یکشنبه ۲۹ فروردینساعت ۱۶:۱۷Apr 2021 18
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «میراث ناملموس»

ماه مبارک رمضان در آیین های سنتی مردم کشور آمیخته شده است خود به فرهنگی مجزا و تاریخی تبدیل شده است که در هر گوشه از کشور به صورتی خاص به آن پرداخته می شود.
شعار سال   ۱۴۰۰/۰۱/۲۸ - ۱۹:۴۷    
اواسط فروردین ماه امسال وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نامه ای مراتب ثبت اثر میراث فرهنگی ناملموس باعنوان طنزخوانی با موسیقی اصیل ایرانی و نقش اجتماعی آن را به 31 استاندار ابلاغ کرد ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۱/۲۸ - ۱۳:۰۹   + ۳ سایت دیگر  
مصوبه جنجالی امحای لنج های چوبی که با واکنش وزارت میراث فرهنگی نیز مواجه شده بود، بدون توجه به نابودی میراث ناملموس لنج سازی سنتی و واکنش ها علیه آن ابلاغ شد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۱/۲۷ - ۱۲:۴۶    
گروه استان ها - امروزه بسیاری از واژه های اصیل جزیره به عنوان میراث ناملموس شناخته می شود اما گویش های محلی قشم به عنوان میراثی ارزشمند با کم اهمیت دادن خانواده ها در حال فراموشی است.
همشهری   ۱۴۰۰/۰۱/۲۶ - ۱۲:۴۹    
موسیقی علوانیه در خوزستان یک میراث ناملموس ایرانی محسوب می شود که در کشورهای عربی نیز رواج دارد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۱/۲۵ - ۱۵:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
آیین بیلداری روستاهای شازند استان مرکزی در فهرست میراث ناملموس ملی قرار گرفت.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۱/۲۲ - ۲۱:۰۱   + ۱ سایت دیگر  
پرده خوانی؛ اثر ناملموس شهر وزوان به دوران صفویه بر می گردد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۱/۲۱ - ۱۲:۵۶   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/کرمانشاه رئیس گروه موزه ها و اموال منقول اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان از برنامه ریزی برای تبدیل تکیه بیگلربیگی کرمانشاه به موزه قرآن خبر داد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۱/۱۹ - ۱۷:۵۰   + ۸ سایت دیگر  
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نامه ای مراتب ثبت 8 اثر میراث فرهنگی ناملموس را به استاندار سیستان و بلوچستان ابلاغ کرد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۱/۱۹ - ۰۹:۱۶   + ۸ سایت دیگر  
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سه نامه جداگانه مراتب ثبت 12 اثر میراث فرهنگی ناملموس را به استاندار زنجان ابلاغ کرد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۱/۱۷ - ۱۱:۰۸   + ۷ سایت دیگر  
کرج - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی البرز گفت: براساس پژوهش های انجام شده توسط کارشناسان این اداره کل مهارت تهیه خوراک "تومزگه" در فهرست ملی میراث ناملموس ثبت شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۱/۱۰ - ۱۶:۲۰   + ۱۴ سایت دیگر  
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دو نامه مراتب ثبت 17 اثر میراث فرهنگی ناملموس را به استاندار قم ابلاغ کرد.
همشهری   ۱۴۰۰/۰۱/۰۹ - ۱۴:۰۵   + ۶ سایت دیگر  
نان باگت فرانسه برای ورود به فهرست میراث ناملموس یونسکو در سال 2022 و قرار گرفتن کنار نان لواش ایران یک رقیب بسیار جدی در پشت بام های پاریس پیش رو داد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۱/۰۹ - ۰۹:۱۶   + ۴ سایت دیگر  
رشت _ ایرنا- رئیس میراث فرهنگی شهرستان صومعه سرا از ثبت حلوای ضیابری در فهرست میراث ناملموس کشور خبر داد و گفت : با پیگیری های انجام شده توانستیم حلوای ضیابری را به نام سوغات این شهرستان ثبت ملی کنیم.
ایمنا   ۱۴۰۰/۰۱/۰۷ - ۰۰:۵۰    
مدیر عامل انجمن حافظان میراث لنجان گفت: جوانان و علاقه مندان به حفاظت از میراث کهن شهرستان لنجان به دنبال آن هستند تا آداب، رسوم و آئین های کهن این شهرستان را در قالب تاریخ شفاهی جمع آوری کرده و با تکیه بر آن در مسیر ثبت این آئین ها در فهرست میراث فرهنگی ناملموس کشور گام بردارند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۱/۰۶ - ۱۹:۲۵   + ۱ سایت دیگر  
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان گفت: پرونده میش چینی و میش شویی مهاباد اردستان جزو آثار ناملموس کشور ثبت شده است.
ایمنا   ۱۴۰۰/۰۱/۰۱ - ۰۶:۵۹    
شهردار چرمهین گفت: شهرداری چرمهین به دنبال ثبت چهار غذای سنتی در فهرست میراث ناملموس کشور است تا بتوانیم با ثبت این غذاها در مسیر توسعه گردشگری و رونق اقتصادی شهروندان حرکت کنیم.
ایسنا   ۱۳۹۹/۱۲/۲۷ - ۱۵:۱۸   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان شمالی مردم خراسان شمالی طبق سنتی قدیمی در آستانه عید نوروز و در شب آخرین جمعه سال، آیین علفه را با شکوه تمام برگزار کرده و در آن یاد درگذشتگان را گرامی می دارند، این سنت کهن که با شماره 1151 در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسیده است، به عنوان فرهنگ مردم این خطه هرساله برگزار می شود.
وزارت ورزش و جوانان   ۱۳۹۹/۱۲/۲۷ - ۱۳:۲۵    
نماد چوگان با همکاری هیات چوگان استان اصفهان و سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان در ورودی شمالی خیابان چهارباغ عباسی قرار گرفت. به گزارش روابط عمومی فدراسیون چوگان ...
اندیشه کیش   ۱۳۹۹/۱۲/۲۶ - ۰۰:۵۴   + ۲ سایت دیگر  
نخستین جشنواره بین المللی نی انبان به عنوان میراث ناملموس از 20 تا 22 اسفند در جزیره کیش برگزار شد. در توضیح این جشنواره آمده است: ساز نی انبان از جذابیت های گردشگری قابل توجهی برخوردار است و برگزاری این رویداد مهم علاقه مندان زیادی را از نقاط مختلف کشور برای بهره مندی از آثار هنرمندان این جشنواره ...
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ - ۱۹:۰۴    
اقتصاد ایران: مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران گفت: در جلسه شورای ثبت میراث ناملموس 6 اثر ناملموس تهران به صورت مستقل ثبت و یک اثر به صورت ملی ثبت شد.
ایسنا   ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ - ۱۳:۵۸   + ۶ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران از ثبت هفت میراث ناملموس تهران خبر داد.
رئیس کمیسیون فرهنگی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: چهارشنبه سوری میراث به جا مانده از روزگاران کهن و برگی از هویت هزار برگ تاریخ ایران است.
خبر آنلاین   ۱۳۹۹/۱۲/۲۴ - ۱۶:۵۷   + ۷ سایت دیگر  
در دیدار معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم با معاون و مدیران موسسه هنری رسانه ای اوج با وی، بر ضرورت همکاری بیشتر و تعامل سازنده جهت تولید محتوا متناسب با فرهنگی و رسوم جزیره قشم تاکید شد.
ایمنا   ۱۳۹۹/۱۲/۲۲ - ۲۲:۴۴   + ۱ سایت دیگر  
شهردار زرین شهر گفت: احیا میراث ملموس و ثبت و معرفی آثار ناملموس زمینه رونق گردشگری تاریخی- فرهنگی را مهیا می سازد برهمین اساس این مهم مورد توجه مدیریت شهری زرین شهر قرار گرفت و در کنار بازسازی برج کبوتر باغ برجی ریز ثبت دمپخت لاخلی در میراث ناملموس کشور در دستور کار قرار گرفت.
ایرنا   ۱۳۹۹/۱۲/۲۰ - ۱۵:۲۳   + ۸ سایت دیگر  
سمنان- ایرنا- معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان با اشاره به ثبت ملی 6 میراث ناملموس دیگر استان، گفت: تعداد آثار میراث ناملموس استان ثبت در فهرست ملی به 119 اثر افزایش یافت.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۱۲/۱۹ - ۰۹:۵۷    
گیاهان گرمسیری ظرفیت تازه گردشگری، روزگار از سکه افتاده طلا، امیدواری به واکسن در سال 1400، ثبت ملی هفت میراث ناملموس اصفهان، ترکیه ای ها در بهارستان خانه می سازند، صفر بزرگ در صفر مرزی، عشایر خوزستان در راه اصفهان و وعده هایی برای آینده؛ از عناوین اصلی روزنامه های امروز صبح اصفهان است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ - ۱۵:۴۲    
گروه استان ها مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: در راستای ارج نهادن به هنر بافت فرش بزچلو، مراسم رونمایی از لوح ثبت ملی هنر بافت فرش بزچلو در میراث ناملموس کشور برگزار شد.
دیار آفتاب   ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ - ۱۴:۳۸   + ۵ سایت دیگر  
طی مراسمی از لوح ثبتی هنر بافت قالی بزچلو و پنج اثر ثبت شده در میراث ناملموس کشور رونمایی شد.
صاحب نیوز   ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ - ۱۴:۱۶   + ۹ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان از ثبت 7 میراث ناملموس استان در فهرست میراث ناملموس کشور، در آخرین شورای ثبت میراث ناملموس کشور در سال جاری خبر داد.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ - ۱۲:۲۴   + ۲ سایت دیگر  
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه گفت: روز داشته های کرمانشاه که مربوط به مفاخر، مکان و حوزه میراث ناملموس است در تقویمی اختصاصی ثبت می شوند.
برترین ها   ۱۳۹۹/۱۲/۱۵ - ۱۳:۴۵   + ۱ سایت دیگر  
خبرگزاری مهر: مراسم نوبان به همراه سازها و بادهای مربوط به آن در فهرست میراث ناملموس ملی قرار گرفت. به تازگی در جلسه شورای ملی ثبت میراث فرهنگی ناملموس کشور، مراسم نوبان، مهارت ساختن و نواختن تنبوره، حجله کنگ ...
برترین ها / خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۲/۱۴ - ۱۱:۰۶   + ۱۸ سایت دیگر  
ایسنا نوشت: سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان از ثبت 7 اثر ناملموس استان در فهرست آثار ناملموس کشور خبر داد. سهراب بناوند صبح امروز (14 اسفندماه) در تشریح این خبر، عنوان کرد: در جلسه شورای ملی ثبت میراث فرهنگی ناملموس کشور، مراسم نوبان، مهارت ساختن و نواختن تنبوره ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۱۲/۱۴ - ۰۹:۴۳   + ۳ سایت دیگر  
ثبت بریان اصفهان در فهرست میراث ناملموس ایران، پا در هوا، کرونا در روزهای شلوغ پایان سال، لزوم ایجاد شهرداری بافت تاریخی در شهر اصفهان، برپایی کمپ چادری در تعطیلات نوروز ممنوع، شلیک به آشتی ادیان ...
شبستان   ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ - ۱۲:۴۶   + ۹ سایت دیگر  
به پیشنهاد حجت امانی هنرمند نقاش و خوشنویس خط تعلیق به عنوان میراث ناملموس برای همه ایرانیان در وزارت میراث، گردشگری و صنایع دستی به ثبت ملی رسید.
عصر همدان   ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ - ۰۸:۴۴   + ۱ سایت دیگر  
اسحاق ترکاشوند، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان تویسرکان در گفت و گو با خبرنگار عصر همدان ؛ گفت: در آخرین جلسه شورای ثبت میراث ناملموس که روز سه شنبه 12 اسفند ماه در وزرات میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی برگزار شد مهارت پخت کباب (کوکو)گردو و حلوا گردو و همچنین مراسم گردو ...
ایمنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ - ۰۸:۰۲   + ۴ سایت دیگر  
شهردار باغبادران گفت: با پیگیری مدیران شهری از آبان ماه 1398 در مسیر ثبت پولکی باغبادران در فهرست آثار ملی معنوی کشور گام برداشتیم و ثبت شد
ایمنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ - ۰۸:۰۸    
یکی از بارزترین مولفه های هنر ایرانی توجه به جزئیات است که می توانیم حد اعلای آن را در هنر نگارگری مشاهده کنیم. هنر نِگارگری یا مینیاتور نوعی نقاشی خاص مشرق زمین است که از ویژگی های آن ریزنقشی، آراستگی و پیراستگی جزئیات است.
ایرنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۰۹:۵۸   + ۱ سایت دیگر  
اراک - ایرنا - فرهنگ با زوایای میراث ملموس و ناملموس سرمایه هر جامعه است که در خود اصالت و هویت یک قوم را دارد و نیاز است که از داشته های این بخش حراست شده و این سرمایه ماندگار و ارزشمند به بهترین شکل تحویل آیندگان شود.
ایمنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ - ۰۸:۲۹    
سازمان فرهنگی شهرداری اصفهان جشنواره کارآوا را با تمرکز بر حوزه میراث ناملموس برگزار خواهد کرد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۰۹:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
به تازگی مهارت کلوا پزی(کلوچه محلی) نهاوند ثبت ملی شده و شمار آثار این شهرستان را در فهرست میراث ناملموس کشور به عدد 6 رسانده است.
ایرنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۱۵:۳۸   + ۶ سایت دیگر  
همدان- ایرنا- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نهاوند گفت: به تازگی مهارت کلوا پزی(کلوچه محلی) نهاوند ثبت ملی شده و شمار آثار این شهرستان را در فهرست میراث ناملموس کشور به عدد 6 رسانده است.
ایلنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۱۴:۲۷   + ۴ سایت دیگر  
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هریس از ثبت ملی مهارت بافت فرش هریس به عنوان میراث ناملموس این شهر در کنار آیین شبیه خوانی بخشایش خبر داد.
ایسنا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۱۸:۵۰   + ۷ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان رضوی دهمین کاشی ماندگار خراسان رضوی سر در منزل حاج علی محمد اعتباری از حاملان میراث ناملموس در عرصه فرهنگ آسیابانی آسبادهای خراسان رضوی، با حضور معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مدیر کل میراث فرهنگی ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۱۰:۱۸   + ۹ سایت دیگر  
گروه استان ها-معاون اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان غربی با اشاره به ثبت هفت اثر میراث ناملموس خوراک و غذاهای محلی آذربایجان غربی در فهرست آثار ملی گفت: اخیر در جلسه شورای ثبت ملی وزارت میراث فرهنگی، هفت اثر در فهرست ملی قرار گرفت.
ایسنا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۷ - ۱۱:۵۵   + ۵ سایت دیگر  
ایسنا/همدان کارشناس مردم شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان از قرار گرفتن قوت همدان در فهرست آثار میراث ناملموس ایران خبر داد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۱۱/۲۷ - ۱۱:۵۰   + ۳ سایت دیگر  
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نامه ای مراتب ثبت 8 اثر میراث فرهنگی ناملموس را به استاندار ایلام ابلاغ کرد.
جهانی پرس   ۱۳۹۹/۱۱/۲۶ - ۱۱:۲۱   + ۱۷ سایت دیگر  
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نامه ای مراتب ثبت 18 اثر میراث فرهنگی ناملموس را به استاندار یزد ابلاغ کرد.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۱۱/۲۵ - ۱۸:۳۹   + ۲۹ سایت دیگر  
نخستین جشنواره بین المللی نی انبان به عنوان میراث ناملموس از 20 تا 22 اسفند در جزیره کیش برگزار می شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۱۱/۲۵ - ۱۷:۳۱   + ۱ سایت دیگر  
نام استاد "محمد فاروق کیانی پور" از حاملان میراث ناملموس در زمینه آئین های نمایشی و سنتی، در فهرست نادره کاران (گنجینه زنده بشری) میراث ناملموس ایران ثبت شد.