دوشنبه ۳۱ اردیبهشتساعت ۱۹:۰۶May 2024 20
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «میراث ناملموس»

سینمای نو   ۱۴۰۳/۰۲/۳۰ - ۱۴:۵۷   + ۲ سایت دیگر  
پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " : دو اثر "سوزن" و "پیچ تاریخی" موفق به کسب جایزه از جشنواره چینی شدند. پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " : سازمان سینمایی طی اطلاعیه ای اعلام کرد، سینماها دوشنبه 31 اردیبهشت ماه در سراسر کشور تعطیل است. ...
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۳/۰۲/۳۰ - ۱۴:۵۲   + ۱ سایت دیگر  
شهرام گیل آبادی، ساسان قاسمی و سامان خلیلیان در جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی در یک نشست تخصصی شرکت کردند.
ایسنا   ۱۴۰۳/۰۲/۳۰ - ۰۸:۰۷   + ۳ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان شمالی فتیر مسکه، نوعی از خوراک محلی از کره محلی گوسفندی و یا گاوی است که در فصل بهار تهیه می شود، مهارت پخت این غذای پُرطرفدار با شماره 1435 به عنوان میراث ناملموس مردمان خراسان شمالی ثبت ملی شده است.
روزنامه صبح ساحل   ۱۴۰۳/۰۲/۲۹ - ۱۶:۰۱   + ۸ سایت دیگر  
مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سازمان منطقه آزاد قشم از آغاز فرآیند ساماندهی خانه عضوا در روستای زینبی این جزیره همزمان با هفته میراث فرهنگی خبر داد. ...
عصر همدان   ۱۴۰۳/۰۲/۲۷ - ۱۵:۴۳    
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان همدان با بیان اینکه 31 برنامه شاخص در هفته میراث فرهنگی در همدان برگزار می شود، گفت: رونمایی از کتیبه سفالی، نمایشگاه نسخ خطی در آرامگاه ابوعلی ...
موج   ۱۴۰۳/۰۲/۲۴ - ۱۴:۰۳   + ۹ سایت دیگر  
مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: میراث نا ملموس است که به حیات جامعه ایرانی کمک می کند و سبب می شود یک جغرافیای مقدسی بنام ایران شکل گیرد.
آنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۳ - ۱۱:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: نمایشگاه های پوشاک اقوام ایرانی، جشنواره فیلم اقوام ایرانی، همایش ادبیات شفاهی، نششت بزرگداشت خیام، همایش علمی میراث ناملموس و... از برنامه های پژوهشگاه برای هفته میراث فرهنگی است.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۲ - ۱۲:۳۸   + ۴ سایت دیگر  
استاندار خراسان شمالی از پیشنهاد ثبت قالی دوروی ابریشم روستای دویدوخ شهرستان جرگلان در فهرست میراث ناملموس جهانی یونسکو خبر داد.
خبر آنلاین   ۱۴۰۳/۰۲/۱۵ - ۱۳:۰۴    
مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سرخه گفت: در چهارمین جشنواره گردشگری گولاچ روستای هدف گردشگری بیابانک شهرستان سرخه، از سند ثبت ملی مهارت لرده دوزی روستای بیابانک در فهرست میراث ناملموس کشور رونمایی شد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۳/۰۲/۱۵ - ۱۰:۴۵    
چهارمین جشنواره گردشگری گولاچ روستای بیابانک شهرستان سرخه روز پنجشنبه 13 اردیبهشت ماه 1403 برگزار شد. در این جشنواره از سند ثبت ملی مهارت لرده دوزی روستای بیابانک در فهرست میراث ناملموس کشور و سند ثبت ملی بافت تاریخی روستای بیابانک در فهرست ملی کشور رونمایی شد.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۲/۱۱ - ۱۱:۳۲    
کارگاه میراث ناملموس معنوی و کارگاه هنر پایدار در طراحی و تزئینات لباس در کرانه های ایرانی خلیج فارس در بنیاد ایران شناسی برگزار شد.
زیر نویس   ۱۴۰۳/۰۲/۰۶ - ۰۹:۲۸   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش خبرنگار اجتماعی زیرنویس، حکایت های کلیله و دمنه ، داستان های هزار و یک شب و حکایت ها و لطیفه های ملانصرالدین ، در سال گذشته، به ثبت ملی رسیدند. خبری مهم در حوزه ثبت میراث ناملموس ایران که دارای اهمیت تاریخی و فرهنگی ویژه ای است. میراث فرهنگی ناملموس، به تولیدات و [...]
مشرق نیوز   ۱۴۰۳/۰۲/۰۵ - ۱۸:۰۹   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش مشرق، ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری در توئیتی نوشت: هر دولتی که مردم خود را بیشتر شاد کند موفق تر است. بیش از 50 هزار نفر در 31 فروردین امسال،در روستای پالنگان کردستان مراسم هزار دف هنرمندان کُرد را از نزدیک دیدند. ...
ایمنا   ۱۴۰۳/۰۲/۰۵ - ۱۰:۰۶   + ۲ سایت دیگر  
نصف جهان می نامندش و به فراخور همین نام، در دل خود میراثی به عظمت نیمی از جهان جای داده است؛ شاید بسیاری از جهانیان، این نیمه جهان را تنها به شگفتانه های معماری آن بشناسند، اما باید گفت که تاریخ این دیار در کوچه پس کوچه های آن نیز هویدا است و میراث ناملموسش میراثی عظیم برای اثبات شگفتی مردمان است.
ایرنا   ۱۴۰۳/۰۲/۰۴ - ۰۹:۱۲    
اصفهان-ایرنا- سفید در فرهنگ ما نماد منش پاک و ستوده است؛ نمادی که در چادر زنان ورزنه به یادگار مانده و حالا این میراث ناملموس کهن در این خطه و در جوار پایاب خشک زاینده رود رو به فراموشی می رود.
ایمنا   ۱۴۰۳/۰۲/۰۳ - ۱۲:۵۲    
حاجی بادام یکی از معروف ترین شیرینی های یزدی است که طعم خوب و سادگی آن زبانزد خاص و عام است، در ظرف شیرینی مخلوط یزدی ها جایگاه قابل توجهی دارد و جزو میراث ناملموس کشور است.
ایسنا   ۱۴۰۳/۰۲/۰۲ - ۱۵:۲۹   + ۱۷ سایت دیگر  
ایسنا/البرز مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به ثبت 41 اثر از استان البرز در فهرست میراث ناملموس، همکاری مردم برای شناسایی و معرفی آیین ها و رسوم مناطق مختلف استان و ثبت آن ها را بسیار موثر و مهم عنوان کرد.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۳/۰۱/۲۸ - ۱۸:۳۱   + ۵ سایت دیگر  
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: اهمیت میراث ملموس این است که عینی ترین وجه میراث فرهنگی است. با این حال هرچه بیشتر جلو می رویم، ارزش میراث ناملموس نیز مشخص می شود.
ایسنا   ۱۴۰۳/۰۱/۲۸ - ۱۱:۵۹   + ۴ سایت دیگر  
ایسنا/البرز مدیر کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان البرز با اشاره به اینکه حدود 41 اثر از استان در فهرست میراث ناملموس ملی به ثبت رسیده، گفت: اخیراً آئین پخت سمنوی سادات استان البرز در فهرست میراث ناملموس ملی به ثبت رسیده است که اقدامی مثبت در زمینه میراث ملی است.
ایلنا   ۱۴۰۳/۰۱/۲۸ - ۱۰:۳۶   + ۸ سایت دیگر  
مدیر کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان البرز با اشاره به اینکه حدود 41 اثر از استان در فهرست میراث ناملموس ملی به ثبت رسیده، گفت: اخیرا آئین پخت سمنوی سادات استان البرز در فهرست میراث ناملموس ملی به ثبت رسیده است که اقدامی مثبت در زمینه میراث ملی است.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۳/۰۱/۲۸ - ۱۰:۲۲    
مدیر کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان البرز با اشاره به اینکه حدود 41 اثر از استان در فهرست میراث ناملموس ملی به ثبت رسیده، گفت: اخیرا آئین پخت سمنوی سادات استان البرز در فهرست میراث ناملموس ملی به ثبت رسیده است که اقدامی مثبت در زمینه میراث ملی است.
تیتر برتر   ۱۴۰۳/۰۱/۲۵ - ۱۷:۰۰   + ۲۶ سایت دیگر  
تیتربرتر، سیدمجید امامی با تاکید بر اینکه زیست بوم گرایی و توجه به میراث ناملموس یکی از نهاده های مولد اقتصاد فرهنگ بنیان و جهش تولید بر بستر مشارکت مردم است، گفت: البته در این زمینه باید دولتمردان هم کمک کنند که این فرهنگ رشد کند. ...
روزنامه اصفهان زیبا   ۱۴۰۳/۰۱/۲۵ - ۱۰:۱۸    
میراث ملموس زیرمجموعه ای از میراث فرهنگی است که وجود خارجی و شأنی فیزیکی دارد. میراث فرهنگی ناملموس به تولیدات و فرایند های فرهنگی گفته می شود که با گذشت زمان و از نسل های پیشین باقی مانده اند.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۳/۰۱/۲۵ - ۰۷:۲۷   + ۷ سایت دیگر  
کشتی سنتی باچوخه خراسان شمالی از ورزش های پرطرفدار در این خطه است که به عنوان میراث معنوی در سال 87 به شماره 30 در فهرست آثار ملی میراث ناملموس کشور ثبت شده است ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۳/۰۱/۲۲ - ۱۲:۰۰   + ۱۶ سایت دیگر  
مراسم سینه زنی کمر به کمر روستای قلعه نو خرقان شهرستان شاهرود در فهرست میراث فرهنگی ناملموس ملی به ثبت رسید.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۳/۰۱/۲۲ - ۰۲:۵۰    
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: زیست بوم گرایی و توجه به میراث ناملموس یکی از نهاده های مولد اقتصاد فرهنگ بنیان و جهش تولید بر بستر مشارکت مردم است، چون مردم با آن زیست کردند البته باید دولتمردان کمک کنند که این فرهنگ رشد کند.
ایرنا   ۱۴۰۳/۰۱/۲۱ - ۰۸:۲۱   + ۲ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- رئیس مرکز مطالعات پاسداری از میراث ناملموس در آسیای غربی و مرکزی یونسکو گفت: افطار آنچنان در ذهن، دل و قلب مردم، زنده و جاری است که فقط می توانیم با ترویج آن به صورت همدلانه در کنار دیگر کشورهای مشترک در پرونده جهانی افطار ، آن را به عنوان میراث صلح آفرین برجسته کنیم.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۳/۰۱/۱۹ - ۰۸:۲۵    
ایران پرونده افطار را در سال 1401 برای بررسی برای کمیته میراث ناملموس یونسکو فرستاده بود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۳/۰۱/۱۴ - ۱۶:۴۵    
درآئینی در حوزه علمیه امام خمینی( ره) شهرستان خوی از سند ثبت جهانی افطار در فهرست میراث ناملموس برای نخستین بار در آذربایجان غربی رونمایی شد .
ایلنا   ۱۴۰۳/۰۱/۱۴ - ۱۴:۱۳   + ۲ سایت دیگر  
ذوالفقار بیتانه دوتارنواز پیشکسوت و مقام دان موسیقی خراسان به دلیل عوارض ناشی از سانحه تصادف درگذشت و اعضای بدنش به بیماران نیازمند اهدا شد.
55آنلاین   ۱۴۰۳/۰۱/۱۱ - ۱۸:۴۲    
کوفته تبریزی یکی از مشهورترین غذاهای ایرانی است که به دلیل طعم لذیذ و طرز تهیه منحصر به فردش، شهرت جهانی دارد. این غذا اصالتاً متعلق به شهر تبریز است و در زمره میراث ناملموس ملی ایران به ثبت رسیده است.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۳/۰۱/۰۸ - ۲۱:۰۵    
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه از فعالان گردشگری استان خواست تا در سالی که در استان گردشگری به عنوان یک اولویت در نظر گرفته شده، همه برای اعتلای گردشگری استان تلاش کنند.
ایرنا   ۱۴۰۳/۰۱/۰۷ - ۱۶:۳۸   + ۳ سایت دیگر  
زابل- ایرنا- گرامیداشت ثبت سیاه دوزی و مهارت ساخت عروسک لعبتک سیستان در فهرست میراث ملی ناملموس در زابل برگزار شد.
ایرنا   ۱۴۰۳/۰۱/۰۷ - ۰۸:۳۵   + ۲ سایت دیگر  
کرمانشاه - ایرنا - مردم اورامانات به دلیل سخت گذر بودن منطقه امورات خود را از گذشته های دور تاکنون با مشارکت عمومی انجام می دادند و به اصطلاح محلی برای اینکه کارها به سرعت پیش برود گه ل (همیاری) می کردند و این موضوع به پیشبرد امور کمک زیادی می کرد ...
بسیج   ۱۴۰۳/۰۱/۰۶ - ۱۷:۴۷   + ۲ سایت دیگر  
طی مراسمی که در شهرستان هامون سیستان و بلوچستان برگزار شد، ثبت ملی کشتی کچ گردان در فهرست میراث ناملموس کشور گرامی داشته شد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۳/۰۱/۰۶ - ۱۶:۱۸    
میراث ناملموس ثبت ملی شده آئین گَل یا همیاری یکی از مواریث کهن و ارزشمند منطقه باینگان در نظر فرهنگی جهانی هورامان/ اورامانات کرمانشاه است که ظرفیت ویژه ای برای تحقق شعار سال جهش تولید با مشارکت مردم است.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۳/۰۱/۰۶ - ۰۹:۰۳    
امروزه مواریث ناملموس قابل احترام بسیاری در سطح ملی یا فراتر از آن جهانی میان جوامع و کشورهای مختلف رواج دارد؛ به گونه ای که آگاهانه یا ناخودآگاه در بستر تاریخ و حتی پیش از تاریخ شکل گرفته و با ادامه حیات خویش هم اکنون بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره مردم در سراسر دنیا را بخود اختصاص داده است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۳/۰۱/۰۵ - ۱۵:۵۰   + ۱ سایت دیگر  
لوح ثبت ملی آیین سنتی گَل در فهرست میراث ناملموس کشور، در شهر باینگان استان کرمانشاه پس از طی مراحل قانونی رونمایی شد.
ایمنا   ۱۴۰۳/۰۱/۰۵ - ۱۲:۰۱   + ۲ سایت دیگر  
مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: در رویداد نوروزگاه، تلاش شده تا گردشگران و مسافران، در کنار سفر آموزش هم ببینند و با فرهنگ، هویت و میراث ناملموس خود بیشتر آشنا شوند.
ایران اکونومیست   ۱۴۰۳/۰۱/۰۴ - ۱۵:۴۴   + ۳ سایت دیگر  
به گزارش ایران اکونومیست، علی اکبر نظری در پیامی در پلتفرم ایکس نوشت: در این مراسم به پیشینه و گستره وسیع فرهنگی نوروز و بین المللی شدن آن با قطعنامه سازمان ملل و ثبت در یونسکو به عنوان میراث ناملموس بشریت اشاره کردم. ...
ایلنا   ۱۴۰۳/۰۱/۰۳ - ۰۷:۱۵    
ذوالفقار بیتانه دوتارنواز موسیقی مقامی خطه خراسان جنوبی به دلیل سانحه تصادف دچار ضربه مغزی شده و به کما رفته است.
ایسنا   ۱۴۰۳/۰۱/۰۲ - ۱۴:۵۱   + ۶ سایت دیگر  
ایسنا/همدان رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ملایر از افتتاح نمایشگاه اسناد معاصر و الواح ثبتی میراث ناملموس در موزه لطفعلیان خبر داد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۱۲/۲۸ - ۱۲:۲۱   + ۶ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قم گفت: این استان 57 اثر میراث ناملموس ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران دارد که در بین آنان 9 غذای ثبت شده نیز وجود دارد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۱۲/۲۸ - ۰۹:۱۵   + ۳ سایت دیگر  
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان بافق، از برگزاری جشنواره پخت غذا های ثبت ملی میراث ناملموس بافق خبر داد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۱۲/۲۷ - ۱۵:۰۷    
سازمان جهانی یونسکو شهر کرمانشاه را در سال 2021 به عنوان سی و هفتمین شهر خلاق خوراک جهان و دومین شهر خلاق خوراک ایران ثبت کرد. بیش از 60 خوراک خاص استان کرمانشاه در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده است، این تنوع رنگ و طعم کرمانشاه را به بهشت دوستداران گردشگری خوراک تبدیل کرده است.
شبستان   ۱۴۰۲/۱۲/۲۷ - ۱۴:۰۰    
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان میراث ناملموس استان را قابل توجه خواند و افزود: کرمان در میراث تاریخی رتبه اول کشور را دارد.
صدای ایران   ۱۴۰۲/۱۲/۲۶ - ۱۷:۴۸   + ۱۸ سایت دیگر  
به گزارش صدای ایران از تجارت نیوز، حسین محمودی در این باره اظهار کرد: زبان ترکی خلجی کهن ترین زبان از خانواده زبان های ترکی تبار است که در حال حاضر تنها گویش ورانی در منطقه مرکزی ایران دارد. ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۱۲/۲۶ - ۱۷:۳۰   + ۴ سایت دیگر  
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی از ثبت زبان ترکی خلجی در فهرست میراث ناملموس ملی خبر داد.