پنجشنبه ۲۷ خردادساعت ۰۲:۵۵Jun 2021 17
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «تعزیه»

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در نشست صمیمی که با اعضاء انجمن تعزیه داشت، با تبریک ایام دهه کرامت و ابراز خرسندی از وارد شدن این انجمن در مبحث آموزش، آسیب شناسی و پرداختن به پژوهش را از اهم مباحثی دانست که باید در زیر ساختارها به آن توجه کرد و گفت: ضعف و نیاز آموزش در حوزه فرهنگ، ادب ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۳/۲۳ - ۱۰:۳۲    
مجموعه عاشوراییان طرح سوگواره های عاشوراییان را برگزار می کند که تلفیقی از نمایش و تعزیه یعنی تئاتر و تعزیه را توأمان دارد.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۰/۰۳/۲۰ - ۲۱:۱۱    
مراسم تعزیه به مناسبت شهادت امام جعفر صادق(ع) در شهرستان زرندیه برگزار شد.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۰/۰۳/۱۷ - ۱۵:۰۱    
هشتمین سوگواره کشوری تعزیه ده زیار به مناسبت ایام ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) و شهادت امام صادق (ع) با حضور تعزیه خوانان کشوری و اساتید تعزیه ایران از هفتم خرداد ماه جاری آغاز شده و هم اکنون در حال برگزاری است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۱۰:۵۳    
یک تعزیه خوان با سابقه معتقد است که برگزاری آنلاین مجالس تعزیه آنلاین طی یک سال گذشته به دلیل شرایط کرونایی حس و حال لازم را ندارد ضمن اینکه وضعیت سپری شده رونق و پیشرفت تعزیه را هم کم کرد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۳/۱۴ - ۱۳:۱۳   + ۴ سایت دیگر  
گروه استان ها- هشتمین سوگواره کشوری تعزیه ده زیار به مناسبت ایام ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) با حضور تعزیه خوانان کشوری در حال برگزاری است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۳/۱۲ - ۱۱:۱۲    
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کرمان از برگزاری ویژه برنامه بزرگداشت ارتحال امام (ره) در جوار مزار حاج قاسم و هشتمین سوگواره کشوری تعزیه در ده زیار کرمان خبر داد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۳/۱۲ - ۱۰:۵۰    
به مناسبت ایام شهادت امام صادق(ع)، هشتمین سوگواره کشوری تعزیه ده زیار با حضور تعزیه خوانان و اساتید تعزیه کشوری در روستای ده زیار استان کرمان از هفتم خرداد ماه آغاز شده و تا شانزدهم این ماه ادامه دارد ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۳/۱۲ - ۱۰:۳۰   + ۳ سایت دیگر  
گروه استان ها رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کرمان از برگزاری ویژه برنامه بزرگداشت ارتحال امام (ره) در جوار مزار حاج قاسم و هشتمین سوگواره کشوری تعزیه ده زیار خبر داد.
دانا   ۱۴۰۰/۰۳/۱۲ - ۰۸:۲۲   + ۲ سایت دیگر  
هشتمین سوگواره کشوری تعزیه در روستا ده زیار استان کرمان آغاز شد.
انتخاب   ۱۴۰۰/۰۳/۱۲ - ۰۰:۳۵    
هشتمین سوگواره کشوری تعزیه ده زیار با حضور تعزیه خوانان و اساتید تعزیه استانی و تعزیه ایران در روستا ده زیار استان کرمان آغاز شد.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۳/۱۱ - ۰۹:۱۷    
در تفاهم نامه ای ما بین حسینیه اعظم زنجان و میراث فرهنگی استان زنجان، حمام تاریخی حسینیه زنجان مرمت و به موزه تعزیه مبدل خواهد شد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۳/۰۸ - ۱۰:۱۰   + ۷ سایت دیگر  
گروه استان ها- هشتمین سوگواره کشوری تعزیه ده زیار با حضور تعزیه خوانان و اساتید تعزیه استانی و تعزیه ایران در روستا ده زیار استان کرمان آغاز شد.
در مراسمی از برگزیدگان جشنواره مجازی منطقه ای استنداپ کمدی "لبخند قو" و سوگواره تعزیه "غریب" در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی محمودآباد تقدیر به عمل آمد .
جماران   ۱۴۰۰/۰۳/۰۶ - ۱۵:۳۹   + ۶ سایت دیگر  
به گزارش جماران؛ احمد مسجد جامعی در یادداشتی نوشت: پیشترها کسانی که وارد میدان تاریخی بهارستان می شدند، در ضلع شرقی آن درست در همان ضلعی که بنای مرتفعی ساخته اند که حریم مجلس، مدرسه و میدان را شکسته، دو شیر برنزی شمشیر بدست، بر سردر ورودی مجلس قاجاری دیده می شد. ...
کیهان   ۱۴۰۰/۰۳/۰۵ - ۲۱:۵۸    
تعزیه داران نچسب! ایمانی: هم می کُشند و هم تعزیه می دارند . حکایت مدیرانی است که با سوء مدیریت شان، به امید و اعتماد مردم آسیب زده اند، اما حالا از شورای نگهبان طلبکاری می کنند که چرا صلاحیت فلان نامزد تایید نشده، یا برای احتمال کاهش مشارکت در انتخابات تعزیه می گیرند. ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۳/۰۵ - ۱۸:۳۴   + ۵ سایت دیگر  
اردبیل - مدیرکل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی اردبیل را پرچمدار آئین تعزیه داری در کشور دانست و گفت: تقلیل غناسازی در فضای ستایشگری کشور به عنوان مشکل اساسی باید ریشه یابی شود.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۳/۰۴ - ۰۹:۲۴    
مردای از برگزاری دومین جشنواره شبیه خوانی قربان تا غدیر از 30 تیر تا 6 مرداد همزمان با دهه ولایت خبر داد و گفت: رفع تحریفات ایجاد شده در تعزیه یکی از اهداف این جشنواره است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۲/۳۰ - ۱۳:۱۶   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس ، یکی از اهالی علامرودشت لامرد گفت: 40 سال است عمر و سرمایه اش را صرف گردآوری ده هزار شی تاریخی کرده است. آقای بنی هاشمی با بیان این که در مجموعه ای که جمع آوری کرده است سکه های دوره های مختلف ...
فرهنگ وهنر   ۱۴۰۰/۰۲/۲۷ - ۱۴:۴۸    
فرهنگ سرای اخلاق برنامه کانون ماه را یکشنبه 26 اردیبهشت ماه با تقدیر از کانون کهربای تعزیه برگزار کرد. در این مراسم که با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد ...
مرآت   ۱۴۰۰/۰۲/۲۱ - ۱۵:۲۴   + ۱ سایت دیگر  
داود فتحعلی بیگی وضعیت تعزیه خوان ها و اجراهای تعزیه را به دلیل شرایط کرونایی مناسب ندانست و معتقد است که شرایط هنرمندان تئاتر پیش از این مثبت نبود و کرونا این شرایط را بدتر کرد.
خانه ملت   ۱۴۰۰/۰۲/۲۱ - ۱۱:۴۷   + ۱۱ سایت دیگر  
عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی، به عنوان نماینده درخواست کننده تحقیق و تفحص از مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری، گفت: باید بررسی شود افرادی که سوء سابقه امنیتی داشته و سابقه بازداشت داشته اند در این پروژه چه می کردند. چرا در این مصاحبه آنها تعزیه گردان کار بودند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۲/۱۸ - ۲۳:۱۱    
تعزیه دو رکعت تا رستگاری در رثای مولای متقیان حضرت علی(ع) تا بیست و دوم اردیبهشت در محل حوزه هنری زاهدان روی صحنه می رود.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۰/۰۲/۱۸ - ۰۹:۳۱    
همزمان با هفته گرامیداشت شوراها و همچنین مقارن با ایام ماه مبارک رمضان و شهادت امام علی(ع)، کلنگ احداث تکیه تعزیه قزوین به زمین زده شد. سیاوش طاهرخانی، شهردار قزوین، گفت: به مناسبت هفته گرامیداشت شوراهای شهر و روستا، 7 پروژه با اعتبار 38 ...
اتحاد خبر   ۱۴۰۰/۰۲/۱۶ - ۰۸:۴۸    
اتحادخبر: مراسم تعزیه خوانی شهادت امام علی (ع) در برازجان برگزار شد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۶ - ۰۶:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/بوشهر کانون تعزیه استان بوشهر، عفریته تیم الرباب با نویسندگی محمدرضا علیپور و کارگردانی مرتضی نوری فیروزی را به روی صحنه برد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۴ - ۱۹:۳۵   + ۶ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- پیشینه عمیق ایرانیان در برپایی آیین های سوگ و در ادامه پذیرش اسلام، سبب تجلی آن نیایش های آیینی در رفتارهای نمایشی و مذهبی شد. ادامه همان رفتارهای آیین مند در نهایت به هنر نمایشی تعزیه منتج شد که امروز از آن به عنوان کهن ترین نمایش سوگ ایرانیان یاد می شود.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۴ - ۱۲:۳۰    
ایسنا/اصفهان اهل فن، اکثر تعزیه های مربوط به حوادث کربلا را در دستۀ تعزیه های رند و باقی آن ها را در دستۀ تعزیه های غریب قرار می دهند؛ تعزیه هایی که اگر همتی برای شناساندن آن نباشد، دیر یا زود از یاد می روند و به گفته یک پژوهشگر تعزیه، مجالس علوی، از همین دسته اند.
آئین مذهبی سنتی تعزیه خوانی همزمان با ایام لیالی قدر و شهادت حضرت علی (ع) در سراسر استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.
صبح خرد   ۱۴۰۰/۰۲/۱۳ - ۲۳:۴۳   + ۷ سایت دیگر  
به مناسبت ایام شهادت امام متقیان حضرت علی علیه السلام و مصادف با لیالی پر برکت و نورانی قدر با هدف ذکر مصیبت شهادت حضرت علی علیه السلام مراسم شبیه خوانی و تعزیه در شهرستان بویراحمد پذیرای مخاطبین از طریق فضای مجازی به صورت آنلاین بود ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۲/۱۳ - ۱۴:۵۶   + ۳ سایت دیگر  
احسان ناظم بکایی یادداشتی را درباره سریال امام علی(ع) به نگارش درآورده است و از دلایل ماندگاری این سریال که همچنان آن را تماشایی می کند نوشته است.
دانا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۳ - ۱۳:۲۲   + ۱ سایت دیگر  
مرتضی صفاریان گفت: ما تعزیه خوان ها از اینکه نمی توانیم دور هم جمع شویم دلتنگ شده ایم. امیدوارم مسئولان به تعزیه بها بدهند که اگر این گونه نشود، چند سال دیگر تعزیه از بین می رود.
جام جم   ۱۴۰۰/۰۲/۱۳ - ۰۹:۲۵    
اولین تعزیه ها یا شبیه خوانی ها برای امام علی(ع) برگزار می شده، گرچه برای بسیاری از ما شبیه خوانی با تاسوعا و عاشورای حسینی(ع) پیوند خورده است.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۲ - ۱۲:۵۴    
ایسنا/اصفهان خانه موسیقی حوزه هنری اصفهان به مناسبت شهادت امام علی (ع)، مجلس تعزیه شهادت امیرالمؤمنین (ع) را در برنامه ای که به صورت زنده از صفحه رسمی این خانه در فضای مجازی پخش می شود، بررسی و اجرا می کند.
رادیو گفت و گو   ۱۴۰۰/۰۲/۱۲ - ۱۲:۵۲   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، "هزار شب آسمانی" عنوان ویژه برنامه شبکه رادیویی گفت وگو است که از شنبه تا چهارشنبه هفته آینده (11 تا 15 اردیبهشت ماه) ویژه شب های قدر از ساعت 21:30 تا 23:30 پخش خواهد شد ...
رادیو ایران   ۱۴۰۰/۰۲/۱۱ - ۱۱:۱۹   + ۵ سایت دیگر  
به گزارش شبکه رادیویی ایران، آیین نمایشی علی نامه خوانی به عنوان یکی از آیین های کهن ایرانیان به قدمت 9 قرن، بازتاب شکوه و جلال منقبت مولای متقیان حضرت علی(ع) است که در کنار جایگاه ادبی بالای خود در تاریخ ادبیات شیعه به عنوان یکی از پایه های شکل گیری آیین های نقالی و تعزیه خوانی نیز به شمار می رود ...
هنرمندان و پیشکسوتان هنر تعزیه در مرودشت، دارای جایگاه والا و ویژه ای هستند؛ زیرا با این هنر، حماسه عاشورا را در اذهان مردم زنده نگه می دارن و خیزش و فرهنگ عاشورایی را به نسل های پس از خود می رسانند.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۲/۰۹ - ۱۳:۳۴   + ۵ سایت دیگر  
برنامه قدیمی که تا قبل از شیوع کرونا با تماشاگر ضبط می شد و حالا به صورت مجازی و با کوله باری هدف و بحث و نظریه پردازی، شب های قدر به رادیو می آید.
بولتن نیوز   ۱۴۰۰/۰۲/۰۶ - ۱۸:۲۵    
ام المصائب امروز ایرانِ ما، عقب ماندگی در عدالت است؛ مصیبت نابرابری است اما در تعزیه ای که اجرا می کنند که ماجرا را بر اساس دیپلماسی/میدان یا مقاومت/مذاکره توضیح می دهند. جامعه را با این هیاهوهای امنیتی- سیاسی چه کار؟
سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی باغملک با هنرمندان پیشکسوت تئاتر و تعزیه در محل این اداره دیدار و گفتگو کرد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۲/۰۴ - ۰۵:۲۳    
هیئت تعزیه خوانی حضرت ابوالفضل (ع) روستای ده زیار اگر چه به ظاهر در محدوده یک روستا فعال است اما اقدامات آنها برای کمک به نیازمندان و آسیب دیدگان کرونا قابل تامل است.
مهرصبا   ۱۴۰۰/۰۱/۳۱ - ۱۲:۲۵   + ۸ سایت دیگر  
به گزارش حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از روابط عمومی برنامه جشن رمضان، در ششمین شب از ماه مبارک رمضان، ویژه برنامه جشن رمضان 1400، با دو مهمان ویژه و لحظات شاد، بار دیگر بینندگان خود را غافلگیر کرد. ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۱/۲۱ - ۰۷:۴۳    
سمنان- ایرنا- تعزیه میراثی ملی و هنری مذهبی است که اجرای آن در استان سمنان به صورت تخصصی و هنری دنبال نمی شود و تربیت هنرمندان و استفاده از ذوق و ظرفیت های آنان مغفول مانده است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۱/۱۷ - ۲۰:۱۴   + ۳ سایت دیگر  
رئیس حوزه هنری مازندران با اشاره به از سرگیری فعالیت سینماهای مازندران گفت: فعالیت سینماها با تعداد نفرات محدود با رعایت پروتکل های بهداشتی از سر گرفته می شود.
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ - ۰۰:۱۶    
مدیر دفتر تعزیه و آیین های نمایشی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری گفت: آیین های بومی و ملی کشورمان جملگی دارای کارکرد اجتماعی هستند که نوروز در این میان مثال بارز است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۱/۱۰ - ۱۰:۱۱   + ۳ سایت دیگر  
کرمان - مسئول هیئت تعزیه خوانی حضرت ابوالفضل (ع) روستای ده زیار گفت: همزمان با نیمه شعبان طرح اطعام سفره احسان مهدوی در روستای ده زیار از توابع بخش چترود کرمان برگزار شد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۱/۱۰ - ۰۸:۳۲   + ۲ سایت دیگر  
ایرنا - کرمان - دومین دوره مسابقات طناب کشی جام نیمه شعبان روستای ده زیار با حضور پرشور مردم و جوانان این روستا برگزار شد، در این مسابقات که به همت هیات تعزیه خوانی حضرت ابوالفضل(ع) روستای ده زیار برگزار می شود جوانان روستا در یک رقابت سالم و دوستانه فضایی با نشاط و شاد برای اهالی روستا رقم می زنند.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۰/۰۱/۰۷ - ۱۹:۲۰   + ۱ سایت دیگر  
داوود فتحعلی بیگی، بازیگر، نویسنده و کارگردان پیشکسوت تئاتر و تلویزیون از هنر های نمایشی کهن ایرانی نظیر تعزیه و... گفت.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۱/۰۷ - ۱۰:۴۱    
گروه استان ها اردوی جهادی هیئت تعزیه خوانی ده زیار نوروز امسال در روستای سیل زده جهر برگزار شد تا جوانان این هیئت ثابت کنند در هیچ شرایطی هیئت تعطیل نیست.
بسیج   ۱۴۰۰/۰۱/۰۶ - ۱۵:۰۵    
شاهرود_به مناسبت میلاد حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان، به همت پایگاه علی ابن ابیطالب (ع) حوزه بسیج مساجد و محلات نجف اشرف، از جوان بسیجی مداح و تعزیه خوان روستای قلعه نو خالصه تجلیل شد.