پنجشنبه ۱۶ تیرساعت ۲۱:۵۱Jul 2022 7
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «ریزگرد»

دریافت غذا ها و مواد مغذی که التهاب را کاهش می دهند می توانند به کاهش اثرات مخرب ناشی از استنشاق ریزگرد ها کمک کنند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۴/۱۶ - ۰۸:۳۶   + ۱ سایت دیگر  
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: بسیاری از اراضی کشاورزی به علت کم بارشی و نبود آب برای کشت به کانون های ریزگرد تبدیل شده که با وزش باد سبب تشدید گرد و خاک در استان می شود و عدم جاری بودن رودخانه زاینده رود مزید بر علت شده است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۴/۱۶ - ۰۸:۳۴   + ۳ سایت دیگر  
رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین گفت: بهترین راهکار برای احیای بخش های از دشت قزوین و جلوگیری از خیزش ریزگردها انتقال پساب تصفیه شده به بخش های خشکیده این دشت است تا بستر تولید ریزگرد در این دشت از بین برود.
صراط نیوز   ۱۴۰۱/۰۴/۱۵ - ۲۳:۰۸   + ۲ سایت دیگر  
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: ریزگرد های سیستان 360 نفر را راهی بیمارستان کرد.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۱/۰۴/۱۵ - ۱۱:۱۲    
ریزگرد هایی که تا چند سال پیش فقط مهمان غرب نشینان کشور بودند، تا جایی در جغرافیای گسترده ایران زمین پیش رفته اند که چند سالی است به شرقی ترین مناطق کشور رسیده اند و مهمان ناخوانده مشهدی ها هم شده اند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۴/۱۵ - ۱۰:۴۰   + ۲ سایت دیگر  
محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران با تهیه نوعی پوشش پلیمری گامی بزرگ در جهت بیابان زدایی و مقابله با ریزگرد ها برداشته اند.
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۴۰۱/۰۴/۱۵ - ۰۵:۲۱   + ۸ سایت دیگر  
روسای سازمان های محیط زیست جمهوری اسلامی ایران و کویت توافقنامه ای برای همکاری جهت مقابله با شرایط بد اقلیمی به ویژه طوفان های شن و ریزگرد ها منعقد کردند.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۴/۱۴ - ۱۸:۲۲   + ۱ سایت دیگر  
تهران- تهران در هفته جاری در برخی ساعات به عنوان آلوده ترین شهر جهان معرفی شد و این در حالی است که ریزگردها منشا اصلی آلودگی هوای استان تهران معرفی شده اند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۴/۱۴ - ۱۷:۳۵   + ۴ سایت دیگر  
میزان آلودگی هوا در لرستان بر اثر ریزگرد ها به 8 برابر حد مجاز آلودگی رسید.
عصر ایران   ۱۴۰۱/۰۴/۱۴ - ۱۵:۴۳   + ۲ سایت دیگر  
گرد و غبار شدید و غلظت ریزگرد ها ناشی از شدت یافتن سرعت وزش باد و طوفان با سرعت 101 کیلومتر بر ساعت در سیستان زندگی مردم این مناطق را مختل کرد.
ایران آنلاین   ۱۴۰۱/۰۴/۱۴ - ۱۴:۱۷   + ۱۱ سایت دیگر  
آلودگی هوا که بر اثر ریزگردها سلامتی مردم استان های البرز و تهران را نشانه رفته است، خطری است که می تواند هر هفته تکرار شود. این ریزگردها نه بر اثر طوفان و تندباد، بلکه در اثر وزیدن باد ملایم نیز شهرها را می پوشاند و به تعطیلی می کشاند.
ایمنا   ۱۴۰۱/۰۴/۱۴ - ۱۲:۲۹    
رئیس انجمن علوم خاک ایران گفت: هرچه منطقه ای از نظر آب و هوا خشک تر باشد، میزان پوشش گیاهی کمتری دارد و نسبت به پدیده ریزگرد مستعدتر است، اما مناطقی مانند شمال ایران که در آن بارندگی بسیار است، پوشش گیاهی زیادی دارد و گرد و غبار کمتر است.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۴/۱۴ - ۱۲:۰۳   + ۴ سایت دیگر  
طوفان ریزگرد و گرد و غبار در ایران پدیده تازه ای نیست، اما این طوفان ها در طول 15 سال گذشته افزایش چشمگیری داشته اند.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۴/۱۴ - ۱۱:۳۶    
معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: 337 هزار هکتار زمین مستعد ریزگرد در استان شناسایی شده که کانون تولید گرد و غبار بوده و منشا آلودگی هوا است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۴/۱۴ - ۱۱:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
کارشناس مسئول نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان بوشهر وضعیت غلظت 40 درصد شهرستان های استان بوشهر را خطرناک دانست و گفت: اکنون میزان ریزگردها در بوشهر، گناوه، دیلم و برازجان بین 600 تا 946 میکروگرم بر مترمکعب ثبت شده و خطرناک است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۴/۱۴ - ۱۱:۱۰    
رییس اداره محیط زیست آبادان امروز 14 تیر میزان گرد و خاک در هوای آبادان و خرمشهر در ساعت 10 صبح را حدود 140 میکروگرم بر متر مکعب اعلام کرد.
کرمان نو   ۱۴۰۱/۰۴/۱۴ - ۱۰:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
کرمان نو- فرماندار بم با وجود شدت ریزگرد و غلظت آلایندگی هوا این شهرستان را تعطیل اعلام نکرد
ایمنا   ۱۴۰۱/۰۴/۱۴ - ۰۷:۲۳   + ۲ سایت دیگر  
توفان های ریزگرد و گردوغبار با دو منشأ داخلی و خارجی در سال های اخیر به چالشی مهم تبدیل شده و اغلب استان ها را درگیر کرده است، بررسی ها نشان می دهد به دلیل خشکسالی، کانون های تولید ریزگرد در حال گسترش بوده و حیات در استان های مختلف را تهدید می کنند.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۴/۱۳ - ۲۱:۲۳   + ۱ سایت دیگر  
کرمان - ایرنا - مدیر کل محیط زیست استان کرمان در پی ورود توده های گرد و غبار و ریزگرد به مناطق شمالی این استان با تشریح آخرین شرایط آلودگی هوا، پیش بینی کرد این وضعیت طی 2 روز آینده ادامه داشته باشد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۴/۱۳ - ۱۷:۱۵   + ۴ سایت دیگر  
کارشناس اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: میزان ریزگرد ها در هوای برازجان به 479 میکروگرم بر مترمکعب رسید و هوای این شهر در وضعیت خطرناک قرار گرفت.
راهبرد معاصر   ۱۴۰۱/۰۴/۱۳ - ۱۶:۲۲   + ۳۱ سایت دیگر  
استاد پوست و مو دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه آلودگی هوا و ریزگرد ها تنها بر سیستم تنفسی اثر ندارند و می توانند سایر مشکلات پوستی نیز ایجاد کنند، گفت: این آلاینده ها می توانند در تشدید یا بروز عفونت های پوستی، ریزش مو، آکنه اثرگذار باشند.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۴/۱۳ - ۱۲:۵۰   + ۲۵ سایت دیگر  
رسانه های عراقی اعلام کردند که بیش از 500 مورد خفگی بر اثر تبعات ناشی از توفان گرد و غبار و استنشاق ریزگرد ها در این کشور ثبت شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۴/۱۳ - ۱۲:۴۵   + ۲ سایت دیگر  
معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت از محیط زیست استان تهران از برنامه جامع گردوغبار برای حل معضل ریزگرد ها خبر داد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۴/۱۳ - ۱۲:۱۰   + ۳ سایت دیگر  
استاد پوست و مو دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با تأکید بر این که به لحاظ عملکردی ریزگردها، آلودگی هوا و غلظت بالای آلایند ها تأثیراتی بر عملکرد طبیعی پوست دارند، هشدار داد: افت عملکرد حفاظتی پوست و افزایش نفوذ پذیری یکی از مهمترین اثرات ریزگرد ها و آلودگی هواست.
شبکه اینترنتی آفتاب   ۱۴۰۱/۰۴/۱۳ - ۱۱:۳۸   + ۷ سایت دیگر  
خبرآنلاین منیژه موذن: طوفان ریزگرد و گرد و غبار در ایران پدیده تازه ای نیست اما این طوفان ها در طول 15 سال گذشته افزایش چشمگیری داشته اند. طوفان هایی که در ابتدا جنوب غربی ایران را فرا می گرفت حالا مدتی ست که به شمال و پایتخت رسیده است ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۴/۱۳ - ۱۱:۰۸   + ۶ سایت دیگر  
اصفهان- معاون اداره کل هواشناسی استان اصفهان گفت: ریزگردها پدیده آزار دهنده و عادی اصفهان است، باد و خیزش گردوخاک طی یک ماه آینده در نواحی مرکزی، شمال و شرق استان ادامه خواهد داشت.
راهبرد معاصر   ۱۴۰۱/۰۴/۱۳ - ۱۰:۴۰   + ۲ سایت دیگر  
سرپرست اداره کل محیط زیست استان البرز با اشاره به اینکه چند صد نفر شتر پوشش گیاهی تالاب صالحیه را از بین بردند، گفت:تالاب صالحیه منشاء ریزگرد های استان البرز است.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۴/۱۳ - ۱۰:۱۵   + ۱۳ سایت دیگر  
اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، با اشاره به تداوم ریزگرد ها در 17 شهرستان، میزان غلظت گرد و غبار در دزفول را هفت برابر حد مجاز اعلام کرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران گفت: با توجه به آلودگی هوا تمام امتحانات دانشگاه های دولتی استان تهران فردا دوشنبه 13 تیرماه لغو شده است.
فرارو   ۱۴۰۱/۰۴/۱۳ - ۰۸:۳۷   + ۲۵ سایت دیگر  
دبیر کارگروه شرایط اضطراری آلودگی هوای خوزستان گفت: ادارات و دستگاه های اجرایی در چهار شهرستان به دلیل بالا بودن میزان گرد و غبار در روز دوشنبه تعطیل هستند. ...
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۴/۱۲ - ۲۲:۲۷    
ورامین- ایرنا- وزش تند باد شدید شامگاه یکشنبه با سرعت 72 کیلومتر در ساعت، موجب ناسالم شدن هوا و ورود حجم زیادی ریزگرد به شهرستان های دشت ورامین و ناسالم شدن هوای این منطقه شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۴/۱۲ - ۲۰:۲۵   + ۱ سایت دیگر  
رئیس اداره مرتع منابع طبیعی گفت: سلیمان آباد و لَهارد جزء مناطق بادخیز است و از بین رفتن پوشش گیاهی هم عامل جولان ریزگرد ها در این مناطق شده است.
ایلنا   ۱۴۰۱/۰۴/۱۲ - ۱۴:۰۰   + ۴ سایت دیگر  
رئیس کمیسیون اقتصادی شورای شهر اصفهان گفت: اگر حقابه محیط زیست که زاینده رود و تالاب گاوخونی پرداخت نشود، شاهد پیشروی کویر و هجوم ریزگردها و گرد و غبار تا مناطق دیگر کشور حتی تهران خواهیم داشت.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۴/۱۲ - ۱۲:۱۲    
هواشناسی استان اصفهان در اطلاعیه ای اعلام کرد با توجه به افزایش غلظت ریزگرد ها، کیفیت هوا در وضعیت زرد قرار گرفت.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۴/۱۲ - ۱۱:۳۱   + ۴ سایت دیگر  
قزوین- کارشناس هواشناسی استان قزوین گفت: وضعیت هوای استان تا پایان هفته پاک و بدون ریزگرد خواهد بود.
انتخاب   ۱۴۰۱/۰۴/۱۱ - ۲۱:۰۰   + ۵ سایت دیگر  
مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: عصر امروز غلظت گرد و غبار در 15 شهر خوزستان بیش از حد مجاز بوده است. وی با بیان اینکه میزان مجاز آلاینده ها در هوا 150 میکروگرم بر مترمکعب است، افزود: بدین ترتیب غلظت گرد و غبار در شادگان بیش از 19 برابر حد مجاز بوده است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۴/۱۱ - ۱۷:۴۵    
رئیس گروه سلامت و امنیت غذایی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: به دلیل هجوم ریزگرد ها و وجود گردو خاک در استان، باغداران باید قبل از سمپاشی علیه آفت کنه، به شستشوی درختان اقدام کنند.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۴/۱۰ - ۱۰:۴۴   + ۵ سایت دیگر  
سلاجقه با بیان اینکه محل دپو پسماندهای روی نمی تواند به عنوان کانون ریزگرد تلقی شود، گفت: باتوجه به عمر و دوام پوشش حفاظتی که برای تثبیت خاک صورت گرفته است، می بایست برای جلوگیری از شکستگی و ایجاد ریزگرد، اقدامات لازم انجام شود.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۴/۱۰ - ۰۹:۲۰   + ۱ سایت دیگر  
آقای ساعدی گفت: آمارهای عجیب و غریبی برای تثبیت کانون های گرد و غبار خوزستان ارائه می شود اما اثری از نتیجه آن دیده نمی شود.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۴/۱۰ - ۰۸:۴۱    
گرگان- ایرنا - مدیرکل هواشناسی گلستان از وزش باد شدید در این استان از اواخر امروز جمعه خبر داد و گفت: وقوع طوفان گرد و خاک و ریزگرد در مناطق شمالی استان محتمل است.
انصاف نیوز   ۱۴۰۱/۰۴/۰۹ - ۲۲:۲۹   + ۱ سایت دیگر  
سید مصطفی هاشمی طبا در سرمقاله روزنامه شرق نوشت: روزنامه همشهری در شماره یکشنبه هفته جاری سخنان رئیس جمهوری محترم را در مصاحبه با صداوسیما و طرح موضوعات مربوط به تورم و گرانی های آینده و میراث شومی که از دولت روحانی به ایشان رسیده است، به چاپ رساند ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۴/۰۹ - ۱۲:۴۲    
محقق و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی گلستان گفت : یک شرکت دانش بنیان در استان سالانه 15 هزار نهال صنوبر هیبرید را برای مقابله با ریز گردهای شمال استان تولید می کند.
ایلنا   ۱۴۰۱/۰۴/۰۷ - ۰۸:۳۳   + ۱۲ سایت دیگر  
مدت ها است که کلانشهر شیراز نیز مانند دیگر شهر های جنوبی کشور دچار ریزگرد ها و آلودگی هوا شده که به تأیید کارشناسان یکی از دلایل این امر وجود صنایع و معادن آلاینده در مناطق شمال غرب استان و منطقه گردشگری قلات و اطراف کلانشهر شیراز است.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۴/۰۷ - ۰۷:۴۹   + ۳ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- بررسی منشاء خارجی ریزگردهای ایران نشان می دهد که این امر به دلیل خشکسالی و سدسازی ها در کشورهای منطقه و بیش از همه ترکیه بوده که با کاهش دبی حوضه های آبریز منطقه، بزرگ ترین کانون ریزگرد در عراق ایجاد شده و رفع آن از مسیر دیپلماسی می گذرد.
معدن نامه   ۱۴۰۱/۰۴/۰۶ - ۱۳:۳۴   + ۱ سایت دیگر  
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران گفت: در سال های گذشته صدور غیرقانونی معدنکاری باعث خطر رانشی شدن زمین و ایجاد ریزگرد در جاده اصلی و بسیاری از مناطق چالوس شده که به طور حتم با لغو مجوز معدنکاری در منطقه جلوی این چالش را می گیریم.
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۴۰۱/۰۴/۰۶ - ۱۲:۰۱   + ۴۵ سایت دیگر  
معاون اول رئیس جمهور در دیدار با الکاظمی با تأکید بر ضرورت اجرای هرچه سریع تر توافقات بین تهران - بغداد، گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره و با تمام توان بدنبال گسترش و تعمیق روابط با دولت عراق است.
آفتاب نیوز   ۱۴۰۱/۰۴/۰۶ - ۱۱:۴۹   + ۵ سایت دیگر  
در پی وقوع گرد و غبار در استان خوزستان، طبق آخرین اندازه گیری ها تا ساعت 11 روز (5 تیرماه) میزان ذرات ریز گرد ها در آبادان 2737 میکروگرم در متر مکعب بوده است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۴/۰۶ - ۱۱:۳۵   + ۷ سایت دیگر  
شمار روز های با پدیده ریزگرد بهار امسال در کهگیلویه و بویراحمد نسبت به مدت مشابه پارسال حدود چهار برابر شده است.
آفتاب نیوز   ۱۴۰۱/۰۴/۰۶ - ۱۰:۵۰   + ۷ سایت دیگر  
افزایش مهاجرت نخبگان خوزستانی لحظه به لحظه سبقت می گیرد و آنچه نخبگان را از این استان فراری می دهد تنها ذرات بسیار کوچک و سبک کمتر از پنج میکرونی به اسم ریزگرد ها نیست.