیجه پقه هنرمند پیشکسوت گلستانی در بین برگزیدگان هفتمین جشنواره بین المللی صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر با عنوان سرو سیمین 7 قرار گرفت و به عنوان حامل میراث ناملموس هنرهای سنتی ترکمن سرو سیمین این جشنواره را از وزیر میراث فرهنگی ...
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۴ - ۱۴:۲۵    
به آیین نمک داد به بزها و گوسفندان در منطقه کلاشی، سوله(با تلفظ او و لام سنگین که در کُردی رایج است و با خط رسم کُردی "سۆڵە" نوشته می شود) گفته می شود، از جمله میراث ناملموس مردم منطقه منظر فرهنگی جهانی هورامان / اورامانات است که در فهرست میراث ملی کشور قرار گرفته است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۴ - ۱۲:۲۷   + ۷ سایت دیگر  
تَکَم و تکم گردانی ، میراث ناملموس استان آذربایجان شرقی است که در گذشته جایگاه ویژه ای در میان مردم داشته که آن را خوش یمن می دانستند. تکم چی ها در روزهای سخت زمستان به روستاها می آمدند و نوید نوروز را به مردم می دادند.
همگردی   ۱۴۰۱/۱۲/۰۱ - ۲۲:۳۱   + ۱ سایت دیگر  
ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، هنر زرتشتی دوزی در آینده ای نزدیک به عنوان میراث ناملموس ثبت جهانی می شود. نشست تخصصی هنر زرتشتی دوزی و افتتاح نمایشگاه آثار نقاشی عفت الملوک خواجه نوری و شوکت الملوک شقاقی با حضور اسفندیار اختیاری نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۱/۲۸ - ۰۹:۱۱   + ۳ سایت دیگر  
موسیقی بخشی های خراسان و مهارت های سنتی ساختن و نواختن دوتار ، مهارت ساختن و نواختن عود ، ردیف موسیقی ایران و مهارت ساختن و نواختن کمانچه میراث موسیقی ایران است که در فهرست میراث ناملموس یونسکو ثبت جهانی شده اند، اکنون پرسش این است این عناصر پس از ثبت جهانی ...
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۱/۱۱/۲۷ - ۲۲:۱۰   + ۳ سایت دیگر  
مرکز میراث ناملموس تهران با همکاری معاونت میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی و استانداری یزد، نمایشگاه عکس با موضوع میراث فرهنگی ناملموس را در نخستین جشنواره ملی میراث فرهنگی برگزار می کند.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۱/۲۷ - ۱۰:۲۱   + ۴ سایت دیگر  
پُچو یکی از انواع بافته ها در سیستان و بلوچستان است که به عنوان زیرانداز (فرش) کاربرد داشته است. مهارت پُچو بافی (لته بافی) به عنوان میراث در خطر و نیازمند پاسداری فوری، دی ماه سال 1398 در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسید.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۱/۱۱/۲۶ - ۱۹:۴۸   + ۸ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان از برگزاری جلسه هماهنگی جشن ثبت جهانی میراث ناملموس پرورش کرم ابریشم و تولید سنتی ابریشم در فرمانداری لنگرود خبر داد.
خبرگزاری علمی و فناوری   ۱۴۰۱/۱۱/۲۶ - ۱۷:۴۲    
به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان ، مهدی طغیانی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در پیامی تبریکی که توسط نماینده ایشان به مناسب 26 بهمن روز بزرگداشت میراث ناملموس اصفهان (گز)در همایش گز اصیل اصفهان که با حضور مسئولان و فعالان عرصه گز اصفهان همچنین استاد خسرو معتضد در تالار پیامبر ...
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۱/۲۵ - ۲۳:۰۷    
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد با اشاره به فعالیت کمیته گردشگری مذهبی - معنوی این نهاد از تدوین میراث ناملموس مردم یزد در ماه مبارک رمضان خبر داد.
ملت بیدار آنلاین   ۱۴۰۱/۱۱/۲۴ - ۲۲:۱۷   + ۴ سایت دیگر  
جواد نیک بین در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد ثبت آثار میراث فرهنگی ناملموس همچون ترانه دایه دایه وقت جنگه و ساز چگور در فهرست ملی میراث ناملموس ایرانی، گفت: موسیقی به عنوان هنر پنجم از فاخرترین ملودی ها محسوب می شود، این هنر از گذشته های دور حدود 7 هزار سال
ربیع   ۱۴۰۱/۱۱/۲۴ - ۱۵:۴۶   + ۸ سایت دیگر  
زهرا نصیری به گزارش پایگاه خبری ربیع ، گز اصفهان محصولی با سابقه بیش از چهارصد سال است و بیش از صد سال است که تولید این محصول به صورت صنعتی است ، صنعت مظلومی که برای 35 هزار نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد کرده ولی تاکنون توجه مسئولان به این هنر-صنعت آن طور که باید و شاید نبوده است ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۱/۲۴ - ۱۰:۳۶   + ۳ سایت دیگر  
ایسنا/خوزستان سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان لالی از انتظار 2 پرونده میراث ناملموس این شهرستانی برای ثبت ملی خبر داد.
صراط نیوز   ۱۴۰۱/۱۱/۲۳ - ۲۱:۴۳   + ۳ سایت دیگر  
عضو هیئت مدیره اتحادیه گز و شیرینی اصفهان گفت: علی رغم ثبت ملی گز به عنوان میراث ناملموس اصفهان، اما نگاه لازم به این محصول در اصفهان و در سطح ملی نمی شود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۱۱/۲۳ - ۱۴:۱۲   + ۴ سایت دیگر  
اصفهان - همایش گزاصفهان به عنوان میراث ناملموس برگزار می شود.
خبرگزاری علمی و فناوری   ۱۴۰۱/۱۱/۲۳ - ۱۲:۵۸    
به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان ، سرشوقی گفت: انجمن کارفرمایان صنایع غذایی استان اصفهان از سال هاست که در بحث صنایع غذایی دارد و قدمت قابل توجهی سال تاسیس 1373 دارد. ...
فرمانداری تیران و کرون   ۱۴۰۱/۱۱/۲۱ - ۱۸:۴۸    
ایجاد جشنواره های محلی و ترویج میراث ناملموس باعث رونق زندگی سنتی و توسعه گردشگری می شود فرماندار در آیین افتتاحیه و بازدید از نمایشگاه محصولات روستایی و جشنواره غذاهای بومی و محلی با اشاره به لزوم ثبت میراث ناملموس و ترویج آن به عنوان یکی از مولفه های توسعه گردشگری روستاها در بر لزوم احیای [...]
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۱/۱۱/۲۱ - ۱۶:۴۳    
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان از اجرای برنامه های آیینی سنتی و میراث ناملموس استان در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران خبر داد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۱/۲۰ - ۱۴:۴۰   + ۱ سایت دیگر  
سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد(یونسکو)، خدمات و پذیرایی در مراسم اربعین امام حسین(ع) در عراق را در فهرست میراث ناملموس جهان قرار داد. نهاد فرهنگی یونسکو در پیام تبریکی به نهاد نمایندگی عراق نزد یونسکو اعلام کرد که گواهینامه ثبت خدمات رسانی و پذیرایی در جریان مراسم اربعین توسط کمیته بین ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۱/۲۰ - ۰۸:۳۵    
ترانه دایه دایه وقت جنگه لرستان در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شد. مدیرکل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: این ترانه، قدمتی بیش از 100 سال دارد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۱/۱۷ - ۱۳:۴۶   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/همدان رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اسدآباد از ثبت نان محلی کلُره روستای چشمه قنداب در فهرست میراث ناملموس کشور خبر داد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۱/۱۵ - ۱۷:۵۰   + ۱ سایت دیگر  
ترانه دایه دایه وقت جنگه لرستان در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۱/۱۴ - ۱۵:۴۰   + ۱۸ سایت دیگر  
عضو هیأت کارشناسی شورای ملی ثبت آثار میراث فرهنگی ناملموس از ثبت ترانه دایه دایه وقت جنگه و همچنین ساز چگور در فهرست ملی میراث ناملموس خبر داد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۱۱/۱۴ - ۰۱:۳۷   + ۲۲ سایت دیگر  
عضو هیأت کارشناسی شورای ملی ثبت آثار میراث فرهنگی ناملموس، از ثبت پرونده ترانه لری دایه دایه وقت جنگه در فهرست میراث ناملموس خبر داد.
ایران اکونومیست   ۱۴۰۱/۱۱/۱۳ - ۰۸:۱۵   + ۴ سایت دیگر  
به گزارش ایران اکونومیست، آیین عروسی پیر شالیار در واقع مراسم سالگرد ازدواج یک عارف است که بین مردم ارج و قرب زیادی داشته است. برگزاری این آیین از روزهای پایانی هفته اول بهمن ماه تا پنجشنبه دومین هفته بهمن ادامه دارد و شامل مراسم های مختلفی چون خَبَر ، کوته کوته ، رسم کلاو روچنی ...
پارس فوتبال   ۱۴۰۱/۱۱/۱۲ - ۱۷:۱۵   + ۲ سایت دیگر  
دارنده بازوبند پهلوانی ایران از کم توجهی به کشتی پهلوانی و ورزش زورخانه ای انتقاد کرد. به گزارش طرفداری، چندی پیش سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) از ثبت فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای به نام جمهوری آذربایجان در فهرست میراث ناملموس بشری خبر داد و جامعه ورزشی و فرهنگی ایران را در ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۸ - ۲۰:۱۲   + ۸ سایت دیگر  
ایسنا/فارس وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: موزه فرهنگ فسا گام موثری در حفظ میراث ناملموس و انتقال فرهنگ ها به نسل جدید است.
دنیای سفر   ۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۰۱:۳۲    
آیین خدیر (خدر، خضر) نبی یکی از رسم های قدیمی در خلخال استان اردبیل است که هر سال در بهمن ماه در روستاهای این منطقه برگزار می شود. این آیین که زمانی در خطر فراموشی قرار داشت، سال 1399 به شماره 2330 در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۴ - ۱۲:۱۱   + ۵ سایت دیگر  
آهنجگ؛ مهارت بافت شلواربند بلوچی ، میراث ناملموس سیستان و بلوچستان و از نمادهای مهم لباس بلوچی است که نشانه ای از صلابت در برابر مشکلات و سختی هاست. این میراث به انگیزه پاسداری و ماندگاری در دی ماه سال 1400 در فهرست ملی میراث ناملموس ثبت شده است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۱/۰۲ - ۱۷:۰۰   + ۶ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد: 7 اثر یزد در فهرست میراث آثار ناملموس کشور به ثبت رسید.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۱۱/۰۲ - ۱۴:۳۲   + ۴ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد از ثبت هفت اثر یزد در فهرست میراث آثار ناملموس کشور خبر داد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۱۱/۰۲ - ۱۱:۵۸   + ۱ سایت دیگر  
ایلام-مدیرکل میراث فرهنگی ایلام گفت: پنج اثر فرهنگی ایلام در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شده است.
توریسم آنلاین   ۱۴۰۱/۱۱/۰۱ - ۱۲:۰۳   + ۲ سایت دیگر  
توریسم آنلاین: کوفته تبریزی ، یکی از غذاهای معروف و پرطرفدار در خطه آذربایجان ایران است که خاستگاه اصلی آن آذربایجان شرقی است و مردم این استان این غذا را بیشتر برای مهمانان ارزشمندشان طبخ می کنند. با این حال، این خوراک سنتی تازه چند سالی است در فهرست میراث ناملموس ثبت شده است.