پنجشنبه ۰۹ آذرساعت ۱۳:۵۰Nov 2023 30
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «تعزیه»

خبرگزاری مهر   ۵۱ دقیقه پیش    
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، از زمان و نحوه انتخاب و معرفی مدیر جدیدِ دفتر تعزیه و هنر های آیینی این مرکز خبر داد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۹/۰۸ - ۱۵:۱۲    
دومین جشنواره ملی چند رسانه ای میراث فرهنگی با اجرای تعزیه ای در سوگ حضرت فاطمه زهرا (س) در سرای سعدالسلطنه قزوین آغاز به کار کرد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۹/۰۸ - ۱۴:۱۲   + ۱۲ سایت دیگر  
دومین جشنواره ملی چند رسانه ای میراث فرهنگی با اجرای تعزیه ای در سوگ حضرت فاطمه زهرا (س) آغاز به کار کرد.
سینا   ۱۴۰۲/۰۹/۰۸ - ۱۳:۳۷   + ۱ سایت دیگر  
نخستین روز از دومین جشنواره ملی چند رسانه ای میراث فرهنگی با اجرای تعزیه ای در سوگ حضرت فاطمه زهرا (س) به روایت رحمت الله متولی در عمارت سعدالسلطنه قزوین آغاز شد. ...
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۹/۰۸ - ۱۱:۴۱   + ۵ سایت دیگر  
نخستین روز از دومین جشنواره ملی چند رسانه ای میراث فرهنگی با نمایش 12 اثر در بخش سینمایی، مستند، فیلم کوتاه و پویانمایی و 10 اجرا در بخش تئاتر عمارت و واقعه خوانی همراه است.
سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دامغان از برگزاری مراسم تعزیه خوانی به مناسبت ایام فاطمیه در این شهرستان خبر داد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۹/۰۷ - ۱۵:۵۷   + ۱ سایت دیگر  
تعزیه اولین مدافع حرم امامت و ولایت به مناسبت شهادت حضرت زهرا(ع) برگزار می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۹/۰۷ - ۱۲:۳۸    
مشهد- یازدهمین سوگواره تعزیه نگین شکسته همزمان با ایام شهادت حضرت زهرا (س) و با حضور جمعی از علما و مردم شهر مشهد برگزار شد.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۲/۰۹/۰۶ - ۲۳:۴۷   + ۵ سایت دیگر  
عضو فقهای شورای نگهبان گفت: مسئولان باید کمک کنند تا معارف فاطمی هرچه بیشتر در جامعه گسترش یابد و امروزه لازم است تا با زبان هنر به مصاف دشمن برویم.
پورتال خبری کاشان   ۱۴۰۲/۰۹/۰۶ - ۲۲:۲۱    
ضابطی گفت: تعزیه خوانی پیش از این که یک بخش فاخراز بخش های مختلف هنر های نمایشی باشد، بخش مهمی از هویت و فرهنگ دینی و مذهبی مردم ایران اسلامی است.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۹/۰۶ - ۲۱:۳۸   + ۴ سایت دیگر  
مشهد -ایرنا-یازدهمین سوگواره تعزیه نگین شکسته همزمان با ایام شهادت حضرت زهرا (س) و با حضور جمعی از علما و مردم شهر مشهد آغاز به کار کرد.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۴۰۲/۰۹/۰۶ - ۱۵:۱۲   + ۳ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: چهارمین پیش نشست تخصصی همایش علمی هیأت و آیین های مذهبی با عنوان کرسی علمی ترویجی جغرافیای تاریخی شبیه خوانی (تعزیه) در ایران برگزار شد. در این نشست گفته شد که اولین نسخه تعزیه در ایران مربوط به اواخر قاجار است.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۹/۰۶ - ۱۴:۰۵   + ۸ سایت دیگر  
کرسی علمی-ترویجی جغرافیای تاریخی شبیه خوانی (تعزیه) در ایران در چهارمین پیش نشست تخصصی همایش علمی هیأت و آیین های مذهبی بررسی شد.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۹/۰۶ - ۱۲:۲۵   + ۲ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- نمایشنامه نویس همه آبها نام عباس را می دانند با اشاره به این که در این اثر روایتگران داستان کربلا، دو قطره از آب فرات هستند که از مشک عباس بن علی جا مانده اند گفت: هر موضوعی خواه تراژدی و خواه کمدی می تواند از زاویه ای متفاوت تر و با فرمی خلاقانه تر روایت شود.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۹/۰۶ - ۱۰:۳۲    
رئیس هیئت امنای تکیه ارمغانخانه به برگزاری مراسم عزاداری و تعزیه خوانی سنتی به مدت 4 روز در تکیه حسینی اعظم ارمغانخانه زنجان اشاره کرد و گفت: به مناسبت فرارسیدن ایام فاطمیه این مراسم از 3 تا 6 آذرماه در شهر ارمغانخانه مرکز بخش قره پشتلو در حال برگزاری است.
قدس آنلاین   ۱۴۰۲/۰۹/۰۶ - ۰۹:۴۳   + ۲ سایت دیگر  
تعزیه سوگواره نگین شکسته ، از ششم تا بیست و پنج آذرماه سال جاری در مشهد برگزار می شود.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۹/۰۵ - ۱۳:۱۲    
چهارمین جشنواره شبیه خوانی علویون از سه الی هفت دی، میزبان گروه های تعزیه خوان خواهد بود.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۹/۰۵ - ۱۲:۳۸   + ۲ سایت دیگر  
تعزیه شهادت حضرت فاطمه (س) توسط کاروان تعزیه مجموعه مردمی دختران انقلاب در مناطق مختلف تهران اجرا می شود.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۲/۰۹/۰۴ - ۲۰:۰۸   + ۸ سایت دیگر  
تعزیه سوگواره نگین شکسته به مناسبت ایام شهادت حضرت فاطمه (س) در مشهد مقدس آغاز به کار کرد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۹/۰۴ - ۱۲:۲۱   + ۷ سایت دیگر  
"ده زیار" روستای تعزیه کرمان برای اسکان و پذیرایی گروه های تعزیه سراسر کشور در ایام فاطمیه و مناسبت های مذهبی مختلف در طول سال اعلام آمادگی کرد.
ایمنا   ۱۴۰۲/۰۹/۰۴ - ۱۱:۲۴    
مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان از اعلام آمادگی روستای تعزیه کرمان برای میزبانی از گروه های تعزیه سراسر کشور در ایام فاطمیه و مناسبت های مذهبی مختلف در طول سال خبر داد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۹/۰۴ - ۱۰:۵۹   + ۴ سایت دیگر  
مدیر اجرایی هیئت تعزیه خوانی حضرت ابوالفضل(ع) روستای ده زیار از آمادگی روستای ده زیار برای اسکان و پذیرایی گروه های تعزیه سراسر کشور خبر داد و گفت: برای گروه های متقاضی شرکت در این طرح، برنامه های متعددی از جمله زیارت مرقد شهید سلیمانی و اجرای تعزیه در گلزار شهدای کرمان ...
شبستان   ۱۴۰۲/۰۹/۰۴ - ۰۹:۵۰    
به گفته اسلامی، با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و ستاد هماهنگی کانون های مساجد زنجان، تعزیه زنجان که در نهمین مجمع عمومی ICCN در هندوستان درخشید، در روستاهای رجعین و مشکین اکران می شود.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۹/۰۴ - ۰۸:۵۹   + ۳ سایت دیگر  
کارگردان مستند تکیه دولت گفت: این بنا تاثیرات شگفت هنری، اجتماعی و سیاسی داشته، به طوری که اوج دوران تعزیه را رقم زده است.
کیهان   ۱۴۰۲/۰۹/۰۱ - ۲۲:۰۵    
اگر مسلمین ادراک بکنند که ما از خدا هستیم و برای خدا باید باشیم، دیگر آسیب نمی بینند، دیگر اسرائیل قدمش را باز پیش نمی آورد. ما باید جدیّت کنیم که اسرائیل را برانیم از این زمین های اعراب، نه اینکه بگوییم بیت المقدس را [پایتخت] قرار نده؛ خیر ...
رادیو فرهنگ   ۱۴۰۲/۰۹/۰۱ - ۰۹:۴۱   + ۴ سایت دیگر  
شب های فرهنگ امشب با اجرای کارشناسی رشید کاکاوند و با محوریت شاهنامه خوانی و بررسی شعر فردوسی از رادیو فرهنگ پخش می شود. در این برنامه گفتگوی رشید کاکاوند با استاد داوود فتحعلی بیگی درباره ظرفیت های نمایشی شاهنامه فردوسی شنیدنی است. ...
حوزه هنری   ۱۴۰۲/۰۸/۳۰ - ۲۱:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
گردهمایی گوهر سرخ تعزیه ایران شب گذشته 29 آبان ماه با تجلیل از اسماعیل محمدی و با حضور کاظم نظری مدیر مرکز هنرهای نمایشی، عباس عظیمی مدیر موسسه هنرمندان پیشکسوت، داود فتحعلی بیگی پیشکسوت عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون، سیروس همتی ...
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۲/۰۸/۲۹ - ۱۶:۲۵   + ۱ سایت دیگر  
یک نویسنده و پژوهشگر حوزۀ ادبیات دینی و تعزیه با حضور در برنامۀ حوالی کتاب شبکه کتاب، گفت: تعزیه نمایشی است که با ساده ترین امکانات همۀ تاریخ را برای مخاطبان به تصویر می کشد. شعر، موسیقی و نمایش سه رکن اصلی تعزیه هستند و یکی از خدمات تعزیه این است که موسیقی سنتی ما را حفظ کرده است.
حوزه هنری   ۱۴۰۲/۰۸/۲۹ - ۱۲:۴۵    
گردهمایی گوهر سرخ تعزیه ایران به دبیری مرشد محسن میرزاعلی امروز 29 آبان ماه در تالار سوره برگزار خواهد شد. به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، ویژه برنامه گوهر سرخ تعزیه ایران که گردهمایی تعزیه خوانان کشور است با حضور هنرمندان پیشکسوت تعزیه کشور 29 آبان ماه ساعت 18 در تالار سوره حوزه هنری برگزار ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۸/۲۸ - ۱۸:۳۴   + ۳ سایت دیگر  
استادیار پژوهشگاه فرهنگ و علوم انسانی گفت: دوره قاجار دوره شکوفایی تعزیه است، معمولاً در ابتدای آن کسی روضه می خوانده اما به مرور روضه خوانی ابتدایی تعزیه حذف شده است.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۸/۲۸ - ۱۵:۳۰   + ۶ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- استادیار پژوهشگاه فرهنگ و علوم انسانی گفت: برخی از پژوهشگران آغاز تعزیه خوانی را از دوره زندیه دانسته اند و در برخی گزارش های تاریخی آمده است که دسته های عزاداری به همراه شمایل و تصاویری خاص حرکت می کردند.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۸/۲۸ - ۰۹:۴۲    
تهران- ایرنا- نویسنده و کارگردان تئاتر به تاثیرپذیری نمایش بزرگ میدانی از سیاه بازی تا تعزیه اشاره کرد و گفت: نمایش های بزرگ میدانی به دلیل اینکه نیازمند فضای باز و چندین صحنه اند نزدیک به مردم هستند، بنابراین مخاطب با آن ارتباط برقرار می کند و چون امکانات واقعی است و تصویر و فیلم نیست ...
کرج رسا   ۱۴۰۲/۰۸/۲۸ - ۰۹:۲۵    
✍ رضا قاسمپور شنبه 27 آبان به دعوت استاد کرمی از مسئولین تعزیه استان البرز در موزه تمبر یکتا (فلکه اول گوهردشت) گپ و گفتی دوستان در خصوص فلسفه، چرایی، چگونگی، تاریخچه و پیشینه تعزیه و شبیه خوانی در استان البرز داشتیم. ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۸/۲۷ - ۰۸:۳۵    
زنجان - ایرنا - تایید صلاحیت 239 نفر از حوزه های انتخابیه استان توسط هیات های اجرایی، قرارگیری 44 درصد از مساحت این استان در پهنه با خطر بالای زلزله، غربالگری 800 هزار نفر از گروه های هدف در طرح ملی غربالگری فشار خون و دیابت و درخشش تعزیه زنجان در هندوستان از جمله اخبار مهم استان در هفته گذشته است.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۲/۰۸/۲۵ - ۰۸:۴۸    
سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دامغان، مسایل و مشکلات هنرمندان و هنر تعزیه در این شهرستان را مورد بررسی قرار داد.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۸/۲۳ - ۱۱:۲۰   + ۱۲ سایت دیگر  
تعزیه زنجان در نهمین مجمع عمومی ICCN در هندوستان به نمایش درآمد و استقبال بی نظیر شرکت کنندگان این رویداد بین المللی را به همراه داشت.
ندای برخوار   ۱۴۰۲/۰۸/۲۳ - ۱۰:۲۹    
شهر حبیب آباد یکی از تاریخی ترین شهر های شهرستان برخوار است. این شهر ظرفیت های بالقوه ای از جمله پارک جنگلی 240 هکتاری و آئین سنتی تعزیه خوانی را در خود جای داده است.
پارسینه   ۱۴۰۲/۰۸/۱۶ - ۱۱:۵۰   + ۱ سایت دیگر  
نورنیوزنوشت: اکبر گلپایگانی مثل بسیاری از راویان آواز ایرانی، کار را با یادگیری الحان تلاوت قرآن و نیز نغمه های تعزیه آغاز کرد و در مرحله بعد فنون و مهارت های آواز را نزد نوابغی همچون ابوالحسن صبا، عبدالله دوامی، نورعلی برومند، یوسف فروتن، ادیب خوانساری، حسین طاهرزاده و .. ...
زیر نویس   ۱۴۰۲/۰۸/۱۵ - ۱۷:۲۰    
گلپا صدای دهه 30 بود؛ از وقتی اولین آوازش را با ساز نورعلی برومند و علی اصغر بهاری روی صفحه بزرگ ضبط کرد تا وقتی که مردم با صدایش در برنامه گل ها انس گرفتند و گلریز صدای دهه 60 و در واقع صدای انقلاب اسلامی بود. حالا گلپا رفته و صدای آخرین نسل خواننده گل ها یی خاموش [...]
زیر نویس   ۱۴۰۲/۰۸/۱۵ - ۱۴:۲۵   + ۲ سایت دیگر  
شاید تغییر نام خانوادگی محمد گلپایگانی به محمد گلریز باعث شود خیلی ها ندانند که او برادر کوچکتر زنده یاد اکبر گلپایگانی معروف به گلپا است که البته با دو دیدگاه هنری متفاوت در یک خانواده هنرمند پرورش پیدا کردند. گلپا و گلریز فرزندان تعزیه خوان معروف شهر! پدرشان به نام مرشد حسین معروف بود و سال [...]
عصر ایران   ۱۴۰۲/۰۸/۱۴ - ۱۱:۲۳   + ۳۱ سایت دیگر  
شاید تغییر نام خانوادگی محمد گلپایگانی به محمد گلریز باعث شود خیلی ها ندانند که او برادر کوچکتر زنده یاد اکبر گلپایگانی معروف به گلپا است که البته با دو دیدگاه هنری متفاوت در یک خانواده هنرمند پرورش پیدا کردند.
اکبر گلپایگانی معروف به گلپا خواننده معروف و محبوب پیشکسوت عصر دیروز بر اثر بیماری از دنیا رفت. خواننده ای که سال ها آواز خواند و خاطره جمعی برای ایرانیان ساخت و سال ها خانه نشین شد ولی از خاطره ها نرفت و استقبال عمومی از بازگشتش به عرصه فعالیت هنری نشان داد که همچنان محبوبیتش را حفظ کرده است ...
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۲/۰۸/۱۳ - ۲۲:۰۷   + ۵۰ سایت دیگر  
گلپا در سال 1318 وارد دبستان فرهنگ شد و به عنوان قاری قرآن در کلاسش برگزیده شد. پس از این فعالیتها، اکبر گلپایگانی با آشنایی با تعدادی قاری قرآن و تعزیه خوان و کار کردن زیر نظر آنها اصول اولیه آوازخوانی را آموخت. در سال 1320 وی به طور جدی و منظم تعلیم موسیقی و دستگاه ها را نزد پدرش آغاز کرد.
انصاف نیوز   ۱۴۰۲/۰۸/۱۳ - ۲۰:۴۱    
اکبر گلپا که ساعتی قبل خبر درگذشت او در رسانه ها منتشر شد متولد سال 1312 در تهران بود. او در خردسالی مادرش را از دست داد و همین اتفاق تا سال ها تاثیر منفی بر روحیه ی او داشت. گلپا در نوجوانی به عنوان یک قاری خوش صدا شناخته می شد و اصول آوازخوانی را نیز با حضور در کنار تعزیه خوانها آموخت. ...
بازتاب   ۱۴۰۲/۰۸/۱۳ - ۲۰:۱۹   + ۵۹ سایت دیگر  
اکبر گلپا خواننده پیشکسوت سرشناس کشور عصر امروز شنبه 13 آبان ماه بر اثر بیماری درگذشت. محمدعلی گلپایانی (گلریز) برادر این خواننده پیشکسوت این خبر را اعلام کرد. ...
برترین ها / سینمای نو   ۱۴۰۲/۰۸/۱۳ - ۱۹:۳۲   + ۷۵ سایت دیگر  
اکبر گلپا خواننده پیشکسوت سرشناس کشور و عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت عصر امروز شنبه 13 آبان ماه بر اثر بیماری درگذشت.
نشست آموزشی با موضوع بیست وپنجمین جشنواره بین المللی قصه گویی و در بخش آیینی و سنتی با مشارکت اعضای علاقه مند و به مدرسی عباس محمدی، نویسنده، کارگردان نمایش، تئاتر، تعزیه و نقالی برگزار شد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۸/۰۷ - ۱۳:۲۸    
در چهارمین جشنواره شبیه خوانی علویان یازده تعزیه اجرا و به داوری گذاشته خواهد شد.